FC Steaua Arhiva Forum
Arhiva forumului FC Steaua — conservata in regim doar-citire. Postarea a fost dezactivata. Inapoi la site

Redactori

«1303132333497»
MoWeed07.06.2010 21:23

Problema este ca altii au bagat de seama si asteapta din partea noastra un raspuns.

Pentru ca vezi tu, pamflet sau nu, tot este un atac jegos la adresa Stelei. Bun, s-a luat de originile comuniste ale clubului(desi Lascar era inca general al Armatei Regale), bun s-a luat de modalitatea de transfer a unor jucatori. Dar, pentru Dumnezeu, nulitatile astea s-au gasit sa ironizeze performanta din 86? Cacatii astia cu 2 ochi s-au gasit sa numeasca acea finala drept "cea mai urata finala din istorie"? Ce au facut oamenii aia, nu va mai face nimeni in Romania, cel putin la fotbal. Macar pentru asta ar trebui sa fie mai presus de ironie si de niste glume de rahat ale unor pseudo-jurnalisti.

 

Ma rog, faceti cum credeti, dar ignorand o problema aceasta nu va disparea. Ba mai mult, nenorocitii o sa prinda tupeu. La fel am facut si cu Jiji odinioara....

axl07.06.2010 21:29
Dar, pentru Dumnezeu, nulitatile astea s-au gasit sa ironizeze performanta din 86?

Tocmai de aia nu merita un raspuns. Am reactii de la persoane care n-au treaba cu fotbalul dar sunt scarbite de ce-au vazut.

Lari08.06.2010 06:13

Le Reseau Pansant are ceva de spus la adresa unei anumite emisiuni de pe sport.ro. Si mi-a trimis mie articolul. Tinand cont de discutiile de ieri, supun la vot daca sa-l publicam sau nu (da, voi inlocui expresiile gen "nea pulica" si voi face in asa fel incat textul sa apara mai sexy daca se va hotari postarea lui):

 

Frustratii la vorbitor

 

Rareori mi-a fost dat sa vad atata ura, ignoratna, prostie si frustrare la un loc ca in emisiunea realizata de Mironica in ziua cand Steaua implinea 63 de ani. Alaturi de o alta gluma jurnalistica intitulata Banciu cei doi au pus-o de-o sezatoare unde si-au deversat obsesiile anti-Steaua.

 

"La Bucuresti, fotbalul de import din Uniunea Sovietica a fost adus cu tancul, azi se implinesc 63 de ani de cand un tanar ofiter de perspectiva din noua Armata populara pe numele lui de secena se ingrijea sa apara jucaria care peste ani avea sa fie disputata de un cioban de perspectiva guie si de borduristii din tribune, aruncatorii de borduri, bastarzi ai grenadierilor din Armata Romana."

 

 

Singurul lucru adevarat din toata fraza asta este doar data de infiintare a clubului, in rest informatiile sunt de-a dreptul scandaloase.

 

Pe langa faptul ca se minte ordinar, comentariul respectiv are "meritul" de a se contrazice in aceiasi fraza.

 

In primul rand se afirma aberant ca Steaua a fost infiintata de Nicolae Ceausescu care era ofiter al Armatei Populare, lucruri care nu au niciun sens, la momentul 1947 Ceausescu nu era ofiter al Armatei, iar denumirea armatei era Armata Regala Romana, ulterior avea sa fie proclamata Republica Populara Romana, la 31/1 decembrie 1948. Ceausescu nu a avut niciodata studii militare, el fiind facut ofiter la ordin de partid in preajma anilor '50, perioada in care a primit direct grad de ofiter (direct general!) ca si diploma de studii superioare toate absolvite intr-un singur an cu media 10.

 

In al doilea rand, daca Nicolae Ceausescu a infiintat Steaua, atunci de ce se afirma ca acest lucru este opera sovieticilor veniti la Bucuresti "cu tancul"? cand se stie ca Ceausescu era roman nascut in Regat? Mai mult in 1947, Nicolae avea 29 de ani si indeplinea inca functii marginale in partid, puterea avand-o la acel moment comunistii de frunte majoritatea ne romani. Abia in 1954 Ceausescu ajunge sa aibe o functie importanta in partid cand intra in Biroul Politic, tocmai pentru ca era tanar iar capacitatile sale intelectuale limitate il faceau un om usor manevrabil.

 

In al treilea rand, individul asta jigneste milioane de suporteri catalogandu-i josnic drept "bastarzi" si huligani "aruncatori de borduri" toti fii de cadre militare, lucru care iarasi nu poate fi catalogat decat ca o imbecilitate absurda creeata doar pentru a obtine un efect stilistic puternic. Unde ati intalnit suporterii care au ca scop sa arunce cu borduri pe teren?

 

 

Nicolae Ceausescu a vegheat ca Stelei sa ii fie bine de-a lungul deceniilor, ba chiar Steaua a beneficiat de urmarile efectului Ceausescu vreo 10 ani de cand parintele Stelei a fost folosit pe post de tinta la un concurs de tir organizat la Targoviste.

 

Trecem peste batjocora ieftina legata de executia din decembrie care ar fi trebuit relatat obiectiv tinand cont ca a fost presedintele tarii.

 

Alte minciuni spuse gratuit si fara nicio farama de realitate, se afirma ca Ceausescu a fost protectorul Stelei, din 1974 de cand a devenit presedinte, (deci teoretic omul nr 1) si pana in 1986 Steaua a cucerit doar 2 titluri, mai mult dupa 1965 cand ajunge Secretar General al PCR (conducatorul tarii de fapt) Steaua a cucerit intre 1961-1985 doar 3 titluri de campioana in 20 de ani desi "parintele si protectorul" Stelei era omul care conducea singur Romaia.

 

 

Sirul laturilor continua prin minimizarea peformantelor europene ale Stelei conform careia echipa noastra a castigat Cupa Campionilor gratie unui parcurs usor si in cea mai urata finala disputata vreodata.

 

Desi se face ca nu stie, ii reamintim ca formatul C1 era complet altul fata de cel de fata, aveau drept de joc doar echipele campioane din fiecare tara a Europei, in plus de asta in acea vreme Europa numara doar 25 de state deci implicit un numar mult redus al echipelor participante ca si a numarului de meciuri de disputat.

 

Acest aspect al competitiei-participarea doar a echipelor campioane, facea ca intreaga competitie sa se dispute in manse eliminatorii tur/retur iar pana in finala sa fie disputate doar 4 meciuri.

 

Ca o completare statistica doresc sa mentionez urmatoarele aspecte legate de Cupa Capmionilor in intervalul 1980 si pana la caderea comunismului:

 

-o singura echipa din E Europei a castigat cupa-1986 Steaua

-o singura echipa din E a disputat vreo finala tot Steaua

-in intervalul 1980-1990, din 10 editii doar 3 echipe din est au ajuns in semifinale, Steaua fiind singura ajunsa de 2 ori

-echipele de club din Olanda si URSS (campioana si vicecampioana Europei in 1988) au atins o singura data semifinala competitiei, reprezentantelei Frantei (campioana din 1984) au jucat o singura semifinala in editia 84/85.

 

o mai buna argumentare a parcursului european al Stelei si comparatia cu echipele "protejate" din blocul comunist, adica sa demonstrez ca desi se spune ca echipele armatei erau protejate doar Steaua a avut performante din E, asta desi urss-ul era vice-campioana europeana, olanda campioana, franta campioana in 84 (francezii au avut o singura semifinalista in 15 ani! si noi i-am luat ca a avut Steaua 3 si Dinamo 1 in '83), cehoslovacia care era cam cea mai buna reprezentativa din est nu a miscat deloc in cupele europene.

 

frustratul asta spune ca Steaua lua jucatorii cu arcanul, mai ales depsre Hagi ca l-am furat ca pe o pereche de izmene puse la uscat:

 

puncte ce trebuie atinse: Steaua era campioana europei deci orice fotbalist vroia sa joace la noi,

-Hagi a declarat ca a venit de buna voie si nesilit de nimeni, a declarat este si va fi toata viata stelist

-Steaua insemna performanta si venituri mai bune

-"tactica" cu luatul in Armata e aberanta ca niciun jucator bun care juca in divizia a si nu a ajuns la Steaua nu a fost luat in Armata, sau eu cel putin nu cunosc vreun caz de jucator pe care Steaua sa il fi ofertat asta sa refuze si pac cu Armata pe el,

-Steaua in vremea aia avea un lot destul de redus, adica maxim 18 jucaotori, dintre care vreo 10 erau cam de prin 84, asa ca ala o suge la greu cu jucatorii luati cu arcanul

 

 

tot nea pulica asta spune ca arbitrii erau prietenii Stelei si ca daca era nevoie se prelungea meciul cu zeci de minute ca Steaua sa castige:

-in mare parte e vrajeala pt ca Steaua a avut cel mai bun atac vreo 3 editii la rand

-Steaua avea procentaj undeva la peste 90% la victorii asa ca si daca pierdea 2/3/4 meciuri tot nu putea sa scape titlul

-Steaua a castigat dupa 85 mereu la scoruri mari, adica peste 2,3 goluri diferenta asa ca nu se pune problema de castig in prelungiri

-Piturca/Lacatus/Hagi/Boloni/Balint au fost golgeterii campionatului sau in primii 3 asa ca nu se pune problema ca Steaua sa fi castigat cu ajutorul arbitrilor din moment ce primii 3 golgheteri erau stelisti

-1 sg meci e aiurea ala de la Bihor prelungit parca pana in minutul 108, meci pe care Valentin l-a regratat.

 

Tot despre sprijinul lui ceasca:

-ceausescu nu a participat la niciun meci pe Ghencea, lui nu ii placea fotbalul

-atat de mult proteja Steaua ca semifinala cu anderlecht era cat pe ce sa nu fie transmisa, Steaua a platit 20.000 tvr-ului ca meciul sa fie transmis la televizor, plus ca abia cu cateva ore s-a decis in unanimitate transmiterea meciului, de aici reise cat de protejata era Steaua.

-primirea jucatorilor dupa ce a castigat cupa era un obicei normal, la fel erau primite si delegatiile olimpice etc care castigau medalii, inclusiv echipa de handbal a fost premiata dupa ce a castigat cm din '74 plus distinctii, medalii avansari in grad.

 

Asta tot o da ca infiintarea echipei de comunisti, dar boul de el nu stie ca nu a fost infiintat doar echipa de fotbal ci si alte 7 ramuri sportive care dupa 1952 s-au multiplicat ajungand in 1970 la 32, sau ceva asemanator, ce sa stie frustratul. Tot aici trebuie mentionat ca sportivii stelisti au adus primele medalii olimpice pentru Romania, la atletism in special, la tir, lupte, plus ca sportivii nostri au cucerit peste 100 de medalii mondiale si europene pana in 1989, asa ca frustratul asta poate sa o suga cat vrea el cu clubul protejat al lui ceasca.

Marius08.06.2010 06:52

da, binenteles ca trebuie publicat.

Lari08.06.2010 07:05

Si eu sunt PENTRU, normal!

 

 

Fane08.06.2010 08:47

Si eu.

Bogdan08.06.2010 09:21

la fel de aici :D

Lari08.06.2010 09:32

Deci nu-l postez.

 

Nu-l postez chiar acum.

Fane08.06.2010 09:46
Deci nu-l postez.

 

Nu-l postez chiar acum.

 

Larry Flynt betivule..bate fieru`cat e cald ,nu te lungi.

 

 

Azzido08.06.2010 10:31

pentru!

MoWeed08.06.2010 10:35

Normal ca da!

Lari08.06.2010 10:40

Propun sa-i dam ban data viitoare daca ne mai trimite articole scrise in halu' ala. O fi fost nervos, da' putea sa ne lase si pe noi doar cu postatu', nu si cu corectatu'...

Fane08.06.2010 11:14
Propun sa-i dam ban data viitoare daca ne mai trimite articole scrise in halu' ala. O fi fost nervos, da' putea sa ne lase si pe noi doar cu postatu', nu si cu corectatu'...

 

Ginerica,tu chiar vrei sa-ti iei salariul ala de pomana ? :D

Lari08.06.2010 11:48

Fane, multzam ca ai facut cinste cu alea 2 tricouri! :beer2:

Lari08.06.2010 12:02

O sa scrie si Keluboss despre 63.

 

Eu, nu stiu.

Bogdan11.06.2010 16:31

modifica cineva articolul un fas de presa?

 

 

http://www.fcsteaua.ro/index/section/articles/article/14746/

 

Apare foarte urat codul html

Azzido11.06.2010 21:19

l-am modificat eu putin, dar mai mult nu am rabdare. zici ca a scris o teza la algebra, asa de incalcit si obositor a scris. yak! mi-e lene....

Ronnie19.06.2010 13:17

A disparut articolul ala cu statistica in cifre sau nu imi mai apare mie?

Azzido19.06.2010 13:37

e ultimul de pe prima pagina

Adrian24.06.2010 21:41

Am tot vorbit in ultimele zile cu Catalin(il Soldatino) si mi-a zis de o schimbare a politicii sitului, adica despre semipacea cu Piturca.

Eu unul nu sunt de acord cu aceasta incetare a ostilitatilor si, asa cum i-am zis si lui Catalin, daca nu se doreste continuarea protestului la full power, poate ca e mai bine ca eu sa ma retrag. Nu vreau sa pun bete in roate planurilor AISS sau a FCSteaua.ro, chiar daca nu sunt de acord cu unele lucruri.

Lari24.06.2010 22:50

Liiiibbbeeeeeer traaaaiiieeeessc,

Liiiibbbbeeeeer saaaa spuuuun ceeeee gaaaaandddeeeeeesc!

Blaaaaaah, blaaaaaah, blaaaaaaaah

Peluza Sud, Steaua!

 

Taci, bah, dreaq, ce legatura au planurile AISS ori/si ale Peluzei Sud cu pararea ta, ti-ai/v-ati pierdut mintile complet?

MoWeed25.06.2010 07:54

Adriane, asta este site-ul suporterilor stelisti. E fcsteaua.ro, nu AISS.ro.

Articolele scrise aici reprezinta parerea personala a autorului, nu neaparat si parerea redactiei fcsteaua sau parerea AISS.

Asa cum in timpul protestului am publicat articole pentru pace, asa vom publica si articole pentru protest in cazul in care AISS si Peluza Sud decid sa iasa din protest.

Oricum, pauza asta nu va dura mult, deoarece eu il vad pe cancer incapabil sa se tina de cuvant.

Virgil25.06.2010 09:58

Constat ca din Stelisti, ne-am transformat in revolutionari. A fost o revolutie in 1989 si dupa infaptuirea ei, tara a ajuns in cacatul in care ne scaldam azi aproape toti. Unde vrem sa ducem Steaua, spiritul ei? In haosul care urmeaza revolutiilor in Romania? Atunci pacat de sacrificiile imense pe care le-au facut cei batuti, cei amendati, cei interzisi pe stadoane, cei carora li s-au intocmit dosare penale... Voi decideti. Fiecare pentru el si apoi toti pentru acelasi țel.

Lari25.06.2010 10:02

Stai asa, Virgile, ca inca nu se stie daca avem acelasi tel...

Virgil25.06.2010 10:04

Telul final ar fi binele Stelei si multumirea noastra. E o opinie personala, fie-mi iertata.

«1303132333497»