sort.ro mananca rahat cu siguranta
sort.ro mananca rahat cu siguranta
Cica vine si Cesinha!
OLE!
Numai romani ![]()
Cesinha e rapidist de baza, n-o sa vina la Steaua.
incet incet inteleg si eu cum a investit Gigi la Steaua. cred ca miscarea e ceva de genul asta: Steaua cumpara jucatori scumpi, de 1-2 milioane de euro. cum nu are bani, este imprumutata de cioban. odata jucatorii veniti si Steaua indatorata, becakatul incepe sa le puna bete in roate, sa impuna antrenorului sa nu ii titularizeze, declara in presa ca nu au valoare, etc. normal ca, si daca ar fi putut juca bine, jucatorii cu pricina se sictiresc si nu mai joaca nimic. nici nu mai vor sa joace nimic, daca ar putea. si pleaca pe nimic. adica Steaua pierde bani la greu. Bostina, Elton, Andrey, arthuro, etc
in urma acestor manevre, becaliotul ingroapa Steaua in datorii (catre el), laudandu-se in presa ca a "bagat 50 milioane in echipa". ce nu spune e ca din alea 50 de milioane probabil jumatate au intrat in conturile verilor din insulele cayman, de unde au venit inapoi la crediot, cu birul de rigoare lasat la verii gata oricand de o inginerie de-asta. spalati bine mersi.
banii incasati din Liga, din drepturi TV, etc, sunt folositi pentru a achita datoriile... catre cine oare?
altfel nu inteleg miscarea asta cu ndoye ala care i-a rupt piciorul unuia de-al nosru in prima etapa la Vaslui, luat in schimbul a doi jucatori care au costat o gramada de bani.
urmeaza liubinkovici (asta spre deosebire de indoaie ala parca stie fotbal si e ceva mai departe de pensie), cesinha, probabil inca vreo cativa de la Poli Timisoara...
Porumb-boy: "Transferul lui N'Doye a cazut, Semedo nu mai vine la Vaslui". Slava Domnului.
Nici o problema... gasim noi ceva la Otopeni sau la Buzau...
In tot acest timp, CFR confirma numirea lui Protasov si anunta achizitionarea unui argentinian de valoare. Si nu stiu de ce, dar ii cred...
O fi profesionalismul de vina...
Nici eu nu il pot suporta pe Becali dar GATA CU GLUMELE DE PROST GUST. Urmatorul care continua gluma asta ia BAN.
Ce sa facem ma cu jucatorii romanii la Steaua? Voi nu vedeti ca romanii n-au technica, n-au dribling, n-au viteza, nici ABC:ul fotbalistic? Cam 90% din juniorii Romaniei sunt "talentati" ca Bogdan Stancu sau ca Nicolita. Si nu mai va luati dupa Mititelu. Ca Oltenii nu sunt deloc talentati ca brazilieni sau ca portughezii. Gangiveanu nu este un mare talent, gen Theo Walcott sau Nani, iar Costea nu e Benzema..
Pararea mea ca si Dayro Moreno e cu mult peste Costea...
Mare dreptate ai.
Vad ca multi "specialisti" gen Sdrobis lauda intentiile Stelei de a promova tinerii romani. Multi suporteri nu isi dau nici ei seama ce inseamna asta.
Cati jucatori romani joaca cu succes in strainatate? Mie in afara de Mutu si Chivu nu imi vin prea multi in minte. Exista si un motiv care explica acest lucru. Nu avem jucatori foarte talentati, nici foarte disciplinati si nici foarte muncitori. Nu se investeste mai deloc in juniori. Sigur, mai apar cate un Mutu/Chivu/Radoi dar ei sunt mai mult exceptia. Cati jucatori nu a vandut Dinamo in strainatate si cati s-au intors cu coada intre picioare inapoi in groapa, pentru ca nu au facut fata.
Cu astfel de jucatori credeti voi ca o sa ajungem sa ne batem in CL? Eu nu cred. Cu jucatori de la Buzau vrem noi sa castigam campionatul? Nici asta nu o cred.
Solutia o reprezinta tot jucatorii straini. Sigur, si aici trebuie sa avem grija, trebuie sa avem un plan dupa care construim echipa. Nu trebuie sa luam jucatori pe care i-am vazut doar pe un DVD, sau sa cumparam "pentru ca ne-a placut ce sut au dat in nu stiu ce meci".
Aici e marea noastra problema, pentru ca nu avem pe cineva competent in stare de asa ceva. Sigur, oricine mai greseste (Arthuro,Toja) dar Adrian Ilie era acea persoana. Argaseala nu e in stare de asa ceva, el poate sa se ocupe de bilete si chestii din astea.
La jucatori romani putem apela in viitor, dupa ce am investit si noi cativa ani de zile in ei, dupa ce i-am invatat de mici ce inseamna a fi cu adevarat profesionist. Daca nu, o sa avem jucatori cu mentalitatea Ropotan,Adrian Cristea sau Torje cu care nu poti niciodata sa faci performanta.
Vreti sa stiti de ce CFR:ul face transferuri pe masura, si noi nu? Fiindca pur si simplu, patronul este maghiar care nici da 2 lei pe tara asta. Atit b*zgrul si Muresan sunt localpatrioti, un oras cu oameni care sunt mai multi ardeleni decat romanii. Niciodata nu am auzit pe un CFRist ca vrea jucatorii romanii la CFR. Ba kiar mai mult, ei plang daca cumva CFR Cluj transfera un compatriot. B'zgorul n-are complexul lui Ciobanul: "Romanii sunt cei mai valorosi, cei mai frumosi si cei mai tari, cu doar Romanii o sa fac o echipa ca Chelsea". Paszkany stie deja ca romanii n-au valoare..... E dureros, dar asta e adevarul...
SteauaB
Ce se intampla la CFR e un pic mai complex de atat.
Sunt multe lucruri despre care am putea discuta aici.Unul dintre ele fiind spalatul de bani.
Ei baga bani putini, nu neaparat curati, in transferuri facute cu cap si apoi isi recupereaza investitia inzecit si mult mai curata.
Se zvoneste ca pe Fabianni s-ar fi platit doar 250 de mii de dolari. Cica el ar fi fost cumparat cu atat de catre o firma din ungaria si a fost "vandut" apoi la CFR pe 2 milioane.
becalii nu e atat de destept sau curajos incat sa se bage in astfel de treburi.Adevarul e ca el nici nu e asa de prieten cu Basescu ca si Paszkany. Si probabil de aia nu incearca si el astfel de artificii. Probabil de aia s-a si speriat cand a fost vorba de transferul lui Elton(scandalul cu plata la offshoreuri).
Paszkany stie ce vrea. Vrea bani. Si, ca sa faca bani, trebuie sa faca performanta.
Ca sa faci performanta in Romania nu trebuie sa aduci cei mai buni jucatori din ligile puternice.E destul sa cumperi jucatori de valoare medie din aceste legi. Acestia sunt mult mai buni din mai multe motive: disciplina tactica, mentalitate, mercenari, experienta,etc.
Sa stii de la mine ca ungurului de la CFR ii place enorm in Romania. De ce?
Pt ca aici si-a facut averea si aici o sa si-o si mareasca. Nu are nici un interes sa plece de aici.
La el nu e vorba de rasism. La el e vorba doar de sange rece de afacerist.
becalii e doar un impresar.Atat!
El se da mare si smecher dar multe lucruri il depasesc.
p.s. Obsesia lui becalii cu jucatorii romani poate fi explicata usor:
1. Incearca sa se dea nationalist extremist stiind ca multi romani sunt asa.
2. Nu vrea sa bage bani in transferuri. De aia incearca sa "promoveze" romani tineri.
SteauaB
2. Nu vrea sa bage bani in transferuri. De aia incearca sa "promoveze" romani tineri.
Uita-te si la juniorii CFR:ului. Doar copiii strainii sunt acolo.. CFR Cluj nu-a dat nicio jucator roman la nationala de tineret U - 19, U -17, U-15 si U-13...Esta singura echipa din Romania care nu a dat juniorii la nationale de tineret...
propun ca in pauza asta sa ii transferam pe Becali si Argaseala la schimb cu portarul de la FC Vaslui. nu, nu cu portarul echipei, ci cu portarul clubului, cel care pazeste sa nu manance oile iarba gazonului! ca daca il vrem pe portarul echipei, ne vor cere cateva milioane bune pe langa cei doi!
revenind la treburi serioase, ar trebui sa scapam de Semedo, daca da cineva cat am dat si noi pe el, daca nu sa il tinem pe banca de rezerve ca poate ii vine mintea la cap cum i-a venit lui Banel de cand a venit szekely. ar trebui sa ii lasam sa plece pe Radoi in primul rand si pe Ghionea. ambii nu mai au motivatie si decat sa il convinga pe cioban sa scape de ei jucand prost mai bine sa plece pe bune.
iar de venit, daca nu putem aduce un fel de Del Piero (numai un astfel de fotbalist merita zeci de milioane de euro si exact asa ceva are nevoie Steaua), ar trebui sa revina Litu, Simion, v Badea, Iacob, Tudose si asa mai departe. nu-mi fac iluzii ca prostovanul va mai scoate vreun ban pentru transferuri, de fapt chiar sper sa nu mai dea milioane de euro pe cine stie ce jucator care va lua urma lui arthuro, Elton samd. nu de alta dar din transferurile alea Steaua se va indatora si mai mult fata de crediotul ei, pardon creditorul ei, si mare branza de jucatori nu aducem, ca nu are cine sa ii aleaga!
ma scuzati ca debordez de atata optimism!
propun ca in pauza asta sa ii transferam pe Becali si Argaseala la schimb cu portarul de la FC Vaslui. nu, nu cu portarul echipei, ci cu portarul clubului, cel care pazeste sa nu manance oile iarba gazonului! ca daca il vrem pe portarul echipei, ne vor cere cateva milioane bune pe langa cei doi!
revenind la treburi serioase, ar trebui sa scapam de Semedo, daca da cineva cat am dat si noi pe el, daca nu sa il tinem pe banca de rezerve ca poate ii vine mintea la cap cum i-a venit lui Banel de cand a venit szekely. ar trebui sa ii lasam sa plece pe Radoi in primul rand si pe Ghionea. ambii nu mai au motivatie si decat sa il convinga pe cioban sa scape de ei jucand prost mai bine sa plece pe bune.
iar de venit, daca nu putem aduce un fel de Del Piero (numai un astfel de fotbalist merita zeci de milioane de euro si exact asa ceva are nevoie Steaua), ar trebui sa revina Litu, Simion, v Badea, Iacob, Tudose si asa mai departe. nu-mi fac iluzii ca prostovanul va mai scoate vreun ban pentru transferuri, de fapt chiar sper sa nu mai dea milioane de euro pe cine stie ce jucator care va lua urma lui arthuro, Elton samd. nu de alta dar din transferurile alea Steaua se va indatora si mai mult fata de crediotul ei, pardon creditorul ei, si mare branza de jucatori nu aducem, ca nu are cine sa ii aleaga!
ma scuzati ca debordez de atata optimism!
Si ce vrei sa facem cu Tudose,Iacob,Simion si Litu? Ne uitam la TellyTubbies? Hai sa zicem ca echipa arata asa:
-----------Dayro-Litu
Ochirosii-Ionescu-Bikfalvi-Szekely
-L.Filip-Tudose-Ghionea-A.Iacob
--------------Rufay: Uni chiar cred acum: "Moaaama frate, super echipa, super tinerii, de zici ca suntem Arsenal din Est".
Stai frate linistit, ca luptam pentru retrogradare. De ce nu vreti sa acceptati realitatea. NU MAI EXISTA TINERI TALENTATI IN Romania! Nu ca in anii 70-80, cand chiar eram brazilieni din est. acum? Gata, s-a dus cu romanii talentati - ca petrolul. ZERO!
Si ce vrei sa facem cu Tudose,Iacob,Simion si Litu? Ne uitam la TellyTubbies?
campionatul asta oricum e compromis (Dinamo trage cu arbitrii, CFR-ul nu mai are grija CL dar il are pe Protasov, pe noi ne urasc toti din cauza lui Gigi, etc). dand curaj tinerilor poti avea sanse pentru la anul! Litu si Simion chiar si jucand la buzau mi se par mai in vana decat vedeta Dayro! si exemplele pot continua.
decat sud americani mediocri pe milioane de euro, mai bine pusti pe care ii obligi sa se antreneze pana ajung mari fotbalisti! sigur nu se supara!
toate lucrurile bune se obtin cu truda si rabdare...
Litu si Simion chiar si jucand la buzau mi se par mai in vana decat vedeta Dayro! si exemplele pot continua.
As fi foarte curios sa ne spui in cate meciuri i-ai vazut pe Litu si Simion jucand in acest sezon, de ti se par "in vana".
hint: Vali Simion evolueaza pentru Tg. Jiu, din cate stiu eu.
hint: Vali Simion evolueaza pentru Tg. Jiu, din cate stiu eu.
Da acolo este. Nu a jucat niciun minut pentru ei in acest sezon. Intr-adevar, e in vana!
Hai sa vedem "vana":
Alin Litu (Gloria Buzau) - 13 meciuri 0 (adica ZERO) goluri
Valentin Simion (Pandurii Targu Jiu) - 6 mecuiri (niciodata titular) 0 (adica ZERO) goluri
Asa ca, baieti. . Nu exista un krkic, un walcott, un Nani etc. Si nu este vorba de infrastructura, ci pur si simplu doar de talent.......Daca mergeti pe strazile din Lissabona sau Barcelona, vedeti mii de copii cu mingii langa ei. Iar pe strazile din Bucuresti? Pai Copii manelistii, si drogatzi.
Uita-te si la juniorii CFR:ului. Doar copiii strainii sunt acolo.. CFR Cluj nu-a dat nicio jucator roman la nationala de tineret U - 19, U -17, U-15 si U-13...Esta singura echipa din Romania care nu a dat juniorii la nationale de tineret...
Nu au juniori pt ca cefere nu "exista" in Cluj ca echipa de fotbal pana acum 2-3 ani.
Toti copii mergeau la U la juniori.La cefere la juniori ajungeau doar copii din vecini.
orice jucatori sau antrenori ar veni, de la Steaua trebuie sa plece cineva ca sa se poata construi ceva, pe baza unui plan, a unei idei, e foarte simplu
atat timp cat tumora nu este extirpata, vom ramane in coma asta profunda in care ne aflam acum, daca nu cumva vom muri de`a binelea
la Steaua trebuie sa vina un atacant de valoare , un mijlocas de creatie , un fundas de band si un mijloca stanga.ca atacant ar fi foarte bun markus berg de la FC groningen , ca mijloca de creatie ar trebui bagata mana adanc in buzunar si adus rosina de la FC torino,ca fundas de banda ar putea veni murillo sau amorebieta de la athletic bilbao.mijlocas stanga ar trebui sa vina un jucator tehnic,rapid care sa paseze si sa dribleze bine.
acum o luna scria ceva gazeta de un anume fundas stanga brazilian...carlinhos sau ceva de genu` :-"
nu stiu care brazilian s-ar mai grabi sa vina la noi
singurii care cred ca ar putea face fata la Steaua ar fi Tudose ( eu zic ca a jucat destul si nu mai e acel junior care a venit la noi in 2005) si Bicfalvi , dar nu a zis nimeni ca treuie sa joace din prima titulari , Litu si Simion nu prea au valoare sa fim sinceri, sunt niste jucatori mediocrii care nu prea au aratat nimic pe unde au fost), si ar mai trebui adus un atacant bun ,iar eu m-as orienta spre piata din europa de est , motiv? se acomodeaza mai repede ,prin europa de est se practica acelasi fotbal ca la noi (putin tehnic , bazat pe forta si echipa, sunt si exceptii,dar de acolo nu avem noi bani sa luam),iar de plecari ar trebui sa plece Semedo(baiatu asta nu are talent),Neaga,Croitoru,Cristocea. Oricum eu cred ca noi luam campinatu , anul trecut am revenit de la 11 pct , si dupa cum am zis cu 1-2 transferuri de valoare si cativa readusi o sa practicam un fotbal frumos .
mq_messi nu stiu ce ai cu Neaga,eu zic ca ar trebui sa ramana.intr-adevar ar trebui sa aducem un atacant din est.din cate stiu eu mandzukic de la Dinamo zagreb e un atacant bun sau sa luam pe pawel brozek(wisla krakovia,este un super atacant) ori vaclav sverkos (banik ostrava)