Dupa cum am zis, Thereau era bun pentru Steaua, insa nu si pentru alte echipe. Steaua nu e groapa de gunoi a europei (ca Dinamo) sa ia orice jucator dat afara si declarat de alte cluburi ca fiind cel mai prost transfer. Trebuie sa ridicam bariera valorica, si sa nu mai luam fosti jucatori. Aici se incadreaza si ceilalti mai sus mentionati, in afara de Neaga. Poate strange din dinti, dar strange banul! Decat in china la orezari, mai bine la sarmale si romani, si bani destui. Poate vrea sa joace pentru Steaua, poate iubeste echipa, dar nu are valoare. Si Steaua nu isi permite sa bage in teren jucatori fara valoare doar pentru ca "ii iubeste".
In ceea ce priveste transferurile, n-ai de ce sa-ti faci griji! Cu siguranta un club cand creste jucatori, nu creste fix o echipa + rezerver. Si chiar daca e asa, nu vor pleca toti ca pe banda rulanta, si vom avea destule talente incat sa acopere locurile lipsa prin aceeasi valoare, sau chiar mai buna.
Nu e un pic ciudat, ca noi, Romanii, sa incurajam o echipa de straini? Ce inteleg ei? E ca si cum ai bate cu lingura-n oala de ciorba. Ei aud doar zgomot ritmat.
Si in final, o intrebare: In acest fel, cu valize, blaturi si antrenori fara valoare, crezi ca Steaua va ajunge undeva? Crezi ca va mai lua vreun titlu? Deja la cupa Romaniei au renuntat..nu era profitabila.
PS: Chiar daca nu prea se poate acum cu tinerii crescuti de noi, sunt destui fotbalisti tineri care vor sa se afirme. Ieftini si buni. Nu scumpi si prosti de pe DVD.
Eu unul nu as vrea sa se intoarca niciun jucator STRAIN care a jucat la Steaua.
Hai Steaua, Hai Romania!
Thereau este exact ceea ce ne-ar trebui noua acum. Si nu, nu suntem groapa de gunoi a Europei daca il readucem pe Thereau. Nu il compara pe francez cu penibili gen Tamas, Barcauan sau Stoican.
Cum vrei sa ridicam bariera valorica? Fara bani? Cu Litu, Simion???
Daca nici Neaga nu are valoare, mai da-o naibii... unii au inceput sa vada in Neaga o petarda pentru simplul fapt ca Becali il vede drept o petarda. Exemplu perfect al inocularii doctrinei becaliene. Idem in cazul lui Elton!
Repet: si eu as vrea o echipa formata din tineri crescuti in spiritul Stelei gen Ogararu, dar acest lucru se poate face in timp si pastrand o anumita proportie. Cu un centru de copii si juniori puternic, putem promova cativa jucatori de valoare in timp.
Cum puteti sa credeti in asemenea vise cand, rand pe rand, nici Hagi, nici Lacatus nu au avut tupeul sa il promoveze nici macar pe Ochirosii, motivand ca nu are experienta, si preferand sa joace repetat cu un penibil numit Semedo. Daca nu are loc unul, credeti ca vor avea loc mai multi? Ce antrenor in toate mintile s-ar inhama la un astfel de experiment, cu o echipa formata 80-90% din tineri, in conditiile in care suporterii exercita presiune, conducerea exercita presiune, iar istoria ne obliga sa castigam trofee?
Performanta nu inseamna, evident, valize si vorba multa. Inseamna sa ne vedem de joc, cu un lot competitiv. Jucatori tineri, jucatori cu experienta, romani, brazilieni, argentinieni, sarbi... nu conteaza. Performanta se face in conditiile unui climat propice. Si acest climat propice nu coincide cu "era mizeriei becaliene".
Inca o chestie: fotbalistii nu se iau uitandu-te numai pe DVD. A disparut management-ul din Ghencea odata cu plecarea lui Meme. Trist dar adevarat!
