FC Steaua Arhiva Forum
Arhiva forumului FC Steaua — conservata in regim doar-citire. Postarea a fost dezactivata. Inapoi la site

Red Bull Salzburg - Steaua București

«1456789»
Living_Dead_Stripper05.07.2008 06:01
Fereasca Dumnezeu, Sfantul Petru si Maria Magdalena....

 

Ce Doamne iarta-ma a fost in meciul asta???? Bataie de joc la adresa fotbalului, a suporterilor, a isotriei si a starii de calm. N-as fi crezut vreodata ca pot sa vad Steaua jucand atat de slab. Steaua, oameni buni, nu alta echipa. Insasi Steaua, echipa care a re pretentia sa treaca de grupele Champions League si sa castige campionatul.

Vai de capul nostru ce sezon ne asteapta....

 

 

Meciul de aseara e doar un ,,flavor'' al lucrurilor care vor urma in aceasta toamna. Va trebui sa avem nervii de otel intrucat ciobanul incepe sa atinga ultima faza a dementei sale. L-am vazut aseara pe Sport.ro dupa meci, ce-ar mai fi de comentat?

 

In alta ordine de idei, stau si ma intreb : CAT TIMP SE VA MAI COMPLACE Lacatus IN POSTURA DE MARIONETA A VOIEVODULUI? Fiindca sa nu-mi spuna nimeni ca un antrenor din lumea asta (nu conteaza cat de amator sau de profesionist ar fi) ar incepe un joc amical sau oficial cu Nicolita si Lovin printre titulari...

 

Am mai spus-o si-o mai spun : Steaua MERITA sa piarda fiecare meci, daca printre titularii sai vor apare si aceste doua panarame!

1on05.07.2008 06:27
sunt stelist de cand ma stiu,insa..niciodata nu l-am considerat pe Lacatus simbolul Stelei.Daca nu ar fi existat Tudorel Stoica,Hagi,Balint,Dumitrescu, ad.Ilie si multi altii la care nu am stat sa ma mai gandesc probabil Lacatus nu era ce a fost si nu ajungea unde a ajuns.Sunt jucatori mult mai emblematici pentru Steaua,jucatori cu caracter profesionist,nu zbuciumati.Nu uitati ca Lacatus a incheiat cariera a 3 fotbalisti,a fost un spargator de lemne si un oportunist,profitand de mingiile trimise catre el de ceilalti mari jucatori pe care i-am enumerat mai sus.Un simplu gol din penalty intr-o finala nu-l poate transforma in emblema Stelei.Mult mai emblematic ar trebui sa fie Duckadam daca stam sa ne facem embleme dupa finale.Toate acestea au fost in calitate de jucator.Ca antrenor Lacatus este zero barat.Daca cand a fost jucator a mai profitat de baloanele trimise de coechipierii sai,acum nu profita de sansa pe care o are pentru ca..nu are ce sa ii faca.El nu stie sa antreneze..Nici Hagi nu a fost stralucit,insa tind sa cred ca Hagi daca ar fi stat un an de zile la Steaua facea echipa puternica si juca numai cu cei mai in forma fotbalisti.Lacatus prefera sa joace cu Nicolita surdu si multi altii.Lacatus te rog frumos citeste acest mesaj si simta-te..lasa locul unui antrenor capabil sa duca in spate numele si istoria Stelei.Cat despre suporteri,acestia ma vor injura dupa ce am scris,dar nu ma intereseaza.In sinea mea iubesc Steaua si stiu ce simt cu adevarat.De suporteri de tastatura sunt satul.FORZA Steaua

Aceste rânduri îmi aduc aminte de un articol jegos, vomat acum vreo 7 ani, dupã retragerea lui Hagi în revista 21, al unui om infect, TRU, care a început sã spunã niște lucruri de genul cã, de fapt, Hagi n-a fost un mare jucãtor, a fost doar un mingicar care nu fãcea altceva decât sã-și punã coechipierii în poziții dificile, cã el de fapt n-a jucat la mari echipe din Europa, și cã la echipa naționalã a profitat de pe urma jocului coechipierilor, și cã la Sportul - Neuchatel Xamax din Cupa UEFA, spectatorii cãscau de pe urma "mingicãriilor lui".

Dragule, ce trebuia sã facã Lãcãtuș cu "mingile trimise cãtre el de cãtre mari fotbaliști", ca sã nu fie "un oportunist"? Sã le fi dat în aut și sã nu fi profitat de ele? ªi vãde ceã pe tine nici nu prea te duce capul dacã spui cã Lãcãtuș este emblema Stelei datoritã unui "simplu penalty" (într-o "simplã finalã de CCE" ai spune, probabil). Lãcãtuș este simbolul Stelei pentru spiritul de luptãtor de care a dat dovadã, pentru cã niciodatã nu se dãdea bãtut, niciodatã nu renunța, indiferent de adversar, de scorul din teren, pentru cã de 25 de ani, de când l-a a dus Ion Alecsandrescu la Steaua, a arãtat credințã culorilor roș-albastre și respect suporterilor.

Probabil cã, pentru tine, un simbol al Stelei ar trebui sã fie Lițã Dumitru (care nu vine pe Ghencea cã n-are loc în lojã) sau Marian Aliuțã (asta e jucãtor cu glezna finã, nu "spãrgãtor de lemne", deși a strigat "nu e Steaua" la 10 zile dupã ce a plecat în țigãnie).

Poți spune cã Lãcãtuș e un antrenor fãrã valoare. EU SPER ªI CRED CÃ NU E AªA. Dar sã spui cã nu e simbolul Stelei, asta e prostie.

bogdan05.07.2008 06:35

Situatia este tragica. Nu numai pentru faptul ca am primit 3 goluri, dar este inadmisibil sa nu poti marca. Chiar nu vedeti ca nu avem mijloc, ca nu avem atacant care sa impleteasca macar 2 picioare (in afara de ale lui). Ce vom face in campionat, ne vom apara pe doua linii numai ca sa nu primim 3. Cum poti renunta la Goian, Rada, Ghionea (mai nou) si sa-l pastrezi in teren pe Nicolita, Lovin, Neaga sau Surdu. Este cea mai inconstienta conducere la ora actuala. Un rival de-al nostru spunea odata, si ii dau dreptate in aceasta privinta, ca nu conteaza cate goluri primeste, el trebuie sa faca tot pentru a da MAI MULT CU UNUL. Noi nu avem cu cine sa o bagam in ate. Vom decurge iar la aceleasi mingii aruncate in fata, acelasi joc aiuritic. Poate sa-mi raspunda cineva si mie la o intrebare? Care jucator de la Steaua poate sa insurubeze cativa adversari, care din jucatorii de la Steaua ar putea sa ia mingea de la jumatatea terenului si depasind 2, 3 jucatori adversi sa marcheze sau sa dea pasa de gol. Nu imi spuneti ca Szekely, baiatul este bun dar mai este mult pana departe.

DanStan05.07.2008 07:15
Sunt jucatori mult mai emblematici pentru Steaua,jucatori cu caracter profesionist,nu zbuciumati.Nu uitati ca Lacatus a incheiat cariera a 3 fotbalisti,a fost un spargator de lemne si un oportunist, profitand de mingiile trimise catre el de ceilalti mari jucatori pe care i-am enumerat mai sus.Un simplu gol din penalty intr-o finala nu-l poate transforma in emblema Stelei.

 

Mie-mi zici ?

 

Ia hai sa vedem ce scria presa din vremea aia :

 

 

1985 - 86, Cupa Campionilor, Tur 1, Steaua - Vejle 4 - 1

 

"Majaru a interceptat o minge, a patruns pe flancul stang, a urmat pasa spre Lacatus, prelungita cu calciul la Piturca si golgeterul echipei noastre a inscris" : 1- 0

 

"Dupa o tesatur de pase Balint a fentat portarul, mingea a ajuns la Lacatus, care a centrat pe partea opusa si Stoica a reluat balonul cu capul in plasa" : 4 - 1

 

1985 - 86, Cupa Campionilor, semifinale, Steaua - Anderlecht 3 - 0

 

"Balint a pornit in dribling, l-a deschis pe Lacatus, a urmat centrarea si Piturca, pe faza, a reluat cu capul in palsa" : 3 - 0

 

1986 - 87, Cupa Campionilor, Tur 2, Steaua - Anderlecht 1 - 0

 

"Belodedici a iesit din aparare, i-a pasat in adancime lui Lacatus, acesta a patruns pana la linia de fund, a centrat inapoi si Boloni a reluat imparabil" : 1 - 0

 

1987 - 88, Cupa Campionilor, Tur 1, Steaua - MTK : 4 - 0

 

"Lacatus l-a simtit pe Hagi ca a sprintat, a lobat balonul peste Huszarik si Hagi a reluat cu stangul sub transversala" : 2 - 0

 

1987 - 88, Cupa Campionilor, Tur 3, Glasgow Rangers - Steaua 2 - 1

 

"Dupa o pasa inspirata a lui Stoica Lacatus a tasnit incredibil printre fundasii centrali si, de la 14 metri, a lobat peste portarul Woods" : 0 - 1, golul calificarii (dupa 2 - 0 in tur)

 

1988 - 98, Cupa Campionilor, Tur 1, Sparta - Praga - Steaua 1 - 5

 

"La o lovitura de colt executata de pe partea drepata de Hagi "septarul" echipei nostre s-a inatlat si a trimis balonul in plasa portii aparata de Stejskal" : 1 - 1

 

"In minutul 45 Lacatus, lansat in adancime, scapa singur in stilul caracteristic si inscrie pe langa Stejskal" : 1 - 2

 

1988 - 89, Cupa Campionilor, Tur 2, Steaua - Spartak Moscova 3 - 0

 

"Iovan a recuperat o minge, a pasat-o apoi la Lacatus, acestea a patruns spre careul advers, a centrat in fata portii si Ilie Dumitrescu a reluat, din apropiere, in plasa" : 1 - 0

 

1988 - 89, Cupa Campionilor, Tur 2, Spartak Moscova - Steaua 1 - 2

 

"Dasaev nu va mai putea face nimic la sutul d ela aproximativ 25 de metrie al lui Lacatus, mingea intrand in palsa jos, langa stalpul portii" : 0 - 1

 

1988 - 89, Cupa Campionilor, Tur 3, Steaua - IFK Goteborg 5 - 1

 

"Ilie Dumitrescu primeste o pasa pe partea stanga, centreaza prin fata portii, de unde Lacatus expediaza mingea fara preluare in plasa" : 2 - 0

 

"O data in plus Lcatus trece cu dezinvoltura de Mordt, adversarul direct, centreza din viteaza in careu, pe partea opusa, de unde Ilie Dumitrescu, inscrie cu capul" : 3 - 0

 

"Tudorel Stoica il lanseaza pe Lacatus care isi incheie cursa printr-un nou gol in poarta lui Verdin" : 4 - 1

 

1989 - 90, Cupa Campionilor, Tur 2, Steaua - PSV Eindhoven 1 - 0

 

"Ilie Dumitrescu a primit mingea in apropierea liniei de fund, a sutat cu efect spre poarta lui Van Breukelen, acesta, surprins, a respings si Lacatus, a introdus balonul in plasa din careul mic" : 1 - 0

 

1989 - 90, Cupa Campionilor, Tur 2, PSV Eindhoven - Steaua 5 - 1

 

"Hagi executa o lovitura libera de pe stanga, inalt, Lacatus sare mai sus decat Heintze, trimitand cu bolta peste Van Breukelen" : 0 - 1

 

Lacatus a revenit la Steaua in toamna lui 1993. Nu era in forma si Jenei l-a tinut pe banca multe meciuri. Ce-a facut Lacatus ? A inceput sa oracaie precum Badea ca pleaca fiindca nu-i titular ? Nu. A muncit si in sezonul urmator si-a castigat locul de titular :

 

Cupe europene

 

1994 - 95, Liga Campionilor, Tur preliminar, Steaua - Servette Geneva 4 - 1

 

"Ilie Stan il lanseaza in adancime pe Lacatus si acesta este faultat in careu de Pascolo. Penalty clar, transformat apoi de Ilie Stan" : 2 - 0

 

"In minutul 50 Lacatus (care a jucat ca in vremurile lui bune) castiga duelul cu Schepull si, dintr-un unghi inchis, inscrie un gol de mare spectacol" : 4 - 0

 

1994 - 95, Liga Campionilor, grupe : Hajduk Split - Steaua 1 - 4

 

"o excelenta centrare plecata de pe partea stanga de la Galca va fi prelungita cu capul de Rosu iar Lacatus, din mijlocul careului, va suta imparabil" : 0 - 2

 

 

Campionat

 

1994 - 95 Steaua - Dinamo 2 - 0

 

"Lacatus a sprintat, a centrat 'ca pe vremuri' Adrian Ilie a reluat sec" : 1 - 0

 

"Lacatus inalta balonul ca la carte in preajma portii si Rosu il catapulteaza ain poarta cu toata opozitia disperata a lui Mihali" : 2 - 0

 

Trebuie sa recunosc, Lacatus era 'un oportunist care profita de munca celorlalti'. Ca sti sa paseze, stia sa centreze, stia sa marcheze nici nu conteaza. Era doar un oportunist.

 

De suporteri de tastatura sunt satul.

 

De acord. Te simti ?

cristian01405.07.2008 07:17
Nu. Echipa o face Jiji și exemplul cel mai elocvent a fost în meciul din Groapã, când niciun antrenor normal la cap nu se apãra pe 2 linii jucând cu 4 atacanți pe teren.

 

Daca am ajuns sa credem ca Becali face echipa si in meciurile de pregatire, atunci suntem de-a dreptul hilari. Macar sa fie si Lacatus antrenor 3-4 saptamani inainte de-a incepe campionatul, ca pe urma n-o sa mai aiba sansa asta. Dar din pacate si aici o cam da in bara.

 

Uitati-va bine. Asa zisul nostru antrenor n-a facut nici macar un singur transfer. Toti jucatorii transferati au fost fie indepartati de conducere, fie adusi de aceiasi oameni : Becali si Adrian Ilie. Cine ar putea sti mai bine cum e atmosfera la echipa decat Lacatus ? Cine ar putea observa mai bine plusurile si mai ales minusurile in jocul echipei, decat el ? Dar se multumeste cu toate petardele. Cand o iei pe coaja, chiar si in pregatiri, la scor si mai ales in maniera asta, de la o echipa cu nume de energizant, cum ai putea sa te gandesti la titlu si la primavara europeana ? Ma deranjeaza la culme faptul ca Lacatus n-are pic de verticalitate. Se preteaza la tot felul de lucruri josnice si accepta tot ce i se dicteaza. Pacat pentru el. Se confunda cu imaginea Stelei si se incapataneaza sa fie la echipa cu orice pret.

Chiar daca meciurile de pregatire sunt lipsite practic de importanta, au totusi rolul lor in pregatirea viitorului sezon. Daca echipa ar juca, si-ar crea ocazii, iar jucatorii ar munci, nu ar mai conta scorul. Dar cand maniera de joc seamana cu ce-am vazut aseara, e chiar dureros. Si mai dureros e ca au inceput si ratatii aia 2 sa marcheze, Surdu si Lovin. Asta nu e motiv de bucurie.

Pe de alta parte, Lacatus nu tine nici vestiarul in mana. La Steaua exista multi jucatori cu personalitate gen Goian sau Ghionea care acum isi doresc sa plece, si e clar ca antrenorul nu-i poate motiva si nici nu cred ca a incercat sa-i determine sa ramana. E clar ca Radoi s-a saturat de Steaua si de campionatul asta abject si nu se mai implica asa cum o facea odata in vestiar, ca sa fie liniste si disciplina. Totul se afla in mainile oierului. El taie si spanzura acolo.

Nu prevad deloc un campionat linistit. L-am putea castiga doar prin smenuri si manarii.

 

DanStan05.07.2008 08:07

Si pana la urma ce va deranjeaza ? Scorul sau jocul ? Steaua joaca prost de vreo 2 ani si era doar o problema de timp pana cand urma ca jocul mediocru sa se concretizeze intr-un scor defavorabil. Lacatus nu e un mare antrenor, e doar un bun antrenor de Liga 1. Ca si Olaroiu, de altfel. Ca si Hagi. Un antrenor de valoare probabil ar solicita o pauza de un an in ceea ce priveste performantele, vanzarea vedetelor care doresc sa plece, eliminarea din lot a jucatorilor de duzina si transferarea unor jucatori tineri dar cu potential. La inceputul mandatului lui Hagi chiar am crezut ca avem un astfeld e antrenor. Din pacate modul de manifestare in timpul meciurilor m-a convins de faptul ca Hagi stie ce-ar trebui sa faca, vrea sa ia masurile care se impun dar nu stie cum sa lucreze cu jucatorii. Olaroiu stia sa coordoneze jucatorii dar n-avea nici cea mai mica preocupare de a schimba ceva fiind mult prea preocupat sa-si pastreze bunele relatii cu boieru'.

Lacatus oscileaza intre cele doua extreme. Din ce-am vazut in primavara e clar ca nu vrea sa-si asume prea multe riscuri desi incearca sa mai schimbe cate ceva. Nici Hagi, nici Olaroiu si nici Lacatus nu pot scoate Steaua din impasul in care se afla si din pacate antrenorul de care are nevoie Steaua in acest moment nu si-ar putea face treaba pentru ca nu mai exista nici un paravan intre banca tehnica si conducere. Iar conducerea habar n-are cum trebuie reconstruita o echipa de talia Stelei.

 

p.s : Red Bull Salzburg are un buget de cel putin 35 milioane de euro, si asta FARA sa fi participat in grupele CL in ultimii ani. Pe cuvant ca-mi venea sa rad cand citeam comentariile de dinainte de meci cum ca Steaua va invinge fara probleme in deplasare o echipa cu un buget cel putin dublu, daca nu chiar triplu, asta in conditiile in care anul trecut ne-am chinuit acasa cu o echipa de duzina - Charleroi. A, iar in ultimii 2 ani Redbulistii si-au trecut in palmares o victorie cu Arsenal (amical, anul trecut), una cu Valencia si una cu Sahtioru' lu' Il Muce.

 

Asa zisul nostru antrenor n-a facut nici macar un singur transfer.

 

Nici Protasov n-a facut 'nici macar un singur transfer'. A lucrat cu materialul clientului. Si-apoi nu prea inteleg ce-ar trebui sa faca Lacatus. Ar trebui sa declare in presa ca le-a dat dispozitie lui Adi Ilie si boierului sa-i aduca jucatori ? Eventual sa ne prezinte si dovezi audio-video cum ca el personal l-a cerut pe cutare si l-a refuzat pe cutare ?

MoWeed05.07.2008 08:25
sunt stelist de cand ma stiu,insa..niciodata nu l-am considerat pe Lacatus simbolul Stelei.Daca nu ar fi existat Tudorel Stoica,Hagi,Balint,Dumitrescu, ad.Ilie si multi altii la care nu am stat sa ma mai gandesc probabil Lacatus nu era ce a fost si nu ajungea unde a ajuns.Sunt jucatori mult mai emblematici pentru Steaua,jucatori cu caracter profesionist,nu zbuciumati.Nu uitati ca Lacatus a incheiat cariera a 3 fotbalisti,a fost un spargator de lemne si un oportunist,profitand de mingiile trimise catre el de ceilalti mari jucatori pe care i-am enumerat mai sus.Un simplu gol din penalty intr-o finala nu-l poate transforma in emblema Stelei.Mult mai emblematic ar trebui sa fie Duckadam daca stam sa ne facem embleme dupa finale.Toate acestea au fost in calitate de jucator.Ca antrenor Lacatus este zero barat.Daca cand a fost jucator a mai profitat de baloanele trimise de coechipierii sai,acum nu profita de sansa pe care o are pentru ca..nu are ce sa ii faca.El nu stie sa antreneze..Nici Hagi nu a fost stralucit,insa tind sa cred ca Hagi daca ar fi stat un an de zile la Steaua facea echipa puternica si juca numai cu cei mai in forma fotbalisti.Lacatus prefera sa joace cu Nicolita surdu si multi altii.Lacatus te rog frumos citeste acest mesaj si simta-te..lasa locul unui antrenor capabil sa duca in spate numele si istoria Stelei.Cat despre suporteri,acestia ma vor injura dupa ce am scris,dar nu ma intereseaza.In sinea mea iubesc Steaua si stiu ce simt cu adevarat.De suporteri de tastatura sunt satul.FORZA Steaua

Deh, asa sunt romanii. Avem un talent inconfundabil de a ne injura idolii, oamenii care au facut ceva in tara asta.

Cum poti sa zici ca Lacatus era un spargator de lemne, cand aproape jumatate din trofeele Stelei au fost luate cu ajutorul lui? Cum poti sa zici ca a profitat de pasele celorlalti jucatori? Ia pune-l tu pe Banel sau pe Lovin cu jucatorii aia in teren, crezi ca vor mai da gol?

oop05.07.2008 08:32
Si pana la urma ce va deranjeaza ?

Ca i se face loc lui Banel in echipa cu orice pret!2 ani de zile ne-a mancat sufletul pt ca nu avea concurent pe postul de mijlocas dreapta,acum ca a venit Szekely vad ca tiganelul apare pe stanga ... Sper ca asta sa nu se mai intample,altfel Laca nu are nici o scuza.

 

Red Bull Salzburg are un buget de cel putin 35 milioane de euro, si asta FARA sa fi participat in grupele CL in ultimii ani. Pe cuvant ca-mi venea sa rad cand citeam comentariile de dinainte de meci cum ca Steaua va invinge fara probleme in deplasare o echipa cu un buget cel putin dublu, daca nu chiar triplu

Scuze,dar nu bugetele joaca pe teren ... la pretentiile Stelei nu ar trebui sa avem mari probleme a ne impune in fata unei echipe austriece indiferent de numele ei.

Totusi a fost doar un amical,nu ma apuc sa ridic piatra.Austriecii sunt pe ultima suta de metri cu pregatirea,noi abia am inceput asa ca mai e timp de pus lucrurile la punct.

 

Ma tem insa ca desi avem un lot decent nu avem un antrenor care sa poata sa scoata maximul din el.Imi pare rau pt Laca dar asta e senzatia pe care o am.

cristian01405.07.2008 08:39
Asa zisul nostru antrenor n-a facut nici macar un singur transfer.

Nici Protasov n-a facut 'nici macar un singur transfer'. A lucrat cu materialul clientului. Si-apoi nu prea inteleg ce-ar trebui sa faca Lacatus. Ar trebui sa declare in presa ca le-a dat dispozitie lui Adi Ilie si boierului sa-i aduca jucatori ? Eventual sa ne prezinte si dovezi audio-video cum ca el personal l-a cerut pe cutare si l-a refuzat pe cutare ?

 

Te rog pastreaza proportiile intre Protasov si Lacatus. Primul e antrenor, al doilea doar incearca si nu-i iese. Primul e profesionist, al doilea inclin sa cred ca nu. Iti garantez ca Oleg se implica puternic in transferuri daca ramanea in Ghencea pe o perioada mai lunga. Si-n plus tine cont, ca la ora respectiva, 'materialul' preluat de el era cu mult sub cel de astazi, sau cel din sezonul trecut. Atat ca valoare, cat si ca experienta.

Marius05.07.2008 08:44

Prietene Mo, e o diferenta intre a critica ANTRENORUL, care intamplator e un fost mare jucator al clubului, si a injura FOSTUL JUCATOR. Sper ca ai onservat ca nimeni nu l-a injurat pe Lacatus pentru ca n-a dat 5 goluri in finala cu Milan.

 

Sa-ti amintesc cum fosta MARE glorie a Olandei, Marco van Basten, era facut praf, pur si simplu era umilit dupa fiecare meci din preliminariile pentru Euro? Dar ce dracu' asa e olandejii astia, nu stie dom'ne sa-si pretuiasca idolii.

 

Referitor la "asa suntem noi romanii", de unde stii tu cum suntem noi romanii? La 20 de ani crezi ca ai ajuns sa cunosti atat de bine caracteristicile unui popor cu o traditie de aproape 2.000 de ani? Mai lumineaza-ma si pe mine prietene Mo, vreau sa mai aud inca 15 caracteristici ale poporului roman. Vreau si eu sa ating nivelul de inteligenta al unora (nu e vorba doar de MoWeed) care din 2 in 2 zile imi spun ei "cum e poporul roman".

metzzz05.07.2008 08:51

Adevarata vorba aia..."multi da prosti" , in cazul multora chiar e adevarata. Ala zice ca Lacatus nu e idolul tribunelor , unii zic ca am jucat execrabil , unii se :shit: pe ei. E doar un meci amical si atat. In urmatoarele meciuri probabil ca vom vedea pe teren o echipa apropiata de cea cu care vom rula in meciurile oficiale , sa vedem cum merge si abia dupa ne putem da cu parerea. Dupa 3 jocuri va vad ca spuneti ca X nu e bun ca Y nu stie sa dea in minge etc etc... asa e pe la noi 22 de milioane de antrenori.

bubylycy05.07.2008 08:55

Sal evryone.. nam mai fost pe aici de ceva vreme...

Nam vazut meciul dar vad ca din com nu a fost un meci bun... sper sasi revina si Lacatus stie ce face...si mai este pan la inceperea camp si se mai poate repara... unde scartie jocul..

Have a nice weekend.:):steag_cruce_invers: :steag_cruce_invers: :steag_cruce_invers:

catacata2105.07.2008 09:07
Adevarata vorba aia..."multi da prosti" , in cazul multora chiar e adevarata. Ala zice ca Lacatus nu e idolul tribunelor , unii zic ca am jucat execrabil , unii se :shit: pe ei. E doar un meci amical si atat. In urmatoarele meciuri probabil ca vom vedea pe teren o echipa apropiata de cea cu care vom rula in meciurile oficiale , sa vedem cum merge si abia dupa ne putem da cu parerea. Dupa 3 jocuri va vad ca spuneti ca X nu e bun ca Y nu stie sa dea in minge etc etc... asa e pe la noi 22 de milioane de antrenori.

 

 

mai bine 22 de milioane de antrenori buni decat un prost

ssinpadureacualune05.07.2008 09:08

Ati innebunit cu criticile astea de acum.Stati sa inceapa campionatul.Nu il mai criticati pe Lacatus.Sau macar mai asteptati finalul turului.Pai daca de acum incepe scandalul atunci cand o sa pierdem meciuri in campionat ce o sa mai fie.Cainii au pierdut cu unii din bundesliga 3 cu echipa de titulari,Timisoara a facut 1-1 cu unii de care nu am auzit in viata mea.Stati calmi si nu mai cereti demisii inainte de campionat.

 

Cum ar fi sa ramanem acum fara antrenor.Dupa ce s-au facut transferurile si jumate din pregatire??!!Capul sus si mergem INAINTE!!!

DanStan05.07.2008 09:13
Te rog pastreaza proportiile intre Protasov si Lacatus. Primul e antrenor, al doilea doar incearca si nu-i iese. Primul e profesionist, al doilea inclin sa cred ca nu. Iti garantez ca Oleg se implica puternic in transferuri daca ramanea in Ghencea pe o perioada mai lunga. Si-n plus tine cont, ca la ora respectiva, 'materialul' preluat de el era cu mult sub cel de astazi, sau cel din sezonul trecut. Atat ca valoare, cat si ca experienta.

 

Am afirmat clar ca Lacatus e un bun antrenor de Liga 1 si ca nu poate scoate Steaua din impasul in care se gaseste.

 

De ce crezi c-a plecat Protasov ? Doar pentru banii ucrainienilor ? A cerut jucatori si i s-a aratat usa, intre altele si pentru faptul c-a ratat calificarea in CL (adica banii), dar si din alte motive. Oricum, exact aceeasi usa i se va arata si lui Lacatus daca rateaza grupele CL. Din pacate Lacatus nu va fi inlocuit cu un antrenor de valoare ci cu un nou (sau vechi ?) Olaroiu.

 

'Materialul' preluat de Protasov avea dorinta de afirmare. Vroiau sa se evidentize pentru a putea pleca in occident. Lacatus a preluat o echipa blazata ale carei vedete sunt deja exasperate de repetatele esecuri in tentativa a 'evada' din nebunia de la club. (material de studiu : declaratiile lui Paraschiv)

 

Valoric vorbind lotul de care dispunea Protasov era inferior dar exact acest lucru i-a permis sa modifice ce vrea. In plus, Zenga reusise sa reconstruiasca partial echipa si Protasov n-a trebuit decat sa definitiveze aceasta reconstructie. Lacatus a preluat insa o echipa uzata la maxim de fixatiile lui Olaroiu, compusa din jucatori multumiti de realizari si care nu mai doreau decat fie sa plece in vest fie sa-si conserve un loc caldut la echipa.

 

Scuze,dar nu bugetele joaca pe teren ... la pretentiile Stelei nu ar trebui sa avem mari probleme a ne impune in fata unei echipe austriece indiferent de numele ei.

 

Echipa 'austriaca' are 20 de straini in lot. Pot sa alinieze un prim 11 (+ rezerve) compus integral din straini. De-aia spuneam de buget. La pretentiile Stelei (Nicolita, Lovin, Neagoe, Ionescu, Surdu, P. Marin) e clar ca n-ar trebui sa avem mari probleme in fata unei echipe compuse din 'amatori' cu sute de meciuri jucate in Bundesliga sau internationali cu zeci de selectii in nationalele Austriei, Elvetiei, Croatiei, Serbiei sau Slovaciei

fedora05.07.2008 09:24

Aha si cand erau alti antrenori pe banca Stelei si bateam echipe cu buget de 5x mai mare ce era?

Dar acum ca a ajuns Laca pe banca trebuie sa-i gasim toate scuzele posibile.

 

O singura intrebare pentru voi: cum va explicati insistenta de a-l folosi pe Nicolita?

clausblaus05.07.2008 09:31
@Adrian esti sigur ca esti stelist? sa te iei de Laca in halu asta...in fine,tac acum,sa te vad ce ai sa zici cand o incepe sezonu si Steaua chiar o sa joace...

Simplu!.....o sa schimbe placa.

Virgil05.07.2008 09:55

Pana la urma nu a fost decat un amical in care trebuiau rulati toti cei 18 jucatori inscrisi pe foaie. Si nu se poate spune ca in repriza intaia Steaua nu a jucat bine. A avut ocazii serioase si numai forma buna a portarului Timo Ochs a facut ca scorul sa nu ne fie favorabil la pauza. S-a jucat frumos, s-a pasat bine cu cateva exceptii, s-a driblat si s-a sutat la poarta. Singurul lucru pe care nu l-am observat a fost determinarea. Poate ca e prematur sa vorbim de determinare cu 3 saptamani inainta terminarii pregatirilor.

 

Chiar daca s-a gresit, sunt sigur ca pana pe 26 iulie, data meciului cu Roma, Lacatus stie ce are de facut pentru ca baietii sa se prezinte in vâna si sa nu mai greseasca.

 

Trebuie sa intelegem ca au venit 5-6 jucatori noi, pentru care acomodarea este in curs. Trebuie sa intelegem ca au lipsit din teren cateva piese de baza, ca Radoi, O. Petre, Emeghara, precum si faptul ca la un marcator ca Pepe si un bun pasator si creator de faze de gol cum a fost Mendoza, s-a renuntat.

"Buna dimineata".

AdrianUltras2505.07.2008 10:08
@Adrian esti sigur ca esti stelist? sa te iei de Laca in halu asta...in fine,tac acum,sa te vad ce ai sa zici cand o incepe sezonu si Steaua chiar o sa joace...

Simplu!.....o sa schimbe placa.

 

 

 

Si daca echipa nu joaca?

Mihai Somanescu05.07.2008 10:24

Ma amuza teribil desi nu e rasul meu, cum vad cum se incearca in disperare sa gaseasca scuze pentru Lacatus. In retur spuneati sa asteptam noul campionat, acum spuneti sa asteptam sfarsitul turului...

Cand era Olaroiu, aproape nimeni nu spunea sa asteptam, dar pentru ca e vorba de Lacatus... Ieri seara am avut norocul sa primim gol repede, ca sa vedem daca s-a intamplat cu adevarat ceva. NIMIC! In niciun moment nu am pus sub presiune reala adversarul, singurele actiuni venind din clasicele lansari lungi, sau actiuni individuale. Degeaba l-ati injurat pe Dica, acum sa vedem pe cine mai gasiti tap ispasitor pentru lentoarea din joc.

Cand o sa va uitati pe banca Stelei si o sa analizati antrenorul Lacatus si nu jucatorul?

mikutu05.07.2008 10:40
Sunt jucatori mult mai emblematici pentru Steaua,jucatori cu caracter profesionist,nu zbuciumati.Nu uitati ca Lacatus a incheiat cariera a 3 fotbalisti,a fost un spargator de lemne si un oportunist, profitand de mingiile trimise catre el de ceilalti mari jucatori pe care i-am enumerat mai sus.Un simplu gol din penalty intr-o finala nu-l poate transforma in emblema Stelei.

 

Mie-mi zici ?

 

Ia hai sa vedem ce scria presa din vremea aia :

 

 

1985 - 86, Cupa Campionilor, Tur 1, Steaua - Vejle 4 - 1

 

"Majaru a interceptat o minge, a patruns pe flancul stang, a urmat pasa spre Lacatus, prelungita cu calciul la Piturca si golgeterul echipei noastre a inscris" : 1- 0

 

"Dupa o tesatur de pase Balint a fentat portarul, mingea a ajuns la Lacatus, care a centrat pe partea opusa si Stoica a reluat balonul cu capul in plasa" : 4 - 1

 

1985 - 86, Cupa Campionilor, semifinale, Steaua - Anderlecht 3 - 0

 

"Balint a pornit in dribling, l-a deschis pe Lacatus, a urmat centrarea si Piturca, pe faza, a reluat cu capul in palsa" : 3 - 0

 

1986 - 87, Cupa Campionilor, Tur 2, Steaua - Anderlecht 1 - 0

 

"Belodedici a iesit din aparare, i-a pasat in adancime lui Lacatus, acesta a patruns pana la linia de fund, a centrat inapoi si Boloni a reluat imparabil" : 1 - 0

 

1987 - 88, Cupa Campionilor, Tur 1, Steaua - MTK : 4 - 0

 

"Lacatus l-a simtit pe Hagi ca a sprintat, a lobat balonul peste Huszarik si Hagi a reluat cu stangul sub transversala" : 2 - 0

 

1987 - 88, Cupa Campionilor, Tur 3, Glasgow Rangers - Steaua 2 - 1

 

"Dupa o pasa inspirata a lui Stoica Lacatus a tasnit incredibil printre fundasii centrali si, de la 14 metri, a lobat peste portarul Woods" : 0 - 1, golul calificarii (dupa 2 - 0 in tur)

 

1988 - 98, Cupa Campionilor, Tur 1, Sparta - Praga - Steaua 1 - 5

 

"La o lovitura de colt executata de pe partea drepata de Hagi "septarul" echipei nostre s-a inatlat si a trimis balonul in plasa portii aparata de Stejskal" : 1 - 1

 

"In minutul 45 Lacatus, lansat in adancime, scapa singur in stilul caracteristic si inscrie pe langa Stejskal" : 1 - 2

 

1988 - 89, Cupa Campionilor, Tur 2, Steaua - Spartak Moscova 3 - 0

 

"Iovan a recuperat o minge, a pasat-o apoi la Lacatus, acestea a patruns spre careul advers, a centrat in fata portii si Ilie Dumitrescu a reluat, din apropiere, in plasa" : 1 - 0

 

1988 - 89, Cupa Campionilor, Tur 2, Spartak Moscova - Steaua 1 - 2

 

"Dasaev nu va mai putea face nimic la sutul d ela aproximativ 25 de metrie al lui Lacatus, mingea intrand in palsa jos, langa stalpul portii" : 0 - 1

 

1988 - 89, Cupa Campionilor, Tur 3, Steaua - IFK Goteborg 5 - 1

 

"Ilie Dumitrescu primeste o pasa pe partea stanga, centreaza prin fata portii, de unde Lacatus expediaza mingea fara preluare in plasa" : 2 - 0

 

"O data in plus Lcatus trece cu dezinvoltura de Mordt, adversarul direct, centreza din viteaza in careu, pe partea opusa, de unde Ilie Dumitrescu, inscrie cu capul" : 3 - 0

 

"Tudorel Stoica il lanseaza pe Lacatus care isi incheie cursa printr-un nou gol in poarta lui Verdin" : 4 - 1

 

1989 - 90, Cupa Campionilor, Tur 2, Steaua - PSV Eindhoven 1 - 0

 

"Ilie Dumitrescu a primit mingea in apropierea liniei de fund, a sutat cu efect spre poarta lui Van Breukelen, acesta, surprins, a respings si Lacatus, a introdus balonul in plasa din careul mic" : 1 - 0

 

1989 - 90, Cupa Campionilor, Tur 2, PSV Eindhoven - Steaua 5 - 1

 

"Hagi executa o lovitura libera de pe stanga, inalt, Lacatus sare mai sus decat Heintze, trimitand cu bolta peste Van Breukelen" : 0 - 1

 

Lacatus a revenit la Steaua in toamna lui 1993. Nu era in forma si Jenei l-a tinut pe banca multe meciuri. Ce-a facut Lacatus ? A inceput sa oracaie precum Badea ca pleaca fiindca nu-i titular ? Nu. A muncit si in sezonul urmator si-a castigat locul de titular :

 

Cupe europene

 

1994 - 95, Liga Campionilor, Tur preliminar, Steaua - Servette Geneva 4 - 1

 

"Ilie Stan il lanseaza in adancime pe Lacatus si acesta este faultat in careu de Pascolo. Penalty clar, transformat apoi de Ilie Stan" : 2 - 0

 

"In minutul 50 Lacatus (care a jucat ca in vremurile lui bune) castiga duelul cu Schepull si, dintr-un unghi inchis, inscrie un gol de mare spectacol" : 4 - 0

 

1994 - 95, Liga Campionilor, grupe : Hajduk Split - Steaua 1 - 4

 

"o excelenta centrare plecata de pe partea stanga de la Galca va fi prelungita cu capul de Rosu iar Lacatus, din mijlocul careului, va suta imparabil" : 0 - 2

 

 

Campionat

 

1994 - 95 Steaua - Dinamo 2 - 0

 

"Lacatus a sprintat, a centrat 'ca pe vremuri' Adrian Ilie a reluat sec" : 1 - 0

 

"Lacatus inalta balonul ca la carte in preajma portii si Rosu il catapulteaza ain poarta cu toata opozitia disperata a lui Mihali" : 2 - 0

 

Trebuie sa recunosc, Lacatus era 'un oportunist care profita de munca celorlalti'. Ca sti sa paseze, stia sa centreze, stia sa marcheze nici nu conteaza. Era doar un oportunist.

 

De suporteri de tastatura sunt satul.

 

De acord. Te simti ?

 

mestere..ai fost magnific...toata stima! cat despre juvelu si altii ca el 9 din ce in ce mai multi pe aici) ...... sa invatam sa-i ignoram, caci adminii nu vor sa ne lipseasca de ei!

1on05.07.2008 11:20

Subscriu la ce-a zis mikutu.

 

PS @ DanStan: Cât ai stat sã cauți prin toate ziarele alea (așa, de curiozitate)?

Pepe_Juvelu05.07.2008 11:45

nu stau sa ma cert cu voi si sa va jignesc.fiecare cu parerea lui.numai ca voi sunteti ca niste marionete conduse de un trecut pe care nu l-ati apucat,doar l-ati auzit.oricum imi mentin parerea.Lacatus fara niste oameni de baza langa el era zero..iar acum este zero barat..

karas_ultras05.07.2008 11:46

Probabil ca cei care-si dau cu parerea despre Laca au deschis ochii in fotbal ceva mai curand... Oricum, mizerabila atitudinea asta lipsita de rabdare si judecata vis-a-vis de Lacatus si echipa! Probabil ca sunt aceiasi tembeli care fluiera echipa din min 10, care l-au jignit pe Dica si acum sunt mirati ca pleaca si care arunca cu laturi pe forumuri...

A fost un meci amical, cu o prima repriza buna, cu doua castiguri certe (Szekely si Dayro), cu o viteza de joc superioara celei de anul trecut. E clar ca au fost si o serie de minusuri:

- goluri din faze fixe, problema rezolvabila, zic eu, odata cu reintrarea lui O Petre si Mirel, jucatori cu o determinare si concentrare superioare;

- fragilitate pe flancuri, unde Nesu si Golanski n-au prea fost in joc, iar Banel...

- lipsa unui atacant de gura portii;

- rezerve cu valoare indoielnica;

- relatii de joc in stadiu incipient;

Este timp pentru remedierea problemelor, este timp pentru achizitii pe posturi deficitare, este nevoie, insa si de intelegerea suporterilor...

@juvelu

esti juvenil in gandire, ca sa nu spun infantil...

1on05.07.2008 11:58
nu stau sa ma cert cu voi si sa va jignesc.fiecare cu parerea lui.numai ca voi sunteti ca niste marionete conduse de un trecut pe care nu l-ati apucat,doar l-ati auzit.oricum imi mentin parerea.Lacatus fara niste oameni de baza langa el era zero..iar acum este zero barat..

Poate cã fiecare om dintre cei care ar fi fost lângã Lãcãtuș ar fi fos zero fãrã ceilalți.

«1456789»