1. mihaicc
Apreciez faptul ca ne povestesti de FC Barcelona. Nu apreciez insa faptul ca omiti un aspect esential : bugetul clubului FC Barcelona e PUBLIC. Pentru sezonul 2007-2008 incasarile planificate au fost de 315 milioane de euro iar cheltuielile de 300 milioane (din care 101 milioane salarii, 33 de milioane prime si 13 milioane alocate pentru achitarea unei parti a datoriilor clubului care in iulie 2007 se ridicau la 26 milioane euro).
Cand vom apuca ziua aia in care clubul Steaua va pune la dispozita publicului situatia sa financiara ?
Nu stim daca clubul are datorii si - fireste - nici fata de cine. Nu stim cat a investit Jiji si cu cat a creditat clubul. Nu stim nici cat au investiti si cu cat au creditat clubul alte persoane. Nu stim cam care-i nivelul total al salariilor si primelor platite la Steaua. Nu stim cat a investit Jiji de cand a preluat Steaua, cu cat a creditat clubul si cati bani a incsat in contul creditelor acordate. Nu stim daca nu cumva Jiji a incasat mai mult decat a investit/credtitat in ultimii 8 ani. Nu stim nici cati posibili sponsori au evitat Steaua de teama de a nu-si asocia imaginea cu marele politician megaloman si asa zis crestin.
Deocamdata nu stim nimic asa ca nu ne putem dori un conducator care 'sa investeasca sute de milioane' fiindca s-ar putea ca doar cateva milioane anual sa fie suficiente. Imi amintesc cum un alt coleg de forum - dl. Victor - ne povestea cum bugetul Stelei va fi de 6-7 milioane anul asta din vina lui Lacatus care 'le-a bagat altora in buzunar altora banii din LC'.
Din cate-mi aduc aminte Steaua urmeza sa incaseze din drepturi TV si din contractele de publicitate vreo 3 milioane de euro. Se poate spune deci ca 'investitia' (creditul) datorata grupului Jiji & family nu poate fi mai mare de 3-4 milioane anual. Ei bine, chiar atat de saraci sunt multimilionarii romani incat nu pot finanta clubul Steaua cu 3-4 milioane anual ? Hai 5, sa fie suma rotunda ? Si cand spun 'finanta' nu inseamna credit nerambursabil, ci niste bani recuperabili daca investitia este exploatata in mod profesionist.
2. ssorini
Manipulare ? Pai ce-a facut Jiji nu tot manipulare se numeste ? Ne-a spus cumva Jiji atunci cand a preluat Steaua ca doreste sa foloseasca clubul pentru a se lansa in politica, pentru a-si asigura aparitii zilnice la TV si in presa, pentru a-si populriza fanteziile mistico-meglomane ? Nu, fireste, el a declarat textual mai intai ca vrea sa 'ajute' Steaua iar apoi ca investeste pentru a construi un club puternic.
Dupa care a acaparat tot. Pentru 'dreptul' de a vedea sau citi o declaratie a unui jucator al Stelei trebuie sa inghitim 20 de declaratii imbecile ale unui oier care, obsedat de propria sa imagine e in stare sa afirme ca Steaua a beneficiat de toate manariile posibile doar pentru ca el e omnipotent, face ce vrea si nu-i e frica de nimeni si de nimic.
Ce se va intampla daca Jiji va vinde ctiunile si activele pe care le detine la Steaua ? Cel care le va cumpara va desfiinta clubul ? Adica va cheltui cateva zeci de milioane pentru a se juca de-a desfiintarea ? Ai auzit de vreun om de afaceri care sa faca o astfel de afacere ? Si cum ramane cu impactul pe care-l are Steaua la suporteri ? Cumparatorul va renunta la potentialul comercial pe care-l reprezinta cele cateva sute de mii de 'obsedati de Steaua' ? Ce va pune in loc ? Stelistii nu devin potai sau porumbei daca Steaua va fi distrusa. Pe multi stelisti ii va durea in pix de fotbalul romanesc dupa o astfel de actiune si asta inseamna pierderi economice pentru multi.
O ultima intrebare : de ce Jiji 'munceste' cu atat drag si spor la SCADEREA potentialului publicitar al Stelei ? De ce-si asociaza intotdeauna numele cu clubul scarbind atati stelisti ? Nu cumva EL e cel care vrea sa transforme Steaua intr-o anexa a familiei Becali si eventual s-o desfiinteze fara scandal atunci cand nu-i va mai aduce profit ?