Chestia e ca, daca Steaua ar fi in totalitate un club de CL, nu ar exista probleme in a-l aduce pe Nilmar.
Va dau 3 exemple: Turcia,Grecia si Rusia.
Campionate nu foarte puternice, in comparatie cu cele din vest, cu doar cateva echipe de valoare(3-4) dar care sunt cu mult peste restul.
Teoretic si la noi ar trebui sa fie la fel.
Romania are un campionat slab, dar Steaua e totusi o echipa care ar trebui sa fie cu mult peste nivelul campionatului.
Problema e ca la noi inca se gandeste local si nu global.
Rusii gandesc global.
CSKA,Spartak,Zenit - "Suntem cei mai buni din Rusia, hai sa bagam bani sa fim printre cei mai buni si in Europa"
Si asa au ajuns in campionatul destul de necunoscut al Rusiei jucatori ca Vagner Love, Cavenaghi,etc
Si rezultatele s-au vazut.CSKA si Zenit au castigat Cupa UEFA!
La greci si la turci e la fel, doar ca echipele respective (Olympiakos,Panatinaikos,AEK/Galatasaray,Fenerbahce,Besiktas) nu au reusit performante asa de spectaculoase.
Veti zice ca la noi nu se poate intampla asa pt ca nu exista bani atat de multi.
GRESIT!
Patronul Stelei, Gigi Becali, se da in continuu mare cum ca el ar fi cel mai bogat om din tara si ca pt el banii nu conteaza.(cica are avere de 4 mld euro)
Daca banii nu ar conta, 10 mil euro pe un jucator si un salariu stagional de 2 mil euro nu ar trebui sa fie o problema.
Mai ales ca acel jucator ar putea, daca echipa face performanta, sa fie vandut cu cel putin valoarea investita in el(10 mil banii dati pe transfer si banii dati pe salariul lui).
Dar asa gandesc echipele mari din Europa, nu echipele mari din Romania!