Mai sus ziceti ca in SUA aia sunt buni la baschet si alte sporturi.Pai fratilor, in SUA aia primesc burse pt sport, aia au nenumarate competitii de juniori, de tineret, de colegii, etc.
Acolo exista conditii si, desi majoritatea americanilor nu au nici cea mai mica treaba cu sportul, iasa castigatori olimpici si alti sportivi de super clasa.
La noi nu exista astfel de conditii.
Inainte existau.
Dar acum nu mai sunt.
Acum nu mai exista campionat de tineret. Stiai asta?
De aia nu mai iasa juniori pe banda rulanta.
americanii sunt buni la baschet pentru ca acolo sunt terenuri de baschet peste tot si ele sunt pline toata ziua, uneori cei care au ocupat terenul de dimineata sunt si cei care il parasesc seara. jucand atat de mult e greu sa nu reuseasca sa joace bine pana la urma. la fel si australienii la inot, si kenienii care alearga zeci de kilometri zilnic. sau jamaicanii care fug de tornade, cum sa nu fie recordmeni la viteza?
incearca sa gasesti terenuri unde sa joci handbal sau baschet in Bucuresti. si atunci ne miram ca am fost campioni mondiali de patru ori si acum nu reusim sa pastram un avantaj de sase goluri fata de unguri? cauta o piscina, sau un patinoar, altundeva decat in Bucuresti si miercurea ciuc. noroc ca avem cladiri de birouri si mall-uri (ah ce ma bucur de criza imobiliarelor, ce ma enervau aia de apareau la televizor sa ne arate ce destepti sunt ei ca investesc in imobiliare si au un profit de 300%!)
de-aia apar greu juniori talentati. degeaba ai talent daca nu il antrenezi, daca nu il slefuiesti. v-am spus de Belodedici ca juca fotbal pana la lasarea intunericului, si nici atunci nu se opreau, jucau fiecare cu lanterna in mana? asa a ajuns Belo unul dintre cei mai buni fundasi pe care i-a cunoscut fotbalul mondial!
