@mihaicc
prin postu asta ai dovedit ca esti un "samantzar"
@mihaicc
prin postu asta ai dovedit ca esti un "samantzar"
Am si eu o intrebare:voi va bucurati atunci cand castiga Steaua?nu cred ca aveti vreo treaba cu echipa asta
ce e cu tine tata???
@ MoWeed
De acord cu tine. Becali a intins prea tare coarda. A dus mistoul la extrem. Cu butoane, cu ingerasi, cu bomboane. Si asta l-a costat. Daca nu campionatul - pentru ca Steaua nu era planificata de Federatie sa castige anul acesta - macar situatia ingrata in care se afla. Suspendare pe 2 ani de pe stadioanele patriei, o mare suma de bani imobilizata, amenintarea cu excluderea di CL anul acesta si altele care decurg din acestea.
@Virgil
Stiu ca au fost interese sa castige CFR campionatul deoarece investisera destui bani, aveau nevoie de ceva profit.
Dar macar sa nu fim umiliti de prostiile declarate de Becali. Daca aveam un patron care sa se comporte profesionist si care sa nu fie dornic sa apara cat mai mult la TV(ceva cam ca Bucsaru cel putin la aparitii televizate) eram cel putin respectati ca echipa. Asa datorita declaratiilor lui Becali sunt multi care considera ca fara butoanele lui eram pe locul 6-7...
Ne-a costat mult mai mult decat un campionat. Ne-a costat respectul de a fi una din putinele echipe cinstite din jegul asta de campionat, ne-a costat destui fani care sunt scarbiti de oier si uite asa am ajuns antipatici pentru toata lumea...
Si chiar si asa am fost aproape sa luam campionatul. Crezi tu ca daca se comporta profesionist si continua cu investitiile si dupa semifinala UEFA nu reusea sa creeze o echipa care sa le dea peste nas celor de la federatie cu tot cu planurile lor?
@ Mo
Cred ca se putea. Sper ca patania asta sa-i fie invatatura de minte. Sa ia lucrurile in serios, iar iesirile in presa si in public sa fie in concordanta cu inaltimea pozitiei pe care o are la Steaua.
@Virgil
Toti am vrea asa ceva. Dar eu cred ca daca scapa i-se va intari parerea ca scapa orice ar face si va fi si mai nebun....
Stiu. E cu dus si intors. :biggrin:
Inteleg ca nu-l inghititi pe cioban dar cu Lacatus ce mai aveti?Voua nu va place nimic,nici patronul,nici antrenorul nici jucatorii.Lacatus poate nu este cel mai mare antrenor,dar merita increderea noastra si sa-l lasam sa faca treaba in liniste.Steaua a bagat mereu cei mai multi bani in jucatori,iar in Europa am avut mereu cele mai bune rezultate din Romania.Stiu ca e bine sa fi mereu nemultumit dar voi exagerati.Parca forumul asta este pentru suporterii unei echipe care se bate la retrogradare,nu al suporterilor Stelei.
1. Interese, neinterese, daca noi nu mergeam penibil in tur, luam campionatul la pas, cu un parcurs precum cel din retur. Becali ne-a ametit cu "Steluta" lui, a insinuat ca nu vor juca cu rautate, si ne-am impiedicat de ei, pentru ca la final, sa vad o parte a stadionului frematand cand aceasta echipa de doi lei s-a salvat de la retrogradare.
In tur, din cauza FRF am facut egal cu UTA? Din cauza LPF am pierdut cu Unirea Urziceni? Din cauza serviciilor secrete am pierdut cu U Cluj? Din cauza presiunilor politice am pierdut fara drept de apel cu Poli AEK? Ne-au furat cumva fluierasii in acel 0-0 cu Pandurii? Ne-a scos mingea din poarta Mircea Sandu in egalul cu Gloria Buzau?
Din cauza acestui mare complot am marcat noi 16 goluri in 17 etape, adica mai putin de un gol pe meci? A avut Becali interdictie la transferuri?
Hai sa nu gasim motive. Am avut un lot slab din punct de vedere ofensiv in tur. In retur am retusat acest aspect si s-a vazut. Acum ne intoarcem de unde am pornit.
Becali nu se afla intr-o pozitie ingrata. Steaua se afla intr-o pozitie ingrata.
La meciuri va intra pana la urma. Banii si-i va recupera. Amenintat cu excluderea din CL? Pai pentru cine jucam in CL, pentru Becali sau pentru club, suporteri? Nu ii plangeti de mila lui Becali. Putin ii pasa de toate aceste sicane. Victima reala este clubul, brand-ul Steaua, care este denigrat non-stop.
Daca scapa basma curata, Becali va derapa si mai mult. Va brava din nou, va face din nou pe invingatorul in razboiul cu aceste comisii. Nu vedeti ca Dragomir nu stie cum sa il mai perieze? Omul este pe zi ce trece mai dus. Se joaca cu legile, isi bate joc de comisii, denigreaza in stanga si in dreapta, devine extrem de scarbos. Sila tuturor vis-a-vis de Becali se rasfrange asupra Stelei. Cand vom intelege cu totii asta poate avem sanse de a scapa de el.
Pana atunci, continuati sa il vedeti responsabil pe Lacatus, pe Mircea Sandu, pe o parte a suporterilor. Si continuati sa ii plangeti de mila "sarmanului" Becali...
OK, si ce legatura au astea cu problemele Stelei?
Ne-au scos acele clanuri mafiote mingea din poarta la meciurile in care nu marcam? Ne-au cumparat jucatorii?
Putin imi pasa de Paszkany. Ar trebui sa faca puscarie alaturi de Becali, Iancu, Copos, si multi altii.
MoWeed,
Eu, sincer iti spun, m-am saturat pana peste cap de "exemplul" Bucsaru. Omul asta sta cu ****-n ***, pentru ca daca o sa vina aiuriticii de la PSD la putere, o sa se spulbere imediat balonul de sapun numit Unirea Urziceni.
Sa fie clar, Bucsaru nu va fi niciodata un exemplu. Faptul ca nu iese in presa nu e un plus pentru el, e un lucru pe care si-l doreste si si-l asuma, interesele la Unirea fiind mult mai mari decat crearea unei imagini publice.
OK, si ce legatura au astea cu problemele Stelei?
Ne-au scos acele clanuri mafiote mingea din poarta la meciurile in care nu marcam? Ne-au cumparat jucatorii?
Putin imi pasa de Paszkany. Ar trebui sa faca puscarie alaturi de Becali, Iancu, Copos, si multi altii.
Dragul meu este bine, este foarte bine ca nu crezi in importanta luptei de culise in fotbalul romanesc. In felul acesta vei ramane multa vreme tanar. Nu-ti vei explica anumite lucruri si ce daca, noi sa fim sanatosi si sa traim multa vreme tineri si ...
Nu neg luptele de culise, dar poate daca ne-ar interesa mai mult elementul sportiv, am progresa mai mult.
Valabil pentru suporteri, conducatori, jucatori, antrenori.
Lupte de culise, de neculise, daca ii aveam pe Mendoza, Pepe si Dayro din turul editiei trecute de campionat, luam titlul la pas. Nimeni, repet: NIMENI nu l-a impiedicat pe Becali sa investeasca la momentul acela. S-a trezit tarziu, abia in retur.
Daca devenim obsedati de jocurile de culise, vom ajunge ca si dinamovistii, care in loc sa se uite in propria ograda, se bucura de raul nostru, fac dintr-o infrangere a Stelei sarbatoare nationala. Dar deh, daca nu ar exista scandaluri, jocuri de culise si balacareli marca Becali, nu s-ar mai vinde fituicile sportive de la noi.
Spiritul Stelist nu inseamna sa ne lamentam, sa ne plangem de toate jocurile de culise, sa dam vina pe alti factori(Dragomir, Sandu, Dumnezeu, comunistii) pentru infrangeri. Spiritul Stelist nu inseamna nici milogeala, nici frica.
Spiritul Stelist este caracterizat prin tarie de caracter, demnitate si putere de lupta manifestata strict pe teren, si nu in afara acestuia. Daca ne abatem, vom sfarsi ca si eternii frustrati a caror univers se invarte in jurul nostru.
frate eu cred ca ar trebui sa i se mai dea credit lui Laca pt ca asa se face performantza nu schimband antrenori ex Manchester cu ferguson in primii 5 ani nu o castigat nimik si acu.......
Nu neg luptele de culise, dar poate daca ne-ar interesa mai mult elementul sportiv, am progresa mai mult.
Valabil pentru suporteri, conducatori, jucatori, antrenori.
Lupte de culise, de neculise, daca ii aveam pe Mendoza, Pepe si Dayro din turul editiei trecute de campionat, luam titlul la pas. Nimeni, repet: NIMENI nu l-a impiedicat pe Becali sa investeasca la momentul acela. S-a trezit tarziu, abia in retur.
Daca devenim obsedati de jocurile de culise, vom ajunge ca si dinamovistii, care in loc sa se uite in propria ograda, se bucura de raul nostru, fac dintr-o infrangere a Stelei sarbatoare nationala. Dar deh, daca nu ar exista scandaluri, jocuri de culise si balacareli marca Becali, nu s-ar mai vinde fituicile sportive de la noi.
Spiritul Stelist nu inseamna sa ne lamentam, sa ne plangem de toate jocurile de culise, sa dam vina pe alti factori(Dragomir, Sandu, Dumnezeu, comunistii) pentru infrangeri. Spiritul Stelist nu inseamna nici milogeala, nici frica.
Spiritul Stelist este caracterizat prin tarie de caracter, demnitate si putere de lupta manifestata strict pe teren, si nu in afara acestuia. Daca ne abatem, vom sfarsi ca si eternii frustrati a caror univers se invarte in jurul nostru.
Dragul meu eu iti spun un singur lucru acela ca trebuie cand vorbesti de fotbal sa analizezi toate aspectele. Victorii si infrangeri se realizeaza cu efort, daruire, noroc, ghinion ... dar din pacate si datorita luptelor de culise. Nu trebuie neglijat nimic din factorii care intervin pentruca altfel concluziile ar fi gresite si deci si actiunile ulterioare gresite. Aici nu este vorba de lamentare aici este vorba de realism. Frustrarea nu poate interveni decat in cazul lipsei tarii de caracter.
Nu te feresti de drk-ul negandu-i existenta si influenta ci din contra cunoscandu-l si analizandu-l ca sa ii cunosti modul de actiune si astfel sa te aperi de el.
In rest numai de bine.
Si mergand pe acest rationament ce sa facem?
Sa il lasam pe Becali sa isi bata joc de Steaua in timp ce noi protestam impotriva comisiilor?
Sa fim de partea creditorului atunci cand ne spune ca "se implica el la echipa"? Magarii de culise au loc in orice campionat, ideea este sa putem trece peste ele. Cine le-a dat ocazia celor de la DNA sa incerce acel flagrant? Cine spunea pe un post de televiziune inaintea meciului de la Cluj ca un milion si jumatate de ingerasi vor zbura catre "sepcile rosii"? Prosti sa fi fost dusmanii nostri sa nu ia masuri. Si Dinamo motiveaza adversarii, si CFR, si Rapid. Dar vezi tu un mare tam-tam legat in presa vis-a-vis de chestia asta? Nu! De ce? Pentru ca aia stiu sa isi tina gura.
Si repet: daca Becali isi vedea de treaba lui, aveam o echipa puternica, o echipa care termina campionatul la 5-10 puncte in fata CFR-ului. In schimb, acum stam frumos pe locul 2 cu imaginea patata si ne plangem de comisii, securisti, PSD-isti, diavoli si belzebuti.
apropo de chestia asta , de sezonul viitor echipele ce vor da bani ca sa motiveze alte echipe vor fi direct retrogradate. Poate ca asa in loc sa dea banii aiurea ii baga in echipa. Daca nu valea.
Jiji atat stie sa castige mult si repede...nu sa investeasca in jucatori ca dureaza un an sa castigi un campionat asa ca mai bine dai bani la alte echipe si castigi repede , in 90 de minute
Si mergand pe acest rationament ce sa facem?
Sa il lasam pe Becali sa isi bata joc de Steaua in timp ce noi protestam impotriva comisiilor?
Sa fim de partea creditorului atunci cand ne spune ca "se implica el la echipa"? Magarii de culise au loc in orice campionat, ideea este sa putem trece peste ele. Cine le-a dat ocazia celor de la DNA sa incerce acel flagrant? Cine spunea pe un post de televiziune inaintea meciului de la Cluj ca un milion si jumatate de ingerasi vor zbura catre "sepcile rosii"? Prosti sa fi fost dusmanii nostri sa nu ia masuri. Si Dinamo motiveaza adversarii, si CFR, si Rapid. Dar vezi tu un mare tam-tam legat in presa vis-a-vis de chestia asta? Nu! De ce? Pentru ca aia stiu sa isi tina gura.
Si repet: daca Becali isi vedea de treaba lui, aveam o echipa puternica, o echipa care termina campionatul la 5-10 puncte in fata CFR-ului. In schimb, acum stam frumos pe locul 2 cu imaginea patata si ne plangem de comisii, securisti, PSD-isti, diavoli si belzebuti.
Care rationament? Dragul meu tu iti inventezi probleme ca sa infierezi cu manie proletara pe cei ce calca linia ...?
Cine zice ce zici tu ca zice?
Am observat ca multi dintre membrii acestui site vorbesc despre sistemul folosit de echipa Steaua in acest moment cu cuvinte de lauda.
Cum ca ar fi modern si cel mai bun ca doar e cel folosit de Spania pt a castiga europenele din 2008.
Inainte de toate, trebuie inteles ca sistemele de joc depind de jucatori.Daca acestia nu sunt potriviti, sistemele un merg.
De obicei, antrenorii, cand vin la o echipa, au o anumita idee despre ceea ce ar vrea sa faca.
Si un sistem de joc.Daca bugetul le permite, ei vor cumpara jucatori care sa mearga perfect cu sistemul.Daca insa nu au bani, atunci stabilesc tactica in functie de jucatorii existenti.
In prima faza, Spania a jucat la Europene un 4-4-2 cu Villa si Torres atacanti, Villa avand o pozitie un pic mai retrasa si o libertate de miscare mai mare.
Cu exceptia finalei si a meciului contra Greciei(au fost folosite atunci rezervele), Spania tot asa a jucat.Iar in finala, a schimbat sistemul datorita faptului ca Villa era rupt.
Totusi, dupa cum am spus mai sus, antrenorii, fac sistemele in functie de posibilitati.
Aragones fiind selectioner, a stabilit un sistem si a selectionat jucatori care se potriveau cu ce cerea el.
Despre aparare nu are rost sa discutam.Cel mai bine e sa vorbim de la mijloc in sus.
Spania a jucat de obicei la mijloc cu aceeasi 4 mijlocasi :
Iniesta(dreapta), Xavi,Senna,Silva(stanga).
Daca ii cunoasteti pe cei 2 mijlocasi folositi pe benzi, stiti ca nu prea joaca acolo, amandoi fiind mijlocasi ofensivi.(Iniesta joaca la Barca de obicei in centru iar Silva e folosit la Valencia de multe ori in spatele varfului)Si atunci de ce i-a folosit Aragones asa.
Pt ca sistemul gandit de Aragones nu implica folosirea centrarilor.
El a impus Spaniei un joc pe jos, in viteza, pe centru, perpendicular pe poarta.
A folosit la mijloc asadar 4 "mingicari" pt ca aveau viteza si tehnica necesara pt a-si indeplini sarcinile de joc .
De aceea au fost lasati acasa jucatori de banda ca: Jesús Navas, Joaquin, Vicente, Reyes.Toti acestia sunt extreme.Cu mingea la picior ara benzile terenului si dau centrari.
Si jocul Spaniei a mers perfect pt ca majoritatea echipelor de la europene aveau defensive masive si greoaie. Acest gen de defenisve fac fata jocului pe sus.Dar cand intalnesc o echipa care pune mingea jos apar probleme.
In finala, in locul lui Villa a intrat Fabregas, tot un "mingicar".
Si folosindu-se de o pasa printre, pe jos, perpendicular pe poarta, Torres l-a facut in viteza pe Lahm si a dat gol.
Mijlocasii spanioli au jucat in viteza, "abuzand" de talentul dat de la Dumnezeu si au rupt totul in calea lor.Si pt ca jucau pe poarta, au dat impresia ca sunt toti atacanti.(mai ales daca ne gandim ca au abuzat si de suturi de la distanta).
Si sa vedem acum cum sta treaba la Steaua.
La inceput se dorea ca Steaua sa joace exact ca Spania.Insa acest lucru era cam greu avand in vedere lipsa mijlocasilor asemanatori cu cei ai Spaniei.Si nici nu au fost adusi astfel de mijlocasi.
Si astfel, s-a mers pe acel 4-1-4-1 asemanator cu ce a jucat Spania in finala dar total diferit.
Deosebirile apar chiar de la jucatori.
Torres nu a jucat niciodata pivot, nu a intors nici o minge pt nici un coechipier.A stat tot timpul cu fata la poarta, la limita offsideului, asteptand pase la picior.
Arthuro in schimb asteapta pase pe sus, TOTDEAUNA CU SPATELE LA POARTA.
Mijlocasii laterali ai Stelei ara benzile si nu intra niciodata in centru.
Iniesta si Silva isi bateau joc in multe faze de fundasii centrali ai echipei adverse.
Noi nu jucam ce a jucat Spania.
Noi jucam exact ce au jucat victimele Spaniei.
Jucam un sistem slab, in care jucatorii se calca pe degete de multe ori.
De aceea acesta a fost schimbat in 4-2-3-1.
Si pt ca cei 2 mijlocasi centrali ofensivi se calcau pe degete dar si pt ca antrenorul Lacatus este cam fricos.
In timp ce Spania cara tot timpul mingea spre centru pt a putea avea poarta in fata, noi ne straduim sa impingem baloanele pe flancuri. Si de acolo sa le aruncam in careu, la bataie.
O sa ziceti ca nu putem compara Steaua cu Spania pt ca la noi nu vin jucatori gen Silva sau Xavi. Ei bine, nu trebuie sa aduci exact jucatori de nivelul acestora.
Trebuie sa aduci la echipa jucatori de acelasi profil.(daca vrei sa joci ce juca si Spania)
Jucatorul adus de tine nu trebuie sa fie copia exacta a lui Xavi pt ca nici Vasluiul nu e Rusia.
Sistemul folosit de noi e insa acelasi ca si cel de anul trecut.Unul greoi si obosit.
Nimic nu s-a schimbat fata de anul trecut!
P.S.
Miercuri, in preliminariile CL, o sa intalnim o echipa a Galatei cu niste fundasi centrali extrem de greoi, mult mai greoi ca ai nostri. Sunt curios oare care din atacantii nostri vor avea mai mult succes cu ei.
Cei rapizi si mingicari ca Dayro si Stancu sau cei greoi si mari ca Arthuro si Kapetanos.
Spania ne-a dat deja raspunsul!
Of Adriane Adriane...
Se putea sa incepi altfel saptamana decat in al critica pe Lacatus?!
1. Am inteles, cred ca tot forumul stie ca nu iti place Lacatus, dar comparatiile cu Spania sunt doar pentru al mai ataca odata pe Lacatus. Steaua nu a jucat si nici nu va juca vreodata ca Spania, a fost doar o simpla declaratie a lui Becali in presa, "a glumit" ca sa fiu pe intelesul tuturor.
2. Vezi tu cum este cu atacantii astia "greoi si mari", te cam aduc acolo unde visezi uneori... Sa iti aduc aminte de Victoras Iacob in zilele lui bune? De Cyril Thereau? Sau la clase mai mari? Sunt echipe mari care folosesc acesti atacanti "mari si greoi".
3. "Jucam un sistem slab, in care jucatorii se calca pe degete de multe ori." Nu poti cere atacului sa zburde ca Torres si Villa. Jucatorii nu se calca intre ei, asta doar vrei tu sa spui, eu am vazut un joc cu pase si destul de clar al Stelei cu Iasi.
4. "In timp ce Spania cara tot timpul mingea spre centru pt a putea avea poarta in fata, noi ne straduim sa impingem baloanele pe flancuri. Si de acolo sa le aruncam in careu, la bataie." Sa iti amintesc cum a venit golul 2 cu Brasov sau primul cu Iasi? Plus ca nu vad care e problema acestei tactici, cu centrari la bataie... s-au vazut foarte multe goluri astfel date.
5. "Trebuie sa aduci la echipa jucatori de acelasi profil.(daca vrei sa joci ce juca si Spania)" Degeaba aduci jucatori de aceiasi profil, daca sa zicem atacantul de acelasi profil ca Torres nu ajunge sa il depaseasca pe adversarul sau in faza golului (faza golului din finala). Steaua nu are jucatorii Spaniei, si nici nu gasesti jucatori de acel gen, pentru ca aia sunt absolut genii. Zi`mi niste jucatori care seamana la profil cu Fabregas, Villa, Iniesta sau Torres.
In Romania nu poti face o echipa sa mearga in 2,3 luni..
PS: Adriane, fa`te tata antrenor!!!
PS2: Terminati ma cu OFF`Topicul ca va sparg sa moara Surdu!
c Ronaldo
1.nu am nici o treaba cu Lacatus.Avem scula de antrenor la Steaua!Punct.
2.Thereau nu era nici de cum greoi.Iacob da.De aia a dat max 7 goluri pe sezon la Steaua.
Thereau se misca foarte mult.Si nu intorcea mingi.era tot cu fata la poarta.
3.cu vasluiul, tiago si Dayro s-au incurcat de multe ori.ma refeream bineinteles la mijlocasii centrali ofensivi.
4.golul 2 cu Brasov a venit datorita faptului ca aia nu mai aveau fundas stanga de meserie in teren si ca nae Constantin era groggy si astfel arthuro a putut da cu capul.la Iasi, primul gol a fost autogol.daca nu se baga fundasul, branet prindea mingea usor.
5. cand am zis jucatori nu m-am referit doar la mijlocasi.
nu poti in 2-3 luni.dar in 10?
peseiro cum a putut?
Da Doamne sa nu crape curentu!
PS2: Terminati ma cu OFF`Topicul ca va sparg sa moara Surdu!
numa' daca nu mai folosesti tu apostroful in loc de cratima ![]()
a dracu renel!
@4. golul ala a venit nu stiu cum, golul ala nu stiu cum.. pana la urma cum ai vrea golurile? Centrari cu calcaiul si finalizare din foarfeca? Sunt goluri venite datorita tacticii lui Lacatus, buna rea, cum o fi...
mi-ar place sa dam si goluri din faze facute de noi(ca golul 2 cu Iasiul) nu doar din intamplari.
p.s. nu cred ca Lacatus i-a cerut vreodata lui Radoi sa urce extrema stanga.deci nu cred ca autogolul iasiului a fost faza lucrata la antrenament.