FC Steaua Arhiva Forum
Arhiva forumului FC Steaua — conservata in regim doar-citire. Postarea a fost dezactivata. Inapoi la site

Kia Cee'd, Suzie Swift sau Renault Clio?

«1234567»
-=Danny=-18.12.2007 22:11

O kia noua nici nu se compara .... sau oricare din masinile alea 3 de le-ai zis mai sus .... cu 12000 de euro , nici nu le iei full option , si mai sunt si masini de FEMEI !!!!

novac19.12.2007 06:21
Danny

... nu iau un SH care nu se mai fabrica de ani de zile, fiind la generatii urmatoare. Naibii, la anul vine Golf 6, si io-mi iau G4? Pe ideea ca-i nemteasca, deci e buna? NU.

weezer, stii cum este ... iti iei ce vrea muschiul tau, sunt banii tai in fond.

 

Da-mi voie te rog sa-mi exprim parerea despre maina ta si valoarea ei. La cumpararea masinii noi, valoarea ei scade cu 10% (indiferent de marca), acesta este privilegiul primului cumparator. Mai departe, din valoarea ramasa, trebuie sa scazi intre 10 si 20% / an, :) in fiecare an. Este ca si cum ai baga banii pe bursa prost sau foarte prost.

Exista modele de masini care datorita raportului calitate pret sau perceptiei pozitive a cumparatorilor, scad cu mai putin de 10% pe an. Ex GOLF IV, TOYOTA Corolla si Peugeot 307. Si Opel-ul Astra sta binisor la capitolul asta.

Masinile alese de tine intra la ultima categorie, aia cu 20% (inclusiv KIA, pentru reputatia firmei in Romania). Adica dupa un an de zile masina ta de 12000 va avea un pret de piata de 9500-10000. Trist dar adevarat.

Daca aia 10% din pretul nou poti sa-i pacalesti cumparandu-ti un "SH nou nout" :) cum zicea denii (pentru asta iti trebuie ceva pricepere) de restul nu ai cum sa scapi. Ca tot inrebai de un orientator ieftin ... cat mai ieftin.

Succes cu alegerea masinii visate si bafta.

 

PS. De abia astept sa ajungi la accesorii sa-ti recomand casefotonul sony - cel mai maserias, diff-uri domotec sau bos, si jante ... looks like original.

PS2. Golf-ul lui denii (ala de 12000) va costa la anul' 11500. Vezi ca breack-ul GIV(combi, wagon) sa fabricat pana in primavara 07 iar GVI apare datorita vanzarilor 'deosebite' ale lui GV. Detalii ...

forever_STEAUA19.12.2007 08:22
M-ar interesa si o solutie de navigatie/GPS pentru masinuta... desigur ceva cat mai ieftin. Cel mai ieftin. Incredibil de ieftin.

 

Pentru cei care folosesc asa ceva, ce sa aleg intre un Navigator dedicat (gen Mio 250), un PDA cu receptor GPS (gen Mio P350) si o solutie formata din un receiver GPS legat la un telefon mobil cu Symbian? Ma refer din punct de vedere strict calitativ.

 

 

Dacã mai poți aștepta douã zile iți dau eu un rãspuns. Am și eu o "chestie" din asta. Doar cã e la plimbare prin Germania. Are limba românã, harta Europei, se descurcã bine și cu strãzile din România :D

 

În orice caz, sã nu îți iei unul care are deja hãrțile incluse, pentru cã plãtești o groazã de bani în plus. O sã îți dau eu torrentele de pe care le-am descãrcat.

Wally24.12.2007 14:30

@Weeezer

 

Daca nu ti-ai luat inca masina eu spun ca ar fi bine sa arunci un ochi si pe site-ul Ford. Am vazut acum o oferta la Ford Fiesta cu motorizarea de 1,2 l si echipata cu varianta Comfort(Standard + niste optiuni in plus) la pretul de 9500 E cu TVA. Garantie 4 ani fara limita de km. Eu cred ca merita...

-=Danny=-24.12.2007 14:33

Si in plus el are 12 mii euro fonduri , si ar putea sa isi ia un full option :D

stelistub26.12.2007 11:05

Renault Clio cred ca e cea mai potrivita,si pretul bun

Wally26.12.2007 13:22

Renault Clio sau Logan pentru mine e acelasi lucru...

-=Danny=-26.12.2007 15:32

Wally , idem !

c.ronaldo1726.12.2007 16:05

Clio mi se pare cosciug pe 4 roti..

-=Danny=-26.12.2007 21:44
Clio mi se pare cosciug pe 4 roti..

 

 

Oleee !!!! Bravo c.Ronaldo !!! :laugh:

stelistub27.12.2007 07:53

@C.Ronaldo17 Mie mi se pare misto dar nu ca aspect, ca dotari imi place.

@Danny vorbeste-ne si noua de Caruta ta

Are tractiune balegaroasa nu?

@Wally seamana dar nu se compara.

lucvald-190227.12.2007 11:31

Renault-ul are niste preturi incredibile la "intretinere"!!!

Kia..este peste dotari..si are si pret ok...

Eu am 3 masini la o tombola si...recunosc ca m-am dat de vreo 3 ori cu una bucata KIA..si ..sunt fasnete rau :)

 

votez categoria Kia...imi sunt o mizerie frantuzismele... :)))

bodanelu27.12.2007 13:07

Nu stiam cum arata modelul de la Kia, dar l-am vazut si cel putin din exterior imi pare foarte frumos.

 

la bani astia nu puteai sa-ti iei un Accent de la Hiunday?

Wally27.12.2007 13:15

Se incadreaza pentru Hyundai Accent, numai ca am vazut acum pe site-ul lor ca nu mai au nici un model in stoc. Si la Accent ai 6 ani garantie. E o treaba...

-=Danny=-27.12.2007 15:53
@Danny vorbeste-ne si noua de Caruta ta

Are tractiune balegaroasa nu?

 

Are tractiune pe 4 picioare .... :P

 

Ma uitai si io la imagini cu kia ... zici ca e pejo 307 ... urat .... urat !!!

stelistub29.12.2007 13:18
Ma uitai si io la imagini cu kia ... zici ca e pejo 307 ... urat .... urat !!!

Nu e asa ca e urat rau are botul urat

Wally29.12.2007 13:34

Cunosc asta. Pentru Deni toate masinile sunt urate in afara de cele care fac aproape pe oricine sa intoarca capul dupa ele pe strada...Cand eram si eu de varsta lui Deni pe la 11-12 ani credeam cam acelasi lucru, acum lucrurile s-au mai schimbat. Are timp Deni sa-si revina...

trance_tactics29.12.2007 17:00

Nah sa ma bag si eu in seama. Clio 3, am avut ocazia sa fac multi km cu unul cu motor 1.4 16v ala de 94-100 cai nush exact, trage binisor masinuta dar bineinteles in ture inalte, ca spatiu m-a uimit , chiar stateam bine, ce m-au speriat sunt geamurile laterale care mi se par destul de mari ( speriat in sensul ca acasa la masina mea am geamurile laterale destul de micute ). Kia Cee'd la naiba ma enerveaza ca e asa ieftina, dar e clar masina asta o sa rupa piata in Romania, undeva pe la megane ( daca mai tineti minte cum se vindeau meganurile din prima serie ). Suzuki Swift e gay, serios, pur si simplu imi spune nu masina aia, ea si Renault Modus. Sfatul meu , incearca si ceva de genul Seat Ibiza, preturile de plecare sunt : Ibiza Rider / Benzina / 1.2 litri / 51 kW / 70 CP / cutie manuala-5 viteze / 5 usi udneva la 8500E si merg pana la Ibiza Cupra 200cp undeva la 18000 euro ( preturi fatra TVA) . Voi milita pentru SEAT o viata :))

-=Danny=-30.12.2007 14:51

Seat ibitza imi place si mie ... chiar e super masina ....

stelistub30.12.2007 17:33

Da mai danny da mai ai mult pana iei Carnetul

weeezer01.01.2008 20:05

Am urcat, momentan m-am hotarat la un opel Astra.

Clio - cosciug pe roti? Sunteti constienti ca e vb de Clio 3, si nu de Symbol. Adica best supermini, car of the year 2006 europa, 5 stele ncap, motor fasnet, dotari garla, etc, da?

yo_marius01.01.2008 20:21

@weeezer

 

din moment ce ai ajuns la Astra(banuiesc ca tot masina noua) poate iti arunci un ochi si la Seat sau chiar un Mini Cooper......

 

 

 

LE: ar mai fi Citroen C4 sau Honda Civic......exploreaza optiunile ......

bodanelu01.01.2008 20:23

ai grija la motorizari la astra. Sa nu iei motorul de 1.4 benzina, nu e asa economicos.

weeezer01.01.2008 20:30

Civicul e departe de buget, Seaturile din diverse motive nu sunt pe gustul meu. Mini e prea mini, C4 nu-i place "sponsorei".

 

Cat despre Astra... exact 1.4 vroiam. Era si la promotie, 13.600 pana la 31 decembrie, dotata cu mai tot ce vrei. Din pacate, am vazut promotia pe.. 31 decembrie. Ce inseamna ca nu-i economicos? Zice 8, urban. Ceea ce e bine fata de 8.6-9, cat zice la Clio, un pic peste 7.6 cat ar avea Kia. Desigur, consumurile declarate de producator...

IPR01.01.2008 20:46

am yo astra 1,4 pe benzina, in aglomeratie in Bucuresti cu clima iti trece de 10 chiar 11 asa lejer, alea sunt consumuri cu 60-70 la 2500-3000 de ture in a 5-a, ceea ce n-o sa ai ocazia in Bucuresti decat la 4 dimineatza :laugh: :laugh: :laugh: O chestie naspa la Opel o sa iti zica 3 luni pana vine masina, si vine in 5 (patit de mine) , iar de pe stoc nici nu se pune problema s-au epuizat de vreo 2 ani :laugh:

«1234567»