FC Steaua Arhiva Forum
Arhiva forumului FC Steaua — conservata in regim doar-citire. Postarea a fost dezactivata. Inapoi la site

Kia Cee'd, Suzie Swift sau Renault Clio?

«14567»
bodanelu02.01.2008 19:07

Ford Focus, model 2007, motor 1.8 disel, 110 cai, l-a costat pe un prieten 17.000 in leasing pe 5 ani (a calculat si atat plateste).

Motorul de 1.4 la astra are 90 de cai (benzina) si consuma ca draq. am un prieten care si-a cumparat o masina acum 2 saptamani, am fost cu el in germania, si consumul era de 6.7 l pe autostrazile de afara la 120 km/h. Nu stiu cat ii ia in oras, dar presupun ca 10 lejer.

-=Danny=-02.01.2008 19:38

Chiar conteaza asa mult consumu ??? Iti zic io ca nu se uita nimeni la tine sa vada cat de mult consuma masina ta sa zica ca e stift . Omu se uita la aspect , agresivitate , dotari .... adica cand vad un citroen C1 condus de un barbat , as zice : ce poponar !!!

weeezer02.01.2008 20:13

10 mi se pare un consum mediu ok, pentru o compacta, intr-un oras cum este Bucurestiul. Sunt putine benzinare din clasa asta care se lauda cu un consum mai mic. C4 de exemplu are consumul declarat 9.6, daca nu ma insel. 12-13, practic, in oras.

 

Daniel-san, nu trebuie tati sa vada altii cat imi consuma masina, ideea e sa o iau sa merg cu ea, nu s-o tin in parcare ca n-am bani de zeama, intelegi tu?

bodanelu02.01.2008 20:16

am uitat sa specific, e caravan (break). s-ar putea la cea berlina sau hachback sa consume mai putin, fiind mai mica. (si aici ma refer la astra H, nu G-ul, modelul pana in 2004)

weeezer02.01.2008 20:17

Si eu tot de H vorbesc. G-ul mi se pare intr-adevar banala.

 

@bodanelu: la cat mai multe posturi!

bodanelu02.01.2008 20:21

Hai hai, ca G posed, si nu e chiar asa banala. imi fac treaba cu ea, ma multumeste in Bucuresti, ma duc in deplasari cu ea, deci totul e ok. si daca e sa o vand (e cam batrana, 99), tot la astra raman. Ori G, an mai nou, ori H :D

 

Mersi :D

weeezer02.01.2008 21:21

Am fost indragostit de Astra G. Are forme frumoase, iar la vremea ei chiar mi s-a parut super aratoasa. Dar pentru acum, cand toti au inceput sa faca forme care mai de care mai ciudate, Astra G inca seamana a masina.. normala.

 

Daca-ti iei H, ce motor iti iei?

novac02.01.2008 21:37
Da ce-aveti fratilor, sunteti voi nerabdatori sa-mi iau io masina? Lasa lasa ca nu-si ia deni golf...

weezer, ar trebui sa faci o sinteza din cele cateva pagini si sa ne spui daca ti-ai schimbat optiunile (cele 3 initiale). Vad tot felul de aiureli cu gay car (ce prostie este asta? de unde a aparut?), masini prea feminine, etc. Fa-ne o lista noua, eventual si cu motorizari si optiunile strict necesare.

 

Climatronic merita max 150eur fata de un AC-u obisnuit. Cu astfel de discutii te putem (eu cel putin) ajuta. Am ajuns sa nu mai inteleg ce vrei...probabil si altii sunt confuzati. Si eu am urmarit cu un ochi evolutia discutiei.

 

 

LE. Bodanelu, si probabil ca iti cauti o masina ok la 20-30k de Km. 2.0 diesel obligatoriu care se si poate cipui putin asa:)

bodanelu02.01.2008 22:09

daca imi iau H, caut ecotec-ul 1.6 cu 95 sau 105 cai sau 2.0 motorina. 1.7 e prea puturos, distributie pe curea.

-=Danny=-03.01.2008 10:57

Uite i-ati un astra desta :

 

 

PS : Daca ai bani sa iti iei masina de 12 mii euro , ai bani si de benzina !!! Sper ca Astra asta sa iti placa :)

opel_astra_opc.jpg

Wally03.01.2008 10:59

Ca tot suntem la Astra, am vazut acum catva timp pe site-ul lor noul Astra Sedan. Vreau sa zic ca e superb...

weeezer03.01.2008 11:33

Danny, cam ala e, doar ca in 5 usi, si fara tuning.

 

Si da, arata bine Sedanul, dar e prea mare pentru un nefamilist :P

novac03.01.2008 11:36
Si da, arata bine Sedanul, dar e prea mare pentru un nefamilist :P

Sedanul este super frumos, merita sa te insori si sa-ti faci copii pentru el :))

 

 

 

LE.w. Asa weezer, ca ai prieteni pe aici :biggrin: Sa vezi dispute si batai la jante si spoilerele da tuning. Hai cu masina!

-=Danny=-03.01.2008 11:47

Stiu cum arata ala cu 4 usi , am vazut pe strazio . Daca iti iei dela , e super beton masina , si faci o afacere buna !!! Bravo , dela sa iti iei . :) Da vezi ca stiu pe cineva de intr-o masina deasta NOUA , i s-a blocat directia si s-a rasturnat cu ea . Da nu am patit nimic .... sper ca tu nu patesti asta . Un sfat , i-ati genti de aliaj , fac o MARE diferenta la frumusete :)

weeezer03.01.2008 13:04

Jantele o sa le pun ulterior.

-=Danny=-03.01.2008 14:40

ai grija sa ii pui si ceva tuning , esapament de racing , turbocharger .. :))

stelistub03.01.2008 14:51

Danny nu-i punem si nitro

-=Danny=-07.01.2008 11:02

@Weeezer , mai zine si nou ce masini , ce alte chesti ai mai vazut :D

weeezer09.01.2008 19:41

Tot pe Astra sunt kitit... 1.4 90 (am inteles ca ar fi cam puturos - din specificatii e mai lenes decat loganul de 75) sau 1.6 115, diferenta de 1000e la pret.

novac09.01.2008 19:45
Tot pe Astra sunt kitit...

 

Adica ti-ai schimbat targetul initial si acum trebuie sa dezbatem (vorbim de rau/bine) Astra-ul, da?

 

 

LE. Este o schimbare desteapta, asta spre Astra. Vb zilele astea.

weeezer09.01.2008 20:23

Cam asa ceva.

 

Astra 1.4, 90CP, dotari mai mult decat suficiente, 13.600e DDP

 

Astra 1.6, 115 CP, idem dotari, 14.600e DDP.

 

Noul Astra, precizez.

Wally09.01.2008 22:53

Weeezer, cred ca faci o alegere buna daca te orientezi spre Astra.

IONUTZ-CIPRIAN10.01.2008 16:11

Si eu zic la fel,eu am tot OPEL dar alt model si sunt multumit!!

weeezer10.01.2008 17:41

Intrebarea e care dintre cele doua motoare...

Wally10.01.2008 17:50

Chiar daca e mai scump cel de 1.6(cum e si normal sa fie) cred ca face banii. Altfel e cu motor de 1.6, altfel cu 1.4...

«14567»