FC Steaua Arhiva Forum
Arhiva forumului FC Steaua — conservata in regim doar-citire. Postarea a fost dezactivata. Inapoi la site

Euro 2008 (Austria & Elvetia)

«14567811»
predatorpulse709.06.2008 21:09

Nu sunt nici de departe un admirator al fotbalului italian dar azi au fost "mancati" de 4 factori:jocul bun al olandezilor,ziua foarte proasta a lui buffon,lipsa din aparare a lui cannavaro si de greseala de arbitraj de la primul gol.

 

Bineinteles ca italienii n-au scuza pentru jocul prestat,dar greseala aia de arbitraj le-a stricat toata tactica si i-a fortat sa atace si dupa cum stim cu totii italienii prefera contra-atacul. Oricum,vom avea un meci foarte,foarte greu cu italienii pentru ca vor 3 puncte,au mai multe argumente decat francezii impotriva noastra,iar noi ramanem cu singurele noastre 2 arme,apararea si Mutu.

Azi a mers apararea ceas,Mutu pas. Daca vrem puncte cu italia trebuie sa mearga amandoua.

 

CIOBANE PLEACA DIN Ghencea!!!

 

FORZA Steaua!!!

Intotdeauna superiori.

weeezer09.06.2008 21:12

La primul gol, in momentul sutului lui Sneijder era un jucator italian cazut in spatele liniei de fund. Nu era accidentat, ajunsese acolo din inertie, deci nu se considera ca era iesit din joc. Asadar Van Nijstelrooy era in pozitie foarte corecta, iar golul a fost valabil, nici urma de offside.

MoWeed09.06.2008 21:13

Italienii vor fi obligati sa atace cu noi. Daca jucatorii de atac vor prinde o zi buna nu ar fi exclus sa ii prindem pe contre. Oricum la cum a jucat azi olanda nu ar fi bine sa lasam totul pentru ultimul meci

Stryker09.06.2008 21:16

am stat si m-am gandit daca e bine sau nu ca olanda a batut pe italia ...

mi-a venit in minte urmatorul scenariu : olandezi ii bat pe frantuzi , noi facem egal cu italaii deci :

 

Olanda 6

Romania 2

Italia 1

Franta 1

 

dupa care in ultima etapa , olandezi ne cedeaza noua meciul ca sa scape de italia si franta al caror meci direct nu ar mai conta in acest caz :

 

Olanda 6

Romania 5 :thumbup:

Italia / Franta

 

 

prea frumos sa fie adevarat nu ? totusi nu e imposibil mai ales dupa ce am vazut meciurile de azi

 

astept pareri :hmmm:

weeezer09.06.2008 21:21

Stryker, pentru ca noi sa facem egal cu Italia, va trebui sa marcam. Am banuiala ca macaronarii ne vor pune mult mai multe probleme decat ne-au pus francezii, Tony e peste Anelka la momentul asta, iar Di Natale are executii explozive. Nu mai zic de Alex Del Piero, pe care l-am vazut cu totii in ce forma este...

 

Iar la cat de steril am jucat noi azi in atac...

LeGenD09.06.2008 22:18

Romania sa fim seriosi,nu prea a jucat nimic pe plan ofensiv.In aparare am stat bine,insa am avut si noroc,iar la unele faze am avut mari emotii.

 

Daca e sa o luam cu inceputul,in aparare am stat bine.Cuplul Tamas-Goian s-a descurcat destul de bine,insa bineinteles ca se putea si mai bine.Pe partea dreapta,unde a jucat Contra,nu prea am avut probleme.Malouda nu a scapat decat o data am impresia,si nu a pus mare pericol.Pe stanga,avem probleme serioase.Rat nu joaca nimic,e lent si Ribery si`a cam facut de cap acolo.Ne trebuie deci un inlocuitor pentru Rat care mie cel putin mi se pare ca nu mai joaca absolut nimic.

 

La mijloc am stat bine,din punct de vedere tactic.Radoi si`a facut datoria,Chivu la fel,si Nicolita la randul lui a alergat si s-a implicat in joc,ceea ce s-a vazut.Insa nu am vazut nimic din partea lui Cocis,si chiar si de la Mutu ma asteptam la mai mult.Se vede lipsa de experienta,pentru ca mai ales in prima repriza,nimeni nu a avut curaj sa urce cu mingea la picior,sa ia o actiune pe cont propriu si sa dribleze 2-3 adversari.Nu am pus presiune pe adversari decat prin fazele fixe.Mutu,jucator tehnic,cu viteza,nu a facut mai nimic.La fel si Cocis,care avea datoria de a duce mingile la D.Niculae si sa organizeze cat de cat fazele ofensive.s-a simtit absenta lui Dica,lucru inacceptabil daca te astepti la 3 puncte in fata Frantei.Chiar daca Dica nu face jocul defensiv si e puturos,are tupeu,are curaj,si poate oricand sa inscrie.

 

In atac de asemenea am stat foarte prost.Aici se cunoaste absenta lui Marica.Care si el avea curaj sa ia o actiune si sa dribleze,sa traga la poarta.Stia cum sa puna presiune pe fundasi si stia sa isi creeze bune oportunitati de a inscrie.Atat Daniel Niculae cat si Marius Niculae nu au jucat mai nimic.Au alergat,insa nu am vazut nici o actiune frumoasa,suturi pe poarta,nimic.

 

In concluzie avem mult de muncit ca sa speram ca putem scoate 2 puncte din urmatoarele 2 meciuri.Si vreau sa spun ca as fi preferat ca Romania sa piarda acest meci,dar in schimb sa domine clar meciul.Am obtinut un punct pe lipsa de stralucire a lui Ribery si Benzema,dar de jucat nu am jucat nimic.

DanStan10.06.2008 03:58
Mutu a fost cel mai slab de pe teren!

 

Mutu e singurul atacant roman care poate castiga si altfel decat din intamplare un duel 1 la 1 impotriva unui fundas de clasa. N-are nici o importanta cum a jucat azi. Important e ca e cam singurul din echipa Romaniei care poate face asta.

 

Valoric vorbind nu cred ca e o diferenta prea mare intre Romania si Polonia sau Turcia. E posibil sa avem fundasi mai valorosi, in rest ... Oricum, nu putem avea pretentia c-am avea o echipa mare. Si in nici un caz ca am putea invinge Franta, Italia sau Olanda si altfel decat dintr-un noroc chior. Pe care l-am avut deja la Constanta. E greu de crezut ca se va mai repeta.

 

Cat despre Franta ... as zice ca luati individual jucatorii francezi sunt net superiori protughezilor, de exemplu. Dar n-au conducator de joc, n-are cine sa-i organizeze in teren si sa-i ia la suturi pe aia de joaca in dorul lelii.

 

p.s : in meciul impotriva Romaniei Italia va juca probabil la 100 % din potential, lucru pe care nu l-ar fi facut daca obtinea macar 1 punct impotriva Olandei. Nici chiar o mare echipa nu poate juca 5 meciuri la nivel maxim (adica pana in semifinale, obiectivul celorlalte 3 echipe din grupa noastra). Acum italienii nu-si mai permit sa faca vreun calcul privind semifinalele, daca nu vor sa se faca de kko trebuie macar sa treaca de grupe. Si cum si golaverajul conteaza ... cred ca vor sa ne rupa. Iar noi, din pacate, nu avem o echipa de valoarea lor.

 

a jucat ceva Romani azi, in afara de faptul ca a desfiintat jocul francezilor?

Din pacate 'romani' NU POT juca altceva. N-avem destui jucatori capabili sa echilibreze balanta in duelurile 1 la 1. Trebuie mereu sa adunam cate 3-4 jucatori pentru a contracara actiunile a unuia sau maxim doi jucatori adversi. Suntem in situatia echipelor mici care vin pe Ghencea si baga autobaza in poarta. Ce naiba, doar nu vreti sa spuneti ca aia ar putea invinge clar pe Steaua in deplasare ? Avem o sansa doar daca dam peste un adversar dezorganizat sau avem un noroc porcesc.

stelistul stelist10.06.2008 05:14

Chivu si Mutu marile vedete nu au facut nimic pe cand Radoi si Goian au fost de netrecut , Banel ca de obicei fuge , fuge si iar fuge . de acum 0 puncte la EURO vom mai face pentru ca italia are orgoliul ranit dupa 0-3 cu olanda iar olanda are jucatori de atac in nationala de acum cati a avut Romania de cand exista si pana acum

axl10.06.2008 06:01
olandezi ii bat pe frantuzi , noi facem egal cu italaii deci :

 

Olanda 6

Romania 2

Italia 1

Franta 1

 

dupa care in ultima etapa , olandezi ne cedeaza noua meciul ca sa scape de italia si franta al caror meci direct nu ar mai conta in acest caz :

 

Olanda 6

Romania 5 :thumbup:

Italia / Franta

 

astept pareri :hmmm:

Noi facem egal cu Italia, 0-0.

Olanda bate Franta.

 

Olanda - 6 pct.

Romania - 2 pct.

Italia - 1 pct.

Franta - 1 pct.

 

Olanda - Romania 0-0

Italia-Franta - egal

 

Olanda 7pct.

Romania 3 pct.

Italia 2 pct.

Franta 2 pct.

 

Si mergem mai departe fara sa inscriem macar un gol.

Fantezie, dulce melodie.

GOD10.06.2008 06:38

Acest loc 2 in Grupe e cu 2 taisuri,putem mai mult ca sigur in sferturi sa intalnim Spania...

 

ar fi prea de tot Spania,Italia,Franta si Olanda:) si apoi in Semifinala jucam cu castigatoarea dintre C1 si D2:))).

 

adik cu Olanda ,suntem cam blestemati.:)

LeGenD10.06.2008 07:07

Insa putem la fel de bine sa intalnim si Suedia,si sa nu uitam de Grecia care nu prea joaca,dar totusi e actuala campioana europeana.

 

Insa pana la locul II avem foarte mult de munca.Ne trebuie mult curaj.Pentru ca desi mie nu imi place de niciun fel jocul Italiei,trebuie sa recunoastem ca joaca bine.Si va risca totul cu noi.Pentru ca va fi greu sa invinga Franta,iar daca nu trece de noi,pleaca acasa.

 

Ne trebuie un fundas stanga de meserie.Nu cred ca avem solutii in lot.Iar pe dreapta,Contra trebuie sa fie prezent la fazele ofensive.Abidal era mai mereu pe la 30 m de poarta noastra,si a dat roade ( au avut ocazii bune ).Ne trebuie neaparat un mijlocas ofensiv,cu mult curaj,care sa poata sa ia o actiune pe cont propriu,sa faca 2 driblinguri,sa iuteasca jocul.

stelistul stelist10.06.2008 07:11

eu nu mai sper la un loc 2 pentru ca italia va pune osul mult mai mult cu noi , iar la olanda daca pe teren ai jucatori ca van de vart , de jong , kuyt , sneijder si van nisterlooy , iar pe banca de rezerve tii jucatori ca huntelaar , van persie, hesselink si inca 2 care sunt accidentati robben si cu babel ce sperante sa mai avem???

MoWeed10.06.2008 07:35

@stelistul stelist

 

Acelasi lot l-au avut si la Rotterdam si Constanta in calificari si n-au reusit sa ne dea gol...

LeGenD10.06.2008 07:57

Olanda are un lot valoros,dar nu e de nebatut.

stelistul stelist10.06.2008 08:11
@stelistul stelist

 

Acelasi lot l-au avut si la Rotterdam si Constanta in calificari si n-au reusit sa ne dea gol...

 

de acord cu tine numai ca acum joaca altceva decat atunci

korynna10.06.2008 08:20
Olanda are un lot valoros,dar nu e de nebatut.

 

Olanda e prea rapida pentru noi.Poate cu o zi foarte proasta a lor si una exceptionala de-a noastra sa scoatem un egal.Pana aseara am crezut si eu ca poate poate reusim ceva cu ei,dar comparand cele 2 echipe...din orice punct de vedere ne sunt net superiori.

GOD10.06.2008 09:22

Un meci nu seamana cu celalalt om trai si om vedea.

xDaJACKALx10.06.2008 10:05

Doamneee ce oameni.Steaua nu joaca de 10 ani in Champions League si brusc toti vor sa batem Real Madrid, Lyon Arsenal sau Sevilla.Romania nu joaca de 8 ani la un turneu final si acu s-au trezit toti ca nu e bun 0-0 cu FRANTA.CU FRANTA!!!Grecia a castigat Euro cu curul in poarta si goluri din faze fixe sau bulan.Sunt convins ca la aia nu au existat oameni care sa planga ca nu au facut spectaol si n-au avut 54609 de suturi la poarta.

predatorpulse710.06.2008 11:44

@xdajackalx,stii cum e,nu ii poti multumi pe toti. Cum bine zicea cineva,daca inainte de meci cineva ne-ar fi zis ca am fi facut 0-0 cu francezii,saream cu totii in sus de bucurie.

Tactica lui Piturca a fost una adecvata,Romania nu mai are oameni de atac asa ca era logic sa ne aparam supra-numeric. Franta asa terminata cum a aratat in acest meci,putea sa ne dea gol oricand daca ne descopeream cat de putin.

 

Chiar au fost vreo 2-3 momente cand rat a fost prins prea sus si de acolo au pornit singurele faze mai periculoase ale francezilor,iar daca jucam ceva mai ofensiv luam 1-2 goluri si acum plangeam de ce n-am jucat mai defensiv. Pana la urma avem 1 punct,iar majoritatea carcotasilor spuneau ca facem fix 0 puncte in aceasta grupa. De asemenea ,sunt multi dilimaci care aduc in discutie vorbele lui Boloni,cum ca ne multumim cu putin. Desi Boloni ne-a caracterizat destul de corect,la fotbal ne multumim cu putin pentru ca mai mult nu putem. Chivu a spus adevarul cand a vorbit de generatia de aur,ei stateau cu fundul in poarta dar contra-atacul de atunci era letal,cu niste jucatori ca Hagi,raducioiu,Dumitrescu ca sa nu mai vorbesc ca si Dan Petrescu mai urca de multe ori in atac.

Apararea buna a ramas,insa doar Mutu ne poate ajuta in atac,daca el nu merge sunte morti.

 

Dar noi glorificam acele momente minunate din istoria fotbalistica si uitam ce emotii am avut cu columbienii in startul meciului sau ca si atunci ne aparam,insa magia lui Hagi ne facea sa uitam de acele momente grele. Vedeti astazi vreun jucator roman in afara de Mutu si poate Dica capabil de asemenea executii? Asa ca facem ceea ce stim,ne aparam si speram la faze fixe,poate e trist pentru unii insa atat poate momentan fotbalul romanesc in fata unor super-puteri ca cele din grupa noastra. Daca jucam cu niste echipe ceva mai accesibile precum austria,elvetia,grecia,echipe mai esalonul secund va garantez ca am fi jucat mai deschis,insa asa sa ne obisnuim cu acest stil de joc pana la sfarsitul campaniei de la Euro.

 

Va fi foarte interesant meciul cu Italia pentru ca macaronarii trebuie,macar teoretic,sa atace iar noi ne vom apara si sperantele mele se leaga de apararea improvizata a italienilor,insa in atac ne sunt net superiori. Cu multa munca si putin noroc ne putem califica.

 

CIOBANE PLEACA DIN Ghencea!!!

 

FORZA Steaua!!!

Intotdeauna superiori.

axl10.06.2008 13:50

Se pare ca Marica s-a accidentat destul de grav azi, la antrenament. Sa speram ca se face bine pana vineri.

frunji10.06.2008 14:31
Se pare ca Marica s-a accidentat destul de grav azi, la antrenament. Sa speram ca se face bine pana vineri.

Deja s-a facut bine :steag_sah_mic:

 

stelistul stelist10.06.2008 14:36

iata ce a zis Goe la declaratia lui raducioiu care zicea ca mai bine castiga franta :"Sã fie sãnãtos Rãducioiu. Chiar nu mã intereseazã ce spune el. Rãducioiu probabil ar fi vrut ca Franța sã ne batã cu vreo 2-0"

 

gsp.ro

axl10.06.2008 15:08

Signor Raducioiu mananca rahat. Sau, come si dice, vorbeste aiurea.

 

MoWeed10.06.2008 17:26
iata ce a zis Goe la declaratia lui raducioiu care zicea ca mai bine castiga franta :"Sã fie sãnãtos Rãducioiu. Chiar nu mã intereseazã ce spune el. Rãducioiu probabil ar fi vrut ca Franța sã ne batã cu vreo 2-0"

 

gsp.ro

Raducioiu s-a gasit sa vorbeasca? El care dupa 6 luni in Italia deja isi dadea impresii "como se dice"...

weeezer10.06.2008 18:11

Spania a depasit o Rusie naiva, dar care nu s-a cantonat in aparare. Acum ma gandesc ca totusi mai bine de noi, cu tot anti-jocul / jocul defensiv facut, am scapat fara gol, cu golaverajul intact (conteaza si asta).

 

Trica a avut o declaratie care mi s-a parut a fi foarte realista. A zis ceva de genul ca daca Piti adopta aceeasi tactica si in meciul cu Italia, Mutu va fi omorat din nou. Si asa e. Sa speram ca vom miza mai mult pe cartea atacului, ca vom avea mai mult tupeu. Stiu ca pana la urma doar rezultatele conteaza, dar chiar si asa, sa te stii ca esti singura echipa care nu a sutat pe poarta, de la europene... e cam trist.

 

As miza pe aceeasi linie defensiva, cu Radoi si Chivu inchizatori, pentru a dubla fundasii in eventualitatea in care ar fi pusi in dificultate, in special de viteza si executiile explozive ale lui Di Natale. In flancuri as miza pe Niculae si Nicolita, 2 jucatori care au facut si faza defensiva foarte bine in meciul cu francezii, jucatori capabili de efort, iar in fata Mutu si Marius Niculae.

 

Eventual Cocis in locul lui D. Niculae, Codrea intrat pe parcurs in functie de rezultat si cursul jocului, Marica pentru revigorarea atacului...

 

Iar varfurile si unul din mijlocasii laterali sa faca in permanenta pressing la fundasii italieni, atunci cand pierdem mingea catre careul lor, ramanand mijlocul in baza lui Radoi, Chivu si a celuilalt mijlocas lateral. Sa-i impiedicam sa construiasca. La mingile direct catre varfuri cred ca stam destul de bine. Ai inteles Piti? Ia si invata :biggrin:

 

LE: Parca i-as face loc pentru o repriza si lui Dica, pe undeva...

«14567811»