Pai atunci hai sa-l adulam pe Gigi, impactul la nivelul echipei sa fie unul pozitiv, patronul sa fie multumit, sa se plimbe prin vestiar, sa-i mangaie pe jucatori parinteste pe cap si sa le zica "Bine, ba, baieti, jucati prost da' lumea ma iubeste".
nu m-ai inteles: ca si noi, Gigi vrea ca Steaua sa castige tot timpul. as zice ca el chiar seamana foarte mult cu cei din peluze, la mentalitate, caci nu distinge corect nuantele: alb sau negru - te iubesc ori te urasc?! si ca orice "ultras" are manifestari extreme si la bucurie si la suparare!
atunci cand pierde Steaua, noi suporterii devenim foarte nervosi si suparati. aceasta suparare se manifesta prin huiduieli si scandari impotriva echipei si a jucatorilor considerati vinovati! acest comportament are un anumit impact pentru jucatori si antrenori.
la nivelul patronatului, supararea, la fel de mare, se manifesta si ea prin comentarii dure si solicitari de "indreptare" imediata a greselilor comise. problema la fotbal este ca toata lumea, inclusiv noi suporterii dar si patronatu', are impresia ca se pricepe. cum Gigi are si alte posibilitati de "interventie" decat sa scandeze din tribuna, e normal ca atunci cand pierzi sa vina peste tine tot felul de "reclamatii"!
ca antrenor ai o singura varianta: sa castigi mereu! atunci nu ai probleme nici cu suporterii nici cu conducerea! esti pe primul loc, esti dulce pentru toata lumea, ai pierdut de cateva ori, devii amar! aici nu e loc de alte explicatii! oricum, fotbalul este totusi un domeniu in care minciuna e dovedita repede. nu poti sa spui ca joci bine cand pierzi prea des, sau ca jocul nu merge, dar castigi in serie. poti sa lauzi (cazul surdu - de catre Becali) sau sa critici dur (cazul ov.Petre - de catre peluze) un jucator, in cateva meciuri se convinge toata lumea (contestatari sau laudatori) cum sta treaba exact!
pana la urma rezultatele sunt cele care te judeca, te ridica sau te coboara!
