s-a terminat un semisezon amar, si ma gandesc ca poate in pauza asta ii va veni mintea la cap ciobanului...
nu de alta, dar daca isi vedea de treaba lui, adica sa se implice la echipa doar prin motivarea jucatorilor, cred ca altfel stateau lucrurile acum.
Lacatus are cred tot ce ii trebuie pentru a ne scoate din "bekkat"
tot vorbim de lot, de transferuri, dar eu cred ca ne putem descurca foarte bine cu ce avem, plus doi mijlocasi polivalenti, care sa construiasca dar sa stie sa se si apere. cu 4-5 mil euro bekkali ii putea cumpara pe cocis si pe cernat, doi romani (ca tot spunea el ca nu mai vrea straini, dupa Elton...), care ar fi insemnat enorm.
Sansele ca oligofrenului sa-i vina mintea la cap sunt egale cu cele ca extraterestrii sa aterizeze in fata Casei Poporului fiindca se vede din spatiu, alaturi de Marelea Zid Chinezesc.
Cocis nu vine nici mort, Cernat la fel. De ce ar veni ? Crezi ca le plateste Bekkali salarii mai mari ? N-ai vazut ca el, marele super-ultra-mega miliardar, plangea dupa 800.000 de euro platiti pentru Neaga, dupa ce Rica mai renuntase si la 200.000 de euro ca sa se intoarca ?
Despre Lacatus, nu zic nimic. E greu sa-ti dai seama ce poate el ca antrenor, ca la ce muraturi a avut la dispozitie, nici Mourinho + Capello + Wenger nu cred ca reuseau mai mult.
zapata - este de departe cel mai bun portar din Liga I
Cernea - e un bun portar de rezerva, a dovedit-o inclusiv pe bernabeu, unde altii nici nu viseaza sa joace vreodata
vatca - are neaparat nevoie sa joace, nu ar strica sa fie imprumutat la Otelul
golanski - este dupa mine cel mai bun fundas dreapta din tara, are un sut excelent si este si tehnic. uita cateodata ca e fundas
p.Marin - ca rezerva e o optiune buna, putand juca si pe stanga si pe dreapta. trece printr-o pasa proasta, dar nu mai proasta ca a echipei!
Ghionea - abia astept sa revina, daca il aveam pe el in teren acum probabil eram in locul CFR-ului. este serios, tehnic, muncitor,
si trimite pase excelente, lovind mingea bine cu ambele picioare
Goian - fara Ghionea langa el, nu ne mai da atata siguranta. eu cred ca el trebuia sa se faca varf de atac
rada - e bun ca rezerva, ca titular uneori e aerian complet (prima jumatate de ora la arsenal a fost total in afara jocului)
Baciu - cea mai buna rezerva din tara, daca toti fundasii Stelei ar fi jucat asa cum a facut-o Baciu atunci cand a fost pe teren, altele erau rezultatele
emeghara - un transfer bun, mai ales ca joaca si pe dreapta si pe stanga. a inceput ezitant, apoi a devenit om de baza
nesu - daca ar juca mai mult mingea si mai putin gleznele adversarilor, ar fi un excelent jucator
Unicul post unde chiar stam mai bine decat orice alta echipa e ala de portar. Pe Vatca mai bine l-am expedia definitiv inapoi la Otelul impreuna cu niste banuti, ca sa vina Szekely.
Golanski imi place si mie la nebunie. Are si tehnica, dar are si forta. Mi-a placut la nebunie o faza cu Bistrita, cand a iesit cu mingea la picior dintre doi adversari pe care i-a dat la o parte ca pe muste. Asta-i fotbalul modern, trebuie sa fii si bine infipt pe picioare. Marin inca mai merge ca rezerva, pana la vara.
Cu Ghionea si Goian impreuna cu Zapata cred ca vom mentine recordul de "cea mai buna aparare din campionat" si in retur. Pentru ca anul asta pe noi ne-a tinut in viata (cat de cat) apararea.
Rada & Baciu merg ca rezerve, intr-adevar. Mie nu mi s-a parut ca Rada ar fi fost mai slab decat restul cu Arsenal.
Emegara = profesionist. Nu ne-a aburit cu prostii gen "de la varsta de 5 minute visam sa joc la Steaua, si biberonul meu era rosu-albastru". A venit, a jucat bine in mai toate meciurile. Cu Eme pe stanga, Ghionea-Goian in centru si Golanski pe dreapta cred ca am avea cea mai buna linie de fund din Liga lui Mitica. Nesu, cam bezmetic pentru gustul meu. Nici nu mai stiu de cate ori a fost in pericol de eliminare - dupa cum zicei, prea se repede la gleznele adversarului, plus probleme la plasament. Si e si cam fragil.
Cristocea - tehnic, bun pasator, pacat ca e timorat, probabil ca pe el il afecteaza cel mai mult declaratiile behaitului
surdu - as vrea sa il vad jucand in aplauzele publicului, caci cred ca totusi stie fotbal. el nu are nici o vina ca behaitul il impune in echipa
badoi - venit, vazut, plecat
ov Petre si Lovin - fratii craci lungi - de unul din ei avem mereu nevoie in echipa. daca ar sti si in ofensiva, ar fi super
bicfalvi - bun si foarte tanar. imi pare foarte timid in joc, cand renunta la timiditate si devine tupeist, devine stralucitor. ar trebuie sa joace constant ultimele 20 min
Nicolita - cred ca trebuie sa ii spele cineva creierul, sa ii iasa din cap ca va fi transferat pentru 20 mil euro. cred ca trebuie chinuit cu antrenamente tehnice pentru a
invata sa dribleze, sa centreze, sa suteze. ca sa alerge stie!
Neaga - sper sa se impuna ca lider al echipei, sa ne scape de Radoi si sa readuca spectacolul in Ghencea. as vrea sa alerge toti ca el!
Croitoru - sper ca cel care l-a pierdut si l-a reclamat la obiecte pierdute sa si-l ia inapoi. nu stiu ce cauta la Steaua. cand il vad cum se milogeste la arbitri ma apuca dracii
Cristocea sa ne cam lase. De 2 ani de zile il tot asteptam si el nu reuseste sa se impuna titular. Mai bine jucam cu Ochirosii.
Surdu ? Surdu e un simplu experiment al marelui Giginho. Probabil ca primul cioban al tarii l-a zarit la TV executand singurele sale 2 driblinguri din cariera. Instantaneu, GG a crezut ca Dumnezeu l-a facut si scouter, ca oricum el se pricepe la toate. CFR a sarit in sus de bucurie la gandul ca au gasit niste fraieri sa le plateasca 800.000 de euro (apropo, de banii astia nu-i pare rau ?), in loc sa-l lase sa plece gratis la vara. Asa ca ne-am pricopsit cu Surdu. N-am nimic cu el personal, dar el e bagat in echipa doar pentru ca marele scouter/antrenor/finantator refuza sa admita ca EL, marele, UNICUL, trimisul lui Dumnezeu pe Pamant, ar putea sa se insele.
Badoi - pacat ca s-a renuntat asa de usor la el. Merita mai multe sanse.
Haha, Lovin si Petre, preferatii mei de cand a plecat marele GIgeeeelll Cooomaaan !! Stiti, ala pe care Turcaloiu il vedea mare jucator si care azi e pe ultimul loc cu U. Cluj. Surprinzator insa, Petre chiar are cele mai bune rezultate ca inchizator din campionat. Demonstrat cu cifre, nu cu impresii artistice. Lovinho insa e total aerian, ca sa nu mai zic ca ma enerveaza cand il vad cu betigasele alea ale lui. Putem renunta fara nici o grija la Lovinho.
Bicfavi mai poate creste, insa am impresia ca se greseste punandu-l sa joace la inchidere. La momentul asta, pare unicul nostru jucator care stie ca poti trage la poarta si din afara careului.
Hopaa ... ajungem si la "oaia neagra" a echipei. Idolul Faureiului si spaima lui Cernea ... Baneeeel Nicoliitaa ! Imi pare rau ca nu am la indemana cifrele publicate de Vochin, sa se vada cum Banel pierde peste 50% din mingile primite, reuseste cam 2 centrari bune la 3 meciuri iar de dribling nici nu poate fi vorba. Imi e peste putinta sa explic cat de tare visez sa scapam dracului o data de el. Ce sa-l mai antrenezi, mountytoma ? La 22 de ani ce sa-l mai inveti ? Cum sa preia ? Prea tarziu !
Neaga poate fi acuzat de multe, insa nu ca nu vrea. A mai sclipit el ici-colo, dar prea putin. Poate dupa o pregatire mai serioasa ...
Croitoru trebuia sa se duca la Rapid. Sau sa ramana la Vaslui. Doua echipe care au in comun milogitul. Vesnic pe jos, cade la cea mai mica adiere de vant.
zaharia, Iacob - seamana foarte mult, poate zaharia e mai ambitios - sunt buni ca atacanti, insa au nevoie de o echipa creativa si pase de la colegi, altfel sunt nuli
Badea - incet incet se pare ca ii revine mintea la cap. mai tot sezonul a alergat ca o gaina careia tocmai i s-a taiat capul
Eu l-as tine pe Zaharia. De bine de rau o mai baga in poarta din cand in cand si parca nu sare mingea din el chiar ca din gard. Iacob n-ar fi titular nici la Dacia Mioveni.
Badea a fost dat peste cap de celebrul accident de masina. Ar fi trebuit sa ia o amenda zdravana pentru asta, sa bage la cap ca pana si in vacante, nu e liber sa faca orice tampenie. Dar merita inca o sansa.
Dica - sper sa plece afara, aici nu mai are nici un chef
Radoi - sper sa plece unde vrea el, cel mai mult as vrea sa il vad la Dinamo. am regretat enorm cand a plecat Olaroiu ca nu l-a luat si pe finu' cu el
De-abia acum v-ati dat seama ? Dica nu mai are chef din iarna trecuta - el nu viseaza altceva decat sa plece, sa plece si iar sa plece. L-a oprit accidentarea, a mai tras el dupa sa impresioneze si cam atata. In turul asta, a jucat exclusiv cand a avut el chef. In rest a dormit. N-am uitat cate a facut el pentru club, bravo, multumesc pentru tot, dar e mai bine sa plece acum. Pentru toata lumea.
Radoi e un fundas/inchizator bunicel. Insa are nevoie de un antrenor care sa-l puna la locul lui si sa-i indrepte energiile in exces spre joc, nu spre coastele adversarilor. De cumparat nu-l cumpara insa nimeni. Cine sa ia un jucator cu probleme la ambii genunchi, care rateaza cate jumatate de sezon ?
as vrea sa revina si Ochirosii, si Litu, si Simion
Ochirosii da, Litu si Simion ba. Mai bine i-am vinde. Nu vezi ca-i tot imprumutam si ei nu rup gura targului nicaieri ?
concluzie: eu cred ca jucatori avem, trebuie sa devina o ECHIPA.
Eu sunt mai putin optimist. Parerea mea : avem portar, aparare si mijlocas defensiv (Ov. Petre). De aici incolo, e jale. Ceea ce se reflecta si-n clasament : cea mai buna aparare si unul din cele mai slabe atacuri.
Ce ne trebuie : mijlocas stanga, mijlocas dreapta, mijlocas central care sa poata prelua in mai putin de 3 miscari si sa mai reuseasca si un dribling din cand in cand, si atacant in stare sa dea goluri din jumatate de ocazie. Si asta e absolut minimul necesar. Tinte realiste : Szekely ca mijlocas dreapta, Ljubinkovic ca mijlocas central. La straini avem putine sanse, fiindca nu vin in Romania aia valorosi decat pe sume enorme, gen Dorsin. Uitati-va numai la cate fite face cvasi-necunoscutul Camus.
In rest, Radoi si Plesan sunt bineveniti cand s-or intoarce ca "supliment". N-am nimic cu Plesan dar nu cred ca el e mijlocasul ala care ne trebuie. E bun pentru campionat, cu conditia sa mearga si restul echipei.
dar un an extraordinar de frumos ar fi 2008 daca ne-ar aduce un nou "patron" in Ghencea, preferabil unul strain, nu unul urmarit penal! iar pe asta sa-l vad pe spate, cu flori pe piept, si vesnic in amintirea noastra ca "asa prost sa nu ajungi niciodata!"
Vise. Mai realist ar fi sa acceptam gandul ca pentru a scapa de cioban trebuie ca Steaua sa rateze grupele CL. Asa Becali va trebui ori chiar sa scoata bani din buzunarelul propriu ori sa vanda clubul. Si daca ne facem fiecare treaba si facem o leaca de propaganda anti-Becali inainte de alegeri, umilim gandacul inca o data la vot si poate-poate cand va intra Giginho in paguba si dpdv financiar si ca imagine se va resemna sa vanda echipa.
Sarbatori fericite tuturor si fie sa ne revedem in zile mai frumoase !