Aveam echipa mai buna atunci,in 2007...
Aveam echipa mai buna atunci,in 2007...
Il felicit sincer pe Lacatus pt atitudinea avuta dupa meci in ceea ce-l priveste pe arbitru!
Dupa spusele sale l-a felicitat si nu a dat nici o clipa vina pe arbitraj pt rezultat.
O atitudine profesionista,spre deosebire de Mache care inca mai confunda Steaua cu stana lui Gigi...
Lacatuș a scris un mesaj pentru suporteri:
"sunt Marius Lacatuș si tot ce am cîștigat in fotbal am reusit doar cu Steaua. Iubesc Steaua ca pe familia mea. Acum am lasat familia la mii de kilometri si am venit in Ghencea. Pentru mine, viata inseamnă Steaua! Nu puteam sta fară Steaua.
Unii poate nu sunt bucurosi că m-am intors iar. Vă promit insă tuturor că voi face totul pentru Steaua, vreau să fim impreună campioni! Eu, Marius Lacatus am suferit in ultimii ani pentru că Steaua nu a mai fost campioana E prea mult!
Vreau să fiu campion cu Steaua, dar stiu că nu voi reusi decit dacă mă ajutati. Noi venim si plecam, voi ramineti. Știu, voi sinteti Steaua. Eu sunt Marius Lacatuș si-mi voi da viata să cîștig acest campionat. Ajutati Steaua! Vă multumesc!"
Il felicit sincer pe Lacatus pt atitudinea avuta dupa meci in ceea ce-l priveste pe arbitru!Dupa spusele sale l-a felicitat si nu a dat nici o clipa vina pe arbitraj pt rezultat.
Lacatus cam nicicand nu se ia de arbitraj.E o atitudine mai putin intalnita pe la noi...
A mai aparut o oaie pe aici, banelinho 16, brrrr si mai are si o poza odioasa la avatar!
Scoate ba poza aia de acolo, ca ne oripilezi pe toti!!!
Asta mai lipsea de aici.......
felicitari tuturor ! pacat ca suntem un popor atat de mic !! mafia -si spune cuvantul ....si mai zic de noi ca suntem ti....i....iei sunt 100%..rusine arbitrajului
"Este vrajeală că lui Gigi trebuie să ii dai la aprobat echipa cu o zi inainte. Mie nu mi-a cerut niciodată asa ceva. Ca antrenor, dacă-ți indeplinesti obiectivul, esti apreciat, dacă nu, esti demis. Cu Gigi trebuie să comunici si nu ai niciun de probleme. După parerea mea, Gigi este departe de a fi bau-bau. Este chiar comic in multe randuri, iar dacă sunt jucatori care se taie cand ii ceartă patronul, atunci se taie si pe teren cand dau de adeversari tari", a spus Marius Lacatuș in Fanatik.
"Doar caracterele slabe se inmoaie in fata lui Gigi si a presiunii din Ghencea", Marius Lacatuș - antrenor Steaua
Raman la parerea ca Marius nu trebuia sa vina in Ghencea dupa ce a fost umilit in alte 2 raduri de ciobanus , insa parca " psihicul " echipei s-a schimbat total , atitudine si daruire sunt cuvintele cele mai potrivite ![]()
"Este vrajeală că lui Gigi trebuie să ii dai la aprobat echipa cu o zi inainte. Mie nu mi-a cerut niciodată asa ceva. Ca antrenor, dacă-ți indeplinesti obiectivul, esti apreciat, dacă nu, esti demis. Cu Gigi trebuie să comunici si nu ai niciun de probleme. După parerea mea, Gigi este departe de a fi bau-bau. Este chiar comic in multe randuri, iar dacă sunt jucatori care se taie cand ii ceartă patronul, atunci se taie si pe teren cand dau de adeversari tari", a spus Marius Lacatuș in Fanatik.
"Doar caracterele slabe se inmoaie in fata lui Gigi si a presiunii din Ghencea", Marius Lacatuș - antrenor Steaua
Deci 2+2 = 5
Iese Stancu si intra Surdu..."mare" antrenor , n-am cuvinte ! a ajutat mult schimbarea asta ![]()
O sa plece si a -3-a oara...`caciula` asta este mult prea mare chiar si pentru o legenda precum Lacatus , din pacate.
Lacatuș s-a destainuit cititorilor GSP: "Steaua e viata mea, dar nu voi fi niciodată sclavul lui Gigi!"
Antrenorul surprinde atunci cind vorbeste despre noii lideri ai Stelei: Galamaz, Geraldo, Apostol si Ricardo. "Fiara" dezvaluie de ce l-a refuzat pe Oierul acum o lună si cum de s-a razgindit intre timp.
"V-a revenit vocea?". "Da, mi-am recapatat-o. Să stiti că am vorbit cu nevastă-mea zilele trecute si nu s-a mirat absolut deloc că eram ragusit rau, cred că s-a obisnuit si ea". Marius Lacatuș e relaxat pe scaunul din biroul de antrenor al Stelei. Surprinzator de relaxat pe un scaun pe care s-au asezat si de pe care s-au ridicat alti trei tehnicieni in ultimele trei luni. E constient si el de asta si chiar are o explicatie. Zice că a imbatrinit, dar recunoaste că a renuntat imediat la viata frumoasă si linistită din Oviedo cind a primit un apel de la Ciobanul.
- Domnule Lacatus sinteti multumit de felul cum ati gasit echipa?
- Multumit, da! Se putea si mai bine, ce-i drept, dar asa a fost să fie cu Napoli. Era perfect să fi cîștigat toate punctele contra italienilor. I-am gasit pe jucatori afectati de probleme, de rezultatele proaste. Am incercat să le insuflu incredere, fiindcă să stiti că valoare au. Motto-ul meu, ca antrenor, e "Agresivitate". Asta vreau de la echipa mea, să fie agresiva rea. Pe lingă disciplina tactica la care tin, de asemenea, foarte mult.
- Și prima oară cind ati preluat echipa, era aproape aceeasi situatie ca acum, trecuse o parte din campionat. Ce parere aveti despre coincidenta asta?
- Dacă nu gresesc, atunci am ajuns la un nivel foarte bun abia după perioada de pregatire. Am legat 10 victorii consecutive in retur. Adevarul e că schimbarile dese de antrenori pot lasa urme asupra jucatorilor. Spre bucuria mea, echipa a reactionat bine după ce am fost numit.
- A fost egalul cu Napoli dezamagirea carierei de antrenor?
- Nu pot spune asta. Am mai avut rezultate nefavorabile si cind eram la Steaua, rezultate care m-au durut. Meciul cu Napoli a fost una dintre dezamagiri.
- Cit de mult a contat eliminarea lui Kapetanos?
- Enorm. Cu el in teren era altceva.
- A fost amendat?
- Încă nu s-a luat in discutie problema asta.
"Dacă aș cauta scuze in arbitrajul de la meciul cu Napoli, aș ascunde partile noastre negative"
- Veti fi de partea lui, asa cum speră el? Îl veti ierta de sanctiunea financiara
- Eu sunt de partea Regulamentului de Ordine Interioara Trebuie respectat, indiferent care jucator greseste.
- Arbitrul?
- Nu vreau să comentez arbitrajul. Dacă aș cauta scuze in maniera de arbitraj, aș ascunde anumite parti negative ale jocului nostru. Dacă asa a considerat că trebuie să fluiere, asta a fost. Poate cu altă ocazie vom fi si noi avantajati.
- În mandatul trecut ati colaborat cu Adrian Ilie. Vă lipseste?
- Adi Ilie era important, dar acum il avem pe Narcis Raducan. Sigur, era altceva cu Adi, eu cu el sintem prieteni de familie, avem o relatie foarte apropiata Dar sper ca si Narcis să ne ajute, să avem rezultate impreuna
- E dificil să gestionati un lot atit de numeros?
- Nu e usor deloc. Din pacate, sunt cinci fotbalisti veniti de la Unirea care n-au drept de joc in Europa League. Apar probleme mai ales cind lucrez tactic, fiindcă mie nu-mi face placere să dau deoparte un jucator sau mai multi si să ii pregatesc doar pe ceilalti. E greu, dar asta este, mie-mi revine toată responsabilitatea.
- Echipa il face mare pe antrenor sau e invers?
- Echipa te poate ajuta să ajungi un mare antrenor. Sigur, dacă tu, ca antrenor, cîștigi trofee europene, obtii performante extraordinare, ajungi la nivelul la care poti să ajuti din ce in ce mai mult formatiile pe care le pregatesti. Prin experienta pe care o detii, prin stiinta ta. Dar mai este mult de muncă in ceea ce mă priveste.
"Ramin si dacă termin pe 2"
- Vă lipseste un un lider precum Radoi?
- În echipa aceea nu era doar Radoi, desi el era cu adevarat important. Existau 3-4 jucatori cu experiență si cu influență mare in cadrul grupului, oameni capabili să adune colectivul, să-și motiveze colegii in situatii grele.
- Mai sunt la Steaua astfel de fotbalisti?
- Am vazut si acum 2-3, nu dau nume, care pot să influenteze echipa in bine prin atitudinea pe care o au. Banel vorbeste prea putin, asa e el, pe Tanase l-aș vrea mai implicat, iar Stancu e prea tacut, ca să nu zic altfel. Dar am vazut că sunt si altii, Galamaz, Geraldo, Ricardo, Apostol, care se implică din ce in ce mai mult.
- Ce se va intimpla dacă nu cîștigati campionatul?
- Mi-ar parea rau să nu luam titlul. Am vorbit cu Gigi si am stabilit că dacă terminam pe locul 2 si avem de jucat baraj pentru calificarea in Champions League, voi continua la Steaua.
- Aveti impresia că publicul de pe Ghencea e din ce in ce mai pretentios si mai putin rabdator?
- Suporterii au o cultura stiu ce a cîștigat această echipă in trecut, nu pot inghiti la nesfirsit esecuri si sunt de inteles. Pe de altă parte, si cu Napoli, si cu Sportul ne-au ajutat, ne-au sustinut si ei vor fi un atu important al nostru in lupta la titlu.
"Am imbatrinit, de-aia sunt mai calm"
- Multi vă consideră ca fiind un antrenor supus lui Ciobanul. Ce le raspundeti?
- Cine zice asta?
- O parte a spectatorilor, a oamenilor de rind...
- Mai degrabă o parte a presei, am vazut deja unele opinii. Să gindească asa cum vor ei, insă cind esti aici trebuie să fii tu impacat cu ce faci. Un lucru vreau ca lumea să stie: Steaua este totul, este viata mea, am pus-o acum deasupra familiei, insă nu am fost, nu mă consider si nu voi fi niciodată sclavul lui Oierul, indiferent ce va zice presa!
- E corectă sintagma "Marius Lacatus cel mai mare stelist?"
- (Zimbeste)... Nu cred că e un sport individual, să poti numi unul singur si să zici despre el că e "cel mai". Titulatura asta mi-a fost atribuită mai mult ca sigur pentru modul in care mă implicam si pentru că le-am intrat la suflet suporterilor stelisti. Totusi, fostii mei colegi, dar si alti jucatori de dinainte cred că merită si ei să fie numiti stelisti.
- Erati mai impulsiv pe vremea cind jucati?
- (Începe să ridă) Nu mai sunt acelasi. Au trecut anii si peste mine, am mai invățat si eu de la altii. De fapt, am mai imbatrinit, ca s-o spun direct. Ca jucator, eram altfel pentru ca efectiv, atunci cind intram pe teren nu puteam accepta sub nici o formă să fie cineva mai bun decit mine si să pierdem. Poate tocmai de aceea am recurs de citeva ori la gesturi care n-au fost la locul lor si pe care ulterior le-am regretat. Desi in fotbal scopul scuză mijloacele.
600 de euro lunar il costă studiile fetei sale, in Spania
- Cum de ati renuntat la viata din Spania la putin timp după ce plecaserăți acolo?
- Dacă n-ar fi fost vorba de Steaua, nu m-aș fi intors. Familia m-a inteles. În plus, lotul de acum e foarte puternic, iar eu imi doresc enorm să cîștig un titlu ca antrenor.
- Ati mai avut o ofertă să reveniti...
- Am refuzat postul după ce a plecat Piturca Motivul? Eram in masină cu familia, in drum spre Spania. Ce să fi facut? Era penibil să-mi las nevasta si fetita pe drum si eu să fac cale intoarsa Era imposibil!
- Ce s-a schimbat pentru dumneavoastră după ce v-ati intors?
- Acum e altfel viata mea. Mare parte din timp e dedicată vizionarii meciurilor, să adun date, informatii despre adversari. Mă trezesc la 8:00 si mă culc tirziu in noapte, chiar si la ora 2:00. Vă dati seama că inainte n-aveam de ce să stau să disec tactica lui Napoli, spre exemplu. Adică sunt lucruri pe care trebuie să le fac.
- Cum era in Spania?
- Viata de acolo? (Ridică bratele si ride). Relaxanta Nu e nici un stres acolo, fară presiune, cu climă frumoasa cu familia alaturi, e tot ce iți poti dori.
- Fata dumneavoastra Alexandra, va mai studia acolo?
- Da, clar. Este la un colegiu in Oviedo si va termina acolo. Din ce mi-a zis, e mult mai relaxantă scoala acolo decit aici, in Romania. De la modul cum se pun problemele de catre profesori, pină la conditii si la ce anume se studiaza Adica de exemplu, e uimită că din cit a invățat pină acum in Romania se descurcă fară probleme acolo, desi practic e la un nivel mai inalt.
- Cat vă costă pe lună scoala fetei?
- 600 de euro, bani in care intră transportul, masa de prinz si anumite activități colective.
- Sotia se uită la meciurile Stelei?
- Nu, nu rezistă tensiunii. De exemplu, la partida cu Napoli s-a uitat doar pină la pauza apoi a inchis televizorul. La cea cu Sportul, probabil si că a fost mai putină tensiune, a rezistat pină la final. O fi presimtit ea că batem la scor.
"Eu sunt un tip corect si poată n-o să placă multora ce zic acum, dar am avut si multă sansă cu Napoli. Pai, la 3-2, ce era in careul nostru numai pe bancă antrenor să nu fii!"
Marius LĂ'CĂ'TUȘ
"Suporterii Stelei s-au saturat de seceta de trofee. Nu se poate ca un club cu traditia Stelei să nu cîștige absolut nimic de patru ani!"
Marius LĂ'CĂ'TUȘ
"sunt mai linistit acum decit eram in primul mandat. Atunci aveam Dorinta aceea nebună de a antrena Steaua, eram mai stresat. Acum sunt mai calm, simt că n-am nimic de pierdut, că nu mi se poate intimpla nimic rau"
Marius LĂ'CĂ'TUȘ
DE CE n-ar renunta la un titlu de jucator pentru unul ca antrenor:
... "pentru că n-a fost doar munca mea, au contribuit si altii. Și toate performantele obtinute ca fotbalist au insemnat sacrificii pe care le-am facut"
DE CE n-ar da ani din viață pentru un titlu de campion:
... "pentru că in acei ani poate am sansa să cîștig mai multe trofee cu Steaua decit un singur titlu"
DE CE nu e dispus să facă orice nebunie la vară dacă va cîștiga campionatul cu Steaua:
... "pentru ca de exemplu, sigur nu voi mai accepta să mă vopsesc galben. În 1998, fetita mea, desi era mica s-a speriat, probabil că acum ar ride de mine si nu vreau"
Lacatuș despre...
... Lucian Balan
"Mă doare sufletul, sincer vă spun că imi plingea inima cind am citit ce i s-a intimplat lui Lucica Voi lua legatura cu alti coechipieri din acea perioadă si trebuie să gasim o cale de a-l ajuta să treacă mai departe peste acest necaz"
... Valentin Ceausescu
"Am tinut legatura cu el si o voi pastra toată viata, iar prietenia noastră nu se va altera niciodata Dacă atunci a fost fiul presedintelui si ne-a ajutat si a fost alaturi de noi, iar intre timp s-a intimplat ce s-a intimplat, eu să-i intorc spatele? Niciodată! Chiar am vorbit cu el inainte de a veni acum la Steaua si mi-a zis asa: <Multă baftă si ai grijă!>"
... sistemul de joc de la Steaua
"Nu e neparat 4-2-3-1. Cu Napoli asa am jucat, e adevarat, insă cu Sportul modulul a fost 4-1-4-1, cu Apostol si Stancu jucind pe aceeasi linie, si cu Ricardo singurul inchizator. În functie de adversar, de rezultat, putem schimba, dar iți trebuie timp să antrenezi mai multe sisteme"
cica a semnat pe 3 ani
"Fiara" cu inima de floare
Mai ales inaintea unui derby cu Dinamo, toti microbistii vad doar latura dura a lui Lacatus. Mai putin cunoscute sunt intamplarile in care antrenorul Stelei a ajutat diverse persoane, printre care si pe adversarul de duminica, Ioan Andone.
Dincolo de rivalitatea dusa deseori pana la violente inimaginabile intre suporteri, dincolo de ironiile de multe ori cu tenta de jignire dintre conducatori, Dinamo - Steaua inseamna si o lupta intre oameni care s-au duelat cu mult fair-play zeci de ani. Ba chiar sunt prieteni: Marius Lacatus si Ioan Andone. Iar una dintre cele mai emotionante povesti din istoria fotbalului romanesc ii are pe cei doi in prim-plan.
Un nou episod al marelui derby - 22 martie 1987. Steaua conducea cu 2-1, dinamovistii se considerau nedreptatiti de arbitri. Iritat la maximum, Ioan Andone s-a intors catre loja in care statea Valentin Ceausescu si si-a dat jos pantalonii, tinandu-se de penis. Gestul era cat ce sa-l coste finalul carierei de fotbalist. A intervenit Marius Lacatus, bun prieten cu Valentin. La insistentele "Fiarei", fiul dictatorului a cedat si l-a "gratiat" pe fundasul dinamovist. Dupa Revolutie, cand multi se deziceau de prietenia cu Valentin Ceausescu, Marius Lacatus a ramas aproape de fosta "eminenta cenusie" a Stelei. Din primii bani pe care i-a luat dupa transferul la Fiorentina, Lacatus i-a luat prietenului sau un automobil de lux.
A renuntat in ultima clipa
Antrenorul Stelei s-a gandit sa le pregateasca o surpriza dinamovistilor pentru marele derby. Lacatus a vrut sa riste tot si sa introduca in teren o formula ultra-ofensiva. "Fiara" a fost aproape sa renunte la un mijlocas la inchidere si sa joace cu Surdu in atac, alaturi de Bilasco. Lacatus a decis insa, la ultimul antrenament, sa ramana la sistemul cu doi inchizatori.
Acte caritabile impreuna cu Vadim
Dupa ce s-au intors din Spania, de la Oviedo, Marius si Mariana Lacatus au decis sa se implice, alaturi de Vadim Tudor , la programul umanitar "Cina crestina". Sute de familii de nevoiasi au primit alimente si medicamente prin intermediul acestora.
cancan.ro
Nimeni nu-i contesta latura umana a lui Marius Lacatus. Intr-adevar, dat dovada de caracter in cee ce-l priveste pe Valentin Ceausescu, iar un act de caritate ramane intodeauna un gest nobil, nu conteaza daca-l faci alaturi de Vadim, de Marko Bella sau de Gigi BecaIi.
Insa una-i una s-alta-i alta, in ceea ce priveste antrenoratul e cu totul alta poveste ! Si eu o iubesc pe mama, dar cand trebuie sa ma operez imi caut un chirurg bun, chiar daca nu-l cunosc personal. Dar tot rau-nspre bine, Marius Lacatus face un bine Stelei, involuntar, in masura in care nu va reusi sa ii aduca titlul si CL nebunului nici in acest an.
super antrenor Lacatus , asa cum a fost un jucator fenomenal eu unu am incredere in el ca este si va fi un antrenor la fel de bun cel putin daca nu si mai bun cat a fost ca jucator respect Lacatus urla la jucatori , le da indicatii , sta in picioare este total dedicat clubului nu ca alti antrenori care stau pe banca si asteapta ca echipa sa faca ce vrea ....
Si "ne-a" Jiji e superman, este?
Adrian, sa inteleg ca ai incredere in "specialistii" in labio-lectura de la sport.ro? orice antrenor ar trebui sa aiba o buna colaborare cu patronul, (manifestata prin dialog) care are dreptul sa ceara raspunsuri, mai ales in cazul unui esec. Totusi, B'ecali ar fi trebuit sa-i ceara explicatii lui Lacatus in privat , dupa meci.
Dovada ca Lacatus nu e sclavul lui Gigi la 0:44 :Ups...scuze... e fix invers...
Poti sa spui ca Lacatus e un antrenor mediocru, fara rezultate notabile pana-n prezent, dar mi se pare nedrept sa-l cataloghezi drept sclavul lui B'ecali. Un om care s-a impus printr-o personalitatea atat de puternica ca si jucator, n-are cum sa-si subordoneze integral actiunile dorintelor patronului, satisfacandu-i orbeste vointa.
Imi place ce-am vazut mai sus,citez ''Ricardo inchizator'' ![]()
Lacă nici n-are contract!
Șeful Școlii de Antrenori din cadrul FRF, Mircea Radulescu, a dezvaluit aseara la GSP TV, că intre Steaua si Marius Lacatuș nu există nici un acord scris! "Cei din Ghencea au termen pină vineri să depună contractul, altfel Marius n-are voie să stea pe bancă in Giulesti, la derby-ul cu Rapid!", a declarat "Riciu".
Tot mai trist....
"Nu am venit sa antrenez Steaua pentru o luna ci sa iau titlul sau sa calific echipa in Champions League. Nu am de ce sa regret ca am venit la Steua si ca mi-am lasat familia in Spania. Nu e usor sa stai departe de familie, dar eu imi doresc sa am rezultate cu Steaua" a mai zis Marius Lacatus.
Pai, bah, Laca, cum era aia? Locul 2 nu e pentru noi?
Se vede foarte clar ca omul a venit pentru becalii, nu pentru Steaua. Halal simbol!
un amarat fara o educatie sanatoasa,cu parinti extrem de simpli,nu poate ajunge decat un superficial,fara principii,fara orgoliu si fara respect.este jenant ca antrenor,comod,lenes,fara viata si extrem de disperat de bani.SPIRITUL Lacatus a existat doar pentru ca la Steaua era un mediu sanatos.
nu cred ca e cazul sa il judecam pe Lacatus, cu atat mai putin sa il jignim. indiferent ce ar face acum, eu cred ca a venit pentru Steaua. si il cred cand zice ca vrea rezultate cu echipa asta.
Imi cer scuze dar , ma simt nevoit sa repet urmatoarele lucruri :
De ce oare mizeaza in continuare pe jucatori care joaca doar cu numele , nu fac decat sa mimeze fotbalul ( Banel , Bilasco , Galamaz sau Brandan ) sau nesimtiti ( Apostol , Kapetanos , Surdu ) , cand sunt alti jucatori ( Radut , C.Matei , Bicfalvi , Ionescu sau Rusu ) care o pot face chiar mai bine decat ei...
In scurt timp va disparea si Gardos din primul 11...
La Vaslui a reusit , la Steaua nu se va intampla asta , din iarna o sa vina altul...oricum Dan Petrescu asteapta la cotitura momentul potrivit...