[...] un lot numeros si suntem dublati pe toate posturile
D-aia suntem pe locul 7.
[...] un lot numeros si suntem dublati pe toate posturile
D-aia suntem pe locul 7.
Lacatus, a sosit momentul adevarului. da-i mu.ie lui behaila cum il doare cel mai tare! nu-ti da demisia, nu fii fraier. stii ca el ii plateste pe cei ce vin la meci sa incurajeze echipa. ce te face sa crezi ca nu el plateste cativa idioti sa iti ceara demisia? e mult mai ieftin sa ii cumpere pe aia decat sa iti plateaca tie clauza de reziliere! nu fii prost, macar o data de cand esti antrenor la Steaua!
pacat mai simbolule. ai ajuns sa fii huiduit de oi. ofofof... ce-ai fost si ce-ai ajuns... paca pacat pacat
Sper ca te-ai lecuit de Steaua becaliana...
Iar a plecat Lacatus ca ultimul om din Ghencea...
Ca si altii,de altfel. Treaba e ca altii au mai bagat cat de cat un Szekely sau alt jucator.Altii nu l-ar fi tinut pe Gardos pe banca,pentru asta arata totul despre cum ''antreneaza'' Lacatus.Totul,din nou.E doar un alt exemplu,pana la urma.
Sa stea in Spania si sa nu mai revina pe Ghencea decat pentru aplauze.Niciodata ca antrenor!
Pentru mine Lacatus va ramane un jucator istoric pentru sectia de fotbal si un antrenor fara coloana care a acceptat sa faca jocul unui circar ce n-are treaba cu viata sportiva.
Ramane si o enigma cum de-i mergea bine la Vaslui...Face Porumboiu echipa mai bine decat Oier?
nu m-a dezamagit Lacatus ca antrenor cat m-a dezamagit prin declaratiile de la plecare la otopeni. mie mi se pare ca a plecat doar in concediu, se va intoarce la Steaua, ca si-a pregatit terenul, pupandu-l inca o data in cour pe behaila... pacat, mare pacat!
"Eu cit timp am fost antrenor la Steaua, Ciobanul nu mi-a zis niciodată direct, la telefon sau față in față, să bag un fotbalist anume sau să scot din primul 11 un altul. Totusi, eu urmaream tot timpul ceea ce spunea el la emisiunile televizate si pricepeam ce e de facut. Cu alte cuvinte, in functie de ce spunea despre un jucator, eu stiam dacă mai pot să-l bag sau nu", a declarat Lacatuș la DigiSport.
MARE OM, MARE ANTRENOR !!!
Parca era nevoie de inca o confirmare... ![]()
Personal, asta mi se pare si mai jenant pentru Fiericica.
Si mai jenant e ca treaba asta s-a repetat de 3 ori si, fara indoiala, va urma si mandatul 4 in perioada urmatoare...
Nu mai vine, mah, n-auzi? ![]()
Poate nu mai gasea d-alea d-o suta cand se spala pe fata si d-aia a zis ca nu mai vine ![]()
Pacat, Fiara s-a transformat in Mioara...
Pacat, Fiara s-a transformat in Mioara...
da asa e ai si tu dreptatea ta..dar totusi pune-te si in locul lui iubeste foarte mult Steaua si e o mare dorinta sa faca performanta aici..eu unu consider ca nu il pot judeca pe Marius Lacatus ci doar sa il respect pentru ca e unu dintre cele mai mari simboluri ale clubului pe care il iubesc!
Inlocuit cu Ioan Ovidiu Sabau, dupa trei meciuri, de la FCM Targu Mures: 0-1 cu CFR Cluj (d), 0-0 cu Vointa Sibiu (a) si 0-0 cu Mioveni (d).
___________
Din primele cuvinte ale textului, toată admiraţia pentru Neluţu Sabău, pentru marele jucător care a fost şi pentru excelentul antrenor care s-a dovedit, valoare certificată de eliminarea Şahtiorului din cupele europene. După cum textul care curge mai la vale nu este despre venirea lui Sabău, ci despre plecarea lui Lăcătuş.
Aşadar, FCM Tg. Mureş. Echipă susţinută copios din banii publici. Echipă care l-a avut pe Sabău, cu care în campionatul trecut a avut un parcurs onorabil. Echipă care a avut grijă să se despartă de Sabău. Echipă care de-atunci a mai semnat contracte cu doi antrenori, iar în iarnă, după ce nu s-a înţeles cu acelaşi Sabău, l-a luat pe Lăcătuş. Echipă care acum se plânge, prin reprezentanţi, că i-a dat o grămadă de bani lui Lăcătuş, considerându-l un antrenor bun. Echipă care acum nu-l mai consideră bun pe Lăcătuş, dându-l afară, pentru a-l readuce pe Sabău, de care s-a despărţit în toamnă, pentru a nu se mai înţelege cu el în iarnă.
În concluzie, Lăcătuş era bun la sfârşitul lui ianuarie şi nu mai e bun la jumătatea lui martie. În continuarea concluziei, mureşenilor li s-a acrit de Lăcătuş tocmai înaintea meciului cu Steaua, deşi ştiau încă de când l-au angajat că la un moment dat vor întîlni Steaua. Se va spune că Marius a fost dat la o parte că n-a marcat în primele trei etape, că n-a bătut Sibiul şi Mioveniul.Adevărat, numai că nu Lăcătuş a adus jucători retraşi demult din fotbal, nu Lăcătuş a impus această filosofie a gerontocraţiei, a pensiilor venite sub forma unor contracte pentru fotbalişti teoretic activi. În altă concluzie, toate aceste demiteri şi angajări însoţite de prime de instalare care acum sunt regretate au avut loc la o societate finanţată din bugetul local. Încă o concluzie neelucidată, or fi fost publici şi banii care erau plimbaţi cu elicopterul?
Old no. 7
Anii '90 ne-au oferit un fotbal fară extraterestri, galactici sau petrodolari. Chiar si-asa se puteau gasi usor idoli ai dreptunghiului verde. Maldini, Del Piero sau Eric The King Cantona sunt doar cateva exemple.
Suporterii romani aveau si ei Regele lor, pe Gică Hagi, care domnea din strainatate. Campionatul intern era condus insă de sarbatoritul zilei de astazi si echipa sa.
Cifrele ii garantează un palmares cu care nu se mai poate lauda niciun alt jucator roman: 10 titluri de campion national, 6 Cupe ale Romaniei, 3 Supercupe, Cupa Campionilor Europeni, Supercupa Europei, incă o finală si o altă semifinală de C.C.E. jucate, finalist al Cupei Intercontinentale.
Pentru echipa natională a jucat 84 meciuri (13 goluri), participand la Campionatele Mondiale din 1990 (dublă istorică impotriva URSS-ului) si 1998, cat si la Campionatul European din 1996. Pentru Steaua a evoluat in 357 partide, marcand 98 de goluri, iar in cupele europene a reusit 17 goluri in 71 de meciuri (locul 1 ca prezente). Cu ocazia stabilirii grupelor pentru C.M. din Franta a fost invitat să joace intr-o partidă amicală dintre o selectionată a Europei si una a restului lumii, meci in care a si marcat.
După ce a adus Cupa Romaniei in 1999, centrand in prelungiri pentru golul vechiului camarad Belodedici, se vede nevoit să-și incheie cariera de fotbalist la FC National si nu pe Ghencea, asa cum ar fi fost normal si cum ar fi meritat pentru tot ce a oferit echipei.
Astfel, jucatorul care zguduia bara la Sevilla, care il executa pe Dasaev si la club si la nationala care pasa surprinzator peste zid pentru golurile lui Ionuț Lupescu (cu Țara Galiilor) sau Adi Ilie (cu FC Brugges), care plonja spectaculos pe finalul partidei cu PSG pentru a semna o revenire spectaculoasă si care se lupta pentru fiecare minge iși agăța ghetele in cui si lasa in urmă povara numarului 7 oricui l-a urmat in Ghencea.
S-a dedicat apoi meseriei de antrenor si cu experienta acumulată la Otelul Galati, FC Brasov sau UTA s-a reintors acasă in 2007. După un retur furibund, asemeni jocului de odinioara a ratat titlul la un singur punct, reusind apoi să califice echipa in grupele UEFA Champions League după o dublă in fata Galatei. Și-a riscat dragostea fanilor si a mai incercat să-și implinească visul, acela de a fi campion si ca antrenor, in alte două mandate, dar cu mai putin succes Cu toate acestea, pentru generatii intregi de fani el ramane cel pentru care ne desenam cifra 7 pe spatele tricourilor, ramane Laca ramane Fiara, ramane tot ceea ce insemna odată Steaua.
La multi ani Marius Lacatuș!
Sursa: Football Fabulous
un adevarat numar 7, atat in teren cat si pe banca. Respect pe viata pentru Laca! Cel mai bun!
Respect pentru om dar si jucator , ce le mai rupea oasele ![]()