Am inceput la Xerez de 40 min si deja m-au apucat toti nervii.. Nu ma pot obisnui cu jucatori de care nu am auzit in viata mea ![]()
Clar..nu e de mine..
Gata X( mi-am dat demisia.
Acum , daca am ales doar campionatul Spaniei doar in Spania o sa ma pot angaja, asa e ?
Da, sau la o echipa nationala.
Cum am avut un uichend mai mult liber, m-am mai dat putin pe FM.
In toamna lui 2017 am preluat o Rusie care castigate titlul mondial in 2014, dar care acum se afla pe locul 5 din 6 in preliminariile pentru CM din 2018. Am mai prins doar 2 meciuri din preliminarii, le-am castigat pe amandoua, insa am terminat pe 3, la un punct in spatele Bosniei. Oamenii buni rusii astia, m-au dat afara pe motiv ca le-am ratat obiectivul
)
Nicio problema, am mai stat vreo 2 luni pe bara ca primesc o oferta din partea Uruguayului, echipa ce a terminat pe 4 in preliminariile sud-americane si deci mergea la mondiale. Surprinzator pentru mine a fost sa gasesc la aia o multime de terminati. Cu 4-5 exceptii mai mult accidentate, aia au jucatori de duzina. Am ajuns si la Mondialele din 2018, unde mi-au dat astia cea mai usoara grupa posibila, cu Belgia, Camerun si Iran. Chiar si asa nu am mers mai departe decat cu uriase emotii, cu 3 puncte dupa 3 egaluri
Apoi echipa si-a dat drumul, am trecut de Portugalia si SUA iar in semifinale m-a scos Franta cu un 1-0 in minutul 93 (a fost prima data cand m-am gandit sa dau reload). Am castigat finala mica in fata Olandei si mi-am dat demisia de la echipa aia de rahat ![]()
Dupa o binemeritata vacanta de o luna m-a ofertat Atletico Madrid si, chiar daca au ei culorile alb si rosu, n-am putut sa refuz contractul (mi-au dat 150 de milioane de euro pentru transferuri
)
Nasol e ca absolut toti jucatorii buni de pana in 27-28 de ani sunt la Real, Barca, United si City. Si nimeni nu vinde.
Uite , cum l-a ofertat pe el Atletico ?
Pentru ca a inceput cu o nationala ..?:-s
Ti-ai ales nationalitate spaniola ?
Daca tot suntem cativa care am inceput sa mai jucam n-ar fi frumos sa dam drumul unui campionat..3-4 useri ..
Uite , cum l-a ofertat pe el Atletico ?Pentru ca a inceput cu o nationala ..?:-s
Ti-ai ales nationalitate spaniola ?
Am incept cu o nationala, dar cu Romania, pentru ca voiam sa-mi demonstrez ca-s mai bun ca Lucescu cel mic. N-am fost
)
Dupa aia m-am dus la Osasuna care la vremea aia era in segunda parca si dupa m-am consacrat la Inter, cu care in 3 sezoane am luat o Cupa UEFA, o Cupa a Italiei si o Supercupa a Europei.
Asa am ajuns sa am la reputatie acolo mai intai "continental" si apoi "worldwide" si acum vin ofertele una dupa alta
))
Mi-ati adus aminte de niste printuri din FM-uri vechi si am gasit o parte din ele, unele chiar interesante.
Aici cu Real am avut vreo 2-3 sezoane cand am spulberat tot, asta cred ca a fost al doilea sezon:



Cu Steaua niste victorii frumoase cu rivalii si una mareata in Champions League:




Am jucat si eu cu Millwall, ajunsesem in Championship, aici cea mai lunga serie de penalty-uri care mi s-a intamplat. M-a nenorocit ala, a ratat de doua ori
) Avusesem ocazia sa inchid meciul de 4 ori, ambii portari au ratat.

Mai aveam unele mai recente cu Steaua, eram de vreo 8 sezoane si facusem lot super bun. Reusisem sa-i aduc pe Maxi Lopez, Martin Stranzl, Bilyaletdinov care la vremea aia nu era cunoscut ca acum si altii... si inca o cariera frumoasa cu Marseille, luasem UCL cu ei, Kerzhakov marea vedeta.
La sfarsitul 2013- 2014 situatia pentru Verona este bunicica. Am castigat CI contra Milanului cu un 1-0 nerecomandat cardiacilor si oamenilor cu nervii intinsi la maxim , si cu 2 jocuri inainte de final ne aflam pe 2. Cu exceptia Milanului mai toate echipele mari au decazut si se gasesc sub locurile 5, asa ca Hellas Verona s-a strecurat pe o pozitie mai onorabila decat sezonul trecut. (terminat pe 8)
In UEFA a mers cat a mers dar am fost scos in optimi de catre Napoli.
Investesc exclusiv in tineri viitorul tarii ![]()
Voi incerca sa bag ceva bani in aducerea unui playmaker la mijloc pentru ca trebuie ( joc un 4-1-3-2 ) si am nevoie de un pasator mai de exceptie ca sa trec la nivelul urmator. In atac lucrurile suna bine , am un atacant consacrat ii caut pereche si am ceva optiuni. Pe linia de fund pe benzi mai raman intrebari , mai mult pe stanga. Pe extreme imi vor trebui 2 rezerve bune pe ambele parti. . Pe postul de inchizator inca nu sunt total multumit dar vedem in vara. Cam asta va fi lista de cumparaturi pe vara
Sper sa prind locul de CL ca nu cred sa reusesc sa iau campionatul. Distanta e de 4 puncte dar am doua meciuri in deplasare. Va fi cam greu sa le castig pe amandoua. Consolarea va veni prin banii de CL in caz contrar.
Daca imi permit o parere si un sfat incercat sa va construiti echipa pe scheletele echipelor de U19,U20,U21 daca incepeti cu o echipa mai slaba asa cum am facut eu. Nu va veti putea permite jucatori de la nationale mari bine cotate si astfel ii veti detine pe viitorii jucatori bine cotati si ai naibii de scumpi ![]()
A functionat pentru mine atat in Anglia cat si Italia. Media de varsta la mine a fost sezonul trecut 23 de ani, acum este 24. Va mai scadea ca vor mai disparea cativa batrani.
Tineri si nelinistiti ![]()
Mai astept si povesti de la altii ca banuiesc ca mai sunt jucatori. Expuneti-va si voi povestile.
Later edit: Final de sezon si locul 2. Ca sa castig trebuia sa bat echipa de pe locul 1 de care ma apropiasem la doua puncte. Dar m-au linistit cu un neverosimil 2-0. Asta e crestem mari si data viitoare ne luptam pentru titlu sper.
O noua cariera la Steaua , pe care mi-am promis sa o duc macar pana in 2020..
Bun .. incepem..transferuri (destule , era nevoie , se stie) de exemplu Papp, Gaman , Oros , Antal, Radu Zaharia , Hoban si Branescu .
Incepe campionatul.. victorie.. bun..
Ce sa vezi , intervine ceva si trebuie sa merg pana in oras si in loc sa ies din joc sa salvez dau GO GON HOLIDAY ..
Ma intorc acasa .. era 10 decembrie in joc..
Steaua mea.. pe locul 16 cu 22 puncte , prima clasata , Dinamo avand 42 , eu dat afara..
Bun.. dau retire si imi fac din nou , normal , tot la Steaua .. ca pana la urma eu personal jucasem 1 singur meci..
si in ultima etapa dinaintea pauzei de iarna victorie..
Trecem peste pauza de iarna..Se reia campionatul.. si incepem.. victorie..victorie..victorie..
Pana la mijlocul lunii martie ..numai victorii. Dupa ultima victorie , un 5-2 cu Tg Mures se apropie meciul cu Sportul..si imi apare : Liviu Antal ( care in ultimele 5 etape a marcat 7 goluri) este nefericit .. Dau la conversatie si imi zice ca nu mai are incredere in calitatile mele de manager. Ii spun ca totul va fi bine.. nu stiu ce.. Imi da Transfer request !! WTF
Surdu is unhappy
Papp is unhappy
Stancu is unhappy
Latovlevici is unhappy
Radu Zaharia is unhappy
Nu inteleg.. ce se intampla..
Stie cineva ceva.. aveti vreo idee..ati mai patit ?
In primul rand nu mai da go on holiday pentru o perioada ca nu ai control asupra ce se intampla si ajungi dat afara. Eu unul imi place sa joc meci cu meci, din plictiseala sa mai dau de cateva ori intr-un campionat sa simuleze un meci.
Cu jucatorii se intampla sigur ceva. Ai grij la ce vorbesti cu ei in timpul meciului. Pe mine m-au scos din sarite la un meci si am reactionat dur la discursul de dupa meci si am suparat vreo 2 importanti. In timp daca ii lasi in pace isi revin singuri. Oricum se supara dintr-o multitudine de motive asa ca e greu sa fii atent uneori. Eu ma ghidez dupa principiul e important si l-am deranjat, il las in pace, isi revine. Nu-i important, mai du-te tu pe la rezerve sau daca nu mai bine pleci.
Nu am patit-o insa niciodata cu atat de multi ca la tine. Posibil sa fii suparat pe unul cu o influenta mai mare care este placut de mai multi colegi. Am mai patit si din astea.
Inca o chestie care pe mine m-a ajutat. Nu te prezenta pe la conferinte, trimite asistentul. Am gasit ca el se comporta mai politically correct si supara mai putin decat mine jucatorii.
Sezon 2014-2015
Verona la prima ei aventura in CL a trecut de grupe pe un onorabil loc 2. Grupa a fost cu Lyon,HSV si FC Copenhaga. In campionat ne descurcam bine, locul 1 , diferenta de 12 puncte fata de 2. Politica ramane neschimbata, numai tineri. Am mai adaugat la trofee Supercupa Italiei, alaturi de Cupa de anul trecut, acum speram si al campionat si ceva mai onorabil in CL. Daca nu macar in UEFA sa miscam.
Da..pare ca si-au revenit...
am terminat pe 4.. destul de bine parerea mea , cu atatea schimbari in echipa si cum am pornit de la 20 pcte de lider..
Tatarusanu - Oros - Galamaz Papp -Latovlevici fundasi
Hoban Brandan in fata apararii
Tanase Radut Antal in spatele lui B Stancu
Niciun transfer nu fac in vara asta.. am cu ce lucra..sper sa iau titlul anul asta , cupa si sa prind primavara in Europa .
Ce v-o place sa jucati in Romania nu inteleg. Mai competitiv ar fi in Scotia ![]()
Probabil din dorinta de a avea macar virtual echipa pe care mi-o doresc..si tribunele pline... si..
A aparut FM 2012, stie cineva?
LE: Din 50 de mii de useri fix tu te-ai trezit sa-mi raspunzi, satana?
A aparut , dar fara crack. Probabil saptamana viitoare va iesi la liman si acesta !
A aparut oficial vineri, pirtaii inca nu si-au facut treaba ca cica ar fi greu de spart, pentru ca nu mai e disponibil decat pe steam.
A aparut un Football Manager 2012 CloneDVD-P2P.rar de 1.24 gb,cel putin asta am gasit eu,dar fara crack,vorba lui bogdinho.
A apaarut !
Deja mi-am facut 159038 mii de nervi cu echipa asta ..si sunt abia in octombrie
0-2 Supercupa
Calificare cu greeeu in grupele EL - grupa - Schalke Steaua Bate Dnpr
Locul 7 in campionat
Am redevenit fan Manager,altceva nu prea mai imi merge. Cum se joaca online,care e ideea? Eu am inceput cariera cu Steaua: am pierdut Supercupa,sunt pe 5-6 in campionat,mi-am luat-o acasa de Jorge Costa 0-4,de la Lignitul 1-3. In schimb,victorie 3-0 la Porumboiu,calif in grupe EL contra lui Slovan Bratislava. In grupe am PSG si Karpat Lvov + inca una. Tanase la Wolfsburg pt 4.1 mil si adus Chipciu de la Bv . pentru 1.5 mil. Nikolic definitivat si Prepelita golgeter pana acum. Alte povesti?
Pentru cei ce joaca Football Manager 2012:
Am construit de la zero un sistem de campionat romanesc, cu 16 divizii la 6 niveluri diferite, plus alte sute de schimbari radicale, ce transforma managementul din Romania intr-o experienta extraordinara. Gasiti patchul FM2012: Noul Sistem Competitional Romanesc 1.5 aici.
Si pentru stelistii anti-becali, am pregatit o surpriza: o varianta a acestui patch ce contine o noua echipa in ultimul esalon fotbalistic pe modelul FC United of Manchester. Se numeste intamplator CCA Bucuresti, e condusa de glorii steliste, are palmaresul Stelei pana in 1998 si e pregatita sa promoveze succesiv de 5 ori pentru a se bate cu Steaua becaliana. Gasiti acest update aici.
Inseamna ca tre' sa-mi cumpar FM 2012 si sa renunt, in sfarsit, la FM 11 dupa ce am castigat aproape tot ![]()
Pentru cei ce joaca Football Manager 2012:
Am construit de la zero un sistem de campionat romanesc, cu 16 divizii la 6 niveluri diferite, plus alte sute de schimbari radicale, ce transforma managementul din Romania intr-o experienta extraordinara. Gasiti patchul FM2012: Noul Sistem Competitional Romanesc 1.5 aici.
Si pentru stelistii anti-becali, am pregatit o surpriza: o varianta a acestui patch ce contine o noua echipa in ultimul esalon fotbalistic pe modelul FC United of Manchester. Se numeste intamplator CCA Bucuresti, e condusa de glorii steliste, are palmaresul Stelei pana in 1998 si e pregatita sa promoveze succesiv de 5 ori pentru a se bate cu Steaua becaliana. Gasiti acest update aici.
Pune-l si tu si pe un site de upload. Mi-am facut cont pe acolo si nu merge sa-l iau, nu stiu de ce.
Ok. De aici le puteti downloada mai simplu:
Pentru clarificari: nu se folosesc impreuna. Daca nu doriti sa jucati cu noua echipa Steaua, folositi Patchul 1.5.