FC Steaua Arhiva Forum
Arhiva forumului FC Steaua — conservata in regim doar-citire. Postarea a fost dezactivata. Inapoi la site

Ce carti am mai citit

«1111213141518»
1uLy4Nn10.08.2009 18:25

popa de trefla :)):oops:

axl10.08.2009 18:37

De vreo 6 ani tot am o discutie cu un amic, incercam sa gasim o scriitoare care scrie bine. Eu am gasit-o.

Harper Lee - Sa ucizi o pasare cantatoare

dr.adrian910.08.2009 19:13

idiotul de dostojewski

strezahuzum13.08.2009 13:17

"Jennifer Government", de Max Barry. Un roman excelent despre un viitor "corporate".

axl16.08.2009 09:55

Mika Waltari - Amantii din Bizant

Un subiect absolut delicios, caderea Constantinopolului, o realizare execrabila.

Dan_2016.08.2009 23:29

George Orwell - 1984

 

Daca vreti sa aflati mai multe despre aceasta carte celebra,

 

Romana:

http://ro.wikipedia.org/wiki/1984_(carte)

 

 

Engleza (un aticol mult mai bine documentat)

http://en.wikipedia.org/wiki/Nineteen_Eighty-Four

ady_ultras17.08.2009 07:11

" Inimi cat sa cuprinda cerul patriei "

olfgob08.09.2009 17:52

Orsson Scott Card-seria Ender(incluzind si Saga Umbrelor),seria Dune(Herbert e tatal lor cind vine vorba de S.F.);acum am luat de la cineva John Fowles-Daniel Martin,dar nu am curaj sa ma apuc,avind in vedere ca Magicianul mi-a torturat creierii

Marius08.09.2009 17:55
" Inimi cat sa cuprinda cerul patriei "

 

Felicitari! Marandiuc e unul din cei mai buni scriitori romani iar cartea asta e o adevarata capodopera.

RealMadridista07.10.2009 12:01

"Un veac de singuratate" de Garcia Marquez. E geniala.

axl07.10.2009 13:15

Da, e buna.

frger02.11.2009 20:59

"Copilul vegetarian" de Elena Pridie.

carminastan14.11.2009 16:54

Confesiunile unui cafegiu - Gheorghe Florescu (http://humanitas.ro/humanitas/confesiunile-unui-cafegiu)

Personal m-a fascinat. Si asta mi se intampla foarte rar.

 

Si mi-a mai si amintit ca visul meu e sa am o cafenea 8->

strezahuzum14.12.2009 13:54

"Castles of Steel" (scriu in engleza ca si cartea am cumparat-o tot in editia engleza), de Robert K. Massie. O poveste fascinanta despre epopeea navala a Marelui Razboi, despre John Jellicoe, Scheer, Hipper, Beatty, Iutlanda, submarinele germane, samd.

 

O recomand tuturor pasionatilor despre istoria militara si navala, mai ales pentru tonul si analiza echilibrata, "sine ira et studio".

iNsTiGaToR16.12.2009 09:12

mdea... ultimele 2 sunt un as de inima rosie si unul de trefla

strezahuzum16.12.2009 09:25
Felicitari! Marandiuc e unul din cei mai buni scriitori romani iar cartea asta e o adevarata capodopera.

 

Parerea ta.

 

Mie mi s-a parut exaltat, hiper-nationalist iar cartea sufera in multe privinte de mituri nationalist-comuniste. Asta ca sa nu mai zic de povestea mortii lui Darjan, unde se da peste cap sa-l scoata vinovat pe Bazu.

 

Bernard Denes sau Valeriu Avram au scris carti mult mai bune despre aviatia romana.

Marius16.12.2009 09:29

pai Bazu e oarecum vinovat pentru ca nu si-a pierdut din atentie coechipierul. decat o carte in care sa mi spuna ca Dirjan a doborat 2 avioane si s-a prabusit pe o cazarma adversa, mai bine una in care se cauta adevarul.

 

Iar Marandiuc a purtat multe discutii in timpul in care a scris cartea cu Dbran si Senchea, participanti directi la acele evenimente.

strezahuzum17.12.2009 16:11

De unde sa stie Dobran si Senchea ? Nu era nimeni in patrula aia in afara de Bazu si Darjan, respectiv Lipfert de partea germana. Doar astia 3 stiu ce s-a intamplat acolo. Impresia mea e ca Marandiuc a tinut mortis sa-l scoata vinovat pe Bazu pentru a-i intari rolul de mare erou lui Serbanescu.

Marius17.12.2009 16:58

Pai Dobran era in aer in momentul luptei si a ascultat tot dialogul dintre Bazu si Dirjan :) se poate ca si Marandiuc sa fi scris putin avantat, insa nu mi se pare. Exista in carte marturiile lui Dobran sau Fotescu si acestia il acuza clar pe Bazu pentru cateva erori grave, ori asta nu mai tine de Marandiuc.

john_8620.12.2009 02:51

Cezar Petrescu - Calea Victoriei

PS: Baaai, Marius e destept. Nu va contraziceti cu el. Va face. Chiar daca e gay, e destept. E un gay destept.

Marius20.12.2009 06:29

trilogia millenium a lui stieg larsson. foarte buna.

Marius14.01.2010 19:27

Versetele Satanice.

 

adevarul e ca Rushdie genial uneori.

Maye14.01.2010 19:44

Problema Iugoslava - Stefano Bianchini

 

O recomand.

greenyes14.01.2010 20:22

"Intoarcerea la Hristos" scrisa de Ioan Ianolide

 

Daca vreti sa descoperiti ce au distrus comunistii in cele peste 150 de inchisori de exterminare, daca vreti sa descoperiti o parte din istoria acestui neam care a fost calcat pur si simplu in picioare de ciuma rosie va recomand din tot sufletul aceasta carte. Autorul a gustat din plin din metodele diavolesti de "re-educare" aplicate pe Floarea Romaniei.

 

Marturiile suferintei neamului romanesc sub teroarea bolsevica ar trebui studiate in scoli, licee, faculti ca materie obligatorie.

 

Fara trecut nu exista viitor!

f234567k14.01.2010 20:31

Executorul, Detasamentul mortii - Don Pendleton

«1111213141518»