FC Steaua Arhiva Forum
Arhiva forumului FC Steaua — conservata in regim doar-citire. Postarea a fost dezactivata. Inapoi la site

Ce carti am mai citit

«1101112131418»
Marius29.04.2009 13:53

Domnul Bovary e un bou iar doamna Bovary o curva... si eu un prost ca pierdut 3 zile cu cartea aia :wall:

razvan2805.05.2009 18:26

Eu mai am putin si termin Super Steaua volumul II

Aplauze va rog :clap:

dee10.05.2009 17:09

"Razvan si Vidra" de Bogdan Petriceicu Hasdeu.

Am gasit-o intamplator pe un raft din biblioteca si am rasfoit-o, caci uitasem despre ce e vorba. Inca n-au editat-o astia de la Adevarul , probabil e prea scurta, nu merita interes, insa eu vi-o recomand.

axl12.05.2009 06:49

E cu tigani.

Joga Bonito12.05.2009 11:16

Recomand "Vârsta perfectã" de Heather Skyler.

razvan2812.05.2009 17:04

Eu am terminat ambele volume ale cartii "Super Steaua"

@axl

Razvan si vidra e cu tigani ? :wall:

axl12.05.2009 17:10
@axl

Razvan si vidra e cu tigani ? :wall:

Cine-i ala de se da cu capul de zid?

 

Unu la mana, ca nu e Razvan si vidra, e Razvan si Vidra, si-al doilea la mana ca Razvan e tigan suta-n suta, dintre sute de catarge.

razvan2813.05.2009 12:53

Stiu....Vidra este o fata dar am gresit eu

 

yoko19.05.2009 21:31

Apropo de Dostoievski, a zis o chestie care mie mi se pare genialã: ''omul, ca un bou, se obișnuiește cu toate''. :smartass::smartass:

 

 

Eu tocmai am renuntat la "Adolescentul" de Dostoievski, e prima carte de F.M. care ma dezamageste. Am abandonat-o pe la pagina 130 cred.
axl29.05.2009 11:07

Bun, sa incep cu ce-i mai prost.

 

Ingeri si demoni - Dan Brown

Asta micu e un plagiator nenorocit. O carte care ar fi simpatic de citit in vacanta, daca n-ar fi atat de God damn annoying. Nota 2 Brown, ai copiat de la colegul Eco. Again.

 

Si-acum, alea bune. Adica bede-urile.

The Walking Dead - Robert Kirkman

Excelenta, am citit toate cele 61 capitole scrise pana acum intr-o singura noapte. Pur si simplu nu puteam sa ma opresc.

 

Y: The Last man - Brian K. Vaughan

La fel ca TWD, numai ca e vorba de 60 de capitole si de noaptea urmatoare.

 

Northlanders - Brian Wood

Nu la fel de buna ca celelalte dar destul de buna pentru alta noapte alba.

 

Sin City - Frank Miller

Exact ca filmul, foarte buna.

 

300 - Frank Miller

Mult mai buna decat filmul, Frank Miller e un zeu.

 

From Hell - Alan Moore

Nu la fel de reusita ca cele de mai sus dar ideea e simpatica si-mi pare c-am vazut si filmul, interesant.

I.N.Money13.07.2009 13:21

F*u*c*k* the Cool - Spune-mi o poveste. Cartea ii apartine lui Costi Rogozan (Academia Catavencu). O recomand cu caldura.

Adrian13.07.2009 13:37
Bodanel13.07.2009 14:10

George RR Martin -Urzeala tronurilor

George RR Martin - Inclestarea regilor

 

Stapanul inelelor al lui Tolkien e mic copil pe langa astea.

godsaveultras14.07.2009 06:26

1421, anul in care china a descoperit lumea

razvan2815.07.2009 00:07

Eu ma gandeam sa ma apuc de "Cel mai iubit dintre pamanteni".Am cele 3 volume cumparate de la Jurnalul dar am inteles ca primele 200 de pagini sunt foarte interesante , apoi devine plictisitoare.

Marius15.07.2009 05:12

Toate cele 3 volume sunt fenomenale, nu e nimic plictisitor. E drept, e cam trasa de par ultima parte, cu amanta maritata si plm, dar cartea merita citita.

 

Nu-ti recomand filmul, care este dezamagitor in mare parte. Finalul insa e genial, pacat ca nu a avut acelasi final si cartea, ar fi avut un impact mult mai puternic si ar fi explicat infinit mai bine absurditatea si prostia sistemului comunist din Romania.

dee17.07.2009 16:26

The Making of a Counter Culture- Theodore Roszak

o carte interesanta de citit, daca prima data se citesc si articolele lui T.R despre ideea de contracultura si ce presupune acest curent sociologic.

ady_ultras17.07.2009 20:00

ce carte imi recomandati si mie, ceva mai intelectual ,

dee18.07.2009 11:07
ce carte imi recomandati si mie, ceva mai intelectual ,

 

Destin valah de Adrian Majuru

Balade populare romanesti de Stelian Carstean

Elevul Dima dintr-a saptea de Mihail Drumes

 

cred ca iti ajung, momentan.

ady_ultras20.07.2009 10:17

:)) elevul dima am citit-o acum ceva mai mult de 5 ani, ambele volume :P

 

incercati si voi "cazul magheru" de Mihail drumes,

si volumele de razboi ale lui sven hassel

Bodanel20.07.2009 10:52

Tocmai am terminat si eu Gestapo de Sven Hassel. E genial tipul. Cat de reale sunt toate alea.

ady_ultras20.07.2009 12:19

cartile lui Sven sunt relatari dupa fapte reale,el a trait tot ce este scris in carti,

axl20.07.2009 13:51
cartile lui Sven sunt relatari dupa fapte reale,el a trait tot ce este scris in carti,

Si marmota la fel.

 

Ferma Animalelor - George Orwell

Foarte induiosatoare, ca redactare imi aduce aminte de De veghe in lanul de secara, nustiudece.

 

Imparatul mustelor - William Golding

O alta alegorie ca cea de mai sus, despre o societate pura si naiva la inceput. Nu mi s-a parut extraordinar de buna dar nici plictisitoare. Pe alocuri absurda, dar poate e vina traducatorului.

 

Da Vinci, arta si stiinta universului - Alessandro Vezzosi

Doar pentru pasionati.

 

Panza de paianjen - Cella Serghi

Bleah.

se7en20.07.2009 21:54

momentan citesc Fratii Karamazov de Dostoievski, foarte reusita.

 

avand in vedere ca aveti mai mult bagaj decat subsemnatul, v-as ruga sa-mi recomandati cativa scriitori francezi de calitate.

Bodanel21.07.2009 03:30

@ se7en

 

iti recomand Misterele Parisului de Eugen Sue

«1101112131418»