FC Steaua Arhiva Forum
Arhiva forumului FC Steaua — conservata in regim doar-citire. Postarea a fost dezactivata. Inapoi la site

Propunere - cantec / imn neoficial al suporterilor

«1171819202125»
adidwu16.11.2008 19:56

@LDS

Versurile imi par reusite,ne mai trebuie o linie melodica adecvata.

LDS16.11.2008 20:04

Poeții sunt doar niște muzicieni afoni...

fredysteaua23.11.2008 13:20

ff marfa versurile dar nu cred ar invata`o baietii din peluza si sa cante asta pe stadion ! desi s-ar auzii foarte frumos versurile astea spuse de mii de oameni!

 

 

dragos_ghinea23.11.2008 17:07

si pana cand gasiti voi imnul va invit sa priviti asta.

pur si simplu impresionant. mi s-a facut pielea ca de gaina cand ascultam.

 

Guardian23.11.2008 18:26

degeaba ne chinuim goarnele stricã totul!

fredysteaua27.11.2008 11:46

am observat ca multi nu stiu de existenta acestui cantec :D

 

http://www.youtube.com/watch?v=SEKAWAgtX70...feature=related

 

ce parere aveti?

 

 

RaMs3s01.12.2008 14:18

versurile sunt dragute....

dar nu stiu si daca si ritmul

razvan_stelist200703.12.2008 21:54
Nu știam de existența acestui topic, altfel aș fi încercat mai devreme sã contribui și eu cu niște versuri.

 

Am compus o poezie ce se numește "Miracol Roș - Albastru", ce se vrea a fi o odã adusã echipei Steaua București, dar în același timp și un omagiu adus domnului Constantin Ardeleanu, cel care ne încântã sãptãmânã de sãptãmânã cu rubrica sa.

 

Miracol Roș - Albastru

 

Miracol Roș – Albastru, nepieritor Olimp,

În Ghencea este Templul, al biruinței nimb,

Avem al nostru Astru în sferele cerești,

E Campioana Þãrii, e Steaua București!

 

 

Cu pumnul încleștat, cu platoșa de fier,

Cu pieptul clocotind, ostași ce-n veci nu pier,

În vuietul tribunei, sub clar de reflectoare,

Luptã doar pentru Steaua cu sânge și sudoare.

 

 

Cutreierând Pãmântul în cele patru zãri,

Am uimit stadioane de peste mãri și țãri,

C-un Rege în tribunã o Cupã am cucerit,

Românul doar cu Steaua în lume s-a mândrit!

 

 

Extazul sau necazul noi le simțim din plin,

Iubirea roș – albastrã i-un dulce-amar chin,

Dincolo de hazarduri, frustrãri sau neîmpliniri,

Rãmânem doar cu Steaua în cuget și-n simțiri!

 

 

Chiar dacã vremuri tulburi, menite sã ne-ncerce,

Ne macinã blazonul, vor spiritul sã-nece,

Stelistul din tribunã, din țarã sau din lume,

Își lasã a sa viațã doar Stelei s-o 'ncunune.

 

 

Ardeal, Banat, Moldova, Dobrogea, Maramureș,

Trãiesc cu pasiune în Roș – Albastrul iureș,

Chiar și-n însângeratul Pãmânt de peste Prut,

Iubirea Roș – Albastrã nicicând n-a dispãrut!

 

Am adãugat și un refren:

 

 

Miracol Roș – Albastru, Astru nepieritor,

E Steaua României, Steaua Românilor,

Miracol Roș – Albastru, Astru nepieritor,

E Steaua României, Steaua Românilor!

 

Poate nu-i nici momentul potrivit pentru astfel de versuri cu ecou înãlțãtor, având în vedere personajele care conduc destinul Stelei de azi, dar poate în viitor, cine știe...

marfa da cam lung

SteauaToronto06.12.2008 10:56

http://www.fcsteaua.ro/video/#1504

 

Stie cineva pe baiatul asta care canta ? :)))

Adrian06.12.2008 11:35

Steaua Toronto

 

Nu stiu cine e dar e genial!!!

 

Multumesc ca ai uploadat acest superb cantec.Mi-ai luminat weekendul :D

fredysteaua06.12.2008 11:39

cat de tare :)))) hahhahaha

genial...cum face :)))

respect!

 

 

I.N.Money07.12.2008 18:17

Se pare ca Argaseala a reusit sa il convinga pe compozitorul Horia Moculescu sa realizeze un imn pentru clubul nostru , urmand ca in primavara sa fie gata.

se7en07.12.2008 18:23

mai face si Argaseala ceva bun, era si timpul pentru un imn.

fredysteaua07.12.2008 18:43

chiar nu stiu ce o sa iasa

speram ceva cu adevarat demn de o echipa ca a noastra!

 

 

Anca_stelista4ever17.12.2008 13:33

sper sa fie un imn frumos....sa te treaca fiori cand il asculti....cum sunt alte imnuri..din strainatate: Juventus- Storia di un grande amore; Liverpool- You`ll never walk alone si chiar imnul lui Manchester- Glory, glory Man United parca era

fredysteaua17.12.2008 17:19

nu stiu daca ati observat....nu trebuie neaaparat VERSURI MARFA RAU sau LINIE MELODICA SUPERBA...frumusetea imnului consta in DARUIREA CU CARE ESTE ROSTIT DE CATRE SUPORTERI ... observati la WEST HAM cum se canta Forever blowing Bubbles...si la alte echipe ... imnul se canta DIN SUFLET !

bineinteles ca trebuiesc si niste versuri cat de cat acceptabile si o linie melodica de asemeana...

Anca_stelista4ever18.12.2008 20:17
nu stiu daca ati observat....nu trebuie neaaparat VERSURI MARFA RAU sau LINIE MELODICA SUPERBA...frumusetea imnului consta in DARUIREA CU CARE ESTE ROSTIT DE CATRE SUPORTERI ... observati la WEST HAM cum se canta Forever blowing Bubbles...si la alte echipe ... imnul se canta DIN SUFLET !

bineinteles ca trebuiesc si niste versuri cat de cat acceptabile si o linie melodica de asemeana...

da....dar in ultimul timp....astept inca sa vad noul imn al Stelei in primavara, sper sa fie ceva frumos, pana si imnul CFR-ului mi se pare frumos :(

redondo18.12.2008 22:30

Ar fi cazul sa apara si un imn.Dar nu porcarie de genul celui facut de "Bere Gratis".

The Game20.12.2008 21:35

Chiar Steaua avea nevoie de un imn,orice echipa adevarata are un imn,ce e drept nici Scooter-Maria sau 7 Nations Army nu suna rau,dar totusi Steaua merita un imn propriu.Eu unul agreez linia melodica a imnurilor echipelor englezesti de fotbal,suna destul de frumos,mai ales "You'll never walk alone" care,sa recunoastem,este "taticul tuturor imnurilor",dar cum spunea si fredy,trebuie sa invatam acest imn,sa il cante tot stadionul in momentul intonarii,desi cum stiu ca sta treaba la noi in stadion doar peluzele il vor canta si cativa de la tribune,restul fiind prea ocupati sa sparga seminte luate de la coloratii ce fac valva in fata caselor de bilete sau langa capatul lui 41 sau sa sufle in goarnele alea penibile.

cioltem_1321.12.2008 09:25
imnul trebuie sa il faca PARAZITII

parazitzi au un imn facut pentru Steaua

zoloz200526.12.2008 22:21
parazitzi au un imn facut pentru Steaua

 

 

la 2 cuvinte o injuratura? :unsure:

 

imnul oficial ne va reprezenta si in strainatate, sper la un imn serios

Fan FC Steaua27.12.2008 02:15

Scooter - Maria e PENIBIL .. mereu dau pe mut la televizor cand aud porcaria aia... hai, odata, de doua ori...dar de zeci de ori la fiecare meci, timp de cativa ani... cel mai penibil moment din fotbalul romanesc e cand se aude scooter maria....

 

7 nation army e deja folosit prin italia..e cantat de suporteri.. noua ne trebuie un imn romanesc, ca suntem romani... nu unguri, nu englezi...

axl27.12.2008 07:55
noua ne trebuie un imn romanesc, ca suntem romani... nu unguri, nu englezi...

Pai a zis Becali ca o sa faca el un imn, sa vedeti ce imn o sa faca el acuma!

cristian01408.01.2009 02:51

Uitati cat de simplu si frumos poate fi un imn..

 

 

Traducere aproximativa :

 

Steaua suntem noi

Steaua viata este

Este inima mea

Cu tine intotdeauna

Steaua te iubim.

 

Lupta Steaua alee

Lupta Steaua alee

Lupta Steaua alee

Lupta Steaua aleee

 

Si cand rau va fi

Atunci imi voi aminti

De prietenii mei

Pe Marakana fiind

Si pentru Steaua cantand.

 

Lupta Steaua alee

Lupta Steaua alee

Lupta Steaua alee

Lupta Steaua alee

 

Eu niciodata,

In aceasta viata

Nu ma voi opri

Tu Steaua,

Apara Serbia.

 

Lupta Steaua alee

Lupta Steaua alee

Lupta Steaua alee

Lupta Steaua aleee..

 

Co-Steaua08.01.2009 03:43

frate de cati ani este topicul asta si degeaba,o melodie frumoasa n-am scos si noi in timp ce spurcatii astia de milogi scot saptamanal,m-a innebunit fratimiu cu imnurile lor,imi vine sa sparg boxele...sincer mie nu-mi prea place nici o melodie din cele care exista cu Steaua,numai una singura mi se pare frumoasa aia cu Forzza Steaua(nu porcaria aia de manea),ce naiba,mi se pare greu de crezut ca nu putem scoate un imn pe masura Stelei

 

 

«1171819202125»