FC Steaua Arhiva Forum
Arhiva forumului FC Steaua — conservata in regim doar-citire. Postarea a fost dezactivata. Inapoi la site

FC Barcelona

«1323334353645»
pcsbb11.01.2011 12:22

Messi a luat din nou balonul de aur. Imi pare rau pentru Cristina Ronalda ca n- intrat nici macar in primii 3. :thumbsup:

red&blue_boy11.01.2011 17:06

Cica daca s-ar fi acordat ca si inainte trofeul,doar de France Football,Sneijder ar fi castigat.

DelPiero1012.01.2011 07:28
Cica daca s-ar fi acordat ca si inainte trofeul,doar de France Football,Sneijder ar fi castigat.

Anul asta merita Xavi.A fost(si este) orchestratorul celor mai bune echipe din lume(Barca si Spania).Dar nu ma deranjeaza deloc ca a luat Messi.:D

Alexandru H.12.01.2011 07:43
Cica daca s-ar fi acordat ca si inainte trofeul,doar de France Football,Sneijder ar fi castigat.

 

Inexact. S-ar fi acordat 2 premii: lui Sneijder (Balonul de Aur France Football) si Messi (Balonul de Aur FIFA).

red&blue_boy12.01.2011 07:58

Da,s-ar fi dat doua premii,dar eu m-am referit la Balonul de aur.

Balonul de aur era dat de France Football,doar de ei inainte.De aia ziceam ca daca s-ar fi dat ca inainte castiga Sneijder,ziaristii in majoritate l-au votat pe el.

Premiul dat de FIFA era FIFA Player of the Year,parca... :)

 

 

LE : Cica Platini ar fi spus ca UEFA va acorda un premiu celui mai bun jucator care evolueaza in Europa,in spiritul trofeului acordat pana anul asta de France Football...

Chiar nu inteleg pentru ce s-au unit France Football cu FIFA...

Maye12.01.2011 13:23
Chiar nu inteleg pentru ce s-au unit France Football cu FIFA...

:greedy:

David12.01.2011 19:51
butcher_6913.01.2011 09:32

Aseara in "Copa del Rey",sferturi,meciul tur,Barcelona-Betis 5-0 ,cu hat-trick de Messi.Cit despre cistigatorul Balonului de aur,daca gindim dupa prestatie,aport si trofee cistigate,il consideram pe Xavi cistigator,insa realitatea ma contrazice...intr-adevar este un geniu,in opinia mea era pe locul 3,pe 2010(locul 2 Sneijder,care nici nu a fost nominalizat in primii 3).Bun,am inteles,a fost foarte greu de ales.(Doamne,citi simpatizanti a putut sa-si atraga Barcelona,in plus,in 2-3 ani,o adevarata masina de fotbal,stil,am o placere deosebita sa urmaresc meciurile,absolut toate,nu pierd un meci intr-adevar aceasta este o ECHIPA)

David16.01.2011 20:21

FC Barcelona.Sau cum se joaca fotbal in paradis.Uitati-va, chiar vedeti un fotbal extraordinar.Si pun pariu ca echipa va fi la 4 pt de Real dupa meci.

Ronnie16.01.2011 20:59

Se pare ca doar Barcelona o poate opri pe Manchester United in lupta pentru castigarea UCL :)

butcher_6917.01.2011 12:38

Daca mentine acest ritm,pe Barcelona (are trupa,cind achizitioneaza pe cineva,o face inteligent,tineri si de viitor)n-o mai opreste nimeni.

P.s.:Aseara,Murinho trebuia sa demonstreze pentru ce a fost ales antrenorul anului 2010.

David17.01.2011 19:24
Se pare ca doar Barcelona o poate opri pe Manchester United in lupta pentru castigarea UCL :)

Nu doar.Ca nu e United buricul pamantului.AC Milan ar fi un test greu, la fel si Realul, mai un B

ayern ca anul trecut.

red&blue_boy20.01.2011 09:27

Betis Sevilla - Barcelona 3-1 , in returul din Cupa Spaniei. In tur a fost 5-0 pentru catalani.Desi au jucat si cateva rezerve,e totusi o infrangere rusinoasa.Messi,Xavi sau Pique au jucat...

Alexandru H.20.01.2011 11:47
Betis Sevilla - Barcelona 3-1 , in returul din Cupa Spaniei. In tur a fost 5-0 pentru catalani.Desi au jucat si cateva rezerve,e totusi o infrangere rusinoasa.Messi,Xavi sau Pique au jucat...

 

Pai aia trei de care ai pomenit sunt singurii jucatori din primul 11. Cum adica au jucat si cateva rezerve, cand Barca a inceput meciul cu 8 dintre ele?

red&blue_boy20.01.2011 12:44

Ok,dar daca asta e o scuza pentru infrangere...Asta e 11-le cu care a inceput Barcelona :Pinto, Adriano, Pique, Milito, Maxwell, Mascherano, Xavi, Keita, Afellay, Bojan, Messi...Daca ti se pare o echipa slaba...In fine,nu e mare lucru,era pur si simplu o stire...

 

Alexandru H.20.01.2011 12:54
Ok,dar daca asta e o scuza pentru infrangere...Asta e 11-le cu care a inceput Barcelona :Pinto, Adriano, Pique, Milito, Maxwell, Mascherano, Xavi, Keita, Afellay, Bojan, Messi...Daca ti se pare o echipa slaba...In fine,nu e mare lucru,era pur si simplu o stire...

 

Nu e o scuza pentru infrangere, scuza pentru infrangere e rezultatul din tur care facea irelevant meciul asta. Eu chiar ma gandisem ca voi vedea in primul 11 si un Thiago, si un Jeffren...

 

Cu toate acestea consider acea echipa una slaba. Milito e cu un picior de plecare la Malaga si a jucat execrabil; Afellay e nou-venit, mi se pare imposibil sa te obisnuiesti cu ritmul si stilul Barca dupa 2 saptamani; iar Bojan e cancerul Barcelonei din acest moment, un atacant complet nepotrivit si care vad ca in continuare primeste sanse. De ce? Naiba stie.

 

Mai umilitoare a fost infrangerea cu Hercules, cand Barca dispunea de toti titularii si juca acasa, pe Nou Camp.

butcher_6927.01.2011 09:52

Aseara in prima mansa a semifinalei F.C.Barcelona-U.D.Almeria 5-0.Dupa o prima repriza de vis in care au marcat Messi,Villa,Messi,Pedro....deci 4-0 la pauza,cei de la Almeria reusisera sa opuna o rezistenta uimitoare si o presiune fantastica asupra Barcelonei cu contraatacuri taioase,au si ratat 3 ocazii clare de a inscrie(Goitom,Vargas,Ulloa)...inspre final Barcelona si-a revenit si a mai punctat inca o data prin Keita.(Nu pot sa uit frumosul gol marcat de Pedrito cu capul din centrarea perfecta din lovitura libera lateral dreapta,executata de maestrul Xavi.Ne apropiem de o finala de foc !

 

Copa del Rey

Lari31.01.2011 22:07

Liderul campionatului Spaniei, FC Barcelona, care a invins sambată in deplasare pe Hercules Alicante, scor 3-0, a egalat recordul de 15 victorii consecutive in Primera Division, la fel cum izbutise Real Madrid in sezonul 1960-1961, informează presa internationala citată de Mediafax.

 

"Este o imensă onoare că impartim acest record cu impresionanta echipă Real Madrid a lui Di Stefano. Suntem foarte mandri. Dacă au trecut 50 de ani pentru egalarea acestui record, asta inseamnă că este foarte greu", a declarat antrenorul formatiei FC Barcelona, Josep Guardiola.

 

Iată formatia care a intrat in istorie: Valdes - Maxwell, Abidal, Pique, Dani Alves - Iniesta (Afellay), Busquets, Xavi (Keita) - David Villa (Nolito), Messi, Pedro.

Etapa viitoare, catalanii vor intalni pe teren propriu formatia Atletico Madrid.

 

În 1960, echipa-tip a celor de la Real Madrid era urmatoarea: Rogelio Dominguez - Marquitos, Jose Santamaria, Pachin, Jose Maria Vidal, Jose Maria Zarraga ©, Canario, Luis del Sol, Alfredo Di Stefano, Ferenc Puskas, Francisco Gento. Antrenor era Miguel Munoz, care a rezistat pe banca tehnică pană in 1974, fară intrerupere!

În 1960, madrilenii au câștigat si Cupa Campionilor Europeni, invingand in finală cu 7-3 (!) pe Eintracht Frankfurt. Golurile au fost reusite de Di Stefano '27, '30, '73 si Ferenc Puskas '46, '56 (din penalty), '60, '71, respectiv Kress '18 si Stein '72, '75). Puskas, cu 12 goluri, a devenit golgheterul competitiei.

 

De mentionat că Real Madrid si FC Barcelona s-au duelat, in noiembrie 1960, in "optimile de finală" ale Cupei Campionilor Europeni, catalanii calificandu-se in turul urmator gratie remizei din deplasare, 2-2 (Mateos '1 si Gento '33, inscriind pentru gazde, respectiv Luis Suarez '27, '88 din penalty) si victoriei din retur, cu 2-1, gratie reusitelor lui Verges '33 si Evaristo '81, respectiv Canario '88. Catalanii au ajuns, in premieră in istoria clubului, pană in finala competitiei in acel an, fiind invinsi de legendara echipă a Benficai Lisabona cu 3-2. De mentionat că lusitanii au cucerit editia urmatoare a Cupei Campionilor in fata... Realului din Madrid, cu scorul de 5-3, intr-un meci in care Eusebio a izbutit o "dublă", iar Puskas, un hat-trick!

 

Interesant este faptul că cele două mari rivale s-au intalnit si in precedenta editie a CCE, in semifinale. Madrilenii s-au calificat in finală după o dublă victorie cu 3-1 in fata catalanilor. În tur, au inscris Di Stefano '17, '84 si Puskas '28, pentru gazde, respectiv Martinez '37, pentru oaspeti, iar in retur au punctat Kocsis '89, pentru formatia blau-grana, respectiv Puskas '25, '75 si Gento '68, pentru madrileni.

 

Bela Guttmann s-a aflat la carma Benficai la unicele succese europene din istoria clubului, un tehnician care a antrenat si formatia Ciocanul Bucuresti, in anul 1946.

David07.02.2011 22:11

De acum este sigur, actuala echipă a Barcelonei e una de legendă si despre ea se va vorbi incă multă vreme. În 2009 a luat toate trofeele puse in joc, cucerind titlul, Cupa si Supercupa Spaniei, Liga Campionilor, Supercupa Europei si Campionatul Mondial al Cluburilor.

 

Trei dintre jucatorii sai au obtinut toate trofeele care pot fi cîștigate: Xavi, Iniesta si Puyol au in palmares Campionatul European, Campionatul Mondial, titlul in Spania, Cupa Spaniei, Liga Campionilor, Supercupa Spaniei, Supercupa Europei si Campionatul Mondial al cluburilor. David Villa este cel mai prolific marcator in activitate din La Liga, Xavi e jucatorul cu cele mai multe meciuri in campionat, iar Messi e dublu cîștigator al Balonului de Aur.

 

 

<img src="http://[site din caracatita Gazetei Sporturilor]/uploads/image/alte%20poze/record%20final(1).jpg" border="0" class="linked-image" />

record_final_1_.jpg

David12.02.2011 09:36

xavi-a-dezvaluit-care-este-execitiul-car

 

 

"Trebuie sa gandesti rapid si sa cauti spatii! Asta fac eu: caut spatii! Toata ziua! Intr-o continua cautare! Toata ziua, toata ziua! Aici? Nu! Acolo? Nu! Cei care nu au jucat nu realizaza cat de greu este! Spatiu, spatiu, spatiu! E ca pe Play Station! Ma gandesc repede: fundasul e aici, eu pasez dincolo! Vad spatiul si pasez. Asta fac eu" a spus Xavi in timp ce gesticula ca un veritabil dirijor, scriu cei de la The Guardian.

 

MAGARUSUL, EXERCITIUL CARE A REVOLUTIONAT FOTBALUL!

"Unele academii de juniori se gandesc doar la victorii, altele doar la educatie. Cand vezi un pusti care sta cu capul sus si paseaza din prima e clar ca trebuie sa il transferi. Adu-l si antreneaza-l! Modelul nostru a fost impus de Johan Cruyff. E cel de la Ajax. Totul tine de magarusul! Toata ziua, in fiecare zi! Magarusul, magarusul, magarusul! Este cel mai bun exercitiu! Inveti sa fii responsabil si sa nu pierzi mingea! Daca o pierzi, treci in mijloc! Pum-pum-pum-pum, intotdeauna o singura atingere, e umilitor, restul aplauda si rad de tine!" a mai declarat Xavi.

 

 

"NU MAI STIE NIMENI DE INTER"

Xavi si-a atacat rivalul de la Real Madrid, pe Jose Mourinho, care a batut anul trecut Barcelona in Liga. "Sunt un romantic! Imi place ca talentul si tehnicitatea sunt mai apreciate decat conditia fizica! Ma bucur ca asta e prioritatea, daca nu era asa, spectacolul nu mai era la fel. Fotbalul e facut pentru victorie, dar noi avem satisfactie dubla fata de restul. Alte echipe castiga si au impresia ca sunt fericite. Dar nu e asa, nu au identitate! Sunt niste impostori. Anul trecut, Inter a trecut de noi in Liga Campionilor si au castigat-o, dar nimeni nu isi mai aminteste de ei. Noi am fost mai buni." a declarat Xavi.

 

*Alecs*12.02.2011 20:54

In urma cu putin timp spuneam:

 

Insa, as vrea sa vad si eu de curiozitate cum s-ar descurca Barca in deplasare intr-un meci in care primesc primul gol si sunt condusi. Exista un astfel de exemplu, cu Betis in cupa, dar multi o sa spuna ca acel meci nu mai conta dupa rezultatul din tur. Ar fi interesant de vazut cum rezista Barca atunci cand adversarul sta intins pe gazon cel putin un minut dupa fiecare faza sau cand se arunca de nenumarate ori mingi din peluza pentru a intrerupe jocul. Echipele mici si nebagate in seama de nimeni au inceput sa faca antijoc mai mare decat antijocul lui Mourinho din semifinala Champions League.

 

Dorinta indeplinita.

Quod erat demonstrandum!

 

Gijon - Barcelona 1-1

 

gio_stgloria12.02.2011 20:59

Greseala mare a portarului lui sporting , si executie geniala a lui villa. Barca putea chiar sa castige meciul ratand o ocazie mare pe final. De altfel si sporting a avut cateva contraatacuri 2-2 de care si-au batut joc.

 

Sper sa se prezinte in conditii asemanatoare cu cele de azi si in dubla cu Arsenal.

David12.02.2011 22:09

Ai vrea tu. Daca joaca Busqets si incepe meciul cu Pedro, nu aveti nici o sansa.

gio_stgloria13.02.2011 10:41

Ramane de vazut , vorbim dupa dubla.

Daniel-Ionut13.02.2011 11:30

Nu pot sa zic decat atat: :thumbup::yeahh::happy::punk::clap::D:))

«1323334353645»