FC Steaua Arhiva Forum
Arhiva forumului FC Steaua — conservata in regim doar-citire. Postarea a fost dezactivata. Inapoi la site

FC Barcelona

«1222324252645»
David01.04.2010 12:13

In mod ironic,cel mai periculos om de gol in acel meci ar fi chiar Eto'o.Si acum,sa fim serisoi,se pune problema ca Arsenal sa bata pe Camp Nou? :))

RobYnho01.04.2010 12:24

S'au vazut multe in fotbal. Sincer, nu mi'as dori si nici nu cred ca va putea.

Maye01.04.2010 13:48
Eu am zis ca Arsenal avea sanse sa o bata pe Barcelona daca jucau niste jucatori cheie... nu am zis ca nu merita barca sa castige aseara sau altceva.

 

Gallas accidentat destul de repede.

Arshavin la fel.

Rosicky a fost rezerva.

van Persie -

Eduardo -

 

Arsenal: Almunia, Diaby, Vermaelen, Gallas (Denilson), Sagna (Walcott), Fabregas, Nasri, Clichy, Song, Arshavin (Eboue), Bendtner

Gallas - nu stiu ce Gallas cunosti tu , dar pe ala pe care il stiu eu , fost la Chelsea , nu il vad un jucator senzational.Plus ca a lipsit aproape tot sezonul.Daca dai timpul cu 6 ani inapoi , o sa il vezi pe Campbell si o sa iti dai seama ce e ala fundas de Arsenal.

Arshavin - a jucat 20 de minute , in care nu a miscat.

Rosicky - Nu mai e acelasi de la Dortmund.De altfel , nu mai e el.

van Persie - Aici ai dreptate.Singurul jucator exponential care a lipsit.

Eduardo - Nu e atacant.Pomanagiu eventual.

 

Si atunci care mari jucatori au lipsit?

Lasa frustrarile deoparte si recunoaste ca Barca si-a umilit aseara adversarul.Daca prindea Messi o zi mai buna decat cea de ieri , acum se vorbea de umilinte.Nu mai fi asa frustrat si recunoaste adevarurile.Cum recunosc si eu ca Ronaldo e un jucator fenomenal , Higuain e intr-o forma de zile mari iar daca ar mai juca si Kaka ar fi extrem de greu sa castigi cu Real.

 

Dar eu nu am sentimente pentru echipele astea...tu ai.

Daniel-Ionut01.04.2010 13:55

Na ma... Barcelona a umilit adversarul aseara, dar au avut ghinion cu suspendarea lui Puyol si acel penalty...

Dar eu am precizat acei jucatori dp numele lor si dp ce jucau acum ceva timp, pentru ca recunosc ca nu am mai vazut un joc al tunarilor de foarte mult timp pentru ca nu am Eurosport2... poate tu ai vazut mai multe meciuri de'ale lor si din PL in acest sezon si ai dreptate.

Maye01.04.2010 13:58

Poate ai Digisport daca nu ai Eurosport.

Si totusi ... ce inseamna "dp" ?

David05.04.2010 10:30

Va lipsi si Ibrahimovic.Incepe sa arate destul de urat pentru Barcelona.

Twice a scorer in the first leg, Zlatan IbrahimoviÇ will miss the climax of FC Barcelona's UEFA Champions League quarter-final with Arsenal FC on Tuesday with a torn calf.

FC Barcelona will be without Zlatan IbrahimoviÇ for the second leg of their UEFA Champions League quarter-final with Arsenal FC on Tuesday after the forward suffered a small tear in his right calf.

 

The 28-year-old had been scheduled to start the club's Liga encounter with Athletic Club on Saturday " which Barça won 4-1 " only to pull out through injury during the pre-match warm-up, with tests later revealing the extent of the injury. The Swedish international struck twice as the Azulgrana earned a 2-2 first-leg draw in London and, in addition to the return encounter with the Gunners, could also miss next Saturday's league meeting with fellow title contenders Real Madrid CF.

 

Already suspended for the Arsenal game, Gerard Piqué is another doubt for the Clásico with Madrid after he suffered a right thigh tear against Athletic. Jeffrén (calf) and Yaya Touré (bruised ankle) also picked up knocks in that match as Barcelona took a three-point lead at the Liga summit, and both players are expected to undergo treatment.

 

UEFA.com

sabin130705.04.2010 10:57

Atunci ramane setea de glorie a lui Bojan si-a lui Pedro.

David06.04.2010 15:58

Nu prea le am cu Arsenalul,dar daca nu joaca Fabregas,nu are sanse de calificare.

cristy.steaua2106.04.2010 20:38

Messi 4 - 1 Arsenal

 

Urmeaza o semifinala Barcelona-Inter

sabin130706.04.2010 21:41

Circ cu Barcelona, asa s-ar putea rezuma si acest meci. Insa de data asta ¨circ¨ are conotatii pozitive.

Sa nu fi vazut vreodata vreun meci de fotbal, si tot te incanta spectacolul oferit de catalani, in frunte cu genialul Messi.

red&blue_boy06.04.2010 22:24

Ce show a facut Messi!!!Ce joc frumos al catalanilor!!!Asta e fotbalul adevarat.La ora actuala,Barcelona e o echipa completa.

sabin130706.04.2010 22:59

Pep Guardiola: ¨In primul rand la Messi imi place dragostea care o are pentru fotbal.¨

Juan Laporta: ¨Messi e un geniu stelar.¨

Arsene Wenger: ¨Messi e un jucator de PlayStation.¨

 

¨Sunt multumit de calificare. Important este sa castigam, sa continuam sa muncim; inca raman multe de facut.¨ a declarat Messi reporterilor televiziunii nationale spaniole, la cateva momete dupa incheierea unui sfert de finala de Champios League, in care a marcat 4 goluri.

 

(declaratii luate de pe www.sport.es)

red&blue_boy06.04.2010 23:11

Da,frumos,e de apreciat ca in ciuda succesului Messi e un baiat destul de modest,nu i s-a urcat la cap.

*Alecs*06.04.2010 23:25

In seara asta s-a calificat Messi, nu Barcelona. N-am vazut vreo echipa atat de dependenta de un jucator cum e Barca de Messi. Nici macar Man United sau Real. Messi nu doar a marcat 4 goluri, ci a si avut toate ocaziile importante ale meciului, majoritatea venite dupa actiuni individuale. Lucru pe care nu l-am mai intalnit in alta parte. Ca echipa, au jucat modest. Daca intalneau un adversar mai puternic in special in ofensiva, aveau probleme. S-au balbait de multe ori in aparare, dar Arsenal n-a stiut sa profite. Cu Inter nu se va mai intampla acelasi lucru daca jocul lor colectiv nu se va imbunatati.

sabin130706.04.2010 23:45

@Alecs

Pentru placerea ochiului, de-am vedea cat mai multe jocuri modeste ca cel din returul cu Arsenal..

 

Daca Barcelona nu ar vea un mijloc care sa recupereze atat de repede mingea, care sa sustina acest joc de pase, implicit posesia covarsitoare, tesatura de pase, culoarele si ocaziile create, atunci cu siguranta Messi nu ar avea atatea ocazii sa se remarce.

Desigur, dintr-un ¨obiectivism exagerat¨ lui Messi i s-ar putea reprosa ca este egoist. De exemplu putea pasa decisiv la 2 goluri pt Pedro sau Bojan si astfel acest 4 din dreptul numarului de goluri ale lui Leo nu ar mai fi atat de ostentativ. :) Dar dupa asa finalizari ce-ar mai fi de spus? Bineinteles ca Messi iese in evidenta chiar si printre alte valori. Meciul cu Arsenal nu a fost exceptie sau intamplare, au mai fost cazuri si sigur o sa mai fie.

 

Sunt de acord ca apararea catalanilor cam scartaie in ultimul timp (accidentari, absenta lui Piqué etc), dar ca sa poti presiune pe ea constant in primul rand trebuie sa castigi mijlocul. Ori la halul in care ascund mingea meci de meci de cativa ani, cu putine exceptii, ce sa le faci?

*Alecs*07.04.2010 00:03

@sabin1307

 

Nici nu era greu sa recuperezi mingea cand cei de la Arsenal erau de fiecare data izolati si trebuiau sa incerce actiuni individuale. Iar in meciul asta Messi nu a mai primit atatea pase pe culoar ca de obicei, ci a rezolvat mai mult pe cont propriu. Xavi cel putin nu l-a ajutat ca de obicei.

Eu zic ca au intalnit si un Arsenal afectat de absente si resemnat, iar asta le-a usurat munca. Sa-i vedem si cu Real si Inter daca vor fi la fel. In aceste trei meciuri pot pierde sau castiga tot.

alex_costin8007.04.2010 06:01

super super meci!ceva de neegalat!

SuperstaR1807.04.2010 07:51
In seara asta s-a calificat Messi, nu Barcelona. N-am vazut vreo echipa atat de dependenta de un jucator cum e Barca de Messi. Nici macar Man United sau Real. Messi nu doar a marcat 4 goluri, ci a si avut toate ocaziile importante ale meciului, majoritatea venite dupa actiuni individuale. Lucru pe care nu l-am mai intalnit in alta parte. Ca echipa, au jucat modest. Daca intalneau un adversar mai puternic in special in ofensiva, aveau probleme. S-au balbait de multe ori in aparare, dar Arsenal n-a stiut sa profite. Cu Inter nu se va mai intampla acelasi lucru daca jocul lor colectiv nu se va imbunatati.

 

 

Nu sunt fan Barcelona, dar ma vad nevoit sa le iau apararea.

1) La ora actuala nu sunt multe echipe in Europa care joaca mai bine din punct de vedere ofensiv decat Arsenal (chiar cu absentele lui Fabregas, Van Persie si Arshavin). Conteaza stilul lor de joc, nu ca le lipseste 1 titular sau 2 in atac. Si daca cineva imi spune ca Inter, Bayern sau Lyon pot pune mai multe probleme in atac decat Arsenal...

2) Ca echipa a dominat-o pe Arsenal (de altfel cunoscuta de asemenea pentru jocul ei de posesie) de la un cap al altuia al meciului. Si normal cand ataci 60 de minute din 90 sa fii si descoperit in aparare (trebuie luat in calcul ca asa cum lipseau si atacantii titulari ai tunarilor, lipseau si cei doi fundasi centrali titulari ai catalanilor + Iniesta). Pur si simplu a fost o reeditare a finalei CL de anul trecut cu Manchester United. United, care de asemeanea a incercat prin orice mijloace sa opreasca jocul de posesie al Barcelonei (iar multi specialisti, si cand zic specialisti ma refer la straini, nu la romanasi vai de ei, spun ca jocul lor depinde mai mult de Xavi si Iniesta).

 

Repet, nu sunt simpatizant al catalanilor (de fapt, din Europa simpatizez cu Milan), dar sa spui de campioana en-titre a Europei si a lumii ca trebuie sa isi imbunatateasca jocul colectiv e un pic deplasat. Parerea mea :P In fine, nu vreau sa intram in polemici pentru o echipa care nu e Steaua.

MoWeed07.04.2010 08:43

Hai sa fim seriosi: in mod normal Barcelona n-ar trebui sa aiba nici o problema sa castige Liga. Efectiv, nici una din echipele care au ramas in competitie nu se ridica la valoarea catalanilor.

 

 

@*Alecs*

Sa nu uitam, totusi, ca au lipsit de la Barca ambii fundasi centrali titulari. Si asta e unul din motivele jocului mai slab al apararii.

Ronnie07.04.2010 09:02

@MoWeed

 

Pai ce a facut Barcelona asa senzational in acest sezon? 4-1 cu Arsenal nu este chiar o performanta mare, avand in vedere ca tunarii au pierdut chiar pe Emirates fara drept de apel si cu Chelsea, si cu Manchester United. Singura performanta a Barcelonei din acest sezon este victoria de pe Camp Nou cu Real Madrid.

 

Eu spun ca tot Manchester United ramane favorita la castigarea Ligii Campionilor.

Daniel-Ionut07.04.2010 09:12

Deocamdata Manchester trebuie sa treaca de Bayern...

In meci direct cred ca Barcelona ar face instructie cu Manchester :hmmm:

Ronnie07.04.2010 09:15

E posibil, dar in ultimii 2 ani cele doua echipa au jucat de 3 ori si au fost o victorie Barcelona, o victorie Man.Utd si o remiza.

David07.04.2010 09:18

Si cu real!Stai sa vezi ce face cu Real! :yeahh:

Daniel-Ionut07.04.2010 09:19
Si cu real!Stai sa vezi ce face cu Real! :yeahh:

 

Mai rau de 6-2 nu poate sa fie :unsure:

sabin130707.04.2010 09:22

Cred ca va castiga tot fotbalul spectacol, unul care sfideaza tacticizarea excesiva si autobazele moderne.

«1222324252645»