FC Steaua Arhiva Forum
Arhiva forumului FC Steaua — conservata in regim doar-citire. Postarea a fost dezactivata. Inapoi la site

FC Barcelona

«1121314151645»
MoWeed18.05.2009 09:27
Mallorca - Barcelona 2-1 :yeahh:

Deja petreceau pentru titlu; rezultatul este irelevant. Daca vrei sa vezi adevarata valoare a Barcelonei, uite-te pe rezumatul meciului Real-Barcelona....

Daniel-Ionut18.05.2009 09:43
Deja petreceau pentru titlu; rezultatul este irelevant. Daca vrei sa vezi adevarata valoare a Barcelonei, uite-te pe rezumatul meciului Real-Barcelona....

 

:yawn: Mda...

asta cumva? :)
DelPiero1018.05.2009 09:44
Mallorca - Barcelona 2-1 :yeahh:

Urmeaza sa ia bataie si de la Manchester

In afara de Eto'o si Dani Alves,n-a jucat nimeni din echipa de baza.Numai pusti de la Barca 'B'.In rest,Mo ti-a zis tot ce trebuia sa afli.Oricum,esti infantil,parerea mea.Nu vreau sa te jignesc,dar si daca dupa acest sezon ai tupeu sa comentezi...inseamna ca esti pararel cu fotbalul. ;)

Daniel-Ionut18.05.2009 09:53
In afara de Eto'o si Dani Alves,n-a jucat nimeni din echipa de baza.Numai pusti de la Barca 'B'.In rest,Mo ti-a zis tot ce trebuia sa afli.Oricum,esti infantil,parerea mea.Nu vreau sa te jignesc,dar si daca dupa acest sezon ai tupeu sa comentezi...inseamna ca esti pararel cu fotbalul. ;)

 

sezonul asta este deja istorie... 'barcealona' a castigat si nimic mai mult...

Poate ea sa castige si CL, si sa faca tripleta, ca tot nu o sa ajunga la valoarea Realului... poate daca ar tineo asa cam vreo 9-10 ani ;)

In momentul de fata sezonul este incheat si pentru Real, si pentru barca... dar nu pot sa trec cu vederea peste o infragere a barcelonei, oricand s-ar intampla asta ;)

PS: si imi place sa va sacai pe voi astia, fanii Barcelonei, Manchesterului, care ati aparut asa in Romania ca ciupercile dupa ploaie, de vreo 2-3 ani de cand United cam face legea prin Anglia, si Barcelona il are pe Messi, si l-a avut pe Ronaldinho...

redondo18.05.2009 10:05

Ba...esti nebun? Eu tin cu United din 91 cand au batut pe Barcelona cu 2-1 in finala Cupei Cupelor.

MoWeed18.05.2009 10:06
si imi place sa va sacai pe voi astia, fanii Barcelonei, Manchesterului, care ati aparut asa in Romania ca ciupercile dupa ploaie, de vreo 2-3 ani de cand United cam face legea prin Anglia, si Barcelona il are pe Messi, si l-a avut pe Ronaldinho...

De parca tu nu tii cu Realul din vremea "galacticilor" :D Eu simpatizez cu Barcelona inca dinainte sa fi ajuns Ronaldinho acolo...

 

Real Madrid este exponenta tipica a fotbalului "modern". Pentru ei este mai important cati bani aduce departamentul de marketing decat jocul echipei sau numarul de trofee castigate. De aia nu ii suport...

 

Apropo, aici nu sunt fani ai Barcelonei sau a lui Manchester, ci SIMPATIZANTI ai acelor echipe. Este o diferenta...

redondo18.05.2009 10:10

Si Barcelona mereu are nevoie de un jucator genial,sud-american,care sa conduca tot.... Romario,Ronaldo,Rivaldo,Ronaldinho,Messi.

Doar ca la ei au mers lucrurile mai bine in ultimii ani,asa cum mergeau si la Madrid intre 1997-2003.

Nu e nici Barcelona departe...de ideile nebunesti ale lui Florentino Perez.

Adevaratele echipe care cresc si formeaza proprii jucatori sunt cele engleze.

DelPiero1018.05.2009 10:24
sezonul asta este deja istorie... 'barcealona' a castigat si nimic mai mult...

Poate ea sa castige si CL, si sa faca tripleta, ca tot nu o sa ajunga la valoarea Realului... poate daca ar tineo asa cam vreo 9-10 ani ;)

In momentul de fata sezonul este incheat si pentru Real, si pentru barca... dar nu pot sa trec cu vederea peste o infragere a barcelonei, oricand s-ar intampla asta ;)

PS: si imi place sa va sacai pe voi astia, fanii Barcelonei, Manchesterului, care ati aparut asa in Romania ca ciupercile dupa ploaie, de vreo 2-3 ani de cand United cam face legea prin Anglia, si Barcelona il are pe Messi, si l-a avut pe Ronaldinho...

Copile,tin cu Barca din 98,si am 21 de ani.Si tin cu adevarat,nu asa,ca asa mi s-a nazarit mie.Oricum,suntem amandoi stelisti,asta conteaza.

@Redondo,Barca e foarte departe de Real Madrid.Ca tot,politica de transferuri ,politica de merchandising sau de crestere a propriilor jucatori.Iniesta,Xavi,Messi,Krkic,Pique,Valdes,Puyol.Jucatori de prima mana,titulari sau aspiranti la locul de titular la Barca.Real?

redondo18.05.2009 10:38

La Barcelona totul se leaga de Messi.Fara rel sunt practic morti.Si asa a fost mereu atunci cand n-au avut in teren acel jucator genial.Xavi sau Iniesta sunt mingicari fara mare personalitate precum Scholes sau Giggs spre ex.

Fara Messi sunt morti.

MoWeed18.05.2009 10:40
Adevaratele echipe care cresc si formeaza proprii jucatori sunt cele engleze.

Busquets, Valdes, Puyol, Oleguer, Xavi, Iniesta, Messi, Bojan, Pique(desi a venit de la United, este format la centrul de copii si juniori adevarate)

 

Liverpool: Gerrard, Carragher, El Zhar

Chelsea: Terry

Arsenal cumpara multi tineri, dar cu adevarat crescuti la club de la o varsta frageda sunt numai Walcott si Gibbs

Manchester: Giggs, Scholes, Neville, Brown, Evans, Foster

 

 

Care are mai multi jucatori crescuti de mici copii in echipa de baza?

redondo18.05.2009 10:56

Messi e argentinian.Un spaniol nu ar putea fi niciodata copia lul Maradona in fotbalul modern.E ca si cand se spune ca pe C.Ronaldo l-a promovat Boloni...corect,dar si bunica l-ar fi promovat.

In rest,din lista ta se observa jucatori buni,si cam atat,nu mari valori.Fara Messi Barcelona e mult mai jos.

Compari cu Gerrard pe vreunul? Sau cu Lampard?

Poate ai observat ca Liverpool spre ex. cumpara numai un anumit tip de jucatori,niciodata mari vedete....Kuyt,Torres...

Daca ar evolua in campionatul englez,Barca s-ar bate cu Arsenal la locul 4.Fara Messi,s-ar bate la locurile 5-6 cu Tottenham,Villa sau Everton.

vlad18.05.2009 11:02

Barcelona m-a intristat iar.A papat bataie de la Mallorca. :(

 

@Daniel-Ionut,

 

Te invidiez.Tu te-ai bucurat de mai multe ori decat mine in sezonul asta.Eu m-am bucurat ca fraierul asta doar cand Barcelona a castigat campionatul,adica dupa meciul cu Real de pe Bernabeu(era clar ca va fi campiona dupa meciul ala). Tu te-ai bucurat de mai multe ori decat mine,la fiecare infrangere a Barcei. Tu ai avut prilejul sa te bucuri si ieri dupa meciul pierdut de Barca.

:(.

 

Ce naspa este sa fii simpatizantul Barcei. Nu te bucuri decat o data,cand ia campionatul.Simpatizantii lui Real au mai multe momente de bucurie.

 

@Daniel,

 

Am crezut ca esti "silenzio stampa". Este ca si cum Dinamo ia titlul in penultima etapa,in defavoarea Urziceniului,iar in ultima etapa ia bataie de la Arges.Noi vom iesi si vom sarbatori infrangerea cu Argesul a javrelor! Sa fim seriosi!

MoWeed18.05.2009 11:05

Messi e la Barcelona de mic copil. Pentru ca era foarte mic, Barcelona a investit bani intr-un tratament de crestere(gandeste-te cat de scund era daca acum, dupa tratament, a ramas asa de scund). A trecut prin toate grupele de juniori de la Barca si pe la echipa a 2-a.

Daca a ajuns asa de bun este datorita pregatirii de la Centrul de copii si junori de la Barcelona. Degeaba ai talent daca nu este slefuit asa cum trebuie. Viziunea jocului, calitatile fizice, calitatile tehnice sunt atat rodul talentului cat si a pregatirii.

 

Gerrard este cel mai bun mijlocas din lume, dupa parerea mea. Lampard este format la West Ham United nu la Chelsea.

 

Pana una alta, nu cred ca exista echipa in Europa care sa aiba atat de multi jucatori formati de centrul lor de copii si juniori in echipa de baza(cel putin echipa importanta). Despre asta discutam, nu despre ce ar face Barca in campionatul Angliei.

 

Daca jucatorii englezi sunt asa de buni, cum se face ca Spania a castigat un european la care englezii nici nu au participat? Sau cum se face ca, din 1966, Anglia nu a castigat nici un turneu final?

La nivel de club, echipele engleze sunt cu o clasa peste restul Europei. Dar asta este rodul managementului si sumelor de bani care se vehiculeaza in Premier League(care campionat din Europa mai are media salariala a jucatorilor de 1 milion de euro?), nu a juniorilor englezi promovati

 

LE:

Adevaratele echipe care cresc si formeaza proprii jucatori sunt cele engleze.

De aici a pornit discutia si vroiam numai sa-ti demonstrez ca echipele engleze au putini jucatori formati la centrelele PROPRII de copii si juniori in echipa de baza...

redondo18.05.2009 11:14

1. Messi are gene de argentinian si asta conteaza.Nu ca a mancat la cantinele din Spania pe banii Barcelonei.

2.Campionatele de tineret sunt mereu castigate de tari care au africani(se dezvolta mai repede) gen Franta,Olanda sau Nigeria,sau de tari cu mingicari,gen Spania sau Portugalia.Mai rar castiga Anglia,Germania sau Italia.

3.Corect cu Lampard.

4.Prima mare echipa care a luat Liga cu jucatori crescuti de club e Manchester United...Scholes,fratii Neville,Butt,Beckham,Giggs s.a.

DelPiero1018.05.2009 18:34

Nu inteleg ce nu va e clar:Barca e probabil echipa cu cei mai multi jucatori din propria pepiniera.Dar Barca nu sta doar in Messi.Jocul de atac porneste de la acest genial Xavi,iar Iniesta nu-i deloc departe de el.Messi e cel mai bun,dar nu poate sa faca totul de unul singur.

P.S.Spaniolii sunt mai talentati ca englezii,asta e clar!

bodanelu19.05.2009 07:38

Iniesta Ruleeeezzzzzzzzz

ssilviu_1922.05.2009 00:21

Frustrare mare printre fanii madridului.Cred ca si daca ar fi castigat Barca toate meciurile cu 10-0 tot ati fi gasit ceva de comentat.Daca madridul n-a facut fata Barcei sezonul acesta incercati sa gasiti argumente de genul:"dar totusi manu e mai tare decat Barca.iar eu ca fan al celor de la manu va sunt totusi voua,fanilor Barcei,superior".Dati dovada de frustrare tipic caineasca.Ma linisteste totusi gandul ca sunteti stelisti.Iar la finala CL va sfatuiesc pe cei mai infocati dintre voi sa nu va uitati la meci.S-ar putea sa mai aveti nevoie de televizoarele pe care aveti de gand sa le aruncati pe geam.Pastrati-le pana in momentul in care vor lua spurcatii titlul :no:

Robinson Rufay Zapata26.05.2009 17:43

FORTA Barcelona!!! Deja incep sa ma pregatesc de finala. Aia mare.

DelPiero1026.05.2009 21:42

Toata lumea vede Barca victima sigura.Eu zic ca se inseala f mult.VISCA BARCA!

Melku26.05.2009 21:45
Toata lumea vede Barca victima sigura.Eu zic ca se inseala f mult.VISCA BARCA!

Eu nu o vad ca victima sigura, STIU ca e :)

MoWeed27.05.2009 07:23
Eu nu o vad ca victima sigura, STIU ca e :)

Mai era unul pe forum care vedea Barcelona ca pe o victima sigura la Madrid :D

D4v1dstelist27.05.2009 12:38

Imi place Barcelona datorita faptului ca joaca asa cum juca Steaua prin '84 spre '90.Este stilul de joc preferat lui Emerich Jenei,cei de la Barca sunt acum vitezisti.TE socheaza siguranta cu care o minge in careu sau la doar cativa metri de careu poate fi transformata in gol.

 

Manchester are un stil diferit de joc a la Dinamo(mai corect Dinamo imita pe Manchester).Joaca extrem de dur la mijloc,tine foarte mult timp mingea acolo si asteapta un moment cand echipa adversa ridica prea mult apararea si incearca sa o ia prin surprindere.Asta este stilul de joc al lui Manchester din totdeauna.UCL-ul de anul trecut a fost castigat datorita stilului iberic de joc al lui Cristiano Ronaldo,astfel Manchester marca si prin atacuri directe,in care conteaza driblingul si calitatile personale ale jucatorilor.Asa au dat ei lovitura.Insa fotbalul englezesc inseamna munca si forta,multi fundasi,mijlocasii trag intotdeauna in spate echipa si protejaza scoruri relativ mici.Ei joaca gandit.

 

Barcelona joaca frumos joaca instinctiv,pasele perfecte pe intreg parcursul meciului sunt normale,de Puyol nu trece nimeni,Valdes le mai musca pe alea grele,Iniesta are curajul sa traga de oriunde si o face bine in 80% din cazuri.Messi seamana cu ce era Ronaldiniho odinioara,dribleaza extraordinar,este mai tactic decat Cristiano Ronaldo,insa suteaza rar.Este un numar zece,iar treaba lui este exact sa dribleze si sa creeze oportunitati de goluri,suturile sunt treaba lui Gudjonsen,Henry sau Eto'o.Cu alte cuvinte asculta de Guardiola.La Barcelona se asculta de Guardiola si s-a iesit bine.Jucatorii ori joaca pe posturile lor,ori nu joaca.

Robinson Rufay Zapata27.05.2009 20:38

Multumesc Barcelona ca existi!!!

greenyes27.05.2009 21:04

In seara asta fotbalul a triumfat!!!!

 

Ce sa i faci daca astia nu stie ce e aia tactica a la Oli, Piti, Iti, Biti, Bambilicil, etc etc etc

 

Mi e dor de fotbalul disparut din Ghencea!!!!!

MoWeed27.05.2009 21:05

Ma bucur ca anul acesta a castigat echipa cu cel mai frumos joc.

«1121314151645»