FC Steaua Arhiva Forum
Arhiva forumului FC Steaua — conservata in regim doar-citire. Postarea a fost dezactivata. Inapoi la site

Real Madrid CF

«167891075»
Marius13.03.2009 01:26
Mda, de aia in ultimii 5 ani nu au fost in stare sa treaca de optimi, de buni ce sunt

 

De cand a plecat Perez de la Real?

 

In rest, ai scris numai tampenii. In ultimii ani, Anglia beneficiaza de un apor masiv de capital strain in fotbal, in timp ce restul Europei se confrunta cu serioase probleme financiare.

 

Nu va faceti iluzii cu "super managementul britanic", in acest moment toate cluburile britanice sunt pe minus.

 

Si nu, nu tin cu Real (in fapt nu prea ii suport, din Spania imi sunt mai apropiate Valencia, Depor si Barca), dar "albii" sunt un nume urias al fotbalului european iar o situatie, ma vad nevoit sa repet, pur conjuncturala nu ii face sa decada cu nimic.

 

In viata fiecarei echipe exista perioade si perioade. Forma de organizare juridica a clubului nu permite "investitii" de genul M.U. sau Chelsea, de aceea momentan e greu de tinut pasul cu Anglia.

 

Insa treburile astea se vor rezolva in maxim 5 ani si britanicii vor reveni acolo unde le este locul.

MoWeed13.03.2009 08:45

Beneficiaza de capital strain pentru ca au fost capabili sa atraga investitii. Si ia sa ne uitam la meciul de marti: cati bani a cheltuit Real Madrid pentru transferuri si cati a cheltuit Liverpool?

 

Asta inseamna management de calitate mah, sa stii sa te descurci cu bani mai putini. Nici Chelsea nu mai cheltuieste asa de multi bani pe jucatori si totusi se descurca. Arsenal a cheltuit putin mai mult in vara, dar a si vandut...

 

Nu contesta nimeni ca real este un club foarte mare, in definitiv sunt lideri la numarul de CCE/CL castigate in istorie. Dar asta nu inseamna ca e conjunctural...

De 5 ani investesc sume foarte mari in transferuri si nu fac absolut nimic. Daca si asta e doar o conjunctura....

 

Apropo, cam toate cluburile mari europene sunt pe minus, indiferent de tara din care provin...

Marius13.03.2009 10:56
Beneficiaza de capital strain pentru ca au fost capabili sa atraga investitii.

 

Fiindca organiarea juridica le permite. Dar n-o sa apuci ziua in care Real sau Barca o sa fie conduse de UN patron, fie el arab, rus sau japonez.

 

Citeste postul meu de mai sus, achizitiile facute fara cap sunt printre motivele enumerate de mine la "greseli manageriale uriase". Nu se poate sa dai 30 de milioane pe Pepe si sa-l aduci pe Canavarro la 34 de ani si sa te astepti ca astia 2 sa-ti tina apararea.

 

Sau sa joci cu Higuain in Liga si sa-l lasi in tribune pe Huntelaar. Sau sa-l ai pe Van der Vaart iar antrenorul tau sa nu-l retina nici macar printre rezerve la un meci din Primera. Si pot continua cu "sau" intr-o veselie.

 

Se pare ca asta e apogeul Angliei. Toate cele 4 echipe calificate par a fi in forma, asa ca sunt sanse mari sa fie inca o finala britanica in CL.

 

Dar, si aici e un mare dar, din vara se anunta miscari de trupe interesante. Marii Europei n-o sa mai vanda ca pana acum, Perez se pare ca vrea un nou "Real galactic", Milanul vrea si el UCL dupa un sezon ratat, Juve incepe sa-si revina usor (aici depinde si cat din buget se duce catre "Nouvo Delle Alpi"), Barcelona e Barcelona etc.

 

In Anglia... situatia e cam gri. Abramovici a anuntat ca nu mai baga bani in Chelsea sii ca asteapta ca londonezii sa se autofinanteze (parca seamana cu unu' de la noi :))) ), United se pregateste de despartirea de Ronaldo, Giggs are 35 de ani, Scholes e si el aproape de retragere etc., Liverpool e Liverpool, niciodata nu mi-a placut. E echipa care poate sa umileasca Realul dar, in acelasi timp, poate s-o fure lejer de la Stoke City, Arsenal nu are forta sa se bata nici pentru Premier League, ce sa mai vorbim de UCL.

 

As putea sa pun un pariu, in sezonul urmator vom asista la revirimentul continentului iar cei din Insula vor reveni acolo unde le este locul.

MoWeed13.03.2009 11:44
Citeste postul meu de mai sus, achizitiile facute fara cap sunt printre motivele enumerate de mine la "greseli manageriale uriase". Nu se poate sa dai 30 de milioane pe Pepe si sa-l aduci pe Canavarro la 34 de ani si sa te astepti ca astia 2 sa-ti tina apararea.

 

Sau sa joci cu Higuain in Liga si sa-l lasi in tribune pe Huntelaar. Sau sa-l ai pe Van der Vaart iar antrenorul tau sa nu-l retina nici macar printre rezerve la un meci din Primera. Si pot continua cu "sau" intr-o veselie.

 

Pai si atunci de ce zici sa nu ne facem iluzii cu super managementul englez? Practic diferenta dintre englezi si restul Europei este facuta numai de management. Apropo, parca Real era cel mai profitabil club din lume, asa ca argumentul financiar nu este valabil in cazul acestei echipe...

 

 

As putea sa pun un pariu, in sezonul urmator vom asista la revirimentul continentului iar cei din Insula vor reveni acolo unde le este locul.

Ar fi cazul; noi ca spectatori neutri nu avem decat de castigat din concurenta mai mare.

Dar nu inteleg de ce zici ca cei din Insula vor reveni unde e locul? Uiti ca in anii 70-80 englezii au dominat practic competitia?(4 trofee Liverpool, 2 Nottingham Forrest si unul Aston Villa). De fapt acum sunt unde le e locul; reculul din anii 90 a fost provocat de interdictia de a evolua in cupele europene dupa Heysel...

Marius13.03.2009 12:14

Pentru ca super-managementul englez nu exista. Acolo se pompeaza bani si atat. DEaca vrei management de top te uiti la Lyon sau chiar Bayern Munchen, nu la M.U. sau Liverpool.

 

Englezii vor reveni acolo unde le e locul, adica la maxim 2 echipe care sa fata in UCL.

MoWeed13.03.2009 12:16

Bayern a cheltuit o gramada de bani in ultimii ani.

Dintre echipele engleze, numai la United s-au pompat sume mari anul acesta. In rest...nu prea.

 

Dar suntem off-topic, numai despre Real nu am vorbit :)

maye13.03.2009 15:51

Pai ce sa mai vorbesti de Real Mo? :laugh: Mai e ceva de zis...?

Joga Bonito13.03.2009 16:09
Englezii vor reveni acolo unde le e locul, adica la maxim 2 echipe care sa fata in UCL.

 

Poate in secolul viitor.

 

Bayern Munchen a avut sezonul trecut cea mai mare campanie de transferuri din istorie. Echipe cu management bun mi se par cele din Spania: gen Sevilla, Villareal.

redondo13.03.2009 16:24

@Marius

 

Nu te supara,dar cred ca ai spus "perla anului".

Englezii au dominat clar fotbalul european pana in 85 cand au fost executati de UEFA dupa dezastrul de la Heysel,desi nu a fost numai vina lor...In 84 s-a jucat finala CCE la Roma intre Roma si Liverpool.Englezii au facut deplasarea cu femei,batrani si copii.Italienii i-au batut pe strazi,suporterii Romei facand pact cu cei ai lui Lazio,la motele li se aruncau bagajele de la geamuri.s.a. Un an mai tarziu cand in finala au cazut Liverpool si Juventus,au venit numai batausi din partea englezilor pentru a se razbuna.5 ani au fost suspendati pana in 90.Apoi pana in 95 nu aveau dreptul sa participe cu prea multe echipe in Europa,maxim 4, si si-au revenit greu...cresterea fotbalului italian dintre 85-2000 datorandu-se in mare masura acestui caz.In timp englazii au revenit acolo unde le este locul...nr. 1 in Europa la nivelul echipelor de club.

andrei_ionete13.03.2009 16:27

IN MOMENTUL DE FATA nici o echipa din Europa, nu poate face fata echipelor din Anglia (ma refer la cele care conteaza) poate doar Barcelona -din nefericire-. Este perioada lor, asa cum in anii 2000 a fost perioada echipelor din Spania (vezi finala Real-Valencia) iar in anii 2002-2003 a fost anul celor din Italia (finala Milan-Juventus). Se invarte roata...:)

Daniel-Ionut15.03.2009 18:06

"Razboi castigat"

Athletic Bilbao - Real Madrid 2-5 :thumbsup:

redondo15.03.2009 18:27
"Razboi castigat"

Athletic Bilbao - Real Madrid 2-5 :thumbsup:

Sa nu cumva sa spui ca daca juca Huntelaar si cu Liverpool,se califica Real. :)

Daniel-Ionut15.03.2009 18:41
Sa nu cumva sa spui ca daca juca Huntelaar si cu Liverpool,se califica Real. :)

 

Ba da! :)

Oricum altul era rezultatul ;)

Dany's15.03.2009 19:16

Real x 5 = Barcelona

 

Barcelona joaca fotbal in adevaratul sens al cuvantului.

Daniel-Ionut15.03.2009 20:11
Real x 5 = Barcelona

 

Barcelona joaca fotbal in adevaratul sens al cuvantului.

 

Mai bine nu mai postai :)

maye15.03.2009 20:15
Real x 5 = Barcelona

 

Barcelona joaca fotbal in adevaratul sens al cuvantului.

Pariu ca daca se accidenteaza Iniesta din nou sau Xavi,Barca nu mai joaca fotbal?

Dany's16.03.2009 08:13

Bojan,Messi,Eto'o,Xavi,Iniesta,Henry,Bojan 7 jucatori care pot face diferenta la Barca.

 

Robben,Raul,Huntelaar si cam atat la Real.

Daniel-Ionut16.03.2009 09:35
Bojan,Messi,Eto'o,Xavi,Iniesta,Henry,Bojan 7 jucatori care pot face diferenta la Barca.

 

Robben,Raul,Huntelaar si cam atat la Real.

 

+Snjeider, Van der Vaart, Higuain, Van Nistelrooy

PS: Sa nu il mai pun si p preferatul meu, Sergio Ramos, care are niste urcari in atac fenomenale... dar aici vorbim strict de oamenii de atac...

Deci tot 7 si la Real... ca nu trec toti printr-o forma buna asta este alta treaba...

;)

 

Bojan,Messi,Eto'o,Xavi,Iniesta,Henry,Bojan 7 jucatori care pot face diferenta la Barca.

 

Robben,Raul,Huntelaar si cam atat la Real.

Pai normal... trebuie sa il treci pe BOJAN de 2 ori ca sa iti iasa 7 la numar... :laugh:

DelPiero1016.03.2009 10:26

Tata,il avem pe Messi,care face cat toti jucatorii vostri de atac ;).Nu mai face comparatii,e inutil.Sunteti praf.:D

Daniel-Ionut16.03.2009 10:31
Tata,il avem pe Messi,care face cat toti jucatorii vostri de atac ;) .Nu mai face comparatii,e inutil.Sunteti praf. :D

 

O iau drept o incercare de gluma esuata :)

DelPiero1016.03.2009 10:44

Nu o lua asa.Doar uita-te la ce ati facut in ultimii 5 ani in Liga.Si ai sa vezi de ce cred asta. :thumbsup:

Daniel-Ionut16.03.2009 11:12
Nu o lua asa.Doar uita-te la ce ati facut in ultimii 5 ani in Liga.Si ai sa vezi de ce cred asta. :thumbsup:

 

Nu are rost sa o luam asa...

Daca vrei iti aduc si eu aminte de campionat...

Oricum daca vrei sa vorbesti despre Liga Barcelona este o echipa minuscula pe lanaga Real...

Si daca compari trofeele ai sa vezi de ce zic asta :thumbsup:

DelPiero1016.03.2009 13:26

Pai normal,altceva in afara de trofee conteaza cand va alegeti echipele din strainatate?

Daniel-Ionut16.03.2009 13:28
Pai normal,altceva in afara de trofee conteaza cand va alegeti echipele din strainatate?

 

Cand spui Real Madrid NU are rost sa te uiti in vitrina...

Cand spui Real Madrid spui deja cel mai mare nume al fotbalului mondial din toate timpurile!

DelPiero1016.03.2009 13:52

Cand spun Real Madrid,eu am o jena la stomac. :hmmm: Noroc ca s-a inventat hartia igienica! :naughty:

«167891075»