Real este o echipa mediocra in Europa in aceste vremuri insa ramane numarul 1 in Europa in clasamentul all-time pentru ca are 9 Cupe ale Campionilor. Argumentul cum ca se jucau 4-5 meciuri pe atunci nu tine. Pai ce,Steaua a jucat cumva 30 de meciuri ca sa castige in 86? Si daca obtinerea unei Cupe a Campionilor era atat de usoara de ce nu au reusit acest lucru si alte echipe in afara lui Real in acele vremuri?
Formatele competitiilor se schimba insa trofeele raman. Ma gandesc la parcursul Stelei din UEFA de acu' cativa ani. Hai sa spunem ca ajungeam in finala si o pierdeam cu sevilla. Nu parea atat de glorios cand te uitai la numele adversarilor doborati,cum ar fi lens in grupe,herenveen,Betis,rapid si eventual middlesborough. Insa daca am fi reusit-o eram cei mai tari,cei mai smecheri,cea mai buna generatie dupa 89 si tot asa.
Rezultatele conteaza,nu conteaza in ce format sau in ce perioada au fost obtinute.
Insa asa se intampla cu toate brandurile mari din fotbal. Cum au o perioada de recul(iar la madrid se va mai prelungi 1-2 ani din ce vad)adversarii abia asteapta sa le cante prohodul. Mai devreme sau mai tarziu Real isi va reveni. La sfarsitul anilor 90 Real domina. Acu vreo 3 ani a inceput vremea barcei. Acum Manchester pare cea mai tare si pun pariu ca peste 2-3 ani Real va reveni in top.

