FC Steaua Arhiva Forum
Arhiva forumului FC Steaua — conservata in regim doar-citire. Postarea a fost dezactivata. Inapoi la site

Real Madrid CF

«1585960616275»
DelPiero1011.01.2011 14:14
Zi-mi 10 jucatori mai buni ca el. Din toate timpurile.

Numai brazilienii au zece peste el.Din toate timpurile.

Fie:Di Stefano,Garrincha,Pele,Zico,Zidane,Ronaldo(Nazario da Lima),Maradona,Cruyff,Van Basten,Platini.Am spus doar jucatori cu profil ofensiv,ca sa fie comparatia comparatie.Mai sunt,dar n-am chef sa mi-i amintesc acum.

P.S.La final,cand se vor termina carierele lui Messi si Ronaldo,sunt sigur ca argentinianul va fi considerat mai mare decat cocalarul vostru. ;)

 

Messi, David Villa, Xavi, Fabregas, Robben,Forlan,Van Basten, Maradonna, Pele, Cruyf.

 

 

 

De aia nu face absolut nimic cu Barcelona, nu?

Ronaldo e al doilea dupa Messi acum,in nici un caz Villa,Forlan,Fabregas sau Robben pot fi peste el.Poate Xavi,dar rolurile sunt foarte diferite,deci comparatia nu are nici un rost.

red&blue_boy11.01.2011 17:10

Antipatic sau nu,asa e,C.Ronaldo e dupa Messi cel mai bun acum...

Poate in primii 10 jucatori in ultimii 10 ani,dar din toate timpurile n-are cum sa fie...

Ronnie11.01.2011 18:10
Messi, David Villa, Xavi, Fabregas, Robben,Forlan,Van Basten, Maradonna, Pele, Cruyf.

 

David Villa e unul din fotbalistii mei preferati. Joaca alaturi de Messi, Xavi, Iniesta si toata echipa Barcelonei. Pana acum a stat toata cariera la Valencia si a marcat. Dar el abia de-acum va incepe sa joace in fotbalul mare. Poti spune ca David Villa prin cea realizat pana acum e peste Cristiano Ronaldo? Si vorbim acum de ce face individual, nu-mi spune ce a luat cu echipa. Momentan David Villa, la Barcelona, echipa care a dat 5 goluri Realului, a marcat 12 goluri goluri. Cristiano Ronaldo are la Real Madrid 28 de goluri. Doar in acest sezon.

 

Fabregas? Ma faci sa rad. Au jucat ambii in Premier League. Niciodata Fabregas nu poti spune ca este peste Cristiano Ronaldo. Oricat de fac Arsenal ai fi, Cristiano Ronaldo a castigat un balon de aur, a dus in spate pe Real Madrid 2 sezoane si a fost omul cheie al lui Man.United in castigarea UCL.

 

Robben a jucat la Real Madrid si Chelsea si a demonstrat ce poate. Cat timp a fost in cele mai bune campionate ale lumii nu a convins. La Bayern Munchen normal ca iesi in evidenta, dar acolo presiunea in Champions League este mult mai mica decat pentru echipe ca Real sau Chelsea.

 

Pentru Forlan acesta este primul lui sezon de mare fotbalist. A avut sansa sa la Manchester United si si-a demonstrat valoarea. Sunt unii fotbalisti care la echipe precum Atletico Madrid joaca bine dar cand ajung la marile forte ale Europei sunt praf. Asta inseamna ca nu sunt jucatori mari. Cel putin in opinia mea.

 

Xavi abia a inceput sa joace de aproximativ 2 ani la nivel mare. Pana acum a fost un jucator monoton la Barcelona, nicidecum nu era zeul de-acum. Si chiar si nivelul la care joaca acum nu cred ca este mai bun decat Cristiano Ronaldo.

 

Pe Pele nu l-ai vazut niciodata jucand. Nu stiu ce fotbal se juca pe-atunci, asa ca mai bine nu-l bagam in calcul.

 

Pe Messi il vad peste Cristiano Ronaldo insa pe ceilalti 2 olandezi pe care i-ai mentionat i-as pune maxim la egalitate.

 

 

Numai brazilienii au zece peste el.Din toate timpurile.

Fie:Di Stefano,Garrincha,Pele,Zico,Zidane,Ronaldo(Nazario da Lima),Maradona,Cruyff,Van Basten,Platini.Am spus doar jucatori cu profil ofensiv,ca sa fie comparatia comparatie.Mai sunt,dar n-am chef sa mi-i amintesc acum.

P.S.La final,cand se vor termina carierele lui Messi si Ronaldo,sunt sigur ca argentinianul va fi considerat mai mare decat cocalarul vostru. ;)

 

Ronaldo e al doilea dupa Messi acum,in nici un caz Villa,Forlan,Fabregas sau Robben pot fi peste el.Poate Xavi,dar rolurile sunt foarte diferite,deci comparatia nu are nici un rost.

 

Asa este, Messi va fi intotdeauna peste Ronaldo, insa majoritatea pe care i-ai mentionat ii poti pune peste C.Ronaldo doar pentru cariera lor, insa nu stiu cati dintre acestia au realizat ce a realizat el pana la varsta de 25 de ani. Sunt absolut convins ca Ronaldo la sfarsitul carierei va avea mult mai multe realizari decat jucatori precum Di Stefano, Garrincha (presupun ca glumeai, nu vad cum poti spune ca Garrincha e peste Cristiano Ronaldo), Zico (din nou, comparatie facuta aiurea, Zico a fost un fotbalist bun, dar nu de nivel uluitor), Ronaldo brazilianul (aici doar timpul ne va demonstra care a fost mai bun, pana acum statistica tine cu portughezul, dar nu stim daca va fi la fel de constant in continuare) etc.

 

Cateva date despre Cristiano Ronaldo care poate va mai deschid mintile:

 

La Manchester United a jucat toata cariera pe benzi si a marcat 84 de goluri in 196 de partide. Si vorbim acum de un jucator de banda, iar la Real Madrid tot din linia a doua a marcat 48 de goluri in 47 de partide. Nici Di Stefano, nici Raul, nici Hugo Sanchez, nici Ronaldo Nazario, nici Zidane sau oricine vreti voi nu avea atatea goluri marcate in primele 47 de meciuri la Real Madrid. Si in acele vremuri Real Madrid era prima echipa din lume, avea cei mai galonati juatori.

 

In ultimii 3 ani, in fiecare competitie in care a jucat a marcat cel putin 1 gol la 2 partide. Ma refer doar la echipele de club.

Este singurul jucator alaturi de Iker Casillas care apare de 4 ani la rand in echipa anului facut de cei de la UEFA. Si nu stiu de ce dar am impresia ca dominatia asta va continua inca cativa ani de-acum.

 

Nu am spus niciodata ca Roanldo este cel mai bun jucator din toate timpurile, consider si eu ca Messi este peste el, dar in primii 10 sunt sigur ca poate fi incadrat.

 

Ganditi-va doar ca el a realizat atatea lucruri si ca este un fenomen deja in fotbal de cativa ani buni la numai 25 de ani cat are momentan, pe cand ceilalti mari jucatori la varsta aceasta abia progresau spre apogeu.

DelPiero1011.01.2011 19:43

1.Zico a fost un jucator foarte bun,corect,un pic fortata comparatia.Garrincha insa a fost un zeu,cel mai bun dribleur din istorie,sigur ca nu la fel de eficient,dar el era un artist.Un fel de Ronaldinho mai mic si mai schiop.

2.N-a spus nimeni ca Ronaldo nu este foarte bun.Dar gresesti un pic,la United,in ultimele doua sezoane,a jucat mai mult ca un al doilea atacant,sau chiar central,Rooney fiind cel sacrificat pe flanc.El nu mai este demult un jucator de banda,in atac este peste tot.Similar cu Messi,care si-a inceput cariera tot in banda.

3.Ca eficienta,Ronaldo e fabulos.In ritmul actual,Messi si C.Ronaldo pt deveni cei mai eficienti jucatori din istorie.Diferenta consta insa ceea ce aduc ei jocului colectiv.Messi este un pasator extraordinar,leaga foarte bine jocul,stie sa conduca deja jocul.Cine a vazut meciurile Barcelonei stie asta.Si el este mai important pt jocul Barcei si decat Xavi.Pe langa ruperile lui de ritm,este si jucatorul cel mai penetrant in fata portii.

P.S.N. da Lima Ronaldo,Van Basten,Cruyff,Pele,Maradona,Di Stefano au fost niste genii.Scuza-ma ca-ti zic,dar nu vad geniul in Ronaldo.Un jucator complet,dar caruia ii lipseste momentele de magie.Este o masina de goluri,un atlet desavarsit,cu o viteza extraordinara.Dar pana la urma,de gustibus non est disputadum.

Biruitorul11.01.2011 19:48

Daca lui Ronaldo ii lipsesc momentele de magie atunci pot spune ca te uiti degeaba la fotbal, e poate cel mai talentat jucator din istorie, peste Maradona si are o naturalete in miscari si o agilitate pe care nu o aveau nici unul dintre geniile enumerate de tine. Si asta o spune unul care-l antipatizeaza pe Ronaldo.

 

prima data l-am vazut la un turneu under 21 la Toulon pe cand era inca la tineretul Sportingului. Si inca de atunci aveam impresia ca e mult peste ce joaca "baietii mari" din Europa.. E singura data cand am avut o asemenea reactie fata de un jucator.

DelPiero1011.01.2011 20:28
Daca lui Ronaldo ii lipsesc momentele de magie atunci pot spune ca te uiti degeaba la fotbal, e poate cel mai talentat jucator din istorie, peste Maradona si are o naturalete in miscari si o agilitate pe care nu o aveau nici unul dintre geniile enumerate de tine. Si asta o spune unul care-l antipatizeaza pe Ronaldo.

 

prima data l-am vazut la un turneu under 21 la Toulon pe cand era inca la tineretul Sportingului. Si inca de atunci aveam impresia ca e mult peste ce joaca "baietii mari" din Europa.. E singura data cand am avut o asemenea reactie fata de un jucator.

Bine biruitorule,fie.Agilitate nu este egal cu geniu.Nici forta nu este egal cu geniu.Daca Ronaldo poate face cu mingea ce au facut la vremea lor Van Basten,Ronaldo cel adevarat sau Cruyff,inseamna ca tu esti cel care s-a uitat degeaba la fotbal pana acum.

Biruitorul11.01.2011 20:38
Bine biruitorule,fie.Agilitate nu este egal cu geniu.Nici forta nu este egal cu geniu.Daca Ronaldo poate face cu mingea ce au facut la vremea lor Van Basten,Ronaldo cel adevarat sau Cruyff,inseamna ca tu esti cel care s-a uitat degeaba la fotbal pana acum.

 

Gaseste-mi capitolul la care cei enumerati de tine erau mai buni ca Ronaldo. Ce reprezinta la tine sclipirile de geniu ? artificiile tehnice ? si atunci cum poti spune ca nu are Ronaldo asa ceva ? Eu ti-am zis ca nu-s fan Ronaldo din cauza vedetismelor pe care le are, dar cand vine vorba de jucatorul C Ronaldo pot spune ca e cel mai complet si mai spectaculos din istorie. Are agilitate, tehnica, dribling in regim de viteza, naturaletea miscarilor, precizie, ambele picioare, lovituri libere, lovituri cu capul, practic absolut tot . Singurul lucru care-l impiedica momentan sa fie considerat mai bun decat geniile spuse de tine este randamentul sau la nationala. Daca ar duce Portugalia spre un titlu Mondial l-ar depasi pe Maradona.

 

 

 

 

 

Ronnie11.01.2011 20:42

Ronaldo poate nu are finetea in atingerea mingii pe care o avea Zidane sau pe care o are acum Messi si Iniesta, insa daca nici el nu are momente de geniu... :)

 

Ultimul moment de geniu a fost in ultima etapa cu Villareal la golul 3 :)

 

LE: De fapt si golul 2 e un moment genial facut de el si Xabi Alonso.

 

DelPiero1011.01.2011 21:00

Am vazut meciul,Ronnie.Eu cu Realu'sunt cum sunt si cu Dinamo:cu degetele incrucisate la fiecare faza. Nu pot sa neg anumite calitati pe care Ronaldo portughezul le are.Sunt clare.E adevarat ca pentru mine intotdeauna fantezia va juca un rol mai important decat marcarea unui hattrick destul fad,precum cel al lui Ronaldo de duminica.Daca ma intrebi pe mine,Ronaldo brazilianul a fost cel mai complet jucator pe care l-am vazut.Sunt gusturi baieti.Fotbalul e un sport de echipa pana la urma,fara coechipierii lui,si un geniu poate fi uneori un simplu jucator.

red&blue_boy11.01.2011 21:14

E bun C. Ronaldo,foarte bun,dar nu vad cum poate fi peste Cruyff sau Zidane,sa zicem.Pai daca Cruyff sau Zidane n-au dat atatea goluri ca Ronaldo,nu inseamna ca nu sunt mai buni.

Si chestia cu "geniul" e relativa.Sunt multi jucatori de geniu si care n-au fost neaparat si super eficienti,nu au castigat neaparat si trofee majore.Sau n-au jucat an de an la nivel inalt...

Doua nume ce imi vin in minte acum sunt Dennis Bergkamp si Dejan Savicevic.Amintiti-va ce stopuri,ce preluari faceau baietii astia,cu cata eleganta jucau...N-au avut si ei geniu?Si totusi n-or fi mai buni decat C.Ronaldo...

Ronnie16.01.2011 19:52

Almeria 1-1 Real Madrid

 

In minutul 94 Cristiano Ronaldo loveste bara din lovitura libera.

red&blue_boy16.01.2011 20:48

Real se cam indeparteaza de titlu...

vlad22.01.2011 14:28

CITAT(Maye @ Dec 23 2010, 10:51 AM) *

8-0 nu e egal cu 0-0.

 

 

CITAT(MoWeed @ Dec 23 2010, 10:58 AM) *

Norocul lor ca n-au picat cu bwin

 

 

CITAT(Ronnie @ Dec 23 2010, 11:05 AM) *

Mai ales cu Almeria, viitoarea castigatoare a Mondialului din Brazilia.

 

Buna asta. Cum de ne-a scapat? :) (Ronnie a zis Levante iar Alecs la- editat si a scris Almeira,parca a presimtit ceva) :)

*Alecs*22.01.2011 14:40

Da, am presimtit ca nu o sa le fie acordate 3 penalty-uri.

DelPiero1022.01.2011 17:06
Da, am presimtit ca nu o sa le fie acordate 3 penalty-uri.

Boala lui Mourinho,sa acuze arbitrajul.Ce mai stie altceva?Ah,sa scandalizeze toti adversarii sai.Pentru asta e considerat inteligent. ;) Poate sa fie el cel mai mare antrenor din istorie,pentru mine e doar un jeg fara cei 7 ani de acasa.

*Alecs*22.01.2011 17:31

Daca a acuzat, a avut toate motivele. 2 au fost clare, unul discutabil.

 

In rest, statisticile vorbesc de la sine:

 

almeriareal.jpg

Ronnie22.01.2011 18:01

E aiurea ca Real Madrid sa acuze arbitrajul si sa arate statistica intr-un meci cu o echipa de care nimeni nu a auzit pana acum 2-3 ani. Almeria nu e nici Villareal si nici Barcelona in Spania.

*Alecs*22.01.2011 18:18

E aiurea sa acuze Real arbitrajul, dar e intotdeauna corect cand acuza Man United, nu ?

 

Ca n-ai auzit tu de Almeria e altceva, sunt de cativa ani in Primera.

MoWeed22.01.2011 20:50

Hai da-o-ncolo. Te pomenesti ca o fi vreo campanie de sustinere a Barcelonei...

*Alecs*22.01.2011 21:46

Nu stiu ce e. Dar stiu ce vad. Atletico a marcat din offside in cupa, iar la trei zile a urmat meciul de la Almeria...

 

Late late edit:

 

A 10-a victorie din 10 in campionat si a 16-a din 16 in toate competiile in meciurile de pe Bernabeu :

 

Real Madrid - Mallorca 1-0 (Benzema)

blindica27.01.2011 08:30

Semifinala Copa del Rey : Sevilla VS Real Madrid 0 - 1 (Benzema).

Asta in timp ce Barcelona a maturat gazonul cu Almeria,avand 4-0 inca din minutul 30.

 

Problema este alta:

 

butcher_6927.01.2011 09:30

Cu toate ca au meritat victoria(R.Madrid),lui Sevilla i-au anulat un gol valabil,mingea intrase in poarta...dar bine cu toate astea doresc sa vad o finala R.Madrid-.F.C.Barcelona...ce pronostic dati?

Daniel-Ionut27.01.2011 10:17

A fost gol clar.

blindica27.01.2011 10:39

Cica nu a trecut cu toata circumferinta,ceea ce inseamna ca dupa regulament,decizia ramane brigazii de arbitri si nu poate fi contestata.Ca sa ramanem tot in limbaj ''de lemn'', ''in spiritul jocului'' putea sa valideze faza ca fiind gol.

Oricum,nu se califica Sevilla mai departe!

Am citit zvonuri cum ca pleaca Mourinho din vara.Personal,inca nu cred.Cred insa ca urmatorul meci cu Barcelona,oriunde va avea loc,in Cupa,campionat sau Champions League, o sa fie tratat ca meciul carierei,atat de Mourinho cat si de jucatori.

Daca Mourinho castiga Champions League ( acolo unde-si poate pune in valoare tactica,uneori superioara tehnicii altor echipe),probabil va pleca,daca zvonurile sunt reale.Nu cred sa plece fara sa castige un trofeu important.

red&blue_boy27.01.2011 11:26

Am vazut ca Mourinho nu se prea intelege cu Valdano.S-au tot intepat si cu privire la aducerea unui atacant.

Cine stie,tot ce-i posibil...

«1585960616275»