Real Madrid - Atletico Madrid 3-2
Notele madrilenilor in partida cu Atletico Madrid:
Iker Casillas: 6.5 (Pare cu gandul la Sara in multe momente ale meciului. A avut insa putin de aparat in seara asta si a intervenit atunci cand a fost cazul)
Alvaro Arbeloa: 7.5 (Oscilant in evolutii in ultima vreme, canteranul a fost constant astazi. Usor imobil, Alvaro merita insa o nota mare pentru golul doi reusit de albi. Sigur pasa lui Xabi te lasa fara cuvinte, dar felul in care s-a descurcat Alvaro a fost incantator)
Sergio Ramos: 7.5 (Foarte bun. Prestatia sa a fost aproape perfecta. A respectat intocmai indicatiile dinaintea meciului. Inclusiv pe cele care cereau un avertisment pentru ca El Clasico sa-l gaseasca pe teren. Sigur, puternic si impunator, nu le-a dat nici o sansa lui Forlan si Aguero)
Albiol: 6.5 ( A gresit la primul gol dar a evoluat bine in rest. In plus contributia sa la golul egalizator nu poate fi trecuta cu vederea)
Marcelo: 7 (Meci bun pentru brazilian. Absent de langa Reyes la golul oaspetilor, brazilianul a evoluat bine pe faza de atac si l-a anulat pe Jurado dupa pauza)
Xabi Alonso: 8 (Poate fi considerat inger si demon in seara asta, insa dincolo de toate acea pasa fabuloasa face toti banii. Golul egalizator a venit de la el iar golul doi dupa o lansare computerizata a bascului. Impresionant in repriza a doua, Xabi a incasat un galben care-l face indisponibil pentru meciul cu Racing, dar disponibil pentru El Clasico)
Gago: 7 (Mie mi-a placut si in seara asta argentinianul. Ma surprinde faptul ca joaca totusi constant bine desi a lipsit mult de pe gazon sau cel putin din primul unsprezece. Cel mai bun recuperator al albilor in seara asta, Gago s-a descurcat de minune in cuplu cu Alonso)
Granero: 5 (Se asteapta mult de la el si poate critica e constructiva la un jucator tanar si de perspectiva cum e Granero. Absent in prima parte, a incercat sa iasa in evidenta ceva mai mult dupa pauza dar a ramas sters)
Van der Vaart: 6.5 (A muncit mult, a alergat si a incercat sa creeze. Efortul poate l-a ajuns in ultimele meciuri, mai ales ca a fost titular in mod constant fata de sezonul trecut)
Cristiano: 7 (Prestatie buna pentru portughez caruia i-a lipsit poate norocul in seara asta. A ramas insa un pericol constant pentru poarta lui De Gea si a ratat doua sanse mari de gol)
Higuain: 7.5 (Excesiv de individualist in unele momente, Pipita si-a facut din nou datoria. Desi a ratat uluitor in prima parte, a marcat si a lovit bara inca odata in partea a doua. A atins deja cota 23 in Primera)
Raul: 6.5 (A intrat bine in meci si a ratat o ocazie uriasa dupa o actiune superba a lui Cristiano Ronaldo)
Guti si Diarra au jucat prea putin.
Undiano Mallenco nu a acordat un penalty in partea a doua la Marcelo si a fluierat in virtutea unui vechi obicei aproape fiecare contact. Nota 6
Sursa: realmadrid.footballclub
Si Benzema este inca accidentat Ronnie! ![]()
