FC Steaua Arhiva Forum
Arhiva forumului FC Steaua — conservata in regim doar-citire. Postarea a fost dezactivata. Inapoi la site

UEFA Champions League

«15678916»
Adrian11.04.2013 09:52
eu te-ntreb cum poate gresi un tusier intr-o faza atat de simpla?

 

E om. Poate i-a cazut in ochi un strop de transpiratie si a clipit chiar atunci. Poate a vazut vreo bunaciune prin tribune. Poate i-a dat careva cu laseru-n ochi. Sunt mii si mii de posibilitati. Ca doar celalalt tusier a gresi si el. Ce? La golul Malagai a fost faza grea? Eu nu cred. Era destul de usor de arbitrat. AU GRESIT!

 

Malaga si-a meritat soarta si, imi pare rau sa spun, dar s-au facut de rahat fix in acest moment, cand au ajuns asa sus. Au demonstrat ca nu stiu sa piarda. Au demonstrat ca sunt frustrati, echipa mica.

 

Golul 2 al Malagai a venit dupa minutul 80. Cand la 1-1 aia erau calificati si cei de la Borussia stiau asta, la ce s-au mai gandit oare nemtii cand au vazut ca s-a facut 2-1 pentru Malaga? Iti zic eu, i-a distrus golul ala!

 

Ca altceva nu poate sa se intample. S-a prabusit cerul pe ei. Si au atacat. Ca nu aveau nimic de pierdut. Daca Malaga nu a stiut sa profite de situatie, e vina mea? E vina arbitruli?

 

Prietene, cand iei 2 goluri in ultimele 5 minute, e vina ta. E doar vina ta. La fel ca in cazul Stelei cu Boro.

 

 

 

Referitor la nationala Spaniei

 

Cand te legi de faze mici, demonstrezi si mai mult ca n-ai dreptate. Tu nu trebuia sa vezi ca Villa sau Fabregas. Astia sunt piese mobile din prima echipa a Spaniei.

Tu trebuia sa observi care era scheletul - Casillas - Ramos, Pique, Puyol - Busquets, Xavi, Iniesta - Torres

 

Asta e scheletul. Si aici mai pui. Vine un Capdevilla, un Villa, un Silva, Fabregas, Pedro, Mata, Alba, etc.

 

Totusi, jumate din echipa vine de la Barca. N-ai ce zice aici.

 

Oricum eu am de ani de zile aceasta parere formata.

 

Cam de gand ai boala pe Barca. Daca ziceai asta de la inceput, nu mai duceam discutia mai departe. :)

Lorimer11.04.2013 10:05
Prietene, cand iei 2 goluri in ultimele 5 minute, e vina ta. E doar vina ta.

 

 

Pai ce vina au daca au facut atat de bine pasul la offside incat i-au lasat pe aia cu 4 in offside?! Da, au vina ca n-au tinut de minge dupa ce au repus-o in joc, ca nu trebuie sa faultezi intr-un asemenea moment intr-o asemenea zona etc... Dar nu au ei vina ca un arbitru a facut acel gol cadou nemtilor.

Adrian11.04.2013 10:13
Dar nu au ei vina ca un arbitru a facut acel gol cadou nemtilor.

 

Dupa cum nici nemtii nu au vina ca un alt arbitru le-a facut un gol cadou spaniolilor.

 

Daca era 1-1 si Borussia marca normal al doilea gol, atunci nu mai zicea nimeni nimic. Sau noa, presupun eu ca nu mai zicea nimeni nimic. Cel mai probabil, insa, s-ar fi gasit si atunci scuze si oameni pe care sa dai vina.

 

Daca Malaga merita sa mearga mai departe, ii dadea Borussiei 3-4 goluri si gata era treaba. Restu-s povesti.

Harald11.04.2013 10:20

In legatura cu Malaga, am citit ceva care m-a pus un pic pe ganduri intr-un articol pe onlinesport. Acolo scrie asa:

 

"Clubul Malaga si UEFA sunt in proces la Tribunalul pentru Arbitraj Sportiv de la Lausanne după ce forul continental a interzis spaniolilor participarea in viitoarea editie a cupelor europene din ratiuni de ordin financiar."

 

Probabil ca banii arabilor nu sunt bine vazuti de UEFA.

MoWeed11.04.2013 10:44

Ahahaha. Ce logica.

 

Barcelona este unde este din cauza lui Messi, ca restul jucatorilor sunt slabi.

Dar nationala care domina fotbalul este formata pe scheletul Barcelonei (numai un frustrat nu ar recunoaste asta), adica aceeasi jucatori slabi.

In acelasi timp, nationala la care joaca Messi are niste rezultate mediocre.

 

 

Am si eu prieteni care sa tina cu Realul, da' totusi au bunul simt sa nu o dea in penibilitati de-astea.

Lorimer11.04.2013 11:18

Mo Weed...de la tine oricum n-aveam prea multe asteptari...ca sa vorbesti despre fotbal trebuie sa mai si joci nu doar sa stai in fata calculatorului. Pana una alta ieri in teren s-a dovedit exact ce am spus eu. Dar stai asa ca azi avem un super-articol de presa in care ghici ce s-a observat...ca Xavi a facut nu stiu ce record ca a reusit 96 de pase din exact 96....dar ca pasele alea erau doar de 2-3m si ca le dadea perfect orice jucator amator care la 35 de ani joaca saptamanal la sala sau pe artificiale nu se mai discuta... Cu ce Dumnezeu au pus pasele lui Xavi in pericol poarta adversa? Ce a jucat Barcelona cand Xavi, Iniesta si Buschet s-au aflat ca liderii echipei in teren?

 

PS Mijlocasul stanga congolez Okakas Otolo de la echipa Etoile du Congo a reusit o performanta extraordinara... din 23 de scuipati, absolut toti au aterizat pe liniile de tusa date cu var.

Adrian11.04.2013 12:05
Pana una alta ieri in teren s-a dovedit exact ce am spus eu

 

PSG nu-i chiar echipa nimanui. Eu zic ca si aia au un pic de valoare.

 

Ce a jucat Barcelona cand Xavi, Iniesta si Buschet s-au aflat ca liderii echipei in teren?

 

Ce a jucat Messi cand nu i-a avut pe astia in spate?

 

 

Recunosc ca in ultima vreme nu am prea mai urmarit meciurile Barcei. Nu stiu ce joaca, cum joaca, cu cine joaca, etc.

Da' ma gandesc si eu asa, logic, ca nu l-ar tine pe Xavi in teren aiurea daca nu ar fi bun. Ca doar bani au. Daca ala e chiar asa penal, il dau afara si aduc pe altu' in locul lui. Nu?

Ca doar, daca il pune pe Xavi pe lista de transferuri acum, un doi sar arabii, rusii, chinezii sau americanii cu zecile de milioane de euro ca sa il ia. De toti banii aia sau chiar si de jumatate din ei, poate si Barca sa-si ia un Gotze sau un Silva sau orice le-ar trebui lor.

Lorimer11.04.2013 12:16

E omul nascut si crescut acolo cu spiritul lor, are desigur importanta lui. Si are desigur si valoare, dar nu chiar cum il umfla unii.

 

Despre Messi nu avem cum sa ne dam seama tocmai pentru ca a jucat doar la Barcelona...n-avem de unde sa stim cum ar fi la altii...la nationale intra si alt aspect, nu au meciuri impreuna, nu au relatii de joc, nationala Argentinei aduna 11 oameni de cele mai multe ori de la echipe diferite, nu are avantajele Spaniei din acest punct de vedere. Imi aduc aminte de Ronaldo care a jucat fantastic la Barcelona in sezonul 96-97...apoi la Inter anul urmator a fost la fel de bun...

 

Si exact genul asta de rahat de presa ma enerveaza. Acum, nu e un secret ca tinerii din ziua de azi au mai greu acces la un teren de fotbal (trebuie sa plateasca pentru orice ora jucata etc), nu mai este chiar ce era candva cand stateau in spatele blocului toti toata vara pe maidane si bateau mingea si nu conta pentru nimeni daca loveai vreo Dacie... Clar ca nejucand constant, nu inteleg multe faze de joc...iar aceasta presa de rahat le baga pe gat idei, fara sa-i incurajeze sa gandeasca singuri..."Nu domne' a zis si Mourinho, si Sir, si cutare...cine esti tu sa zici ca nu-i asa?..." OK, o fi Xavi atat de bun si nu-mi dau eu seama, dar dupa un asemenea meci in care se vedea si de pe luna ca fara Messi au probleme sa iasa si din propriul teren, ca sunt total dezorientati, ca fundasii si Buschet gafeaza permanent, ca Messi aduce tot moralul in echipa lor, si din moment ce a intrat a facut clar diferenta cu acele accelerari (inclusiv golul), mi se pare un urias rahat sa pui accentul pe asa zisa performanta a lui Xavi, cand o spun pe cuvant de onoare nici nu stiam daca joaca prin minutul 30...

Adrian11.04.2013 12:39

Tipule, din pacate pentru tine, ti-am zis, performantele lui Xavi te cam contrazic. Omul a castigat in ultima vreme cam tot ce se putea castiga si nu neaparat datorita lui Messi.

 

Xavi a castigat si fara Messi, Messi n-a cam castigat fara Xavi.

 

Ok, merge faza cu omogenitatea la nivel de nationala. Merge cand joaca Argentina cu Spania, Olanda, Brazilia, astea din top 5, hai top 10, nu cand joaca cu Romania sau nu stiu cine. Eu zic, oricum, ca cel mai bine e sa ne orientam catre statistica:

 

Lionel Messi la Barcelona: 243 meciuri, 212 goluri(de pe wiki am luat)

Lionel Messi la Nationala: 79 meciuri, 32 goluri.

 

Omul e foarte bun, e clar. Ca doar vorbim de un tanar de 26 de ani(am rotunjit, ca inca nu i-a implinit). Dar procentajul nu e acelasi. La nationala ii lipseste ceva. Poate Xavi, poate Iniesta, poate icsulescu. Conteaza ca ii lipseste. La fel e si cu Cristiano Ronaldo. Daca va uitati la statistici veti vedea ca la Real are mai multe goluri decat meciuri in timp ce la nationala... meh....

 

Iar Argentina si Portugalia, desi au multi jucatori de valoare pe langa acestia 2,cei mai buni din lume, nu prea au performante. Cel putin nu la nivelul asteptarilor.

Si acum vine Xavi, un om care din punct de vedere al performantelor e la fel de sigur ca moartea. Campion european, campion mondial, campion national, cupe nationale, ale campionilor, supercupe. Da-mi voie sa cred ca antrenorii aia care il tot baga in echipele lor nu sunt chiar niste dobitoci. La fel cum nu sunt dobitoci nici cei care il tot voteaza cel mai bun fotbalist.

 

Lorimer, tu ai tot dreptul sa ai parerea ta. Totusi, acelasi drept il au si expertii aia. Iar eu voi merge pe mana lor, ca eu cred ca ei se pricep mai bine ca tine la fotbal.

 

p.s. Cred in conspiratii, dar nu in toate conspiratiile. Nu vad cine ar castiga din aceasta conspiratie care vrea sa-l faca pe Xavi noul zeu al fotbalului.

 

Lorimer11.04.2013 12:53

Pai cu cat avem mai multi zei ai fotbalului, avem si mai multi bani din marketing, nu?

 

Xavi pana la 26 de ani nici macar nu era un titular cert la Barcelona. Tu cand vorbesti de fotbalistii din nationala Argentinei de langa Messi trebuie sa intelegi de ce fiecare joaca pentru el mai mult decat pentru echipa. In primul rand Argentina n-a prea avut un antrenor de calitate. Apoi, si Aguero, si Di Maria si Saviola, si Aimar si multi altii au fost niste rasfatati inca de la juniori...fiind liderii valorici ai generatiilor, au fost zei acolo de la under 17 pana la under 21...au fost individualisti, dribliori, au avut capacitati tehnice si de viteza individuale pe care Xavi nu le are, si fara un antrenor de calitate e greu sa-i faci sa inteleaga sa joace mai mult pentru echipa. Xavi a fost un tip cuminte, la locul lui, nu a explodat datorita unor faze individuale ci datoria unei viziuni in jos si capacitatii de a impune un ritm de a pasa (nu unul de viteza de joc, e o diferenta).

 

FC Barcelona l-a avut in ultimii ani mereu pe Messi titular in meciurile cu miza...si avand in vedere cat de mare este influenta lui in teren (s-a vazut aseara clar) DA, eu cred ca el le-a adus trofeele cu care se mandreste implicit si Xavi. Sunt de acord ca aceste chestii sunt confuze si e greu de observat pentru unii aceasta influenta a lui Messi atata vreme cat el permanent joaca...s-a vazut destul de clar ce inseamna Messi atunci cand nu e in teren. Bine, Xavi a jucat ce joaca el de obicei, Iniesta a trebuit sa preia rolul de lider, a incercat unele actiuni personale...dar fie vorba-n tre noi...destul de subtire fata de cat de laudat este.

 

Desigur ca orice este posibil in fotbal, implicit ca Messi sa se accidenteze mai grav si sa absenteze cateva luni...si atunci daca Barcelona va pierde tot se vor gasi destule...ca Xavi a imbatranit etc, dar culmea e ca el a fost mare la Barcelona doar cat Messi a fost titular. Culmea e ca el a avut ani de zile la Barcelona pana sa apara Messi si nu a iesit in evidenta prea mult.

Lari11.04.2013 13:06

Xavi

xavi.jpg

Lorimer11.04.2013 13:13

Da, despre articolul acesta vorbeam....s-a vazut pana in minutul 63 cum a facut Xavi diferenta.

Adrian11.04.2013 13:54
Xavi pana la 26 de ani nici macar nu era un titular cert la Barcelona.

 

Probabil te referi la perioada din 2005-2006, cand era rupt si nu a jucat. Altfel nu-mi explic cum un jucator care nici macar nu era titular la Barca era convocat constant la nationala Spaniei si participa la campionate mondiale, europene si tot asa.

 

Da' stiu ca-ti place sa exagerezi. Da, prietene, imi aduc si eu aminte de perioada aia cand la Barca erau Deco si van Bommel. Da' hai sa-ti zic ceva. Atunci nu juca nici Iniesta. Si nici Messi. Insa, cu timpul, cei de la Barca i-au dat pe Deco, Van Bommel, Giuly, Ronaldinho, etc. si le-au facut astora loc. Asa se face peste tot. Si Ajax l-a dat afara pe van der Wiel ca sa-i faca loc lu' van Rhijn.

 

Eu unul, sincer, nu cred ca au facut asta pentru ca erau prea slabi. Xavi are in medie 30-35 de meciuri jucate pe sezon. Cauta statistici si vei vedea. N-are rost sa fii rautacios si sa spui ca "nici nu era titular", ca nu a fost asa.

 

Si hai sa discutam, te rog, alt aspect. Xavi are acum 33-34 de ani. Mult nu mai joaca. Un an, doi, trei maxim. Daca, dupa plecarea lui, Messi nu mai joaca nimic, atunci ce vei mai spune?

 

Ca se poate intampla si asta. Se poate sa plece Xavi, sa se accidenteze Iniesta, sa fie suspendat Fabregas. Si atunci? Stai calm ca nu se va intampla. Clubul ala e condus destul de bine. Cand va pleca Xavi, va fi inlocuit de un nou Xavi.

 

Tie iti place sa tot dai cu presupusul, ca ce va fi, ca ce ar fi. Dar nu vrei deloc sa te uiti la niste lucruri clare:

Spania, cu Xavi si Iniesta, a castigat titluri. Argentina, cu Messi, nu a castigat nimic. Aici e diferenta.

Alexandru H.11.04.2013 13:57

Oh, da, e umflat Xavi pentru marketing. Omul traieste cu familia intr-o casa normala, nu apare in reclame, nu apare in ziare... dar a gasit Lorimer raspunsul la motivele pentru care e bagat Xavi in echipa. Am si eu o intrebare asa de neam prost: Ferguson asta oare poate ajunge la nivelul oltenilor din moment ce prin 2006 l-a ofertat pe Xavi? Si daca spaniolul ar fi spus da, acum l-ar fi avut pe Lorimer cel mai mare fan... Dar oare Aragones, Bosque, Van Gaal sau Guardiola stiu fotbal la nivelul oltenilor de l-au bagat pe Xavi titular incontestabil? Dar oare suntem toti tampiti de nu mai stim sa recunoastem valoarea acolo unde exista de trebuie sa vina unul care sa ne indice ca Xavi ala e un mediocru?

 

Statistica aia e formidabila pentru ca E PENTRU PRIMA OARA IN ISTORIA CL cand un jucator are procentaj de 100%. Da, stiu, oricine poate sa o faca, nu e deloc greu sa dai pase sigure... dar uite ca nu a facut-o nimeni. Xavi a jucat prost aseara, de altfel nu a avut un sezon tare stralucit, insa a-i nega realizarile carierei si performantele individuale suna a frustrare. Am inteles, tineai cu Sampdoria cand erai mic si Barca i-a "furat" CL-ul... asa, si? Ce legatura are asta cu valoarea lui Xavi, deja recordmen de selectii la Barca, peste 100 de selectii in cea mai buna nationala din ultimii 13 ani?

 

PS. Xavi a tot fost titular din 2000 incoace. Ca altfel nu putea sa aiba peste 600 de selectii la Barcelona.... singura exceptie a fost sezonul in care s-a accidentat... si surpriza, imediat dupa ce si-a revenit, a primit oferta de la Manchester United.

MoWeed11.04.2013 14:04
Mo Weed...de la tine oricum n-aveam prea multe asteptari...ca sa vorbesti despre fotbal trebuie sa mai si joci nu doar sa stai in fata calculatorului.

Pana una alta nu eu sunt ala care si-a cumparat forum ca sa fie acceptat undeva, asa ca nu cred ca poti sa-mi dai lectii cu privire la viata ta traita in virtual (nu eu sunt ala care umbla pe un forum de pe care fusese dat afara in urma cu 2-3 ani).

 

Nu imi amintesc de vreun jucator de fotbal macar de nivelul diviziei B cu numele tau, pe care il cunosc. Sau vorbesti de la inaltimea a sute de miute jucate cu "tovarasii" pe terenuri sintetice? Daca da, esti la fel de profan ca mine in acest domeniu.

 

 

 

Cat despre Barcelona, desigur, eu pot privi situatia obiectiv, nu din perspectiva ta de oltean frustrat. Ai scris niste tampenii imense, incredibile, despre Xavi dar ti-au raspuns deja Adrian si Alexandru H; nu are sens sa repet spusele lor.

Lorimer11.04.2013 14:41

Adriane...Si daca dupa retragerea lui Xavi, Messi va fi la fel de bun, tu ce vei zice?

 

Eu de altfel sunt extrem de convins ca ieri prin minutul 60 toti fanii Barcelonei nu se rugau la toti sfintii sa intre Messi in teren, ci stateau calmi numarand pasele exacte de 2m ale lui Xavi...asta ii facea sa stea foarte linistiti :))

 

Ca sa vedeti ce-nsemna presa si ideile fixe...dupa meciul de la Milano pierdut cu 0-2, faimosul cunoscator de fotbal MM Stoica, Marius Mitran si Horia Ivanovici spuneau cam asa..."Messi n-a miscat pentru ca N-A JUCAT XAVI"...toate bune si frumoase pana aici, ca deh, vorba lui Adrian fiecare e indreptatit la o parere atata vreme cat argumenteaza...numai ca de fapt XAVI A JUCAT in acel meci! Asta dovedeste faptul ca multi nici nu privesc meciurile, sau daca o fac se uita in doru' lenii si baga la-naintare tot felul de replici obosite... Nici nu mai trebuie sa vezi Barcelona in ziua de azi...doar daca ai aflat ca a batut, zici ca e datorita lui Xavi...

Joga Bonito11.04.2013 16:56

Nu stiu cum stau cele 4 semifinaliste dpdv al cotei la pariuri, dar eu consider ca Bayern porneste ca favorita fiindca are apararea cea mai puternica si a beneficiat de cei mai slabi adversari pana acum.

Lorimer11.04.2013 22:57

Alexandru...stai putin ca mi-a scapat asta... am impresia ca te contrazici rau de tot...deci tu spui asa "Xavi a jucat prost aseara"...pai cum vine asta daca a facut acel faimos record?! Ori e fenomenal pentru pasele sale reusite, ori a jucat slab...ca nu merge si asa si asa...

Adrian11.04.2013 23:27

Apai daca imi dai citate din Ivanovici si MM, omul care da pronosticuri tot pe dos, e clar. Lasa-i, frate, pe aia in pace. Uita-te la oamenii care chiar stiu fotbal.

 

Din nou nimeni nu ia in calcul un lucru: PSG!

 

Pai ce, ma, astia sunt chiar 0? Mai calmati-va. Xavi e cel mai bun pentru ca a castigat campionate mondiale, europene, ligi ale campionilor, etc, nu pentru ca a dat toate pasele bine. Nu va mai legati chiar de toate rahaturile mici.

 

Poate presa sa il umfle pe Xavi cat vrea, ca nu asta il baga titular intr-o echipa care castiga un campionat mondial sau european sau o Liga a campionilor. Valoarea lui face asta. Da?

 

Asta e treaba, dragilor. Lorimer nu va accepta asta niciodata. Ca el uraste Barcelona din tot sufletul. E ok, e treaba lui. Nu inseamna ca are dreptate.

 

Stiti si voi cum e aia:

 

Storms come and go, the big fish eat the little fish si Xavi continua sa castige trofee.

Lorimer11.04.2013 23:37

Da ma si mie mi-a placut PSG...desi multe echipe peste ei au fost batute pe Camp Nou cand Messi e asa cum e... asta e, pana la urma e omul lor....chiar nu ma enerveaza cand primeste laude extreme pentru ca el chiar le merita....mai putin decat alea cum ca ar fi peste Maradona.

Alexandru H.12.04.2013 00:59
Da ma si mie mi-a placut PSG...desi multe echipe peste ei au fost batute pe Camp Nou cand Messi e asa cum e... asta e, pana la urma e omul lor....chiar nu ma enerveaza cand primeste laude extreme pentru ca el chiar le merita....mai putin decat alea cum ca ar fi peste Maradona.

 

Este peste Maradona la suficiente capitole (consistenta, goluri, profesionalism) si la egalitate la dribling sau pasa. Ii este inferior lui Maradona la consum de droguri, desigur... Dar deh, nu ma mai mir ca nu esti de acord din moment ce pentru tine e mai important pentru un fotbalist sa fie o icoana pentru sarantocii din Argentina decat sa marcheze goluri si sa castige ligi ale Campionilor. Plus ca in doar un sezon a fost Maradona cel mai bun jucator din campionatul italian, si ala cel din debut, in care au ajuns napolitanii pe locul 3. Messi e consistent cel mai bun jucator din lume de 5 ani incoace... demonstrand-o in fiecare saptamana pe teren.

Adrian12.04.2013 06:39

Problema lui Lorimer e ca el incearca sa se dea expert, aratand ca altii sunt prosti, fiind Gica Contra.

 

Comportamentul asta e normal, dintr-un anumit punct de vedere. De-a lungul timpului au fost multi care au ales sa mearga impotriva curentului. Unii au avut dreptate, altii nu.

 

In cazul de fata, insa, nu vorbim despre un Copernic sau Galilei. Vorbim despre Lorimer, un suporter care poveste pe un forum. Eu vreau sa cred ca sunt destul de deschis la minte si ca pot accepta toate ideile. Asta nu inseamna ca le voi si crede automat pe toate. Accept ce spun oamenii, parerile lor,le ascult, dar am si eu creier in cap si voi analiza singur parerea respectiva inainte sa o iau drept lege.

 

Lorimer, cum am zis mai sus, e un suporter pe un forum. Nu stiu nimic despre el. Poate sa fie cel mai mare expert in fotbal. In acelasi timp poate sa fie si un simplu om care nu a vazut nici un meci de fotbal in toata viata lui. Parerile lui legate de Barcelona sunt manate de ura. Asta pot sa vad destul de clar. Daca mai pui aici si faptul ca fotbalul nu e o stiinta si ca Lorimer ii face practic prosti pe toti oamenii aia care au jucat fotbal toata viata lor si care spun ca Xavi e cel mai bun, atunci iti dai seama ca nu are dreptate.

 

Lorimer, e parerea ta ca Xavi e slab. Eu nu sunt de acord cu tine si nu simt nevoia sa ti-o schimb. Performantele facute de Xavi insa raman, oricat ai urla tu de tare.

 

Cel mai bun fotbalist din istorie a fost Cruyff. Omul a trait toata viata in performanta. Si asta la cel mai inalt nivel si fara "sustinatoare de efort".

Lorimer12.04.2013 08:49
Cel mai bun fotbalist din istorie a fost Cruyff.

 

Asta fiind de asemenea o parere.

 

Alexandru...nu mi-ar fi prea greu sa-ti spun la ce capitole ar fi Maradona superior, numai ca ar fi fotbalistice, iar tu deja vrei sa iesi de pe acest taram discutand de droguri. Sa nu uiti ca Maradona este primul star planetar ale carui meciuri se gasesc usor in ziua de azi.

 

Cred ca ar trebui sa evaluezi mai bine campionatul italian din acea perioada, si apoi sa intelegi de ce Maradona a fost doar intr-un an declarat cel mai bun. Iar acei ziaristi italieni care faceau topuri puteau fi oameni de varsta ta sau a mea...nimeni nu-ti spune ca erau "experti".

 

Nu e vorba ca vreau sa ma dau expert, domnilor...aici eu sunt acel suporter simplu care va invita la o discutie fotbalistica. Si spun ca sunt simplu pentru ca incerc sa vad fotbalul cat mai simplu cu putinta...adica sa spun direct "Hagi era cel mai bun de la noi in 94" fara sa caut piatra filosofala in jocul lui Lupescu sau mai stiu eu cine. Faptul ca majoritatea il veti lauda pe viitor pe Xavi pentru recordul acesta de pase, desi pana sa aflati asta erati convinsi ca n-a facut un meci stralucit...ei bine faptul acesta spune mult despre criteriile cu care il catalogati.

 

 

Adrian12.04.2013 09:29
Asta fiind de asemenea o parere.

 

Arata-mi alt om de fotbal care sa fi facut performante la fel de mari si ca jucator si ca antrenor. Daca nu era acea boala de inima, astazi cred ca nea Mourinho avea un rival in plus cu care sa se certe. :)

 

 

Maradona s-a drogat. Pentru mine performantele lui vor fi intotdeauna puse sub semnul intrebarii din acest motiv. Daca omul a tras pe nas, nu vad de ce n-ar fi fost prieten si cu Anabol si Steroid si altii ca ei. In cazul asta, ce mai e de spus? Omul a inventat putza falsa!!!

 

Cat despre Xavi, daca omul a jucat bine aseara dar echipa sa nu a avut un joc stralucit, nu e doar vina lui. Fotbalul se joaca in 11 pe 11, nu in Xavi si Messi contra celorlalti.

Lorimer12.04.2013 10:15

Noi am vorbit de Cruyff-fotbalistul aici....nu antrenorul. Si da, mai sunt si altii cu performantele lui.

 

PS Cred ca tot din cauza drogurilor a marcat cel mai frumos gol din istoria....Barcelonei... Drogurile nu reprezinta dopaj, n-au legatura cu performantele din teren.

«15678916»