Romanii sunt oameni ai extremelor.
Ori iubesc succesul, ori il urasc de moarte.
Daca o echipa ca Barcelona are succes, jumatate sunt fanii Barcei, jumatate o urasc de moarte. La fel si cu Bayern. Daca Bayern era undeva pe locul 4-5 in Germania in ziua de azi, toata lumea ar fi tinut cu ei in meciul de ieri. Toti i-ar fi laudat. Asa, echipa e tratata ca un nimic.
Desi-s campioni, continua sa joace serios, dau cate 6, etc. Asta deranjeaza. Ca totdeauna deranjeaza cand auzi ca altii-s mai buni ca echipa ta. Cum sa fie Bayern peste Manchester United sau Real sau Marseille sau Inter?!
Nu se poate!
United a fost ciupita de arbitrii cu Real.
Ba, stii ce? Aseara lu' Bayern nu i-a dat ala 2 penaltyuri. DOUA! 2
Daca asta s-ar intampla in Romania, ar striga toti viciere de rezultat. Bine, in Romania e destul sa dai aiurea un aut si e viciere de rezultat.
Da' pe Bayern i-a durut la patina si le-au dat alora 4. Si Barca l-a avut si pe Messi in teren. Messi ce a facut? Ca nu mai tin minte? A dat o centrare, nu?
Asta face o echipa mare. Isi face jocul indiferent ca sunt sau nu arbitrii cu ea, indiferent ca joaca cu Avantul Prabusirea sau Real Madrid. Si bate, ma! BATE! Futa-i soarele. Ca i-au calcat pe Barca in picioare.
Barca a avut posesia, Bayern a avut restul. Da? Ca nu le-au dat 4 goluri din 4 suturi pe poarta. Au dominat, au avut cele mai multe ocazii, cele mai multe suturi la poarta, pe poarta, au atacat cel mai mult. Singurul lucru pe care i l-au lasat Barcelonei a fost posesia.
Ferguson, cu toata anduranta lui, daca n-ar avea mijloace lucesciene, n-ar face fata in premier league. Asta e adevarul. Banii si pilele, astea l-au facut pe el mare. In rest, cam putine trofee europene in 20 si ceva de ani la echipa. Nu credeti?
Va rog, va rog, va rog foarte frumos luati in considerare si tonele de bani pe care le-a cheltuit echipa aia. Si nu numai Manchester United ci si restu' echipelor din premier league.
Ca sa spui ca Arsenal e ca Borussia e o greseala.
Arsenal nu mai creste nimic. Arsenal cumpara jucatori. Si cumpara si prost. Ca Wenger e setat doar pe limba franceza. Altceva nu prea stie.
Putea sa-l ia pe Huntelaar dupa plecarea lu' Van Persie, nu a facut-o. L-a luat pe Giroud. Ok. Asta face Wenger. Cum i se pare ca apare ceva bun in Franta, hop pe el.
In rest se compara pustii lu' Arsenal cu astia de la Dortmund? Hai ma, ca is buni Jenkinson, Gibbs, etc. Is ok. Nu zic ca-s slabi. Da' nu se compara cu ce a scos Borussia. Nici macar tinerii luati de Arsenal nu se compara cu tinerii luati de Borussia.
De Chelsea nu am zis nimic negativ. Am criticat doar ideea asta tampita de a avea un antrenor doar pentru un singur an. WTF?! Practic le-a dat la jucatori concediu un sezon intreg.
Din nou vorbim din trecut. Pe mine nu ma intereseaza ce a facut Bayern acum 3 ani, 13 ani, 33 de ani. Conteaza ce face Bayern acum. Si acum e cea mai buna din lume. PUNCT. Care e problema? Ce e asa greu sa acceptati?
Oamenii si-au tras echipa tare, au joc bun, au facut investitii bune pentru viitor si, daca Guardiola se va dovedi a fi un antrenor adevarat, vor rupe tot si la anu'. Ca nu vad ce i-ar putea opri.
Muller, Gomez, Kroos, Schweinsteiger, Lahm - Astia-s poate cei mai buni pe pozitiile lor din lume in momentul de fata(L-am bagat si pe Mario Gomez aici chiar daca n-a avut cel mai cel sezon.) Daca ii mai pui aici si pe Robben, Ribery, Javi Martinez, Neuer, Mandzukic, Shaqiri, Boateng, Badstuber plus asta nou-venit, Gotze, iti tragi echipa serioasa sau nu? Eu zic ca da.
Pai se compara echipa asta cu Man Utd?
Ferguson e un batut in cap, asta e parerea mea. Ca nu am nimic cu Man Utd. Da' ala e prost.
Adica ii aia pe Kagawa, Rooney, Van Persie, Chicharito in echipa si tu joci cu maxim 2 din ei. MAXIM 2. Ca de multe ori a jucat doar cu Van Persie. Si pe langa el il baga pe fosila de Giggs.
Pe Rooney l-a reprofilat, ca sa il distruga. Si il mai joaca si 2 meciuri da, 2 ba. Pe Hernandez il tine tot pe banca desi zice ca ii pare rau, ca e super bun jucator. Kagawa a fost rupt, hai sa zicem ca la asta are o scuza.
In rest? ce scuze are?
Van Persie nu e chiar asa mare jucator. Ascultati la mine. Rooney e cu mult peste el. Van Persie, daca il pui sa joace pentru echipa, e gata. Nu mai stie ce sa faca. La pomene e cel mai bun, ok. Da' daca il pui sa faca si altceva, l-ai terminat. Uitati-va numa' ce a facut la Euro 2012. A fost pe spate. A crezut ca merge acolo si ca toti trag sa il faca pe el golgheter. N-a fost asa.
Rooney e fraier daca ramane la United si la anu'. N-are ce sa caute acolo. Ca scotianu' o sa continue sa-si bata joc de el. Rooney e un motor. El poate sa traga echipa dupa el. Si a si facut-o de multe ori. Cum sa il lasi pe banca cand joci cu Realu? Cum sa il pui sa joace mijlocas? Asa face un antrenor mare? Bai, baieti, astea sunt miscari de Lacatus!
Harald
Trebuie si ei sa justifice cumva alea 4 goluri. Ca parca nu e chiar asa usturatoare infrangerea daca stii ca 3 din 4 goluri au fost incorecte. Nu ca ar fi fost. Au fost 2 penaltyuri nedate pentru Bayern. In rest, daca spaniolii se supara ca germanii au jucat fotbal mai barbateste, sa se duca la sah.