FC Steaua Arhiva Forum
Arhiva forumului FC Steaua — conservata in regim doar-citire. Postarea a fost dezactivata. Inapoi la site

Discutii despre si pentru schimbare

«167891013»
axl09.02.2012 20:47
O chestie care ma framanta de ceva timp. Sanctiunile din regulament. 10%, 20%, 30% sau aceste ban-uri scurte de 3-7 zile. Nu se poate adopta un alt sistem? Mai rigid si mai eficient. De exemplu, eu as putea sa fac mult rau site-ului inflamand discutiile si sa scap ieftin. Ce parere aveti?

6.2 Sanctiunile sunt progresive, dar pot fi aplicate direct unele mai mari in functie de gravitatea faptei, fapt ce ramane la latitudinea administratorilor si moderatorilor site-ului.

Fane09.02.2012 20:48
Fane

Eu am cerut moderare la sange. Poate ai uitat. Poti sa verifici in sectiunea mozilor.

Chiar de la asta a plecat totul, de la faptul ca eu am cerut moderare la sange si sa nu li se mai permita lichelelor sa ii injure pe cei care muncesc pentru site.

 

Adriane eu stiu foarte bine asta ,insa cu ceva timp in urma lumea a sarit in sus ca aplicam cenzura pe site ,bla ,bla si s-a hotarat s-o lasam mai "moale'' cu sanctionarea fiecarei virgule / cratime etc...intradevar daca ar fi fost dupa mine mergeam pe aceeasi linie ca in trecut fara niciun fel de resentiment sau parere de rau !

 

axl09.02.2012 20:50

Nu pot sa nu remarc faptul ca cel care cere moderare la sange a aruncat, de azi dimineata, cu vreo 3, 4 insulte spre alti utilizatori. Unii ar numi asta ipocrizie.

Joga Bonito09.02.2012 20:53

"la latitudinea administratorilor si moderatorilor" presupune un grad mare de subiectivism. Si acest 10% aduce multe confuzii utilizatorului. Zece procente din ce? Pana la 100% mai drum lung sau cum...? In orice forum normal, unul care primeste 17 sanctiuni (subsemnatul) e clar ca e piaza rea.

 

O idee mai simpla si mai logica ar introducerea unor avertismente ca-n fotbal. La al treilea avertisment ai zburat 1-2-3 luni. Fara tratamente preferentiale & etc.

 

Ronnie09.02.2012 20:56

Comisie de etica, regulament nou, moderatori noi, patron nou. Chiar schimbam totul, Joga? Se discuta 4-5 subiecte in acelasi timp si nu se face nimic concret.

axl09.02.2012 20:57
"la latitudinea administratorilor si moderatorilor" presupune un grad mare de subiectivism

Bineinteles ca presupune un grad mare de subiectivism. Dar cum altfel se pot alege moderatorii? Cu CV? In functie de experienta moderationala de pe alte site-uri?

Oferirea postului de mod inseamna acordarea increderii in acel om. Au fost cazuri in care increderea a fost acordata gresit, dar au fost putine.

Adrian09.02.2012 20:58

Fane, am inteles. Dar eu cand am zis la sange, nu m-am referit la moderatori care sa stea cu dictionarul langa ei analizand fiecare cuvant. Eu m-am referit la a supraveghea siteul si a indeparta elementele daunatoare.

 

Cred ca suntem cu totii de acord ca Gandalf a adus siteului foarte multe articole de valoare. Nu?

Cum se simte el cand vine un putiflender si se apuca sa il ia la misto, sa isi bata joc de el, zicand rahaturi de genul "se vede ca nu e scris de Gandalf". Colac peste pupaza, moderatorii nici nu il baga pe ala in seama.

 

Adica omul pierde o groaza de timp facand articolele alea, ca sa citeasca stelistul de rand, apoi vine cutarescu si il injura iar cei care ar trebui sa-i fie colegi stau si se scarpina in cur. Nu se supara, oare?

Eu cred ca da.

Nu e normal ca moderatorul sa ii indeparteze pe astia?

 

In schimb il haituiesc pe Kellerman.

Ok, si Kellerman e dus, asta e clar. Nici el nu cred ca o va nega. Dar macar omul e stelist si niciodata nu si-a batut joc de redactorii acestui site. Si nici cu moderatorii nu cred ca s-a certat pana cand au inceput unii sa isi bata joc de el.

 

De ce moderatorii pot sa fie "la sange" cu Kellerman si nu cu cei care ii injura pe redactori?

 

Asta e problema. Aici ajungem.

 

Moderatorii astia carora le tremura chilotii acum cu propunerea mea, daca tot sunt asa corecti, ar trebui sa fie de acord cu ea.

Pana la urma, daca ei sunt corecti, nu are cine sa ii dea afara. Nu?

Ca nu poate respectiva comisie de evaluare sa inventeze argumente. Si si daca un membru ar avea ceva personal cu moderatorul, ar fi un membru din mai multi.

 

Sustineti propunerea mea. Daca in 2-3 luni siteul nu revine acolo unde era, stergeti totul cu buretele si continuati pe drumul pe care mergeti acum. E simplu.

 

Daca spuneti ca va pasa de site si vreti schimbare, nu va mai opuneti. Haideti sa facem asta.

Joga Bonito09.02.2012 21:00

@Ronnie, pai, initial am epuizat subiectul legat de comisia de etica si apoi axl a sugerat sa vorbim despre directia in care se indreapta site-ului. Acesta din urma a fost un subiect usor si a atins un nivel exhaustiv mult mai repede.

 

Acum am sugerat al subiect de discutie? Probleme? Sau preferai sa ma lamentez incontinuu de abuzurile moderatorilor. Se poate aranja. Si te avertizez ca sunt mult mai coerent si acid in replici.

 

@axl, n-ai inteles.

 

De exemplu, sa dam exemplul la doi useri (X si Y). Userul X comite 20 de incalcari ale regulamentului in decurs de 3-4 ani, unele minore, altele asa si asa. Moderatorii il iarta dupa 30 de zile de fiecare data si o ia de la capat. Userul Y il injura de morti pe un moderator si ia 7 zile. Mai departe, userul Y isi ispaseste pedeapsa. Il injura iar pe moderatorul respectiv, iar de data asta zboara definitiv.

 

Ce propun eu e sa existe un numar limitat de sanctiuni. La 3 avertismente primeste ban 1 luna. La al doilea ban se sterge contul.

joseph09.02.2012 21:10
oricand

 

merci, dar cred ca Joga glumea :))

 

acum un an si ceva mi-a mai propus Costi sa ma implic ceva mai mult, dar l-am refuzat. nu prea imi permite timpul si sincer sa fiu nici nu-mi doresc asta, pentru ca vreau sa am libertate maxima in a-mi exprima opiniile fata de ce posteaza cate unul sau altul pe aici... si ca moderator nu i-as mai putea intepa unii dintre "tovarasii" mei de pe aici, iar pentru postul de redactor e nevoie si de ceva talent, pe care nu prea il posed :)

 

in acelasi timp o sa fiu foarte fericit sa ma implic in alte moduri cand o sa iesim din hibernare si o sa ne gandim la o strategie si la niste proiecte. pana atunci, dupa experientele traite in peluza(unde ma aflam intre oameni pe care ii cunosteam mult mai bine), prefer sa raman in expectativa si sa actionez cum pot alaturi de persoanele apropiate.

axl09.02.2012 21:19
Ce propun eu e sa existe un numar limitat de sanctiuni. La 3 avertismente primeste ban 1 luna. La al doilea ban se sterge contul.

Ok, inteleg ce vrei sa spui.

 

Sa luam userul Z.

Se inregistreaza si scrie primul post integral cu CAPS. I se atrage atentia prin mesaj privat.

Peste o saptamana din entuziasm scolaresc la un gol din foarfeca de la mijlocul terenului umple un post intreg cu stegulete, bannere, etc. Primeste primul avertisment.

Peste inca o saptamana isi cumpara adidasi si-i plac atat de mult ca isi pune la semnatura o reclama la Adidas. Primeste al doilea avertisment.

Peste inca o saptamana nu prea are chef de conversatie si posteaza vreo 3 mesaje monosilabice. Ban 1 luna.

 

Intelegi unde vreau sa ajung? Sanctiunile trebuie sa fie graduale si conform cu gravitatea incalcarii regulamentului.

 

Ideea principala este ca nu suntem avocati, judecatori, experti in lege sau justitie, Suntem un forum de nisa si incercam sa ne descurcam si noi cum stim mai bine. Nu avem redactori profesionisti, nu avem moderatori de meserie. E firesc sa nu avem un regulament perfect, un sistem de sanctionare perfect, nu detinem adevarul absolut. Dar o idee despre ce facem aici tot avem.

Joga Bonito09.02.2012 21:20
merci, dar cred ca Joga glumea :))

 

acum un an si ceva mi-a mai propus Costi sa ma implic ceva mai mult, dar l-am refuzat. nu prea imi permite timpul si sincer sa fiu nici nu-mi doresc asta,

 

Un profesor pe care l-am respectat foarte mult mi-a zis odata: "Nu exista timp putin sau timp pierdut, ci doar timp folosit ineficient." Poti sa faci minuni ca moderator si intrand rar, nu e musai sa ai bifate 10000 de postari. Esti baiat calculat, impartial si bate in tine pulsul peluzei.

 

Ca sa rezum, chiar si Bogdan cu problemele lui de sanatate ar constitui un moderator mai util decat personajele in voga de astazi.

Costi09.02.2012 21:21

@Joga,

 

Propunerea cu sanctiunile progresive a fost facuta de acum jumatate de an, la modul la abateri repetate primeai o perioada mai mare de timp sanctiunea respectiva precum si un timp mai mare de reabilitare. Din pacate nu cred ca se poate aplica din cauza inexistentei unui sistem automat de aplicare a sanctiunilor iar ca acest lucru sa se faca manual poate implica foarte usor o greseala umana din partea mozilor.

Joga Bonito09.02.2012 21:28

@axl, exemplul tau contureaza profilul unui pusti de 12 ani sau a unuia ce poseda un intelect cu IQ mai mic de 80. Adica mai putin de 1% din masa de stelisti. FcSteaua.ro nu e instrument de integrare sociala.

 

@Costi, se prea poate sa ai dreptate. Insa ultimii 2-3 ani mi-au demonstrat ca actualul sistem de sanctiuni e falimentar si trebuie modificat urgent!

 

blindica09.02.2012 21:30

Posibile Solutii fara ''comisie'' :

-Re-mod Adrian

-Re-mod Maye

-eliminati rapid 4-5-6 moderatori inactivi,dati-le titlurile acelea onorifice,faceti-le topicuri despre meritele lor de pe stadion si din dezvoltarea site-ului.

-posibil,aducerea altor moderatori pe o perioada determinata,dupa 2-3 luni se trage linie : ''iti mai dam o sansa alta data,sa mai incerce si altu`,multumim pentru colaborare''.

-sub Gandalf the White sa scrie ''Redactor''.

-se scrie cu libertate impotriva lui becali,dar nu se poate trece cu vederea daca un jucator se remarca pozitiv in toata mocirla aceea,mai ales daca respectivul prezinta si un caracter deosebit.

-mici ''ajustari'' in Regulament.

 

@Ronnie : eu n-am spus ca sunt pro-comisie.Mi-am dat cu parerea despre cum s-ar putea desfasura,idee rea nu este ,dar eu n-am o pozitie in ceea ce o priveste si nici nu-mi permit si nici nu m-ar interesa sa fac parte,desi as fi un mincinos sa spun ca nu m-a bucurat ca Adrian ma mentionase acolo.

 

Multumesc!

axl09.02.2012 21:35
@axl, exemplul tau contureaza profilul unui pusti de 12 ani sau a unuia ce poseda un intelect cu IQ mai mic de 80. Adica mai putin de 1% din masa de stelisti. FcSteaua.ro nu e instrument de integrare sociala.

Fcsteaua.ro a avut, are si speram sa mai aiba inca un rol educational pentru stelistii de toate varstele.

 

Realizez ca exemplul meu a fost poate exagerat. Am vrut doar sa demonstrez ca pe sistemul propus de tine se pot elimina useri cu potential care incalca reguli mai putin "grave" ale regulamentului. Deci un user cu incalcari minore va fi tratat ca unul cu incalcari de marlan. Ceea nu mi se pare corect.

Sa fim sinceri, nu se poate respecta regulamentul ala IN TOTALITATE. Dar nu-ti sare nimeni in cap daca ai o istorie imaculata si mai scapi cate un "tz", "sh" sau cate-un post monosilabic, etc.

Problema este la cei cu multe sanctiuni.

MoWeed09.02.2012 21:38

Joga, ai 16 sanctiuni la activ, intre care vreo 3 ban-uri. Ar fi trebuit sa-ti stergem contul de vreo 2 ori, daca e sa ne luam dupa propunerea ta

Adrian09.02.2012 21:39

Inca nu inteleg de unde aceasta frica de comisie.

Comisia asta, daca lucrurile merg bine, nici nu va fi nevoie sa faca ceva. Ganditi-va doar la asta.

 

Eu nu merg, ca voi, pe ideea ca mozii o vor da in bara si va trebui comisia sa taie si sa spanzure. Eu cred ca noul moderator sef, oricine ar fi, ca e Calin sau altul, nu conteaza, poate sa isi faca o echipa si sa si-o organizeze frumos, sa munceasca serios si responsabil, sa nu mai fie probleme pe site.

 

Comisia ar fi acolo doar ca sa le aduca aminte oamenilor ca nu sunt zei pe site si ca nu au intotdeauna dreptate. Atat. E extrem de simplu.

 

Inca o data zic.

Daca oamenii isi fac treaba corect, nu va fi nevoie de comisie deloc.

 

Oamenii la asta ar trebui sa se gandeasca. Problema e ca unii stiu ca nu isi vor face treaba corect, ca vor comite abuzuri si de aia sunt impotriva acestei propuneri. Aici e buba.

Joga Bonito09.02.2012 21:41

@axl, mereu cazi in extreme.

 

Ai la dispozitie 5 scapari. In timp ce in viata reala daca beneficiezi de una poti sa zici mersi. Mi se pare mai logic sa protejezi 99% decat 1%. In felul asta am putea sa eliminam multe din problemele de acum: subiectivismul moderatorilor, reclamatii, un forum indisciplinat etc

 

@MoWeed, de acord. De fapt sunt 17. Asta vreau sa si subliniez.

Bogdan09.02.2012 21:47

@Adriane.. tu, joga, kellerman, GTW. Altii?

 

Uita-te la postarea mea cate thanks-uri a adunat. Nu e niciunul dintre userii problema (becalisti). Pe ei nu intereseaza site-ul? Si nu au facut plangeri legate de mozi.

 

Hai ma.. sunteti aceasi, sunteti aceasi cu prea multa energie.

 

Nu-ti convin mozii? Nu comenta.. sa nu te simti persecutat. Am avut 1000 de topice si 1000 de replici de dat.. si decat sa starnesc vreo disputa sau nervi degeaba, am preferat sa inchid fereastra.

Sunteti prea irascibili, aveti origoliul prea puternic. Relax, fumati iarba si refulati-va energia in alt fel.. nu prin critica si jingniri.

danimarcu09.02.2012 21:49

Despre prima parte a discutiei nu am inca o parere ferma,astept ca discutiile sa mai avenseze,eventual cineva sa apara cu un proiect ...S-ar putea sa fie un pas inainte unele schimbari pe ici- pe colo...

 

In legatura cu directia site-ului,parerea mea este ca lupta cu orice mijloace impotriva ciobanului ar trebui sa fie singura noastra preocupare!Atata vreme cat el conduce Steaua nu vad rostul incurajarii echipei...

Joga Bonito09.02.2012 21:52

@Bogdan, in general postarile populiste strang multe "thanks-uri". Dar asta nu inseamna ca sunt de valoare.

 

Cu tot respectul, momentan ai pierdut esenta discutiei si inoportunezi cu aceasta banalitate.

 

Am ramas in pana de idei.

Bogdan09.02.2012 22:12

@Joga nu am pierdut esenta. Vreau doar sa scot in evidenta ca multe propuneri vin din partea userilor problema. Nu spun ca nu sunt bune. Spun doar ca vin din partea userilor problema si nu o sa fie luate in seama la fel de mult.

joseph09.02.2012 22:34
Un profesor pe care l-am respectat foarte mult mi-a zis odata: "Nu exista timp putin sau timp pierdut, ci doar timp folosit ineficient." Poti sa faci minuni ca moderator si intrand rar, nu e musai sa ai bifate 10000 de postari. Esti baiat calculat, impartial si bate in tine pulsul peluzei.

 

Ca sa rezum, chiar si Bogdan cu problemele lui de sanatate ar constitui un moderator mai util decat personajele in voga de astazi.

 

stiu teoria cu timpul... si ai dreptate. din cauza asta am si pus "sincer" la al doilea motiv, care ramane in picioare :)

 

am motivele mele sa fiu reticent si oricum nu stiu daca a mai vazut cineva un moderator cu o lista de peste 60 de oameni la ignore...

 

trecand mai departe, multumesc pentru apreciere(mai ales ca ne-am cam contrat in timp pe aici). la fel de buni ca mine sunt si altii, inclusiv tu si o mare parte dintre moderatorii de acum... dar pentru a face lucrurile sa mearga cum trebuie, eu revin la fixul meu cu directia, strategia si proiectele. nu zic ca unii nu au facut abuzuri si ca nu contribuie si ei prin moderare la directia pe care o ia site-ul, dar atat timp cat nu exista un drum clar de urmat.. nu poti sa le ceri mare lucru, pentru ca fiecare gandeste in felul lui, iar cei care se ocupa de supervizare poate ca nu au avut puterea sau libertatea de a lua toate masurile pe care le-au considerat necesare. daca se hotaraste o linie de urmat, anuntata si asumata clar, o sa fiu printre primii care vor sari pe moderatorii care nu-si fac treaba, dar pana atunci nu ma grabesc sa le cer capul.

 

s-ar putea sa gresesc cu rationamentul meu, pentru ca nu cunosc mai deloc structura si modul de functionare al site-ului, dar incerc sa tratez cat mai logic problema.

 

PS: pentru ca am fost putin cam pacifist mai sus, la sfarsit o sa ma declar totusi foarte nedumerit de tratamentul la care a fost supus Gandalf. omul chiar avea dreptul sa va traga de maneca(chiar si intr-un mod sacaitor si nu foarte elegant), pentru ca fata de multi altii, a muncit destul pentru site-ul asta. faptul ca a fost nevoit sa ridice public niste probleme si banarea lui imi pun ceva semne de intrebare...

Adrian09.02.2012 22:34

Sper ca a observat lumea din postarea lui Bogdan cum sta treaba aici.

 

Daca vrei schimbare, esti user problema. Saracul Gandalf, el e cel mai user problema.

 

Bogdane, cand am fost banat abuziv, multi au sarit in apararea mea, spre surprinderea mea. Poti sa cauti pe la mistouri, sa vezi daca nu ai incredere. Era la mistouri toata treaba pentru ca sectiunea de nemultumiri era inchisa. Acolo nu aveai voie sa postezi nemultumiri ca te ardeau bravii camarazi. Poate iti aduci aminte si de acel episod penibil in care Axl l-a indepartat pe MoWeed de la conducerea moderatorilor, s-a incoronat rege si si-a dat propriile legi, legi care erau total impotriva utilizatorilor si care ii protejau pe moderatori in cazul in care comiteau abuzuri.

 

Cine sa se planga in cazul asta?

 

S-au simtit cu musca pe caciula si mi-au ridicat banul dupa cateva zile, ca si-au dat seama ca au gresit. UPS.

A fost o simpla demonstratie de forta, la fel ca in cazul lui Gandalf, cand i-au restrictionat dreptul de a posta(inca nu am inteles de ce si, cel mai important, de ce nu a patit nimic cel care a facut asta).

A fost o atentionare: Comentezi? Te banam.

 

In conditiile astea vrei sa se planga cineva?

 

Daca te uiti la nemultumiri, vei vedea ca si alti utilizatori si-au exprimat anumite nemultumiri.

Red&Blue Boy a fost unul dintre ei. El a reclamat jigniri nesanctionate.

A ramas cu reclamatia, ca cel care l-a jignit inca nu a patit nimic. Nici nu sunt sigur ca i-au sters macar respectiva postare.

Red&Blue e om bun, nu a vrut scandal, nu a zis nimic. Si pentru ca nu a zis nimic, lista de oameni nemultumiti ramane doar cu mine, Kellerman, Joga si Gandalf. Ca asa se face calculul.

Daca nu e utilizatorul nemultumit de cel putin 10 ori, e clar ca totul merge bine. Asa-i?

 

E foarte buna logica ta, nu am ce zice.

 

Dar hai sa te intreb altceva.

Tie ti se pare ca siteul asta a progresat sau a regresat?

Daca raspunsul e "a regresat", atunci mai am o intrebare. Tu de ce nu iti exprimi nemultumirea?

Joga Bonito09.02.2012 23:00

@Adrian, faptul ca faci clabuci si contruiesti la foc automat silogisme nu va schimba realitatea.

 

Tu poti judeca lumea dupa cum ai chef: poti sa ii imparti in copaci si non-copaci, in moderatori si non-moderatori si poti avea afinitati pentru oricare categorie iti va veni pe teava. In definitiv este o prejudecata larg raspandita. Insa si eu pot fi indreptatit sa consider ca tu ai o viziune limitata asupra oamenilor sau asupra lumii. Pentru a putea avea dreptate cu asa ceva, va trebui s-o dovedesti, nu doar s-o afirmi.

 

Ai o mare problema de relationare la spiritul bunului simt si la logica formala. Ne impui capetele cu afirmatii pe care le consideri axiomatice si pornind de la care gandirea ta are un sens, in realitate afirmatiile acelea sunt niste tampenii si niste banalitati de te doare mintea si aici se fisureaza logica ta.

 

Esti enervant cand afirmi "eu am un nivel ridicat, voi nu intelegeti, dar am dreptate, nu sunteti pregatiti sa intelegeti". Evident ca este o prostie imensa, nu am inteles nici pana acum ce competente fantastice ai tu pe care altcineva nu le-ar avea. Asta in conditiile in care tot forumul te contrazice cam la orice rationament pe care il emiti.

 

Asa ca te rog scuteste-ne de lamentarile tale. Nu e momentul, nici locul potrivit.

«167891013»