Salutari tuturor.
Gandalf, care este banat, a trimis un mesaj spre postare pe forum colegului Costi. Costi l-a postat la sectiunea "Nemultumiri". Eu l-am sters pentru ca sunt de parere ca atunci cand cineva este banat i se ia posibilitatea de a comunica pe forum. Deci, din punctul meu de vedere, mesajul lui Gandalf postat de Costi este tot mesajul lui Gandalf, cel banat, deci nu are ce cauta pe forum.
Am purtat apoi o serie de dialoguri interesante atat cu Azzido cat si cu Costi care sunt de parere ca, desi Gandalf este banat, mesajul sau poate provoca discutii constructive pe marginea spuselor sale si ar fi benefic pentru forum. Personal, ma abtin de la a formula pareri despre efectele acestui mesaj. In continuare imi cer scuze pentru randurile de mai sus, care in mod normal nu ar fi necesare, dar simt ca in ultima vreme trebuie sa explic pe larg orice actiune de-a mea pentru a evita, inutil, de altfel, alte acuze de abuz.
Redau mai jos mesajul integral al lui Gandalf:
Se discută niste lucruri. Sunt obligatorii niste precizari. Nu pareri, fapte, cu subiect si predicat:
I.1. Eu, Gandalf, n-am scos NICIODATĂ' macar o silabă care poate fi considerată "provocare" sau "destabilizarea siteului", in niciun subiect de pe forum. FAPT.
2. Eu, Gandalf, NICIODATĂ' n-am avut nicun conflict cu vreun moderator, pe vreun topic, sau macar o referire la moderatori, politica si problemele siteului, in niciunul dintre toate comentariile avute la topicele de pe site (adica in toată activitatea).
3. N-am avut niciun conflict si nici macar UN comentariu in contradictoriu cu vreun user simplu, nu mai vorbim de membru al staffului.
4. Nu am avut macar o singură referire sau macar o aluzie, la directia siteului. NICIODATĂ'. VERFICAȚI! Nu vorbim de "destabilizari" si "provocari", nici macar un conflict usor sau o replică iritată cu un simplu user.
5. Tot ce-mi pot reprosa in legatură cu conduita mea de-a lungul timpului, sunt cateva iesiri nervoase, nu mai mult de 3 sau 4 ocazii, avute la articole scrise de mine, catre vreo 2 useri carora le-am raspuns suburban - odată e Azzazello, pe care l-am facut in toate felurile, a doua oară e zob79, si mai sunt vreo doi, unul e Artistul nuș cum si incă unul. Nu mă scuz spunand că am fost provocat, că ei au inceput, sau că respectivii sunt nuș cum si eram indreptățit. I-am porcait in ultimul hal, cel putin pe Azzazello, imi asum lucrul asta. Și regret enorm o nedreptate mare pe care i-am facut-o - fară să intentionez - colegului INM. Mi-am cerut scuze in secunda in care am realizat ce-am facut. În rest, că unii nu-mi inghit personalitatea, e treaba lor.
5. Adica eu Gandalf n-am facut NICIODATĂ' nici macar o aluzie sau o schitare a unui gest care să poată fi interpretat ca "provocare" sau incercare de "destabilizare a siteului." Martor absolut imi sunt toate posturile, care pot fi vazute de oricine doreste, din istoric.
II.1. Eu, Gandalf, tot ce-am facut, de 3-4 ori, a fost să prezint, intr-un SINGUR post, EXCLUSIV in topicul dedicat pentru asa ceva, Reclamatii, dovezi ale unor disfunctionalități crase ale siteului. FAPT. Adica cand se umple paharul, mai aduceam un post argumentat impotriva obiceiurilor care au degradat siteul. RAR de tot! Nu am hartuit pe nimeni, n-am dat mesaje catre moderatori, nu am injurat, n-am blocat activitatea, n-am facut mai mult de 7-8 Reporturi in viata mea.
2. Ca o confirmare a acestor disfunctionalități, modul de raspuns, din partea staff-ului site-ului, a fost negarea, acoperirea, prostirea in față, luarea la misto, incercari de manipulare, ignorarea, ceea ce, pornind de la atitudinea lor, - paradigmă a cauzelor care au nenorocit siteul - a escaladat toate discutiile.
3. Discutiile escaladate sunt manipulate rusinos de Azzido in acreditarea ideii că efectele dezastrului de pe site (discutiile escaladate) sunt cauza dezastrului de pe site. Romania nu e performantă pentru că protestatarii de la Universitate au blocat economia si de-aia e haos in tara că au iesit aia să protesteze si să facă scandal. Asta e esenta intregii morale, asta e ceea ce vrea Azzido să vă bage in gura
III. 1. Azzido mi-a dat ban pentru că l-am numit "porc securist", apoi si-a dat singur ban pentru că a recunoscut că-i "lame si că a divulgat discutii private".... FAPT.
2. Azzido a uitat să nuanteze, "discutii private ciordite". Și a si fugit de toate discutiile care s-ar fi nascut in momentul asta, prin manevra asta IPOCRITĂ' si LAȘĂ' de penitență, chipurile expresie a unei gandiri mature...
3. Discutiile private (Private Mesage) dintre doi useri (eu si Adrian) au fost ciordite si facute publice. Asta inseamnă că administratorul Azzido fila - ca un obicei, hobby, sau doar dintr-un interes - discutiile private ale anumitor useri... Ale mele nu avea de ce, asa că-l fila pe Adrian, care era retras de cateva luni. Asta se numeste ABUZ maxim, Politie politica cum vreti, dar in mod sigur califică persoana respectivă ca fiind SECURIST (in sensul peiorativ, că aia erau baieti destepti). În momentul in care a si facut publice discutiile furate din pozitia de administrator al siteului, a devenit PORC.
4. Azzido a incercat să santejeze sau, cel putin să timoreze discutiile, de-acum 2 saptamani, avertizand că stie despre discutii, asa că ar mai bine
să tac. Nu vorbim de partea morala despre faptul că salivează prin discutii personale, care pot atinge informatii legate de familie, sau de viață.
5. În momentul in care i-a interceptat discutiile lui Adrian cu mine, asta se intampla in decembrie, Azzido mi-a accesat mie contul. Știu asta precis, pentru ca nu foarte inteligent, cum e, mi-a batut aluzii la niste discutii avute cu altcineva decat cu Adrian. Pe respectivul il cheamă Marius, era cel mai controversat personaj al siteului, se dadea (și poate chiar era) deosebit de fioros, a fost banat acum putin timp, exact de Azzido, eu ii trimisesem un mesaj in care il rugam să-l intalnesc față in față in Bucuresti. A refuzat, sau, cel putin, a amanat raspunsul, cert e că Azzido mi-a citit discutiile cu el. Iar dacă a facut-o cu el, a facut-o cu toti.
6. Dacă mi-a citit mesajele private, Azzido si-a dat seama cine sunt si ce vreau, pentru site, adica pentru Steaua. Astfel nu are scuza că a interpretat ceva gresit din atitudinea mea, stie tot ce-am gandit si discutat intim cand (credeam că) nu mă vede nimeni. E manipulare cap-coadă ce incearcă el să faca
Situatia e prea penibila ca să mai argumentez ceva. Doar retineti tupeul lui Azzido, cand imi cerea să cer scuze siteul pentru incercarile de destabilizare, cand mă facea gabor sau srist. Doar pentru ce face cu intimitatea userilor, ar trebui izolat in secunda unu. Nu mai vorbesc de gestul porcesc de a le si arata si manipula spre un scop personal. Doar faptul că sunt urmarite discutiile private.
IV.1. 1. Eu, Gandalf, am facut parte din echipa siteului pentru 3-4 zile, in august 2010. M-am autopropus lui noname pentru a scrie cronicile, am fost sustinut de Lari si armanovici, cei datorită carora am ajuns din capul locului să scriu articole. Am apucat să scriu 3 articole in această calitate. Unul despre Ilie Dumitrescu, care a deranjat pe multi ("Nu ne lua drept prosti, Ilie!") si unul despre Presă ("4 gloante"). La al treilea dintre ele, avancronica meciului cu Victoria Branesti, a fost boicot al peluzelor, asa că am scris avancronica după cum am simtit si crezut eu de cuviință (vezi aici). asta n-a mai deranjat, a turbat pe unii. Unul dintre colegii din staff, un becalist notoriu, Virgil, a postat un comentariu in care critica articolul, dar imi folosea numele real (pe care, dintr-o gafă a lui armanovici, il aveam la userul pentru admin). Nu spunea, "bai Gandalf esti bou". Spunea, "bai Nume si Prenume, fost Moskopole, esti bou". În momentul ala, axl a vazut postul, dar nu l-a moderat, a sters doar numele de familie, lasand celelalte referiri, care mă identificau relativ usor. N-a spus nimic despre asta. În fine, l-am facut pe Virgil in toate felurile, si am aratat prevederea regulamentară care impunea BAN IP pentru divulgarea datelor personale. FAPT.
2. Eu am fost dat afara pentru că l-am injurat pe Virgil, iar Virgil n-a primit ban ip, doar că n-a mai avut acces la moderare.
3. După ce am fost data afara c"a să mă razbun pe site", n-am mai spus nimic despre asta si mi-am vazut de ce credeam că trebuie facut, scriind cateva zeci de articole despre istoria clubului.
4. După cele cateva zeci (vreo 100) de articole scrise de mine, refuz categoric să mai fac parte din acel staff, cand mi se propune, in mod repetat, asta. Singura motivatia pe care am dat-o: " Minimă ignienă morala". FAPT.
5. Virgil reprimeste privilegii de moderator. FAPT.
6. Eu continui să scriu articole, zeci, fară să deranjez pe nimeni, fară să cer absolut nimic, dar facand, odată la 3 luni, o observatie despre lucruri flagrante, tratată cu fundul de stafful ale carui principii sunt evidente, la fel ca rezultatele muncii lor stralucite.
V. 1. Care este, de fapt, toată miza?
La nivelul "pompos numitului staff" sunt 3 directii privind ORIENTAREA siteului:
1. Scriem despre echipa stiri, interviuri, cronici incurajatoare, reportaje, declaratii, dar postam si-și, să-și aleagă userul, să fie de toate pentru toti. Forza bajetii! Spre 24!
2. Radicalizam discursul si trasmitem un mesaj unic, cu orienatarea pe singura problemă a Stelei. O rupem complet cu echipa. Dacă transmitem 2 mesaje suntem ca si morti imagologic.
3. Radicalizam interior, dar exprimam abil radicalizarea, fară a ne desparti de instrumentul unic prin care putem arata mizeria: echipa. Trebuie manevrat inteligent si lucid.
Nu-i greu să-ți dai seama cine sunt cei din primul grup. Azzido e port-drapelul. Din al doilea fac parte MoWeed si Alex, cu multi adepti. Din al treilea, acolo unde mă situez si eu, ideologic, nu stiu cine face parte, dar stiu cine-l exprimă: Lari.
2. Cel care controlează tot siteul, si exprimă mereu pozitia "mi-e dor de echipa eu ii sutin pe baieti", "nu-l injurati pe MM", ii banează intr-o noapte pe Stix, Joga si Maye.
3. Tot atunci, Azzido ii scoate pe sestache ban-ul permanent lui xray, un becalist si troll absolut notoriu, fară să anunte pe nimeni, doar pentru că asa a vrut el. FAPT.
4. Azzido lasă "mană liberă" sefilor de la moderare si redactare, dar cu conditia să lucrezi cu asta, asta, asta si să nu te atingi de asta, asta, asta.
5. Azzido mă banează pentru că l-am numit "porc securist" si se banează si pe el, pentru că recunoaste că-i un "porc securist." FAPT.
Gandalf a scris zeci de articole care au tinut nivelul siteului in ultimul an si n-a scos o silabă care să poată fi acuzată de rea-credință, deci el e de vină si are interese să destabilizeze siteul, iar Azzido a muncit pentru site si trebuie respectat in continuare.
Cam astea-s faptele, să bage fiecare la capățană si să tragă concluziile de care e in stare.
Forza fcsteaua...
Spor la discutii! Va rog sa mentineti un ton cat mai decent.
