FC Steaua Arhiva Forum
Arhiva forumului FC Steaua — conservata in regim doar-citire. Postarea a fost dezactivata. Inapoi la site

Ortodoxismul si Biserica Ortodoxa Romana

«1789101118»
Alexandru H.28.03.2011 19:49

Penibil.

 

In crestinismul occidental sportul are o mare importanta pentru preoti/calugari ca disciplina perfect compatibila cu activitatile sociale derulate. Ca sa tii un tanar delincvent linistit, nu ii oferi discursuri ci il bagi in echipe sportive, il obisnuiesti cu disciplina si ambitia sportului de performanta. Ca sa nu mai vorbim de universitatile religioase din State, in care obsesia pentru sport e omniprezenta.

 

La noi, o potentiala activitate pentru acele lucrari sociale pe care ortodoxia le tot clameaza in ciuda evidentelor e bagata la capitolul "in conditiile in care in Romania nu mai există performanță in acest domeniu". Adica nu se face pentru binele tanarului sau comunitatii, ci pentru promovarea sportului national, un scop in sine inutil.

dee28.03.2011 20:18

Au spus ca sunt promotorii sportului care mentine sanatatea trupeasca, nu ca ar fi promotorii sportului de performanta, insa inteleg ca n-ai avut rabdare sa citesti pana la final, te-a indispus inceputul. (nefericita formulare) Nu-s penibili, mai degraba nu vor sa piarda trendul, doar si confratii lor din Arges joaca fotbal periodic inca de anul trecut. Daca tot se fac sali de sport in mediul rural, sper ca si prin actiunea lor, acestea sa fie folosite, daca nu, e penibil.

 

p.s amuzanta e faza aia ca nu s-a stabilit numarul de jucatori ai echipei. Ma intreb o sa joace la o singura poarta, baga o victorie sau un 21? :))

strezahuzum27.04.2011 11:33

Se putea sa nu-si dea in petec patriarhul BOR de Pasti ? Evident ca nu. Iata un fragment din mesajul sau, citit in toate bisericile ortodoxe din tara in timpul slujbei de inviere.

 

De asemenea, parintii si nasii care botează copiii, dar nu-i cresc sau nu-i educă in credință, nu-i iubesc cu adevarat, deoarece numai copiii botezati si crescuti in credință si vietuire crestină pot deveni buni cetățeni ai Patriei pamantesti si cetățeni ai Patriei ceresti, adică ai Împarăției Cerurilor.

 

Ne indreptam mai lent sau mai rapid spre Republica Teocratica Romania, unde numai cei activi din punct de vedere religios sunt "buni cetateni". Aflam si ca restul nu isi iubesc "cu adevarat" copiii daca nu-i supun la indoctrinare religioasa.

 

Dupa "Pactul de Asistenta Sociala", prin care BOR va face acte de caritate folosind banii statului, religie obligatorie in scoli si mesaje de soiul asta, ma intreb ce mai urmeaza oare ....

Stanici27.04.2011 11:49
Dupa "Pactul de Asistenta Sociala", prin care BOR va face acte de caritate folosind banii statului, religie obligatorie in scoli si mesaje de soiul asta, ma intreb ce mai urmeaza oare ....

 

Starpirea jidanilor, bineinteles :bananadance: .

Le reseau pansant27.04.2011 13:34
Se putea sa nu-si dea in petec patriarhul BOR de Pasti ? Evident ca nu. Iata un fragment din mesajul sau, citit in toate bisericile ortodoxe din tara in timpul slujbei de inviere.

 

 

Ne indreptam mai lent sau mai rapid spre Republica Teocratica Romania, unde numai cei activi din punct de vedere religios sunt "buni cetateni". Aflam si ca restul nu isi iubesc "cu adevarat" copiii daca nu-i supun la indoctrinare religioasa.

Eu nu vad unde si-a dat in petec, este o citire facuta in mijlocul credinciosilor, textul ala nu se adresa decat insilor care erau in biserica si care cred in principiile acestei institutii.

 

Eu nu vad ca a spus luati topoarele, furcile, coasele si duceti-va peste catolici, darmatii mosqueile si sinagogile, trageti-i pe roata ne non-ortodocsi si aduceti-i pe calea cea drapta. El s-a adresat ordodocsilor si a spus ca din visiunea institutiei in care se afla, trebuie ca sa isi educe copiii in spiritul traditiei crestine, exact asa cum si ei au fost crescuti.

 

wow ce deraiere, bine ca a fost smurdul aproape ca altfel era tragediei,

Mihai27.04.2011 17:36
Se putea sa nu-si dea in petec patriarhul BOR de Pasti ? Evident ca nu. Iata un fragment din mesajul sau, citit in toate bisericile ortodoxe din tara in timpul slujbei de inviere.

 

 

 

Ne indreptam mai lent sau mai rapid spre Republica Teocratica Romania, unde numai cei activi din punct de vedere religios sunt "buni cetateni". Aflam si ca restul nu isi iubesc "cu adevarat" copiii daca nu-i supun la indoctrinare religioasa.

 

Dupa "Pactul de Asistenta Sociala", prin care BOR va face acte de caritate folosind banii statului, religie obligatorie in scoli si mesaje de soiul asta, ma intreb ce mai urmeaza oare ....

 

 

Desi nu-l suport pe Daniel, de data asta are dreptate. Se refera la acei oameni care isi boteaza copiii, merg la biserica de sarbatori doar de ochii lumii, in rest n-avand nicio treaba cu credinta. Cunosc sute asemenea cazuri. Asa ca de data asta a nimerit-o.

 

 

Mai demult ti-am spus ca urasti religia crestina si imi mentin punctul de vedere: e de-ajuns sa citim replicile tale. Exprimi tot ce e contra principiilor crestine: nu te intereseaza problemele celor pe care nu-i cunosti( sa ne amintim de celebra replica despre oamenii din Vaslui), gasesti o justificare oricarei mizerii pentru profit, nu exista prezumtia de nevinovatie( vezi toate discutiile legate de legionari sau de bisericile construite) si multe altele.

 

Oricum, daca te oripilează declaratiile patriarhului, hai sa vedem ce reactie ai la urmatoarele declaratii, aparute in presa din israel.

 

"The sole purpose of non-Jews is to serve Jews, according to Rabbi Ovadia Yosef, the head of Shas's Council of Torah Sages and a senior Sephardi adjudicator.

 

Goyim were born only to serve us. Without that, they have no place in the world " only to serve the People of Israel, he said in his weekly Saturday night sermon on the laws regarding the actions non-Jews are permitted to perform on Shabbat.

According to Yosef, the lives of non-Jews in Israel are safeguarded by divinity, to prevent losses to Jews.

 

In Israel, death has no dominion over them... With gentiles, it will be like any person " they need to die, but [God] will give them longevity. Why? Imagine that one's donkey would die, they'd lose their money.

This is his servant... That's why he gets a long life, to work well for this Jew, Yosef said.

 

 

Why are gentiles needed? They will work, they will plow, they will reap. We will sit like an effendi and eat.

That is why gentiles were created, he added.

 

 

Sa traducem, desi nu cred ca e cazul:

 

"Singurul scop al non-evreilor( goymi) e sa-i serveasca pe evrei" a spus Rabinul Ovadia Yosef, citat de Jerusalem Post. "Goymii au fost creati sa ne serveasca, altfel n-au niciun rost pe lumea asta. Dumnezeu le protejeaza vietile, ei trebuie sa traiasca mult. De ce? Imaginati-va ca ar muri magarul cuiva, acel cineva si-ar pierde toti banii. E servitorul lui, de-aia trebuie sa traiasca, sa munceasca bine pentru evreul sau. De ce e nevoie de ei? Trebuie sa munceasca, sa semene, sa culeaga. Noi trebuie sa stam ca un efendi si sa mancam", a spus Rabinul Yosef.

 

Cine e rabinul Yosef?

 

Yosef este liderul spiritual al partidului Shas, AFLAT IN COALITIA DE GUVERNAMANT A ISRAELULUI. Este recunoscut drept una din autoritatile supreme ale tarii in ceea ce priveste interpretarea Talmudului. A fost rabin sef al Israelului.

 

Stai linistit strezahuzum, stirea e veche, a fost si o gasesti in Jerusalem Post. Tot acolo poti gasi o dezbatere daca "goymii au dreptul sa cumpere pamant in Israel".

 

 

Si asta in secolul XXI, in care vezi-Doamne, romanii sunt "retrograzi" pentru ca inca mai cer respectarea valorilor crestine. Daca acum, in secolul multimedia nu se sfiesc sa vorbeasca asa, oare cum or fi vorbit si gandit acum 80-90 de ani, UNII dintre ei? Dar nu-i asa, romanii au fost extremistii....

 

 

dee27.04.2011 20:43

@Strezahuzum

Reactia ta e exagerata; ia citeste mai atent textul, mai ales finalul, caci vei intelege termenul de "cetatean" al Imparatiei Cerurilor. Ce ai fi vrut sa spuna Biserica? :)) si de cand te influenteaza ce spune biserica?

 

De asemenea, parintii si nasii care botează copiii, dar nu-i cresc sau nu-i educă in credință, nu-i iubesc cu adevarat, deoarece numai copiii botezati si crescuti in credință si vietuire crestină pot deveni buni cetățeni ai Patriei pamantesti si cetățeni ai Patriei ceresti, adică ai Împarăției Cerurilor.

 

@Inciu-Ciuna

Aprindeti bisericile? De ce sa distrugem noi comunitatea aceea de oameni care se regasesc in jurul unor valori comune? Biserica se autodistruge in drumul ei spre marea abandonare spirituala, lovitura de gratie i-o vor da insasi clericii ei.

Inciu-Ciuna27.04.2011 22:18

Aprindeti bisericile,nu lumanarile!

strezahuzum28.04.2011 06:52
Desi nu-l suport pe Daniel, de data asta are dreptate. Se refera la acei oameni care isi boteaza copiii, merg la biserica de sarbatori doar de ochii lumii, in rest n-avand nicio treaba cu credinta. Cunosc sute asemenea cazuri. Asa ca de data asta a nimerit-o.

 

Fac oare parte din cei "90% ortodocsi" ? :D Apropo, de unde stii tu ca vorbeste numai despre ortodocsi ?

 

Aplicand logica sfintiei-sale, copiii ateilor de exemplu nu pot fi "buni cetateni" pentru ca nu sunt botezati. Sau copii musulmanilor. Samd, etc, etc .... Parca totusi scria ceva prin constitutie despre stat laic. Unde oamenii nu trebuie sa se supuna fumurilor din capul liderilor cultelor religioase ca sa fie cetateni ..

 

Mai demult ti-am spus ca urasti religia crestina si imi mentin punctul de vedere: e de-ajuns sa citim replicile tale. Exprimi tot ce e contra principiilor crestine: nu te intereseaza problemele celor pe care nu-i cunosti( sa ne amintim de celebra replica despre oamenii din Vaslui), gasesti o justificare oricarei mizerii pentru profit, nu exista prezumtia de nevinovatie( vezi toate discutiile legate de legionari sau de bisericile construite) si multe altele.

 

:)) Comic. Deci "principiile crestine" fac problemele altora responsabilitatea mea ? Cat despre prezumtia de nevinovatie, tu esti cam ultima persoana abilitata sa vorbeasca cat timp vrei sa se aplice doar legionarilor, insa refuzi sa o acorzi evreilor, comunistilor, samd. Vezi ocaziile repetate in care sustineai ba ca majoritatea evreilor din Basarabia si Bucovina au fost comunisti, ba ca aia impuscati la Odessa au meritat-o ca erau agenti NKVD, samd ...

 

Oricum, daca te oripilează declaratiile patriarhului, hai sa vedem ce reactie ai la urmatoarele declaratii, aparute in presa din israel.

 

"The sole purpose of non-Jews is to serve Jews, according to Rabbi Ovadia Yosef, the head of Shas's Council of Torah Sages and a senior Sephardi adjudicator.

 

Goyim were born only to serve us. Without that, they have no place in the world " only to serve the People of Israel, he said in his weekly Saturday night sermon on the laws regarding the actions non-Jews are permitted to perform on Shabbat.

According to Yosef, the lives of non-Jews in Israel are safeguarded by divinity, to prevent losses to Jews.

 

In Israel, death has no dominion over them... With gentiles, it will be like any person " they need to die, but [God] will give them longevity. Why? Imagine that one's donkey would die, they'd lose their money.

This is his servant... That's why he gets a long life, to work well for this Jew, Yosef said.

 

 

Why are gentiles needed? They will work, they will plow, they will reap. We will sit like an effendi and eat.

That is why gentiles were created, he added.

 

 

Sa traducem, desi nu cred ca e cazul:

 

"Singurul scop al non-evreilor( goymi) e sa-i serveasca pe evrei" a spus Rabinul Ovadia Yosef, citat de Jerusalem Post. "Goymii au fost creati sa ne serveasca, altfel n-au niciun rost pe lumea asta. Dumnezeu le protejeaza vietile, ei trebuie sa traiasca mult. De ce? Imaginati-va ca ar muri magarul cuiva, acel cineva si-ar pierde toti banii. E servitorul lui, de-aia trebuie sa traiasca, sa munceasca bine pentru evreul sau. De ce e nevoie de ei? Trebuie sa munceasca, sa semene, sa culeaga. Noi trebuie sa stam ca un efendi si sa mancam", a spus Rabinul Yosef.

 

Cine e rabinul Yosef?

 

Yosef este liderul spiritual al partidului Shas, AFLAT IN COALITIA DE GUVERNAMANT A ISRAELULUI. Este recunoscut drept una din autoritatile supreme ale tarii in ceea ce priveste interpretarea Talmudului. A fost rabin sef al Israelului.

 

Stai linistit strezahuzum, stirea e veche, a fost si o gasesti in Jerusalem Post. Tot acolo poti gasi o dezbatere daca "goymii au dreptul sa cumpere pamant in Israel".

 

So what ? Ai gasit un rabin care judecand dupa declaratiile postate de tine e un bou. Si liderul unui partid alcatuit probabil din cetateni care-i seamana (altfel nu ar fi membri). Felicitarile mele, ai dovedit ca exista si printre evrei indivizi xenofobi, retrograzi si fanatici din punct de vedere religios. Wow. Ce soc, nu-mi vine sa cred.

 

Ce treaba are rabbi Yosef cu BOR ??? Construieste el cumva vreo sinagoga gigantica cu banii romanilor ? Le da lectii despre cum sa-si creasca copii ? S-a apucat sa imparta romanii dupa criterii stabilite-n barba in romani "buni" si romani "rai" ? Te-ai mutat in Israel cumva si iti face viata grea ?

 

Si asta in secolul XXI, in care vezi-Doamne, romanii sunt "retrograzi" pentru ca inca mai cer respectarea valorilor crestine.

 

Una e respectarea, alta impunerea. Si nu romanii sunt retrogradazi, in masa, ci patriarhul Daniel, impreuna cu organizatia al carei lider este.

dee28.04.2011 07:17

Streza, sa te legi de doua cuvinte (bun cetatean) , sa le rastalmacesti si interpretezi aiurea pentru a ajunge la fabuloasa concluzie ca ne indreptam spre teocratie, inseamna sa faci disectia nimicului. Decat sa ne arunci mereu in fara tot felul de stiri si declaratii senzationale, fapte oripilante, mai bine ti-ai canaliza energiile si ai face un proiect pentru scoaterea cultului ortodox in afara legii, poate asa o sa ajungi sa atingi echilibrul interior, pe care BOR-ul ti-l distruge.

Marius28.04.2011 07:42

multa prostie pe acest topic, multa de tot.

 

pana la urma, e o tara (inca) libera, fiecare crede ce vrea si in cine vrea, nimeni nu este obligat sa mearga la biserica sau sa nu mearga... de asta se numeste liner arbitru, fiecare sa faca asa cum il taie capul.

 

gretoasa e insa tentativa de a impune o anumita opinie, de a-l face pe cel de langa tine sa se simta inferior, fie pentru ca e adeptul bisericii, fie ca dimpotriva, e ateu convins.

Mihai28.04.2011 08:01
Fac oare parte din cei "90% ortodocsi" ? :D Apropo, de unde stii tu ca vorbeste numai despre ortodocsi ?

 

Aplicand logica sfintiei-sale, copiii ateilor de exemplu nu pot fi "buni cetateni" pentru ca nu sunt botezati. Sau copii musulmanilor. Samd, etc, etc .... Parca totusi scria ceva prin constitutie despre stat laic. Unde oamenii nu trebuie sa se supuna fumurilor din capul liderilor cultelor religioase ca sa fie cetateni ..

 

 

 

:)) Comic. Deci "principiile crestine" fac problemele altora responsabilitatea mea ? Cat despre prezumtia de nevinovatie, tu esti cam ultima persoana abilitata sa vorbeasca cat timp vrei sa se aplice doar legionarilor, insa refuzi sa o acorzi evreilor, comunistilor, samd. Vezi ocaziile repetate in care sustineai ba ca majoritatea evreilor din Basarabia si Bucovina au fost comunisti, ba ca aia impuscati la Odessa au meritat-o ca erau agenti NKVD, samd ...

 

Pai stiu ca vorbeste despre ortodocsi pentru ca spune clar: "De asemenea, parintii si nasii care botează copiii, dar nu-i cresc sau nu-i educă in credință".Sensul cuvintelor e evident pentru toata lumea: a-ti boteza copilul nu e de ajuns pentru a fi un bun crestin, ci trebuie si educatie crestina.

 

Nu e comic, e un adevar. Faptul ca tu nu doar ca nu cunosti, ci nici macar nu poti intelege acele principii e trist. Ideea de baza a crestinismului e iubirea fata de aproapele tau( nu din punct de vedere geografic), nu fata de propria persoana.

 

Dar tu nu ai de unde sa stii, egoismul te defineste in absolut.

Mihai28.04.2011 08:06
Aprindeti bisericile,nu lumanarile!

 

De ce?

Stanici28.04.2011 08:27

Ca e cool sa fii anti biserica.

Marius28.04.2011 10:39
Ca e cool sa fii anti biserica.

 

Si sa-ti imaginezi in acelasi timp ca ai descoperit superconspiratia mondiala care te impiedica sa-ti iei un logan?

Robert Aeroth28.04.2011 14:11
Si sa-ti imaginezi in acelasi timp ca ai descoperit superconspiratia mondiala care te impiedica sa-ti iei un logan?

 

 

Asta a fost postarea ce-a mai tare posibila de pe acest topic, am iesit putin afara ca muream de ras.

 

 

 

On: Streza pe tine cu ce te deranjeaza ce zice nea Daniel ? Vrei cumva sa ii luam dreptul la exprimare ca sa te simti tu bine ?? Frate e dreptul fiecarui cetatean sa zica ce vrea, asa ca ia o pastila ca ai ceva tendinte totalitare in tine. Sti tu lupii urla la fel chiar daca au blana diferita...legionarule.

Inciu-Ciuna28.04.2011 21:32
De ce?

 

de ce nu?

 

 

 

Mihai29.04.2011 08:08
de ce nu?

 

 

De ce sa nu distrugem niste locuri pe care multi, foarte multi le considera sfinte? De ce sa nu distrugem o comunitate?

 

 

Asta e singurul tau argument, " de ce nu"?

strezahuzum29.04.2011 10:50
On: Streza pe tine cu ce te deranjeaza ce zice nea Daniel ? Vrei cumva sa ii luam dreptul la exprimare ca sa te simti tu bine ?? Frate e dreptul fiecarui cetatean sa zica ce vrea, asa ca ia o pastila ca ai ceva tendinte totalitare in tine. Sti tu lupii urla la fel chiar daca au blana diferita...legionarule.

 

Robert, uite aici o explicatie mai buna decat as putea sa o fac eu referitor la "care-i problema".

 

Si dreptul la exprimare nu e acelasi lucru cu dreptul la instigare la ura.

Stanici29.04.2011 11:31

Vai, instigare la ura. Instigare la ura e "omorati-i pe jidani". Eu instig la ura. Preotul ala a zis "numai" cu referire la acei crestini care urmeaza caile crestinesti si nu sunt doar cu numele crestin. Nu o intoarce ca la tel aviv, ca nu iti merge.

Mihai29.04.2011 11:53
Robert, uite aici o explicatie mai buna decat as putea sa o fac eu referitor la "care-i problema".

 

Si dreptul la exprimare nu e acelasi lucru cu dreptul la instigare la ura.

 

Ce explicatie e aceea in care se aduce vorba de sondaje despre necredinciosi? Desi respectivul se refera clar, la crestini. Pentru ei era si mesajul. Ca asa vorbeste si Papa: catolicilor.

Daca ti se pare ca patriarhul ala a instigat la ura... ai o mare problema, de fapt prejudecata. Daca asta e instigare la ura, inseamna ca ce-a facut un om politic, intr=un partid de guvernamant din Israel, fost lider al comunitatii mozaice, care zice ca non-evreii sunt magari buni de servit evreii, ce naiba e?

 

Ce spune unul cu functii mult peste patriarh, in statul laic, arunci in derizoriu, doar pentru ca e vorba de altii, dar cand e vorba de romani... Vai vai.

 

 

Apropo de secular umanism - si iliescu era la fel. Oricum, bine ca te-ai dat in fapt.

dee29.04.2011 12:04
Si dreptul la exprimare nu e acelasi lucru cu dreptul la instigare la ura.

Instigare la URA? :)) organizatia aceea e de-a dreptul penibila, ca sa nu spun de cei care-i fac propaganda. Probabil au nevoie de donatii si trebuie sa se afirme.

 

Analiza pe text, ca la scoala:

"parintii si nasii care botează copiii, dar nu-i cresc sau nu-i educă in credință, nu-i iubesc cu adevarat, deoarece numai copiii botezati si crescuti in credință si vietuire crestină pot deveni buni cetățeni ai Patriei pamantesti si cetățeni ai Patriei ceresti, adică ai Împarăției Cerurilor."

 

Buni cetateni ai Patriei ( cu ambele ipostaze: lumeasca si cereasca) cum naiba poti sa fii daca nu urmezi credinta crestina? Poti sa fii bun cetatean al patriei lumesti , fara sa cresti in credinta crestina, insa nu poti fi si al Patriei ceresti, din moment ce nu crezi in asa ceva si nu urmezi invataturile crestine, nu? Unde e instigarea la ura? ateii se simt discriminati ca ei nu vor ajunge in patria cereasca? :-)))) nici macar celelalte culte nu trebuie sa se simta lezate, caci se intelege ca e un mesaj adresat ortodocsilor.

 

Expresia "nu-i iubesc cu adevarat" in conceptie religioasa se refera la faptul ca un parinte crestin care-si iubeste copilul vrea ca acesta sa ajunga si in Imparatia cerurilor(adica sa-si continue viata), deci trebuie sa aiba grija de educatia lui, nu doar sa-l boteze, ce inseamna doar initierea pe calea credintei. Unde e instigarea la ura?! nu inteleg de ce liber cugetatorii, agnosticii, ateii trebuie sa dea in cei care cred si-i deconsidera. Daca unii sunt creduli, naivi sau nu treaba lor.

Stanici29.04.2011 12:31

Dau ei, dau pe net pana cand gusta o bordura mergand pe strada si apoi se scarpina dupa ureche si se intreaba de ce.

Mihai29.04.2011 14:52
Instigare la URA? :)) organizatia aceea e de-a dreptul penibila, ca sa nu spun de cei care-i fac propaganda. Probabil au nevoie de donatii si trebuie sa se afirme.

 

Analiza pe text, ca la scoala:

"parintii si nasii care botează copiii, dar nu-i cresc sau nu-i educă in credință, nu-i iubesc cu adevarat, deoarece numai copiii botezati si crescuti in credință si vietuire crestină pot deveni buni cetățeni ai Patriei pamantesti si cetățeni ai Patriei ceresti, adică ai Împarăției Cerurilor."

 

Buni cetateni ai Patriei ( cu ambele ipostaze: lumeasca si cereasca) cum naiba poti sa fii daca nu urmezi credinta crestina? Poti sa fii bun cetatean al patriei lumesti , fara sa cresti in credinta crestina, insa nu poti fi si al Patriei ceresti, din moment ce nu crezi in asa ceva si nu urmezi invataturile crestine, nu? Unde e instigarea la ura? ateii se simt discriminati ca ei nu vor ajunge in patria cereasca? :-)))) nici macar celelalte culte nu trebuie sa se simta lezate, caci se intelege ca e un mesaj adresat ortodocsilor.

 

Expresia "nu-i iubesc cu adevarat" in conceptie religioasa se refera la faptul ca un parinte crestin care-si iubeste copilul vrea ca acesta sa ajunga si in Imparatia cerurilor(adica sa-si continue viata), deci trebuie sa aiba grija de educatia lui, nu doar sa-l boteze, ce inseamna doar initierea pe calea credintei. Unde e instigarea la ura?! nu inteleg de ce liber cugetatorii, agnosticii, ateii trebuie sa dea in cei care cred si-i deconsidera. Daca unii sunt creduli, naivi sau nu treaba lor.

 

Ateii si "liber-cugetatorii"( ce denumire fatarnica) ii desconsidera pe crestini pentru a arata lumii cat de egali suntem toti, in lumea aia "libera" pe care o predica ei.

axl29.04.2011 15:34

Parada de ateism e la fel de scarboasa ca aia opusa.

«1789101118»