Se putea sa nu-si dea in petec patriarhul BOR de Pasti ? Evident ca nu. Iata un fragment din mesajul sau, citit in toate bisericile ortodoxe din tara in timpul slujbei de inviere.
Ne indreptam mai lent sau mai rapid spre Republica Teocratica Romania, unde numai cei activi din punct de vedere religios sunt "buni cetateni". Aflam si ca restul nu isi iubesc "cu adevarat" copiii daca nu-i supun la indoctrinare religioasa.
Dupa "Pactul de Asistenta Sociala", prin care BOR va face acte de caritate folosind banii statului, religie obligatorie in scoli si mesaje de soiul asta, ma intreb ce mai urmeaza oare ....
Desi nu-l suport pe Daniel, de data asta are dreptate. Se refera la acei oameni care isi boteaza copiii, merg la biserica de sarbatori doar de ochii lumii, in rest n-avand nicio treaba cu credinta. Cunosc sute asemenea cazuri. Asa ca de data asta a nimerit-o.
Mai demult ti-am spus ca urasti religia crestina si imi mentin punctul de vedere: e de-ajuns sa citim replicile tale. Exprimi tot ce e contra principiilor crestine: nu te intereseaza problemele celor pe care nu-i cunosti( sa ne amintim de celebra replica despre oamenii din Vaslui), gasesti o justificare oricarei mizerii pentru profit, nu exista prezumtia de nevinovatie( vezi toate discutiile legate de legionari sau de bisericile construite) si multe altele.
Oricum, daca te oripilează declaratiile patriarhului, hai sa vedem ce reactie ai la urmatoarele declaratii, aparute in presa din israel.
"The sole purpose of non-Jews is to serve Jews, according to Rabbi Ovadia Yosef, the head of Shas's Council of Torah Sages and a senior Sephardi adjudicator.
Goyim were born only to serve us. Without that, they have no place in the world " only to serve the People of Israel, he said in his weekly Saturday night sermon on the laws regarding the actions non-Jews are permitted to perform on Shabbat.
According to Yosef, the lives of non-Jews in Israel are safeguarded by divinity, to prevent losses to Jews.
In Israel, death has no dominion over them... With gentiles, it will be like any person " they need to die, but [God] will give them longevity. Why? Imagine that one's donkey would die, they'd lose their money.
This is his servant... That's why he gets a long life, to work well for this Jew, Yosef said.
Why are gentiles needed? They will work, they will plow, they will reap. We will sit like an effendi and eat.
That is why gentiles were created, he added.
Sa traducem, desi nu cred ca e cazul:
"Singurul scop al non-evreilor( goymi) e sa-i serveasca pe evrei" a spus Rabinul Ovadia Yosef, citat de Jerusalem Post. "Goymii au fost creati sa ne serveasca, altfel n-au niciun rost pe lumea asta. Dumnezeu le protejeaza vietile, ei trebuie sa traiasca mult. De ce? Imaginati-va ca ar muri magarul cuiva, acel cineva si-ar pierde toti banii. E servitorul lui, de-aia trebuie sa traiasca, sa munceasca bine pentru evreul sau. De ce e nevoie de ei? Trebuie sa munceasca, sa semene, sa culeaga. Noi trebuie sa stam ca un efendi si sa mancam", a spus Rabinul Yosef.
Cine e rabinul Yosef?
Yosef este liderul spiritual al partidului Shas, AFLAT IN COALITIA DE GUVERNAMANT A ISRAELULUI. Este recunoscut drept una din autoritatile supreme ale tarii in ceea ce priveste interpretarea Talmudului. A fost rabin sef al Israelului.
Stai linistit strezahuzum, stirea e veche, a fost si o gasesti in Jerusalem Post. Tot acolo poti gasi o dezbatere daca "goymii au dreptul sa cumpere pamant in Israel".
Si asta in secolul XXI, in care vezi-Doamne, romanii sunt "retrograzi" pentru ca inca mai cer respectarea valorilor crestine. Daca acum, in secolul multimedia nu se sfiesc sa vorbeasca asa, oare cum or fi vorbit si gandit acum 80-90 de ani, UNII dintre ei? Dar nu-i asa, romanii au fost extremistii....