FC Steaua Arhiva Forum
Arhiva forumului FC Steaua — conservata in regim doar-citire. Postarea a fost dezactivata. Inapoi la site

Ortodoxismul si Biserica Ortodoxa Romana

«18910111218»
Robert Aeroth29.04.2011 17:23
Robert, uite aici o explicatie mai buna decat as putea sa o fac eu referitor la "care-i problema".

 

Si dreptul la exprimare nu e acelasi lucru cu dreptul la instigare la ura.

 

De data asta nu ai dreptate si esti si foarte subiectiv. Incearca sa citesti obiectiv ce a scris dee.

 

@axl extremistii sunt la fel chiar daca sunt in tabere opuse.

Liviu: VPM29.04.2011 19:23

Daca punem natura vs. Dumnezeu? ce iese?, e clar ca este o industrie si o manipulare in masa si cu credinta asta.

Mihai02.05.2011 15:16
Daca punem natura vs. Dumnezeu? ce iese?, e clar ca este o industrie si o manipulare in masa si cu credinta asta.

 

Poti sa elaborezi subiectul sau te-ai multumit sa ne arunci din lumina gandurilor tale si sa pleci? Si mai ales, cu ce te-a manipulat pe tine credinta. As fi interesat sa-mi faci o lista.

Liviu: VPM02.05.2011 21:00
Poti sa elaborezi subiectul sau te-ai multumit sa ne arunci din lumina gandurilor tale si sa pleci? Si mai ales, cu ce te-a manipulat pe tine credinta. As fi interesat sa-mi faci o lista.

Meriti sa traiesti ma, beau o bere in cinstea ta. Eu mi-am exprimat opinia si de ce crezi tu ca pe mine? din ce am vazut si intalnit asa am considerat. :puke:

strezahuzum03.05.2011 08:34
Analiza pe text, ca la scoala:

"parintii si nasii care botează copiii, dar nu-i cresc sau nu-i educă in credință, nu-i iubesc cu adevarat, deoarece numai copiii botezati si crescuti in credință si vietuire crestină pot deveni buni cetățeni ai Patriei pamantesti si cetățeni ai Patriei ceresti, adică ai Împarăției Cerurilor."

 

 

Buni cetateni ai Patriei ( cu ambele ipostaze: lumeasca si cereasca) cum naiba poti sa fii daca nu urmezi credinta crestina? Poti sa fii bun cetatean al patriei lumesti , fara sa cresti in credinta crestina, insa nu poti fi si al Patriei ceresti, din moment ce nu crezi in asa ceva si nu urmezi invataturile crestine, nu? Unde e instigarea la ura? ateii se simt discriminati ca ei nu vor ajunge in patria cereasca? :-)))) nici macar celelalte culte nu trebuie sa se simta lezate, caci se intelege ca e un mesaj adresat ortodocsilor.

 

Nu asa de repede. In primul si in primul rand, nu e vorba de o patrie (cu oricate ipostaze) ci de doua separate : pamanteasca si cereasca. Nu-i disputa nimeni dreptul lui Daniel de a vorbi despre Imparatia Cerurilor de dimineata pana seara, daca vrea. Insa nici patriarhul BOR nici altcineva NU are dreptul sa imparta cetatenii Romaniei in cetateni "buni" si cetateni "rai" dupa niste criterii arbitrare. Comunistii faceau acelasi lucru pe tema "originii sociale sanatoase", ma indoiesc ca ai vrea sa ne intoarcem la asa ceva.

 

Unde e instigarea la ura?!

 

Vezi mai sus. O societate moderna nu imparte cetatenii in "buni" si "rai". Aia e instigare la ura, indiferent sub ce sofisme s-ar ascunde.

 

nu inteleg de ce liber cugetatorii, agnosticii, ateii trebuie sa dea in cei care cred si-i deconsidera. Daca unii sunt creduli, naivi sau nu treaba lor.

 

Liber cugetatorii, agnosticii si ateii nu lovesc credinciosii in nici un fel. Asta daca nu practici tehnica "guilt by association" si pui semnul egal intre ei si alde Hitchens si Dawkins.

 

Mult mai intalnita e situatia contrara. Pana si mult-cantatul "ateism" al comunistilor era apa de ploaie, Petru Groza de exemplu fiind inmormantat cu tot ceremonialul religios. Iar persecutiile suferite de unii membri ai cultelor religioase au fost consecinta opozitiei lor fata de regim, nu din cauza credintei per se.

Mihai03.05.2011 10:40
Nu asa de repede. In primul si in primul rand, nu e vorba de o patrie (cu oricate ipostaze) ci de doua separate : pamanteasca si cereasca. Nu-i disputa nimeni dreptul lui Daniel de a vorbi despre Imparatia Cerurilor de dimineata pana seara, daca vrea. Insa nici patriarhul BOR nici altcineva NU are dreptul sa imparta cetatenii Romaniei in cetateni "buni" si cetateni "rai" dupa niste criterii arbitrare. Comunistii faceau acelasi lucru pe tema "originii sociale sanatoase", ma indoiesc ca ai vrea sa ne intoarcem la asa ceva.

 

 

 

Vezi mai sus. O societate moderna nu imparte cetatenii in "buni" si "rai". Aia e instigare la ura, indiferent sub ce sofisme s-ar ascunde.

 

 

 

Liber cugetatorii, agnosticii si ateii nu lovesc credinciosii in nici un fel. Asta daca nu practici tehnica "guilt by association" si pui semnul egal intre ei si alde Hitchens si Dawkins.

 

Mult mai intalnita e situatia contrara. Pana si mult-cantatul "ateism" al comunistilor era apa de ploaie, Petru Groza de exemplu fiind inmormantat cu tot ceremonialul religios. Iar persecutiile suferite de unii membri ai cultelor religioase au fost consecinta opozitiei lor fata de regim, nu din cauza credintei per se.

 

 

Incercarile astea penibile de a gasi instigari la ura sunt mai mult decat binevenite. Demonstreaza din ce aluat esti facut si te pun la coltul forumului. Atata prostie deghizata in cuvinte simandicoase n-am mai vazut demult.

 

In morala crestina - pe care n-o cunosti - nu exista DOUA PATRII DISTINCTE. Ci aceeasi, din doua parti INDISTRUCTIBIL legate intre ele. Pentru ca ce faci aici influenteaza destinul pe care-l ai in cealalta. De-aia majoritatea covarsitoare a credinciosilor sunt si patrioti.

 

Dar tu incerci sa faci o distinctie care nu exista pentru a justifica niste acuzatii fanteziste. Tu ca ateu, mamifer vorbitor sau cum ti-oi spune nu poti sa alegi din mesajul crestin, adresat crestinilor, doar partile care-ti convin( alea lumesti) si sa le accepti sau nu. Daca nu esti credincios, mesajul nu ti se adreseaza si punct.

 

Statele moderne nu fac diferenta dintre ceteteni buni si rai zici? Pai ce faci cu cetatenii americani tinuti in conditii inumane la Guantanamo? Ei ce sunt? Sau nu mai sunt nici cetateni...?

 

In ceea ce priveste ateismul comunismului, ca de-obicei manipulezi grosolan. Pai l-ai gasit pe Petru Groza drept exceptia care confirma regula si asta pentru ca in Romania nu existau comunisti autohtoni.

 

Erau doar prietenii tai alogenii, pe care nu vrei sa-i recunosti si sovieticii s-au multumit cu oricine. Probabil bisericile daramate de comunism erau doar asa "de fitza", ca de fapt oamenii erau credinciosi.

 

Pai "membrii cultelor religioase" se opuneau regimului care le lua libertatea de constiinta, le impunea valori false si alt mod de viata decat cel crestin, de-aia se opuneau. Credinta e un mod de a trai, nu "cult religios".

 

Rar am vazut un om mai limitat si ingust la minte ca tine...Mi-e mila, sincer.

dee03.05.2011 11:32
Vezi mai sus. O societate moderna nu imparte cetatenii in "buni" si "rai". Aia e instigare la ura, indiferent sub ce sofisme s-ar ascunde.

 

E o deducere usor simplista. Raman la parerea ca nu ai inteles semnificatia mesajului transmis de catre Patriarh credinciosilor ortodocsi si de aici toata inversunarea ta de a demonstra ca au dorit sa instige la ura sau sa induca in eroare lumea. Un cleric, atunci cand le vorbeste enoriasilor despre om, nu-l disociaza de calitatea sa de crestin, deci cetatean bun, trebuie inteles in sens crestinesc ce inseamna, doar Biserica nu face educatia strict civica, ci religioasa.

 

Probabil pe viitor, vor trebui sa spuna niste fraze mult mai sofisticate de genul "cei care nu-si insusesc invataturile crestine, pot fi cetateani buni ai patriei pamantesti, pentru ca moralitate exista si in afara crestinismului, insa nu si cetateni buni ai patriei ceresti, deci numai cei crescuti in credință si vietuire crestină pot deveni buni cetățeni ai Patriei pamantesti si cetățeni ai Patriei ceresti, adică ai Împarăției Cerurilor" Acum ti se pare mai logic? banuiesc ca vrei ca Biserica Ortodoxa sa dezbata moralitatea in afara crestinismului,nu? deci sa se dezica de rolul ei. Tare ma tem si in acest caz vor exista organizatii obscure care sa se sesizeze si sa inflameze,doar ei vor sa discrediteze Biserica cu orice pret, chiar si cu pretul ridicolului pe care si l-au insusit.

 

p.s ce ne facem cu pasajele din Coran sau Tora care ne pun pe noi intr-o lumina nefavorabila? de ce nu te sesizezi atunci cand se citesc/recita versete in timpul slujbelor ? alea nu instiga la ura, nu e discriminare ca ne fac rai? orice declaratie trebuie analizata in functie de context, daca nu, ne transformam in paranoici.

Alexandru H.04.05.2011 20:40

http://www.adevarul.ro/actualitate/Secretu..._473953079.html

 

Biserica vad ca s-a combinat cu carciuma intr-un soi de cladire multifunctionala... :)) Bisnita, taxa de protectie, comercializare de produse neconforme si neautorizate...

Robert Aeroth04.05.2011 20:58

Sa va zic eu una asa la bautura despre poporu ales. Voi l-ati crucificat pe Iisus si toata planeta nu prea va inghite de pe vremea romanilor pana in zilele noastre nimeni multi nu va suporta, motivul este ca vreti mereu sa va dati destepti si tratati cu aere de superioritate orice nu e ca voi. Mai usor luati un diazepam in plm si fiti mai prietenosi in exprimare numai cautati dracu nod in papura la orice declaratie si gest al nu's cui.

strezahuzum06.05.2011 06:21
Stanici06.05.2011 07:13

Pai muta-te, ma. Simplu. V-au facut americanii stat artificial, mutati-va toti acolo, ca atunci cand va va da hezbolahul nucleara, sa scape toata lumea de semintia jidaneasca.

Robert Aeroth06.05.2011 20:22

De ce esti extremist ma Stanele ? Lasai frate sa traiasca si ei din partea mea sa stea oriunde si in Romania si peste tot doar sa termine odata cu asta cu multiculturalismu. Franta,Germania,Danemarca si cam toate tarile din europa nu mai vor multiculturalism a fost un proiect esuat.

 

Ca tot aveam un fan Napoleon pe aici: Bonnie incerca sa ii emancipeze pe evrei el dorea sa ii transforme in cetateni francezi. Cam asta vrem noi cu toti locuitorii tarii noastre. Eu personal nu vreau sa plece nimeni nici ungurii nici nimeni doar ca inainte de toate sa fie cetateni ai Romaniei, ce fac ce vorbesc in spatiul privat mi se rupe (atat timp cat nu se incalca legile desigur).

dee11.05.2011 04:13

m-am tot gandit daca sa-i las lui Streza sau Alexandru satisfactia de a posta stirea acesta stiind inclinatiile lor spre SENZATIONAL- B.O.R .... :rolleyes:

 

Conflict Patriarhia Romana-Patriarhia Ierusalimului

 

poze: Biserica din Ierihon, constructie inceputa in 1999 + complexul parohial din vecinatatea ei

biserica_asezamantul_romanesc_ierihon_israel.jpg

Asezamantul_romanesc_de_la_Ierihon__in_constructie_deocamdata__2.jpg

Le reseau pansant11.05.2011 06:21

Eu nu vad unde este senzationalismul, adica ok l-au excomunicat (cum naiba se spune in cazul religiei noastre) pe Patriarh si ne-au luat la 11m ca nu am respectat nu stiu ce randuiala, dar asta nu schimba cu nimic situatia. Terenul a fost donat BOR de un cetatean roman stabilit de multi ani in Israel iar Biserica si tot complexul au fost facute din donatii si banii BOR.

 

Din ce am inteles este vorba de un fel de autorizatie 'duhovniceasca' pentru a putea ridica biserica, atat si nimic mai mult.

Mihai11.05.2011 06:50

E simplu: niste oameni care nu pot sa inteleaga spiritul credintei, vor gasi mereu pretexte sa se ia de aspecte ce tin de forma ei...

 

Suflete mici, oameni asemenea.

Stanici11.05.2011 07:14

Asta cu excomunicatul e caterinca maxima. Adica, e un fel de interdictie in Rai. Uite, ma, cine au inventat primii interdictiile =)).

Adica vine unul mai in varsta, care sta mai aproape de Ierusalim si are ca job religia ortodoxa si imi explica : "cuaie, nu mai ai voie in Rai ca nu ai autorizatie de constructie de la Sf. Petru, care imi trimite mie faxul de accept sau decline si cu care sunt si tovaras pe feisbuc. Asa ca, in your face!". Prefer de 10 ori un calugar, pustinc ori whatever pentru consfatuire in ale sufletului in locul unui jmecheras de-asta cu aere de superioritate.

 

P.S.:Jandarmii nostri sunt un fel de misionari ai fotbalului, sa inteleg?

dee11.05.2011 07:43

@LRP

crezi ca s-au trezit dupa 12 ani cei din Ierusalim ca le trebuie "autorizatie duhovniceasca"? mai degraba cred ca vor sa elimine concurenta, complexul ala de langa biserica e numai bun de cazat pelerini, deci astia ai nostri o sa faca niste bani, le "fura" din clienti :))

 

@Stanici

pe orice proiect de biserica pe care-l faci in Cluj, ai nevoie de stampila mitropolitului, n-are legatura cu autorizatia de construire (pe aceea o primesti independet de forurile clericale), un fel de aviz al acestora ca sunt de acord cu acel lacas de cult, care e de sine statator, insa se afla sub juridisctia lor. Bartolomeu Anania era mai dur : "ce-i asta? ce-s cu turlele astea? zbang-zbang, taia cu o line si-i punea sa refaca". Cred ca stampila respectiva nu o au ai nostri, "autorizatia duhovniceasca". Eu n-am inteles daca biserica aceea apartine de B.O.R sau apartine de Patriarhia Ierusalimului. Acestia nu sunt peste Patriarhia Romana, nici peste cea Rusa, Greaca, Bulgara etc... au acelasi rang, deci nu pot sa excominice patriarhia romana ; pot doar sa spuna ca biserica din Ierihon nu apartine (sau nu mai apartine) de Patriarhia Ierusalimului. Mare branza :)

 

Patriarhia Ierusalimului a rupt relatiile cu cea Romana, considerandu-se ca acestia aveau nevoie de aprobarea lor pentru orice lacas de cult ortodox se construieste in Ierusalim. Habar n-am ce sinoade au ei si ce n-a respectat partea romana.

Decizia luată ieri de Sfantul Sinod al Patriarhiei Ierusalimului "in unanimitate si cu parere de rau" a fost motivata intr-un comunicat oficial publicat pe site-ul institutiei prin incalcarea Sinoadelor Ecumenice si Locale de catre Patriarhia Romana care "a construit in ultimul deceniu Biserica Asezamantului romanesc fară incuviintarea canonică a Patriarhiei Ierusalimului, sub omoforul careia se află bisericile ortodoxe din Țara Sfantă".
Stanici11.05.2011 08:22

Dee, ma refeream la "autorizatia de construire" data de Sfantul Petru, adica la dreptul spiritual, consimtamantul Cerurlui de construire a unei biserici intr-un anumit tinut. Pai ce plm sunt patriarhiile astea, haite de maidanezi, cu teritoriul bine marcat? Le e ca le ia lacasul romanesc painea de la gura? In loc sa zica "bine, ba, ca s-a mai facut o Casa a Domnului in care toti credem", idiotii se leaga de niste ierarhizari sau ce e p-acolo strict lumesti. Adica daca sunt credincios roman si cred cu tarie ca la Ierusalim e mormantul lui Cristos, tre' sa ma rog neaparat la biserica lor? Mai da-i in plm de parveniti care s-au vazut crestini intr-o zona sfanta si incearca sa o monopolizeze dpdv spiritual. Adica, daca maine ar aparea un site nou al suporterilor stelisti, astia de pe fcs ar fi indignati si i-ar bana? :))

dee11.05.2011 08:30

stiu Stanici, insa daca exista o intelegere intre parti, aceasta trebuia respectata de partea romana si sa faca tot posibilul sa intre in "legalitate canonica" .Cine stie de ce nu si-au dai aia acordul, sigur ascund ceva interese. Nu s-a opus comunitatea musulmana din Ierusalim ca se face o noua biserica crestina si sare Patriarhia Ortodoxa a Ierusalimului :))

Alexandru H.11.05.2011 11:12

dee, e straniu ca ma intrebi... pentru ca am fost la Ierihon recent iar biserica romaneasca a fost una din obiectivele mele. Ca paranteza, anul asta chiar si ministrul de externe a fost pe acolo.

 

Ok, hai sa le iau pe rand:

 

a) Biserica Asezamantului Romanesc e o afacere, in cel mai pur sens al cuvantului. Pachetul acela complet de apa din Iordan/cruce sfintita/ulei de masline, pe care il poti gasi in Ierusalim la arabi cu 5 shekeli (2 dolari) costa la magazinul romanesc 15 dolari (e valabil si la alte produse tipice). Cat am fost acolo, am vazut vreo 3 autocare pline cu turisti rusi care au cumparat cu plasele.

 

b) Stareta (care apropo avea Iphone 4, m-am amuzat!) are planuri mari: pe langa faptul ca trebuie sa termine un sfert de hotel, vrea sa faca o parcare, o biblioteca si chiar un centru de studii biblice. Care e interesul? In Ierihon sunt doar 2 zone religioase ortodoxe: biserica romaneasca si cea care apartine de Patriarhia Ierusalimului, o biserica a Ispitirii (aflata pe dealul unde se considera ca a fost ispitit Iisus de catre diavol). Numai ca biserica Ierusalimului e destul de izolata, nu are cai de comunicatii, deci ca tourist trap ar functiona doar daca ar fi singura de acel gen. La cum se vrea sa devina biserica romaneasca, aia ar da probabil faliment. Cearta dintre Patriarhii are un sens profund lumesc, materialist si probabil ar ingretosa pe crestinii onesti... Nu e deloc o intamplare ca in Ierusalim toate zonele sfinte sunt sub control musulman, pentru ca arabii sunt un element de echilibru fundamental intr-o zona unde ortodocsii, catolicii, armenii, etiopienii, monofizitii s-ar omori de la o lumanare pusa gresit.

 

c) O chestie interesanta: figura lui Daniel e zugravita in biserica, dar nu la vedere, ci undeva pe la subsol.

 

Pun si niste poze

 

19836518894744391451309.jpg

 

Asta e biserica. In spate vedeti zona unde se construieste.

 

19070718894783992441309.jpg

 

Pisicina aia veche ar trebui dezmembrata pentru ca acolo ar trebui sa se construiasca biblioteca si centrul de studii biblice.

 

19749718894786792511309.jpg

 

Acela este dealul Ispitirii, unde se afla manastirea Ierusalimului. Practic imposibil sa faci turism modern, cu autocare, parcari si hoteluri, acolo...

 

---------------

 

Am si niste povesti frumoase cu evrei, dar iar sar legionarii de pe forum cu lozinci de fugarire... :))

greenyes04.06.2011 11:39

Preluat de pe: http://vlad-Mihai.blogspot.com/2010/09/par...u-Tudor-in.html

 

Parintele Martir Daniil Sandu Tudor, in iuresul anchetei de la Aiud. Marturii cutremuratoare despre moartea monahului

 

Dosarul Rugului Aprins reprezintă cel mai concludent exemplu de persecutie religioasa Desi Constitutia garanta libertatea religioasa acest privilegiu era socotit o mască pentru promovarea diverselor obiective politice antidemocratice de catre elemente dusmanoase.

Unul dintre cele mai interesante dosare pe care Securitatea le-a fabricat a fost Alexandru Teodorescu si altii, intr-un cuvant Rugul Aprins. Astazi, acest dosar, conform specialistilor, reprezintă un model de reprimare la adresa crestinismului ortodox.

 

Dosarul Penal 202, Alexandru Teodorescu si altii, aflat astazi la Arhiva Consiliului National pentru Studierea Arhivelor Securității (A.C.N.S.A.S.), provenit de la Arhivele Ministerului de Justitie, sectia Instante Militare, este format din zece volume cuprinzand anchetele, recursul si actele de penitenciar ale intregului lot. George Enache, in Ortodoxie si putere politică in Romania contemporana pe baza documentelor de la A.C.N.S.A.S., reface luptele de culise duse de catre cele mai prestigioase fete bisericesti din perioada ateisa acordand, cu această ocazie, un spatiu amplu dosarului amintit.

 

A adera la doctrina Bisericii inseamnă o desprindere de comunism

Desi asociatia Rugul Aprins fusese legal infiintata intelectualii adunati la manastirea Antim au fost catalogati drept inamicii poporului. Astfel, potrivit opiniei de atunci, a adera la doctrina Bisericii si a practica in mod sistematic cultul inseamnă o desprindere, cel putin spirituala de comunism. Cu toate acestea, Sandu Tudor, in ciuda vicisitudinilor, s-a ridicat impotriva materialismului dialectic ateist in numele spiritualității ortodoxe. Iar pentru această culpă securitatea i-a fabricat, ca de altfel si in alte situatii, un vast dosar de ancheta

 

George Enache, in capitolul Daniil Sandu Tudor, pagini din dosarul de anchetă 113668, ce face parte din studiul CNSAS, Arhivele Securității, publică dosarul de anchetă al invinuitului. Din acest document aflam că initial parintele Daniil Sandu Tudor a fost acuzat de infractiunea de uneltire contra ordinii sociale (articolul 209 din Codul Penal al R.P.R.), ca apoi să i se aducă noi invinuiri.

 

Daniil Sandu Tudor, invinuit că ar fi defaimat Uniunea Sovietică

 

Inculpatul este acuzat că in perioada 1933-1938, pe cand era directorul ziarului Credinta, ar fi semnat articole in care ar fi sustinut patrunderea fascismului in Romania. Apoi, este invinuit că ar fi defaimat Uniunea Sovietică si ordinea socială existentă in stat.

 

Cu privire la manifestarile culturale organizate la manastirea Antim, in viziunea securității, conferintele au fost îndreptate impotriva regimului instaurat in Romania. Desigur, această acuzatie era cel mai usor de adus dar, in acelasi timp, cel mai greu de probat.

 

Marius Oprea, in studiul Adevarata calatorie a lui Zahei, formulează o gravă acuzatie la adesa scriitorului Zaharia Stancu. Exegetul consideră că sub numele conspirativ Zamfir Pană, intalnit in trei declaratii in dosarul lui Sandu Tudor, se ascunde Zaharia Stancu, prieten si colaborator al revistelor Floarea de foc si Credinta. Comentand acest aspect, Marius Oprea sustine că nu este imposibil ca Zaharia Stancu (...) să-l fi tradat de-a binelea a doua oară.

 

Taria de caracter nu l-a parasit de-a lungul anchetei

 

Securitatea, cautand noi capete de acuzare, i-a introdus in celula timp de o lună de zile, un informator. Noul camarad, periodic, era scos pentru a da declaratii cu privire la comportamentul inculpatului. Spune că este acuzat mereu că si el desfășoară activitate legionară sub masca duhovniceasca Neagă acest lucru spunand ca desi caută să arate celor ce vin la el calea adevarului si pericolul ce-l prezintă acesti anti-crestini, atei adevarati ce sunt comunisti, nu se poate numi activitate legionară. Prin urmare, darzenia, taria de caracter nu l-au parasit de-a lungul dificilei anchete.

 

Pentru a strange noi dovezi, securitatea folososeste si binecunoscuta metodă de confruntare cu alti membri ai grupului, dar fară succes. Parintele Daniil Sandu Tudor a recunoscut doar declaratiile pe care ceilalti membri le facuseră anterior.

 

În cautarea de noi dovezi, anchetatorii, rascolind bibliotecile, gasesc zece articole publicate in Credinta, cu un puternic caracter anticomunist, pe baza carora este invinuit de activitate intensă contra clasei muncitoare.

 

Sentinta numarul 125, din 8 noiembrie 1958, cuprinde urmatoarea precizare: De asemenea prin articolele scrise in ziarul Credinta in perioada 1933-1938 inculpatul Teodorescu Alexandru a dus o intensă propagandă anticomunista calomniind si defaimand Uniunea Sovietică si elogiind oranduirea capitalista Astfel, din cuprinsul articolelor Bestialitatea moderna Religia ateismului rus, Între sobor si soviet si altele rezultă ura neimpacată a inculpatului Teodorescu Alexandru impotriva clasei muncitoare si miscarii muncitoresti, dovedindu-se a fi un aparator credincios al oranduirii burghezo-mosieresti si un propagator infocat al ideologiei fasciste. Pentru a-și ascunde aceasă activitate criminala după 23 august 1944 inculpatul Teodorescu Alexandru s-a calugarit, stabilindu-se la Manastirea Antim din Bucuresti, unde si-a continuat activitatea sa dusmanoasă stabilind legaturi cu o serie de elemente legionare asa cum sunt: Braga Roman, Ghiuș Vasile Benedict, Anania Valeriu, precum si cu inculpatul Mironescu Alexandru, si impreună au trecut la infiintarea unei grupari intelectuale Rugul Aprins in cadrul careia să-și continue in mod organizat activitatea lor antidemocrata Astfel, inculpatul Teodorescu Alexandru, in calitate de sef al asociatiei Rugul Aprins, in perioada 1945-1948 a organizat la Manastirea Antim o serie de intruniri cu membrii grupului cat si cu elemente ce vizau manastirea, in cadrul carora pe langă problemele de ordin mistic-religios au desfășurat si o intensă activitate contrarevolutionară.

 

Astfel, după cum se poate observa, sub eticheta de legionari, era pedepsit delictul de a gandi altfel decat noua politică care se impunea in Romania. Din cercetarile efectuate in ultima perioadă rezultă că grupul Rugului Aprins și-a exercitat dreptul pe care, teoretic, orice roman il avea, de a crede si de a-și practica credinta religioasă in mod liber.

 

Retragerea la schitul Rarau, interpretată ca o pregatire de rascoală

 

Cu privire la retragerea pe timpul verii a catorva studenti la schitul Rarau, securitatea, fidelă invățăturii marxiste, a interpretat Dorinta de renasere spirituală ca fiind o mască ce ascundea o pregatire în munti de rasculare a tuturor legionarilor. În viziunea anchetatorilor, parintele Daniil Sandu Tudor începand cu anul 1955, a trecut la reorganizarea acesteia. Cat priveste modul in care se formase presupusa rascoala securitatea, vigilenta oferi instantei urmatoarea explicatie: au atras tinerii intr-o activitate mistico-religioasă (...) manifestandu-se cu ei dusmanos la adresa ordinii sociale existente. Desigur, educatia mistico-religioas㝠se facea, din punctul lor de vedere, în spirit ostil regimului existent, cautandu-se totodată si defaimarea Uniuni Sovietice.

 

În ciuda istovitoarei anchete, care se desfășură timp de peste patru luni de zile, anchetatorii s-au vazut in situatia să concluzioneze: Nu s-a scos nimic de la el.

 

Astfel, in urma cercetarilor efectuate, după această pseudo-ancheta parintele Daniil Sandu Tudor este acuzat de activitate ostilă clasei muncitoare si de sustinere a fascismului, de organizare a unei activități contrarevolutionare in cadrul asociatiei Rugul Aprins in perioada 1945-1948, precum si de întruniri subversive cu fosti membri ai asociatiei Rugul Aprins si alte elemente in perioada 1955-1958.

 

 

Securitatea considera Rugul Aprins o organizatie subversivă

 

În viziunea securității, Rugul Aprins era o organizatie subversivă unde s-au tinut mai multe sedinte cu caracter conspirativ, au atras o serie de elemente reactionare din randul studentilor si i-au instigat la actiuni contrarevolutionare impotriva oranduirii de stat democratice din R. P. R. Prin urmare, faptele tuturor condamnatilor intrunesc in drept elementele constitutive ale infractiunii de crimă de uneltire contra ordinii sociale intrucat organizatia are caracter fascist si a avut ca scop schimbarea ordinii sociale existente in stat.

 

Parintele Daniil Sandu Tudor, considerat liderul grupului, a fost condamnat la 25 de ani de temniță grea si 10 ani degradare civică, pentru infractiunea de crimă de uneltire contra ordinii sociale, si la 15 ani detentie riguroasă pentru crima de activitate intensă contra clasei muncitoare. Conform Codului Penal, inculpatul era obligat să execute pedeapsa cea mai grea.

 

 

Averea monahului Daniil

 

Sentinta mai prevedea si confiscarea totală a averii. Cu privire la bunurile sale: Subsemnatul Teodorescu Alexandru ( ) in legatură cu averea mea personală declar urmatoarele : Nu posed nici o avere imobila posed un numar de carti, două randuri de haine calugaresti si lenjerie personala Aceasta imi este declaratia de care raspund si semnez Alexandru Teodorescu. În continuarea acestei declaratii, averea parintelui calugar ne este prezentată amanuntit: Proces verbal al obiectelor ce apartin ieroschimonahului Daniil Sandu Tudor: 1. sasesprezece volume, dictionare universale legate in panză rosie, 2. treisutepatruzeci carti scrise in limba franceză legate in panză gris, 3. douasute saizeci si opt carti scrise in limba franceză si romana 4. patru volume: Dictionarul limbii romane literare contemporane, 5. un stilou marca Luxcor, una lentilă convexa una busolă Besart, 6. una rasa o camilafca Drept pentru care am incheiat prezentul proces verbal in trei exemplare dintre care unul ramane custodelui. În urma violarii intimității intelectuale, procesul se sfarsi. Astfel, parintele ieroschimonah Daniil Sandu Tudor, la saizeci si doi de ani, intră in vartejul Aiudului.

 

Dacă inchisoarea Pitesti a fost locul destinat studentimii romane, Miercurea-Ciuc femeilor, Aiudul a fost inchisoarea desemnată intelectualilor. Dintre personalitățile care au trecut prin iuresul Aiudului ii amintim pe: Mircea Vulcanescu, Radu Gyr, Vasile Voiculescu, Alexandru Mironescu, Constantin Noica, Nichifor Crainic.

 

În vremea dictaturii comuniste, detinutii erau impartiti in două categorii, cei politici si cei de drept comun. Detinutii de drept comun se bucurau de anumite privilegii. Acestia aveau acces la corespondență, primirea de pachete, vizite.

 

Detinutii politic nu se bucurau de drepturile amintite, mai mult, odată ajunsi in penitenciar, erau supusi unui nou interogatoriu. De data aceasta intrebarea sacadată a noului anchetator era: Ce n-ai declarat la ancheta. În felul acesta torturile fizice si psihice continuau.

 

 

Coleg de celulă cu Virgil Maxim

 

 

Întamplarea face ca Virgil Maxim să-l reintalnească pe ieroschimonahul Daniil Sandu Tudor la Aiud. Precizam că Virgil Maxim il cunoscuse in 1950, pe cand parintele fusese arestat vreme de doi ani de zile. Timpul pe care cei doi il petrecuseră impreună in celula intunecoasă il determină pe fostul detinut politic să-l considere cel mai deosebit om pe care l-am intalnit in perioada cand am stat la Reduit.

 

Fire efervescententa Daniil Sandu Tudor, pentru a nu mai tine prelegeri colegilor din celula fu izolat pe una din laturile scurte ale T-ului, spre administratie.

 

La un moment dat, in inchisori s-au dat noi directive. Detinutii politic erau obligati să-și recunoască asa zisa vină si să defaimeze miscarea legionară dacă erau legionari, ierarhia bisericească dacă erau preoti, stramosii dacă proveneau dintr-o familie burgheza

 

În aceste circumstante, tuturor fetelor bisericesti li s-au cerut declaratii din care să reiasă compromiterea Bisericii si a ierarhilor ei.

 

Virgil Maxim, in volumul memorialistic Imn pentru crucea purtata precizează că ieroschimonahul Daniil Sandu Tudor, care de ceva vreme fusese izolat la Zarca, primind hartie si cerneala in loc să facă placerea adversarului, parintele a facut un rechizitoriu detaliat conceptiei materialiste si guvernarii comuniste, deconspirand lucrarea satanica (...) Aproape o lună de zile a scris intruna si a asteptat din zi in zi să fie chemat la confruntare. În urma indelung asteptatului moment, într-o dimineață, s-a zvonit, in tot Aiudul, că a fost gasit mort in celulă.

 

Conform fisei medicale, pe 17 noiembrie 1962, ieroschimonahul Daniil Sandu Tudor, in urma unei hemoragii cerebrale, boală hipertronică visceralizată, a trecut la cele vesnice. Certificatul medical nu ne furnizează prea multe informatii cu privire la motivul care a declansat hemoragia cerebrala Dintr-un alt document aflam că Sandu Tudor a fost adus la infirmerie cu 11 ore inainte de deces, in comă profundă. Dat fiind firea sa nedispusă la compromisuri, alaturi de atrocitățile la care erau supusi detinutii politic, nu ne este greu să intelegem, printre randuri, cauza hemoragiei cerebrale.

 

Ieroschimonahul Daniil Sandu Tudor a trecut la cele vesnice in celebra celulă Zarca, asemenea si altor personalități postbelice. Teofil Dumbraveanu, fost detinut politic, intr-o scrisoare adresată Mitropolitului Antonie Plamadeala precizează că: La iesirea pe poarta catre cimitirul Trei Plopi, i-au infipt o suliță de fier in inima ca să vadă dacă este viu sau mort, ca in martirologiile medievale.

 

Mai tarziu, sapandu-se un sanț pe langă zidurile inchisorii, au gasit un schelet cu lanturi la picioare. Cei de față, aducandu-și aminte că parintele Daniil Sandu Tudor s-a numarat printre putini calugari, care au purtat lanturi pe tot parcursul detentiei, credeau că acela era detinutul «Daniil Sfantul.»

 

Mitropolitul Antonie Plamadeala in monografia Rugul Aprins, iși incheie prelegea cu urmatoarea concluzie: parintele Daniil Sandu Tudor poate fi canonizat! (...) El a murit in inchisoare la Aiud, unde a fost inchis pentru Rugul Aprins, pentru credinta lui. (...) El a murit in inchisoare pentru credinta lui! El ar putea intra foarte bine intr-un catalog al martirilor crestini, pe care ar trebui să-l alcatuim noi astazi, ar trebui să intre printre cei dintai in acest catalog cu nume sau fară nume, martiri morti in inchisori pentru credință, sfinti, cum sunt cei 40 de martiri din istoria crestinismului, si printre acestia ar intra, fară indoiala si Daniil Sandu Tudor.

 

Parintele ieroschimonah Daniil Sandu Tudor a fost si un mare anahoret, manifestand o predilectie spre rugaciunea neincetata Alexandru Mironescu, in Floarea de foc, ne aduce la cunostință o marturisire pe care prietenul sau i-a facut-o, cu putin timp inainte să fie arestat.

 

Traiesc o mare pace interioara o prospetime sufletească rara ca mireasma unei flori, desigur la aceasta contribuie si ... postul acesta sever. În această ambianță de pace imi fac rugaciunea de seara obisnuita Mă culc, am stins, e intuneric. Cu ochii inchisi, cu mana pe inima mă rog in minte. Ascult in acelasi timp cadenta, ritmul inimii. Încetul cu incetul insă nu mă mai gandesc la nimic, nici chiar la ecoul rugaciunii, care parcă rasună in minte si in inimă ca sub cupola unei catedrale... Sub degetele mele din dreptul inimii parcă s-ar petrece ceva, ceva nelamurit, de care nu-mi mai aduc aminte... Deodată in tot trupul, din crestet pană-n talpi, trece o adiere, un fior si mă simt dintr-o dată intr-un alt registru de viață, intr-o stare pe care n-am cunoscut-o vreodata O caldura.. ca o plită brusc incalzită la rosu, nici o transpiratie, nici o uscaciune. Dar inima, inima unde e? Nu o mai aud batand... un susur, ca o apă care curge repede. O stare de usurare, de plutire... o oarecare teamă parcă m-ar cupinde, dar in acelasi timp si increderea că nimic rau nu mi se poate intampla. Doresc să revin la normal, mă straduiesc, respirand, silind inima să bată iarăși ca mai inainte, ca totdeauna, dar reintoarcerea nu e brusca e intrerupta e alternativa fiorul revine cu intensitatea unui suspin... .

 

Despre această traire interioară ne vorbeste si Virgil Maxim, in volumul memorialistic Imn pentru crucea purtata Fiind coleg de celulă cu parintele ieroschimonah, observă că: Din cand in cand m-am uitat la fata omului, să-i cunosc starea in care se afla. Observam miscarea ritmică a buzelor, ochii aproape inchisi, capul inclinat spre stanga. Imaginea, care-mi era foarte cunoscută si draga mă facea să inteleg că am langă mine un nuntaș al cerului, cu care zburam pe Golgota spre Dumnezeu.

 

 

Drd. Camelia SURUIANU

 

Sursa: Publicatia VEGHEA

greenyes19.06.2011 14:31

Aici am gasit cel mai indicat sa postez textul de mai jos:

 

 

Petre Țutea " Apologetul crestin, filozoful magistral si ganditorul autentic " intre Dumnezeu si neamul sau

 

 

La 6 octombrie anul 1902, in satul Boteni, Muscel, judetul Arges s-a nascut Petre Țutea. Întai oficial si diplomat la Ministerul Economiei Nationale, mediatorul celui dintai tratat economic intre Romania si URSS. Prieten cu Mircea Eliade, Emil Cioran, Constantin Noica, Petre Pandrea; filosof crestin, membru activ al Miscarii Legionare, detinut politic in regimul comunist, personalitate vestită si renumită pentru ascutimea si acuratetea spiritului si cuvantului sau ( Batranetea si alte texte, Tratat de economie politică, Comentarii la Platon, Reflectii religioase asupra culturii, Filosofia nuantelor, Introducere mistică in filosofia modernă). Cu alte cuvinte, economist, publicist, eseist si filosof crestin, Petre Țutea este considerat ca fiind cea mai importantă personalitate a miscarii gandiriste. S-a nascut in viata cea vesnică si cerească la data 3 decembrie anul 1991, intr-o rezervă a spitalului Cristiana din Bucuresti, asa incat, in iarna acestui an se vor implini 20 de ani de la mutarea sa la vesnicele lacasuri.

 

Despre el vorbind putin in paginile urmatoare vom observa si constata că Scriind, si-a pierdut legenda, spunea Constantin Noica despre Petre Țutea, pe la inceputul anilor 60. Asta inseamnă faptul că Petre Țutea ar fi trebuit să ramană in legenda sa, aceea de exponent al oralității, unul din cei mai mari ai secolului. Dar Petre Țutea nu si-a dorit el oare, prea multă vreme poate ca Socrate, cu care a fost des asemuit, această legenda A scrie inseamnă a domoli gandul, a-l confisca in forme pe care nu intotdeauna le va sterge vantul cel bun, dar cate altele raman in afara literei si a cuvantului? Gandul potolit si confiscat in forma prozaică a scrisului poartă in chip vadit semnul istoriei, insă nu are totodată si incetineala acesteia. Oralitatea este insă vie, este comunicare ce duce la cuminecare (impartășire din cuvant) si comuniune si lucrare deopotriva asadar intemeiaza Petre Țutea: o personalitate complexă la care pană si flecareala cum o numeau unii, devenea spectacol de idei, sofisme, ca si la anticul din porticele Atenei. Geniu oral, Socrate nu si-a ingaduit să scrie pană la moarte pentru că-l avea urmaș pe Platon. Exponent, si el de geniu al oralității, Petre Țutea a pierdut in cele din urmă pariul cu legenda: la batranete a inceput să scrie.

 

Temnita comunistă unde a avut revelatia religiosului, mai exact a incarnatiei lui Iisus Hristos sub suferință l-au determinat să nu lase la o parte nimic din ceea ce este omenesc: nici chiar scrisul. Sub semnul imediatului la Petre Țutea se afla mereu raportul religie-istorie, divin-uman. Pentru istorie a avut mai intotdeauna cuvinte grele, dar o accepta. Istoria, spunea el, este plină de oameni de stat, de conducatori de osti, de savanti, de artisti, de inventatori, de exploatatori lacomi, de miscari de mase, de sfinti si de infractori, la ordinul lui Dumnezeu. De aceea, popoarele care vor numai să facă istorie sunt supuse pieirii. Cultura filosofica stiinta nu trebuie să slabească sentimentul religios. Știinta este seacă dacă nu este insufletită de iubire, de pasiunea purității si de setea de absolut. Citez, iarăși din Întamplari obisnuite: Nu mi se pare justă afirmatia că excesele teologice usucă sentimentele, adică radacinile sufletesti ale vietii. Se poate spune mai degrabă că această sinistră ispravă o face prostia stiintifică. Fireste, sapa, oricat de departe, la temelia pe care s-a ridicat acest hibrid religios si istoric, nu duce nicaieri. Orice demers aici este aporetic, te va ingropa, te va varî in infundatura Și atunci noi ce facem? se intrebă un personaj din piesa evocata Raspunsul lui Petre Țutea este acesta: Traim. Eu nu suport soarele arzator al istoriei universale. Copacii nu traiesc cu radacinile la soare. Doresc ca neamul meu să traiască sub puterea protectoare a lui Dumnezeu. Pasiunea gloriei este copilaresca Un țăran roman care se roagă sub nuc, coboară prin actul lui vesnicia in viata trecatoare. Pe el rugaciunea il pune in contact cu absolutul si prin aceasta se purifică si se intareste. În acest sens, haina umilintei este expresia unei indrazneli nelimitate. Fapta lui este lipsită de continutul zgomotos al timpului. Pasionatii istoriei numesc astă traire subistorie. Este mai exactă formula absentei istoriei. Omul religios respinge terenul nisipos al devenirii. El este. Dacă era intrebat ce meserie are, Petre Țutea raspundea că profesiunea lui este aceea de a fi roman.

 

A fost mandru toată viata de nationalismul sau, care nu era si un sovinism : cea mai mare minune a lui Dumnezeu- spunea el in clipele de exaltare- a fost asezarea pe pamant a romanilor. Nutrea convingerea ca dacă printr-un decret divin i s-ar anula calitatea de roman, ar suferi ca de o stare ebrietoasă si nu ar mai gasi, precum betivul inveterat, drumul spre casa Nationalistul Petre Țutea nu a fost si rasist. În piesa de teatru ''Întamplari obisnuite'', toate personajele poartă spiritul si spusele filosofului. Rasismul, spunea el, ar fi motivat de trei directii. Unii urmaresc intarirea neamului in vederea expansiunii, formula poporului ales justificand aici foamea de spatiu si bogăție. Altii, eugenic vorbind, interzic dreptul la procreere degeneratilor, suferitorilor de morb ereditar, motivandu-se estetic si economic. Și in al treilea rand, paradoxalii, care folosesc argumentul milei. Am intalnit, incheia el, foarte putini care să fie ingrijorati de soarta speciei om. Era tributar clasei țăranesti din care iși tragea seva si pe care se cladea conceptul sau de om romanesc. El zice: Comunitatea țăranească este o realitate organica Nu seamană cu o adunatură informă(se poate observa si aici că platonicianul din el avea oroare de topirea formelor) sau cu un azil de noapte. Sufletul țăranesc are trasaturi de o mare frumusete umana Nu se poate vorbi de umanismul țăranesc, fiindcă sufletul țăranesc este incompatibil cu titanismul, sau cu insingurarea incarcată de deznadejde. Am putea spune că ne aflam cu Petre Țutea, in fata celui mai lapidar ganditor roman. Un om care a vorbit enorm in viata lui a reusit să rostească la sfarsitul ei, lucrurile esentiale despre Dumnezeu, om, moarte si eternitate in cele mai putine cuvinte. A vorbit despre om, da intotdeauna despre om raportat la logica lui Dumnezeu, despre sfant, erou si geniu, idiot sau impostor, libertate si egalitate (pe cea din urmă nu o suporta, spunea:nu poti să-i pui pe aceeasi scară pe Kant si Iliescu), despre cunoastere si adevar, despre democratie si liberalism, despre comunism, despre rugaciune si credință, despre revelatie si inspiratie, despre politica despre stiință, despre creatie, despre tehnica A vorbit despre toate acestea intr-un mod raspicat, gandul cazand de fiecare dată peste problemă cu o verticalitate categorica in urma caruia adevarul se evidentiază de la sine, parand să spună ca asa simplu cum este, el nu are nevoie de cine stie cate cuvinte pentru ca să poată aparea.

 

Toată conceptia filosofică a lui Petre Țutea stă sub această dimensiune a simplului si a raspicatului, categorie de stil care deschide drumul deopotrivă catre aparitia adevarului si catre formularea lui. Petre Țutea pare să redescopere pe cont propriu cele cateva adevaruri eterne in care stă lumea, această redescoperire sprijinindu-se la randul ei pe o logică eterna adică pe familiaritatea cu logica lui Dumnezeu in mersul ei natural pe pamant. Aș adauga la toate astea un mod firesc de raportare la lucrurile ultime, deopotrivă hatru si solemn, pe care il provoacă si inlesneste originea sa țăraneasca Petre Țutea este țăran din Muscel scolit la Universitatea de la Berlin si care, in mod esential, ramane să se comporte cognitiv- ca țăran. Prin felul de a se exprima, Petre Țutea trimite cu gandul la un personaj a lui Ion Creanga trecut prin experienta lagarului comunist, convertit de cunoasterea cultă a Bibliei si de lectura temeinică a lui Kant. Asadar, cine a fost Petre Țutea? Și-a pus singur această intrebare.Pentru că om de stat nu am fost, profesor nu am fost, scriitor nu am fost, da atunci- ce sunt? Că nici ultimul parazit care creste in cutele societății nu sunt Pesemne că sunt cineva dificil de fixat. Într-adevar, cineva dificil de fixat. Sigur este că a fost cineva inconfundabil. Nu si-a vorbit niciodată de rau nici macar tortionarii pentru ca să nu jignească poporul roman, că in interiorul lui s-au petrecut asemenea monstruozități. La inchisoare, grija mea a fost să nu fac neamul romanesc de ras.Și toti din generatia mea a simtit această grija Dacă mă schingiuiau ca să marturisesc că sunt tampit, nu mă interesa, dar dacă era ca să nu mai fac pe romanul, mă lasam schingiuit pană la moarte.Eu nu stiu dacă vom fi apreciati pentru ce am facut, important este că nu am facut-o niciodată doar declarativ, ci că am suferit pentru un ideal. Este o monstruozitate să ajungi să suferi pentru un ideal in mod fizic.

 

Asadar, ar fi putut, in stilul sau inconfundabil, să afirme despre sine: Pană si un prost vede că sunt inconfundabil Cum singur spune, Petre Țutea s-a revarsat in altii. Cand apele spiritului sau s-au retras, ele au lasat in urma cristaline, slefuite de patima suferință si inteligență, cateva sute de vorbe memorabile. Întelese in dozajul lor corect, uneori cu doza necesară de umor, alteori ramanand de-a dreptul contestabile, ele pot să apere de amagitori, de prosti si uneori de excesul care stă la pandă in fiecare dintre noi. Dar mai presus de orice ele sugerează un lucru nespus de simplu si de greu de obtinut: că a fi liber inseamnă a gandi totul cu mintea ta. Pentru că in acest caz chiar si eroarea, apartinandu-ți este mai lesne suportabila Cu atat mai mult in acest vremuri in care lucrul cel mai teribil care ni s-a putut intampla a fost acela de a fi gresit (sau de a fi devenit victime), participand la erorile altora

 

 

 

Și iata cateva din cugetarile vesnic memorabile, intelepte si mereu actuale ale lui Petre Țutea

 

1. Se spune că intelectul este dat omului ca să cunoască adevarul. Intelectul este dat omului, după parerea mea, nu ca să cunoască adevarul, ci să primească adevarul.

 

2. Am avut revelatia că in afară de Dumnezeu nu există adevar. Mai multe adevaruri, zic eu, raportate la Dumnezeu, este egal cu nici un adevar. Iar dacă adevarul este unul singur, fiind transcendent in esență, sediul lui nu este nici in stiință, nici in filozofie, nici in arta Și cand un filozof, un om de stiință sau un artist sunt religiosi, atunci ei nu se mai disting de o babă murdară pe picioare care se roagă Maicii Domnului.

 

3. Acum, mai la batranete, pot să spun că fară Dumnezeu si fară nemurire nu există adevar.

 

4. O babă murdară pe picioare, care stă in fata icoanei Maicii Domnului in biserica față de un laureat al premiului Nobel ateu " baba este om, iar laureatul premiului Nobel e dihor. Iar ca ateu, asta moare asa, dihor.

 

5. Eu cind discut cu un ateu e ca si cum aș discuta cu usa. Între un credincios si un necredincios, nu există nici o legatura ala e mort, sufleteste mort, iar celalalt e viu si intre un viu si un mort nu există nici o legatura Credinciosul crestin este viu.

 

6. Ateii si materialistii ne deosebesc de animale prin faptul că nu avem coada

 

7. Ateii s-au nascut, dar s-au nascut degeaba.

 

8. Eu nu detest burghezia. Eu m-am lamurit că un om care vrea să fie bogat nu este un pacatos. Spunea odată un preot batran: Circulă o zicală că banul e ochiul dracului. Eu nu-l concep ca ochiul dracului, eu il concep ca pe o scară dubla Dacă-l posezi, indiferent in ce cantități, si te misti in sus binefacator pe scara nu mai e ochiul dracului. Iar dacă cobori, atunci te duci cu el in infern, prin vicii, prin lacomie si prin toate imperfectiile legate de orgoliu si de pofta de stapan.

 

9. Nu pot evita neplacerile batranetii si nu mă pot supara pe Dumnezeu că m-a tinut pană aproape la nouazeci de ani. Însă batranii au o supapă foarte inteleaptă: au dreptul la nerusinare. O nerusinare nelimitata Cind mă gindesc la suferintele batranetii, imi dau seama că in natura asta oarbă cel mai mare geniu este geniul mortii. Faptul că murim, de cele mai multe ori la timp, este un semn al dragostei lui Dumnezeu pentru noi.

 

10. Eu sunt iudeocentric in cultura Europei, caci dacă scoti Biblia din Europa, atunci Shakespeare devine un glumeț tragic. Fară Biblie, europenii, chiar si laureatii premiului Nobel, dormeau in craci. Știinta si filozofia greacă sunt foarte folositoare, dar nu sunt mantuitoare. Prima carte mantuitoare si consolatoare pe continent " suverană " este Biblia.

 

11. Există o carte a unui savant american care incearcă să motiveze stiintific Biblia. Asta e o prostie. Biblia are nevoie de stiință cum am eu nevoie de Securitate.

 

12. Luther, cit e el de eretic si de zevzec, a spus două lucruri extraordinare: că creatia autonomă e o cocotă si că nu există adevar in afară de Biblie. Mie mi-a trebuit o viață intreagă ca să aflu asta. El nu era asa batran cand a dibacit chestia asta, că era calugar augustin Mie mi-a trebuit o viață ca să mă conving că in afară de Biblie nu este nici un adevar.

 

13. Shakespeare, pe langă Biblie " eu demonstrez asta si la Sorbona " e scriitor din Gaesti.

 

14. În afara slujbelor bisericii, nu există scară catre cer. Templul este spatiul sacru, in asa fel incat si vecinatățile devin sacre in prezenta lui.

 

15. Știi unde poti capata definitia omului? " te intreb. În templu. În biserica Acolo esti comparat cu Dumnezeu, fiindcă exprimi chipul si asemanarea Lui. Dacă Biserica ar disparea din istorie, istoria n-ar mai avea oameni. Ar disparea si omul.

 

16. În biserică afli că existi.

 

17. Ce pustiu ar fi spatiul dacă n-ar fi punctat de biserici!

 

18. În afară de carti nu traiesc decat dobitoacele si sfintii: unele pentru că n-au ratiune, ceilalti pentru că o au intr-o prea mare masură ca să mai aibă nevoie de mijloace auxiliare de constiință.

 

19. Platon are un demiurg care nu e creator, ci doar un meserias de geniu, fiindcă materia ii premerge. Prima idee de creatie reala au adus-o in istorie crestinii.

 

20. De creat doar zeul creeaza iar omul imita Eu cand citesc cuvantul creatie " literara muzicala filozofică " lesin de ras. Omul nu face altceva decat să reflecte in litere, in muzică sau in filozofie petece de transcendență.

 

21. Cum să fie creatura creator? Hai tata să-ți arat mosia pe care ti-am facut-o cand nu eram in viaț㠝 Pai cum să fie creatura creator?

 

22. Omul este un animal care se roagă la ceva. Caută un model ideal. Și uneori nimereste, alteori, nu. Cei care au descoperit modelul ideal si succesiunea fenomenului din el sunt crestinii. Crestinismul nu poate fi identificat cu nici un sistem filosofic, monist, dualist, sau pluralist.Crestinismul este pur si simplu. Despre crestinism, Bergson spune că noi il respiram. Are materialitatea aerului. Seamană cu aerul. Noi suntem crestini fară să vrem. Și cand suntem atei suntem crestini: că respiram crestinismul cum respiram aerul.

 

23. Crestinismul nu este ideologie, că atunci se aseamană cu marxismul. Religia este expresia unui mister trait, or ideologia este ceva construit.

 

24. A fi crestin inseamnă a coborâ Absolutul la nivel cotidian. Numai sfintii sunt crestini absoluti. Altminteri, crestinismul, gindit real, e inaplicabil tocmai pentru că e absolut.

 

25. Suveran față de natura supus Divinității, nemuritor si liber prin depasirea extramundană a conditiei sale " acesta este omul crestin.

 

26. Nimic nu poate inlocui crestinismul; nici toată cultura antică precrestina Eu sunt de parere că apogeul Europei nu e la Atena, ci in Evul Mediu, cand Dumnezeu umbla din casă in casa Eu definesc stralucirea epocilor istorice in functie de geniul religios al epocii, nu in functie de ispravi politice.

 

27. Iisus Hristos este eternitatea care punctează istoria.

 

28. Dacă nu cunosti revelat " prin gratie divină " sau inspirat, nu cunosti nimic. De pilda povestea cu marul lui Newton, care a cazut. Nu stiu unde am citit eu stupiditatea asta: Îi tomba dans une méditation profonde qui la conduit jusqua la loi de la gravitation universelle. Și eu spun: dacă Newton gandea pană la Judecata de Apoi, nu descoperea nimic! Dar el a fost mult mai intelept. Cind a fost intrebat cum a descoperit gravitatia, a zis: Am fost inspirat. Pai scrie pe mar, sau scrie undeva in natur㠝 legea gravitatiei? Fenomenele lumii interioare si ale lumii exterioare tac. Iar omul autonom si orgolios crede că explorează lumea interioară si exterioară cu jocul lui de ipoteze si că descoperă ceea ce vrea el. El caută; dar eu spun că el cauta nu că afla Sau dacă afla trebuie să fie ca Newton, inspirat.

 

29. Bergson e mai cuviincios ca Aristotel si zice că democratia e singurul sistem compatibil cu libertatea si demnitatea umana dar are un viciu incurabil: n-are criterii de selectiune a valorilor. Deci democratia este sistemul social in care face fiecare ce vrea si-n care numarul inlocuieste calitatea Triumful cantității impotriva calității. Bergson a fost acuzat in micul dictionar filozofic al lui Stalin că este fascist.

 

30. Fară să gandesc in stilul darwinismului social, nu pot să raman indiferent la incapacitatea democratiei de a asigura selectiunea naturală a valorilor. Democratii gandesc corpul social aritmetizat: numară capetele toate si unde e majoritate, hai la putere. Sufragiul turmei! Asta este parerea mea despre democratie.

 

31. Eu cred că omul este facut de Dumnezeu si cred că Dumnezeu n-a instalat nici un drac in el. Nu pot să spun că Dumnezeu a facut un om purtator de drac. Dacă omul este faptura lui Dumnezeu, dracul intră ocolit acolo, nu intră cu voia Lui.

 

32. Un filozof care se zbate fie să gasească argumente pentru existenta lui Dumnezeu, fie să combată argumentele despre inexistenta lui Dumnezeu reprezintă o poartă spre ateism. Dumnezeul lui Moise este neatributiv. Cand il intreabă Moise pe Dumnezeu: Ce să le spun alora de jos despre Tine? " Dumnezeu ii spune: Eu sunt cel ce sunt.

 

33. În fata lui Dumnezeu, geniul este var primar cu idiotul.

 

34. Binele si raul sunt conceptele pedagogiei lui Dumnezeu față de oameni.

 

35. Carui barbat nu-i plac femeile? În primul rand la iubesti pentru farmecul lor, si in al doilea rand le iubesti pentru că fac oameni.

 

36. Eu incerc o experiență: incerc să mă deparazitez de filosofie, de paduchernita metafizicii. Cioran s-a deparazitat mai demult, desi face filozofie. Un prieten de-al meu zice: te deparazitezi, dar folosesti sculele ei. Da, dar dacă mă urc in tren, nu inseamnă că zeul meu este calea ferata

 

37. În Evul Mediu s-a formulat de catre filozofii sireti teoria adevarului dublu: secundum fidem " adevarul după credință si secundum rationem " adevarul după ratiune, ca să aibă cale liberă pentru filozofie. Adică să ratacească pană ii ia dracul Că poti, in filozofie, să ratacesti pană devii nauc. Ce-au realizat filozofii prin autonomia lor? Nimic! N-au nici un adevar.

 

38. Babele evlavioase merg la absolut rugandu-se, iar filozoful trancanind silogisme.

 

39. Francmasoneria doreste puterea cu lozinci democrate. Nu sunt religiosi, au o singură religie: propria lor doctrina Pe dusmani ii anulează social. Au o structură supranationala deci sunt antinaturali. Toti cei care aspiră la unitatea speciei om anulează principiul competitiei intre popoare; anulează insusi principiul civilizatiei moderne, nascută prin lupta

 

40. Geniul este relief, noutate, inventie, creare de epocă si stil. Nu e neaparat un intelept, ci un suprainteligent. Geniile sunt originale, in masura in care originalitatea este posibila În fond, maxima mea a fost aceasta: Dumnezeu este creator, iar omul imitator. Prin incercarea de a imita mereu Divinitatea, prin proximitatea față de divin, geniul este mai apropiat de cer; dar nu sunt in masura in care este apropiat sfantul.

 

41. În fata lui Dumnezeu nu există genii, Dumezeu lucrand nu cu genii, ci cu oameni.

 

42. Dumnezeu a facut lumea si pe om; si cu om a incoronat creatia sa. Și l-a insarcinat să cunoască lucrurile. De-acolo vine denumirea lor. Originea primordială a capacității de a determina numele lucrurilor, care este o operatie logică; originea mistică a gandirii logice.

 

43. Aparitia unui mare ginditor este pentru creier ca o baie pentru un om care a muncit, a asudat, s-a murdarit si se spala Gandirea este o spalare a creierului. Asta mă face cateodată să cred că gandirea nu este din creier si că acest creier e numai un sediu De ce gandirea nu e produsă de creier, care e numai un sediu? Fiindcă n-o produc toate creierele. Dacă inteligenta ar fi produsul creierului, atunci intre Goethe si nea Ghiță n-ar mai fi nici o diferență.

 

44. Am auzit odată un profesor de la Politehnică; am avut impresia că asist la un balet de ursi. Dacă intr-un salon, intr-un colt unul fumează si tace, ala e inginer Inginerul e practic, savantul nu e practic. Cind i s-a spus lui Max Planck, creatorul fizicii cuantice, că s-a mai gasit o aplicatie, el a spus: care e, ma Uite care Ca să vezi, nici nu m-am gindit!

 

45. Inteligenta, oricat de mare nu este suficientă pentru a te curăța de prejudecăți. Cu cat inteligenta e mai mare, cu atat prejudecata e mai voinica pentru că ai aparat s-o justifici.

 

46. Întrebat fiind cum intelege gandirea, in formă pură sau in exemple, Nae Ionescu a raspuns: exemplele au fost lasate de Dumnezeu pe pamant pentru ca ideile să fie sesizate senzorial si de prosti.

 

47. Nu stiu de ce gluma asta de-a face istorie se practică atat de mult. Dacă ai cultul istoriei, ai cultul aparitiei si disparitiei; e consolator acest joc? Istorismul, adică perspectiva istorică asupra vietii si lumii, a dus in cimitir. Ne inecam in istorie. Pentru că istoria nu te invață numai să faci ceva, ca popor; cu istoria tot ce insemnezi in interiorul unui popor devine discutabil prin faptul că nu poti, la infinit, să lucrezi la facerea ta, ci dispari si apare altcineva care, chiar dacă nu te inlocuieste, te prelucreaza Și dacă nu poti iesi din devenire, nu poti scapa de tristete; tristetea metafizică este fructul devenirii. Sunt prosti istoricizanti care se consolează prin devenire. Devenim mai civilizati, nu? Sau mai culti Adică murim ca si caprele, numai că este mare lucru că există Kant, Descartes, există Newton, mă rog, atâția mari creatori de cultura si există si fauritorul de religie, Iisus Hristos " dar nu ne interesează!

 

48. Istoria e intemeiată pe istoria dintre Eva si dracul. Asa incepe istoria, această ratacire a omului, ca o damnatie. iar la aparitia lui Iisus Hristos, atunci s-au suprapus teandric omul divinizat si divinitatea om si istoria a fost anulata Emil Cioran are o afirmatie extraordinară: Istoric este tot ceea ce este supraistoric. Crestinismul a punctat supraistoric, desi a aparut in istorie.

 

49. Sunt două mari discipline guvernate de principiul ireversibilității: termodinamică si istoria.

 

50. Nu este om, Kant. N-a reusit să fie om cu toată stabilitatea lui. Iar Badea Gheorghe, care se sincronizează cu clopotele de la biserica este laureat al premiului Nobel pe langă Kant.

 

51. Legionarismul era in insesi ideile epocii, dar legionarismul nu putea să iasă câștigator deoarece avea la bază o eroare " nationalismul absolut, care este impracticabil. De la excesul de nationalism li s-a tras sfarsitul legionarilor.

 

52. La comunisti, dacă nu esti cu ei " sau nu mai esti cu ei " inseamnă că esti legionar. De ce acest sindrom legionar la bolsevici mă intrebati? Fiindcă legionarii sunt singurii romani care n-au avut in dictionar la litera G cuvantul glumă si cand ii prindea pe comunisti era vai de cozonacul lor. Dar de fapt, nici comunistii nu stiu de glumă; asta-i punctul lor comun cu legionarii.

 

53. Nu se poate spune că miscarea legionară n-a fost puternică! N-a avut rezultate pozitive fiindcă extremismele sunt greu suportabile. Nici fascismul italian n-a durat, nici national-socialismul german n-a durat si erau similare cu miscarea legionara Deosebirea dintre ele si miscare este aspectul religios al miscarii legionare. Nici fascismul si nici national-socialismul n-aveau caracter religios. Hitler era cu mituri germanice, Mussolini era ateu. Într-o intrunire se spune, Mussolini s-a uitat la ceas si a zis: Îi dau ultimatum lui Dumnezeu ca in cateva minute să mă trasnească dacă există! Și apoi s-a uitat la ceas. Au trecut minutele si a demonstrat că Dumnezeu nu exista

 

54. Unde este omul, in imanență, absolut liber? Într-o bisericuță din lemn din Maramures unde sacerdotul crestin vorbeste de mistere, de taine, si se lasă invaluit de ele ca si credinciosii.

 

55. Omul este liber si eliberat numai in templul crestin, acolo, in ritual, cand se comunică tainele care ii invaluiesc deopotrivă si pe sacerdot, si pe credinciosi. Ca să fii cu adevarat liber, trebuie să inlocuiesti infinitul si autonomia gandirii cu credinta in Dumnezeul crestin: Robeste-mă Doamne, ca să fiu liber! (Imitatio Christi)

 

56. Libertatea eu o aseman cu o franghie agățată de undeva, de sus. Te poti urca pe ea la cer, participand la actul mantuirii tale crestine, sau poti să cobori in intuneric. Bipolaritatea libertatii. După crestini, libertatea este vehicolul cu care poti să cobori in intuneric, dacă esti vicios. Infractorii sunt primitivii actuali, pentru că ei nu sunt adaptabili la morala zilnică si o calcă fiind liberi. Am invățat la inchisoare că omul este un animal stupid, deoarece confiscă libertatea semenilor sai. Tiranul este un om absurd si lipsit de rusine. Nu ii e rusine să iși chinuie semenii. Oricum suntem captivi in univers. Ne ajunge această grozavie. Dar să intensifici această captivitate pană la nivelul puscariei " numai omul e capabil de asemenea nebunie.

 

57. Liberatea omului este partea divină din el.

 

58. Limba romană are virtuti complete, adică poate fi vehicol a tot ce se intamplă spiritual in om. Este foarte greu de manuit. Prin ea poti deveni vultur sau cantareț de strana Limba romană are toate premisele valorice pentru a deveni o limbă universala dar nu stiu dacă este posibil acest marș istoric. Dacă am fi fost un popor cuceritor Noi, romanii, nu punctam universalitatea nicaieri. Și asta ne face sceptici. Ceea ce ne lipseste este indrazneala.

 

59. Luciditatea este o limpezire a spiritului, nimicitoare. Cind esti lucid esti in fata cimitirului. A fi lucid inseamnă a-ți da seama perfect de limitele si neputintele tale. Luciditatea este o categorie dizolvanta În masura in care Dumnezeu trebuie primit, si nu inteles, la Dumnezeu nu ai acces prin luciditate.

 

60. Mă intreba Marin Preda cum era cu macedoromanii si i-am zis: domnule Preda, macedoromanii nu sunt romani, sunt super-romani, romani absoluti. Atat de napastuti si goniti, au instinct national de fiară batuta Iar eu si dumneata pe langă ei, avem forță domestică de rate. Macaim. Am stat cu macedoromani in temniță. Îi bateau pină ii omorau, dar nu declarau nimic. Au o barbăție perfecta

 

61. A sti la scară umana poate fi folositor " dar in nici un caz mantuitor.

 

62. Este mai mantuitoare o rugaciune intr-o biserică din Gaiesti decat Platon.

 

63. Ideea mortii absolute stă la baza smintelii moderne.

 

64. Heidegger spune asa: ca să iesi din anonimat, trebuie să traiesti nelinistea perspectivei neantului zilnic. El te indeamna Heidegger, să traiesti murind absolut in fiecare zi!

 

65. Moartea mă determină să fiu esential. M-a impresionat foarte mult sunetul pamintului cazand pe cosciugul lui Nae Ionescu.

 

66. Mortii antici nu sunt deloc frumosi. Numai mortii crestini sunt astfel. Am gasit totusi la Homer un mort de toată frumusetea: Pentensileea, regina amazoanelor, omorată de Ahile. Și plange Ahile că a omorat frumusetea asta de femeie Și-atunci Tersit " vocea poporului muncitor " se apucă să insulte cadavrul Pentensileei. Ahile ii dă un pumn si-l omoară " pe poporul muncitor " că-i obraznic si că insultă cadavrul aleia. Aici am vazut asadar o frumusete, desi in principiu, mortii antici nu sunt frumosi. Crestinii sunt cei care au introdus masca frumoasă a mortului.

 

67. Cine slujeste lui Cronos este obsedat de imaginea cimitirului.

 

68. Omul este guvernat pe pamint de două morale: de morala dogmelor, care este crestină si eterna adică absoluta si de morala normelor, care, ca morală laica este construită pe putinatatea si imperfectiunea omului. Morala laică nu poate fi desprinsă de morala absolută si ea arată că omul se miscă asimptotic la perfectiune, pe care n-o poate atinge niciodata

 

69. Morala in sine, autonoma e mai primejdioasă pentru religie decat ateismul. Știinta moravurilor, ca teoretizare a moralei laice, este din punctul de vedere al Absolutului religios egală cu zero. Seamană cu Mersul trenurilor, după parerea mea. Poti s-o schimbi, ca pe tren, la care statie vrei. Omul autonom nu e capabil să creeze o ordine morala O primeste de sus, sau nu o primeste deloc. Cum e posibilă morala publica Prin instapanirea absolută a moralei religioase crestine. Dogmele crestine trebuie să poruncească normele morale, care, fară ele, nu se deosebesc de Mersul trenurilor decat prin obiect. Morala publică intr-un stat crestin trebuie să stea sub imperiul certitudinii dogmelor crestine reflectate imperfect de omul marginit. Dacă nu situam Biserica deasupra statului, ne aflam in treabă si face fiecare ce vrea.

 

70. Elitele morale sunt mai presus decat cele intelectuale. Mie imi plac oamenii care fac judecăți. Cei care fac silogisme sunt față de adevar, cum sunt curcile alea care se incurcă printre popice.

 

71. Napoleon face adevarata istorie a Revolutiei franceze. Un om care a refacut ordinea naturala punand parul pe haimanalele de pe uliță. Cand a fost intrebat cum iși explică intrarea armatelor sale in Țările de Jos ca pe bulevard, in timp ce regii Frantei se opinteau la ele zadarnic, Napoleon a raspuns: N-au intrat armatele Frantei, ci ideile revolutionare de pe drapel! Începuse o nouă filozofie a istoriei, cu Napoleon.

 

72. Fară nemurire si mantuire, libertatea este de neconceput. Omul, dacă nu are in substanta lui ideea nemuririi si mantuirii, nu este liber. Seamană cu berbecul, cu capra, cu oaia

 

73. Omul a depășit conditia de animal abia atunci cand in el a aparut ideea nemuririi, care nu trebuie confundată nici cu pemanență speciei, nici cu conceptia estetică a gloriei.

 

74. Fară Dumnezeu omul ramane un biet animal rational si vorbitor, care vine de nicaieri si merge spre nicaieri. Și el ramine asa chiar dacă este laureat al premiului Nobel sau maturator. Cand, unde si in ce scop a aparut el in calitatea asta de om? Dacă se intreabă singur si nu este un zeu in dreptul casei care să-i reveleze data inceputului, inseamnă că omul ramane un biet animal rational care vine de nicaieri si merge spre nicaieri.

 

75. Renasterea italiana unde omul este situat in centrul universului, este eretică din punct de vedere crestin. Autonomizarea puterii omului este in sine demonica Parerea mea este că omul este cel mai semnificativ, de fapt, singurul care este om, este homo religiosus.

 

76. Aotonomia spirituală a omului este iluzorie si ea se miscă perpetuu intre Dumnezeu si dracul. Fară credință si Biserica omul ramane un simplu animal rational si muritor, rationalitatea avand doar caracterul unei mai mari puteri de adaptare la conditiile cosmice decat restul dobitoacelor. Cand zici că omul este un animal rational, si muritor, rationalitatea avand doar caracterul unei mai mari puteri de adptare la conditiile cosmice decat restul dobitoacelor. Cand zici că omul este un animal rational, atributul rationalităților il distinge de restul vietăților, nescotandu-l din perspectiva mortii absolute. Moartea devine relativa ca o trecere numai prin religie " stiinta, oricat de savanta nescotand omul decat aparent din regnul animal. Nici o consolare că eu mă deosebesc de elefant sau de capră pentru că fac silogisme, dacă apar si dispar in mod absurd din natura

 

77. Scara valorilor umane contine: sfantul, eroul, geniul si omul obisnuit " dincolo de acestia situandu-se infractorul. Sfantul, eroul si geniul sunt fară voia societății, care este obligată să-i recunoasca Nimeni nu-ți contestă dreptul la existență dacă esti om obisnuit, dar nimeni nu trebuie să facă confuzie intre tine, sfant, erou si geniu. Oamenii sunt egali in fata legii, adică trebuie respectati ca atare, dar nu confundati, nu facuti identici, că e o gogoașă Nimeni nu-ți contestă dreptul la o viață normală dacă porti masca de om. Numai că dacă esti mediocru, nu trebuie să te instalezi in varf, pentru că nu este nici in interesul tau. Acolo trebuie să stea cei dotati. Sfantul stă in fruntea tablei valorilor pentru că el face posibilă trairea absolutului la scară umana Eroul se consumă facand istorie si nedepășind sfera laicului. Eroul este admirat " asa cum este si geniul " dar nimeni nu i se inchina chiar dacă fapta lui aduce foloase reale omului. În vreme ce sfantul se situează dintru inceput in eternitate, eroul moare in istorie, pentru că urma pe care o lasă el, ca om implinit, este fixată doar in timp si in spatiu.

 

78. Omul nu este o sumă de miliarde de celule sau de organe. Că nu sunt independente nici ficatul, nici rinichii, nici stomacul, nici creierul, nici sistemul osos. Omul, ca intreg nu poate fi gandit decat biblic; stiintific, nu. Moise este mai valabil decit ultima noutate evolutionistă a stiintei.

 

79. Umanitatea o iubesti lesne. Pe om mai greu.

 

80. Personalitatea este acel individ inzestrat cu capacitatea de a se darui. Eroul este o personalitate, deoarece nu-și mai apartine.

 

81. Eu am afirmat odată intr-un salon, că Platon este miscarea spiritului inlauntrul eternității. Cand gandim, toti suntem platonicieni. Dacă eu incerc să gindesc universul, trebuie să mut Biblia in universul inghetat al ideilor platonice. Asta inseamnă meditatia. Platon a intuit cel mai bine jalea omului neputincios in fata esentelor.

 

82. Față de maretia lui Iisus Hristos, Platon este un personaj maruntel si cuviincios. Pe Platon poti să-l scuturi si constati că arhetipurile lui sunt filozofice, dar dacă muti arhetipurile acstea in religia lui Iisus Hristos, devin modurile in care el vede divinitatea. Platon n-are divinitate, pentru că la el divinitatea este un simplu demiurg, ceea ce in greceste inseamn㠝meseriaș.

 

83. Am dorit dintotdeauna să fac o teză de doctorat cu tema Aflarea in treabă ca metodă de lucru la romani.

 

84. La intrebarile fundamentale de ce? si in ce scop? aporetica rurală romanească raspunde: d-aia. A venit odată un frantuz la noi, cu niste masini, iar una nu functiona tocmai cum trebuie. Dar romanul zice: merge si asa! Trebuie să scapam de acest mege si asa; c㠝merge si asa inseamnă că merge oricum. Nu oricum, nu oriunde, nu oricand si nu orice.

 

85. La puscarie am demonstrat vreme de două ore că istoria romanilor dezgolită de crucile de pe scuturile voievozilor este egală cu zero. Că doar voievozii nu s-au batut pentru ridicarea nivelului de trai! Istoria se face cu Biserica.

 

86. Cum vad participarea romanilor de acum la mantuirea lor? Simplu. Ducandu-se la biserica Și folosind stiinta ca peria de dinti. Tot ce spune stiinta să nu-i lase cu gura cascată si tot ce spune un popă de la Cucuietii din Deal să considere adevar ritualic.

 

87. Am facut o marturisire intr-o curte cu sase sute de insi, in inchisoarea de la Aiud. Fratilor, am zis, dacă murim toti aici, in haine vargate si in lanturi, nu noi facem cinste poporului roman că murim pentru el, ci el ne face onoarea să murim pentru el!

 

88. Protestantismul est o religie coborată la rangul de morală pentru gradinita de copii.

 

89. Pudoarea crestină este atat de pura incat carnea eroticului crestin, capată pecetea spiritului, ceea ce pană la crestini n-a realizat nimeni.

 

90. Eu cred că razboiul nu este facut de oameni; e mult prea serios. Îl face Dumezeu. Cum ne dă si cutremure, ne dă si razboi.

 

91. Cei mai cranceni si mai straluciti soldati sunt cei ai popoarelor religioase. Cand mori sub drapel, te gindesti că te duci la stramosi. Dar o armată care face asta e ca aceea a lui Wilhelm al II-lea, in care fiecare soldat avea o cruce la gat pe care scria Gott mit uns.

 

92. Prima functie a unei religii reale este consolatoare, fiindcă religie am latra precum cainii. Ne nastem, traim, ne imbolnavim, imbatranim si murim. Și intreg peisajul speciei om culminează in cimitir. Destinul uman nu este o invitatie la fericirea de-a trai. Singurul mod de-a evita nelinistea metafizică a cimitirelor este religia. Cu religia intri in cimitir in plimbare. Cu filozofia intri in cimitir " cum a intrat prietenul meu Cioran " prin disperare.

 

93. Cine n-a putut fi inlocuita Religia! Iar filozofia care speculează autonom, face onanie mintala Și dacă vrea să scoata să extragă esente din stiintele naturii, este parazit. Atat! Nu indraznesti să spui despre religie, teologal vorbind " dacă esti cinstit " că a fost inlocuită de filozofie sau de stiință. Un crestin iți spune că advarul se defineste prin jocul celor două lumi: cea de aici o oglindeste imperfect pe cea de dincolo. Spune contra dacă poti!

 

94. Religia este principiul uniformizator al speciei umane si este singura salvare in care se poate vorbi despre egalitate.

 

95. Religia transformă poporul intr-o masă de oameni culti.

 

96. Între un laureat al premiului Nobel care nu s-a idiotizat complet si a ramas religios si un țăran analfabet nu există nici o diferență.

 

97. Nivelul meu intelectual, chiar dacă sunt savant, nu depășeste nivelul unui popă obscur din Baragan. Pentru că preotul ala, in ritualul lui din biserica aia din lemn sau piatra stă de vorbă cu absolutul.

 

98. Știinta se miscă asimptotic la absolut. Arta se miscă asimptotic la absolut. Știinta este sediul folosului si arta este sediul placerii.

 

99. Religia este sediul adevarului transcendent in esență si unic ca principiu unic al tuturor lucrurilor. Religia se situează peste ultimele speculatii teoretice ale stiintei, prin adevarul absolut unic, care este Dumnezeu. Să vină un laureat al premiului Nobel ateu. Ce-o să-mi spună el? O babă care cade in fata icoanei Domnului strabatută de absolut este om, si ala e dihor laureat.

 

100. În Ispita de pe munte " retro satana " Iisus spune: Împaratia mea nu este din lumea aceasta Asta-i nemaiauzit! Du-te in imparatia Lui cu trenul sau cu racheta dacă poti. Nu poti! Înotam in Univers ca mormolocii, si lumea lui Iisus Hristos se situează transcendent ca-n Ispita de pe munte, in mod etern.

 

101. Revolutia este o inaintare pe loc. Nimic nu mai poate fi inventat după facerea lumii; doar dacă te situezi in afara ei si creezi o lume noua Revolutia nu adaugă nimic Ideilor lui Platon.

 

102. Revolutia franceză n-a fost o revolutie, nici revolutia rusă n-a fost o revolutie. Nu există revolutii, ci doar tehnici insurectionale in batalia pentru putere (Curzio Malaparte). Dacă este o restructurare a omului, aceasta s-a intimplat o singură dată in timp, la aparitia lui Iisus Hristos.

 

103. Asa am spus eu in temniță: Domnule colonel " eram sase sute de insi intr-o curte inchisă " nu ve-ți fi voi, comunistii, niciodată revolutionari pină nu veti imita pe cel mai generos zeu pe care l-a dat istoria lumii, pe Iisus Hristos. În parabola cu oaia ratacita un pastor paraseste o turmă intreagă in cautarea unei oi. Să stiti, asta se cheam㠝unanimism moral crestin. Fiindcă in universul lui Iisus Hristos o celulă care mai palpită intr-un muribund este mai valoroasă decat toate galaxiile posibile.

 

104. Poarta spre Dumnezeu este credinta, iar forma prin care se intră la Dumnezeu e rugaciunea. Rugaciunea e singura manifestare a omului prin care acesta poate lua contact cu Dumnezeu. Gandită crestin, rugaciunea ne arată că umilinta inalță, iar nu coboară pe om.

 

105. Am spus eu odată că dacă un preot din Baragan, cand se roaga este Dumnezeu cu el, atunci preotul ala inlocuieste toată Academia Romană .

 

106. Sfantul are forta de coeziune a pietrei.

 

107. Un sfant poate fi si analfabet, dar e superior unui geniu, fiindcă ideea de sfintenie este legată de ideea de minune. Un sfant poate face o minune. Geniul face ispravi, nu minuni. Lumea, acum este ancorată in cultul genialității ca slavire a progresului in afara Atat. Or, cu cat suntem mai avansati, mecanic si material, cu atat suntem mai departe de esenta reală a lumii, de sfintenie.

 

108. Singurii oameni care nu pot fi suspectati că se infioară in fata mortii sunt sfintii.

 

109. A fi sfant inseamnă a fi suveranul tau perfect.

 

110. M-a intrebat odată Nae Ionescu ce cred despre evreul acesta, despre Pavel. Știi ce i-am spus? " asta nu-i om, domnule, este toată Mediterana.

 

111. Trei ore am vorbit atunci in curtea inchisorii, de Platon si despre Iisus Hristos. Zice colonelul: Vă rog să scrieti ce-ati vorbit, ca nu cumva ministrul de interne Draghici să spună că sunt solidar cu dumneavoastra " Domnule colonel, cum să fim noi solidari? Eu tocmai d-aia am venit aici, că nu suntem solidari unii cu altii

 

112. Este incorect să ai dispreț față de tehnica Eu nu sunt tehnocrat, insă recunosc că in batalia pentru adaptare, tehnica este universal utila Dar asta nu inseamnă că tehnica poartă in ea dimensiunea infinitului.

 

113. Cand va disparea ultimul țăran din lume " la toate popoarele, vreau să spun " va disparea si ultimul om din specia om. Și atunci or să apară maimute cu haine.

 

114. Țăranul este omul absolut.

 

115. I-am spus eu Parintelui Dumitru Staniloaie că nu mă consider un Socrate. Dar cum vă socotiti? Popa zic. Și unde aveti parohia? " N-am parohie, dar spovedesc pe unde pot.

 

116. Desi sunt bolnav si neajutorat, nu imi pare rau că exist. Încerc eu să-mi pară rau, dar n-are sens. Știti de ce? Pentru că eu constat, in mod evident, că exist. Ceea ce mă confiscă pesimismului de a mă autonega este evidenta existentei mele. Omul care se sinucide n-a constatat că este om. N-a reusit să intuiască existenta sa. Să se traiască pe sine. Eu nu mă pot sinucide " indiferent de starea mea, sanatate sau boală " fiindcă nu m-am facut eu. N-am venit cu voia mea pe lumea asta. Și nici n-am să plec de voie din ea. Ă'sta este jocul fundamental al existentei mele.

 

117. Am avut si discipoli Nu se putea să nu am discipoli, fiindcă sunt un om vorbaret Toată suferinta mea se datoreste poftei mele de a vorbi fară restrictii

 

118. A fost intrebat un țăran, in inchisoare: ce intelegi din tot ce spune Petre Țutea! Zice: nu inteleg nimic, dar e o grozavie!

 

119. Cand am vazut, in inchisoare, că tot regimul care mi se aplică e inoperant " puteam eu, ca om, să-mi explic asta? Și atunci m-am gandit că există o fortă supracosmica transcendenta numită Dumnezeu. Numai El putea face isprava asta, ca eu să scap de inlantuire. Pentru ca personal, nu mă pot dezlantui si elibera. Iar a vietui acolo, la inchisoare, fară asistenta Lui nu se poate; au fost oameni care au murit Atunci s-a nascut in mine credinta nelimitată in atotputernicia si atotbunatatea divina

 

120. Am devenit un ganditor crestin cand mi-am dat seama că fară revelatie, fară asistență divina nu pot sti nici cine sunt, nici ce este lumea, nici dacă are vreun sens sau nu, nici dacă eu am vreun sens sau nu. Nu pot sti de unul singur. Cand mi-am dat seama că fară Dumnezeu nu poti cunoaste sensul existentei umane si universale.

 

121. M-a intrebat cineva odată: Mă Petrica tu cand te asezi la masa de scris cum scrii? " Sunt emotionat de fila goala Prima mea grijă e să nu fiu pandit de demonul originalității. Urmaresc să nu fiu original si să fiu cuviincios. " Esti inspirat? " Nu, nu stă niciodată un zeu in coltul camerei mele cand scriu eu. Sunt foarte nelinistit. Eu, care sunt crestin Am două nelinisti; să nu se afle in expunerea mea nici o inadvertență terminologică si nici o impietate.

 

122. Nu mă interesează trecutul. De cate ori mă intreabă cineva cand m-am nascut, spun că intr-unul din anii trecuti.

 

123. Treisprezece ani de inchisoare Aveam doar o hainuță de puscarias Ne dadeau o zeamă chioară si mamaligă fripta M-au batut M-au arestat acasa Nici nu tin minte anul Cind m-au anchetat am lesinat din bataie. Iacată că n-am murit! Am stat la Interne trei ani. Am fost după aceea la Jilava, la Ocnele Mari si pe urmă la Aiud. Eu mă mir cum mai sunt aici. De multe ori imi doream să mor. Am avut mereu lasitatea de-a nu avea curajul să mă sinucid. Din motive religioase Treisprezece ani! Nu pot să povestesc tot ce-am suferit pentru că nu pot să ofensez poporul roman spunindu-i că in mijlocul lui s-au petrecut asemenea monstruozități.

 

124. M-a intrebat un anchetator: De ce ai vorbit impotriva noastra domnule? " N-am vorbit, domnule. " Cum n-ai vorbit? " Pai impotriva voastră vorbeste tot poporul roman. Ce să mai adaug eu? Și mi-au dat 20 de ani muncă silnică fara motive. Mi s-a prezentat sentinta de condamnare ca să fac recurs. La cine să fac recurs, la Dumnezeu?

 

125. Am fost solicitat, in inchisoare, să scriu pentru revista Glasul Patriei, ca si Nichifor Crainic. Mi s-a parut ciudat să fii arestat si să scrii, să meditezi. Adică să spui: vă multumesc că m-ati arestat! Asta era o porcarie nemaipomenita să obligi un detinut să scrie. El poate să-și scrie memoriile, dar nu pentru tine, ala care-l persecuti

 

126. Eu, cultural, sunt un european, dar fundamentul spiritual e de țăran din Muscel. La inchisoare, grija mea a fost să nu fac neamul romanesc de ras. Și toti din generatia mea au simtit această grija Dacă mă schingiuiau ca să marturisesc că sunt tampit, nu mă interesa, dar dacă era ca să nu mai fac pe romanul, mă lasam schingiuit pină la moarte. Eu nu stiu dacă vom fi apreciati pentru ceea ce am facut; important este că n-am facut-o niciodată doar declarativ, ci că am suferit pentru un ideal. Este o monstruozitate să ajungi să suferi pentru un ideal in mod fizic.

 

127. Definitia mea este: Petre Țutea, romanul. Am aparat interesele Romaniei in mod eroic, nu diplomatic. Prin iubire si suferință. Și convingerea mea este că suferinta ramane totusi cea mai mare dovadă a dragostei lui Dumnezeu.

 

128. Eu n-adun nimic. Îmi spunea un popa zice, pai dumneavoastră vă risipiti asa, vă poate fura oricine Zic: uite, parinte, eu, zic, am adoptat conceptia regelui Frantei in materie de risipire a ideilor mele. Conceptia lui despre cartof. Cand au venit cartofii din America, țăranii nu-i cultivau. Să mancam noi buruiana asta din pamant  Ce a zis regele Frantei? Ma seamana ma cartofi pe mosia mea si, cand or vedea țăranii că ii pazesc, or să-și dea seama că-s lucru bun. Lasati-i să fure, că asa se raspindesc cartofii in tara

 

129. Odata in hol la Athénée Palace, m-a arestat Securitatea pe motiv că fac specula Cu ce? i-am intrebat. Nu mi-au raspuns. Și atunci mi-am adus aminte de vorba unui prieten de la Cluj: Cu idei, frate, cu idei!

 

130. Un umanist pur, adică indiferent religios, practică formele vietii de jungla impingand cruzimea pană la forma gratuită a bestialității tigrului. Vremea noastră este plină de astfel de exemplare.

 

131. Umanismul este una din formele grave ale ratacirii omului modern, care pleacă din antropocentrismul Renasterii. În Renastere, titanii s-au umflat prin autocunoasterea necunoasterii. Ei nu se cunosteau pe ei insisi si au crezut că s-au descoperit ca oameni.

 

132. Omul " javra asta bipeda pe care eu il consider animal prost, homo stultus " atunci cand se screme să facă singur ordine, adică cand practică umanismul, il inlocuieste pe Dumnezeu cu el. Nicaieri Dumnezeu n-a avut de furcă cu dracul mai mult decat in sacrul spatiu al Italiei. Acolo, adica unde s-a nascut umanismul in Renastere.

 

133. Vlad Țepeș are meritul de a fi pus pe tronul Moldovei pe cel mai mare voievod roman, pe Ștefan cel Mare. Cu armele! Are meritul că l-a si batut. Și are mai ales meritul că a coborat morala absolută prin tepele puse in cur la nivel absolut. Dormeai cu punga de aur la cap si ti-era frică să n-o furi tu de la tine. asta-i voivod absolut, Vlad Țepes. Pai fară asta istoria romanilor este o pajiste cu miei!

 

Sursa bibliografică de referință este cartea: Petre Țutea, Între Dumnezeu si Neamul Meu, editie ingrijită de Gabriel Klimowicz, Fundatia Anastasia, Editura Arta Grafică, Bucuresti, 1992.

 

de Drd. Stelian Gomboș

 

Preluat de pe http://foaienationala.ro/Petre-uea-apologe...-neamul-su.html

 

David20.06.2011 11:07

Ce frumos descrie acest om mentalitatea crestina. Iubeste-ti aproapele daca crede ce zic si cred eu (fara sa gandesc, evident, gandirea e opusa credintei). Daca nu, e un animal, un dihor nascut degeaba, un animal fara coada. Dar iubeste-ti aproapele.

Indoctrinare, pura indoctrinare.

De remarcat dispretul fatis al acestui individ fata de inteligenta (complex de inferioritate?):

 

. În fata lui Dumnezeu, geniul este var primar cu idiotul.

O babă murdară pe picioare, care stă in fata icoanei Maicii Domnului in biserica față de un laureat al premiului Nobel ateu " baba este om, iar laureatul premiului Nobel e dihor. Iar ca ateu, asta moare asa, dihor.

Nu este om, Kant. N-a reusit să fie om cu toată stabilitatea lui. Iar Badea Gheorghe, care se sincronizează cu clopotele de la biserica este laureat al premiului Nobel pe langă Kant.

Credinta oarba, lipsa gandirii, acestea sunt mult superioare inteligentei. Omul care gandeste liber, liber cugetatorul este redus la nivelul unui animal.

Este insultator. De ce merita omul asta respect? Pentru ca zice de bine de Ortodoxie , si pentru ca majoritatea care ii sorb cuvintele sunt dependenti de opiul maselor?

 

 

Alexandru H.20.06.2011 12:22

Tutea :)) Nu e putin lucru sa incerci sa dovedesti ca imbecilitatea e mai placuta in fata Domnului. Unii chiar si-au facut un scop in viata din asta... ;)

axl20.06.2011 12:48
Nu e putin lucru sa incerci sa dovedesti ca imbecilitatea e mai placuta in fata Domnului.

Fericiti cei saraci cu duhul.

«18910111218»