Eh na si unde e cantina asta? O sa serveasca si mancare comestibila? Si la ce bani?
Legea cultelor este TEMBELA. Da pai astia din Bucuresti cand nu au ce sa puna pe masa cand nu isi pot achita datoriile cand mor prin gunoaie in spitale cand nu au scoli unde sa isi inscrie copii cand trebuie sa suporte mizeria de pe strazi (macar avem borduri) cand trebuie suntem atacati de hoti si trebuie sa fim aparati de militienii aia capabili ne bucuram profund ca totusi o sa avem o catedrala noua frumoasa unde o sa vina un popa gras cu 7 Dani la lins icoane sa vina sa ne tina cate o slujba duminica si de sarbatori.
Cine a zis ca nu ma bucur? Radiez de bucurie!
Hai sa vorbim de legea cultelor ca pun pariu ca multi nu au citito
Art. 10. " (1) Cheltuielile pentru intretinerea cultelor si desfășurarea activităților lor se vor acoperi, in primul rand, din veniturile proprii ale cultelor, create si administrate in conformitate cu statutele lor.
(2) Cultele pot stabili contributii din partea credinciosilor lor pentru sustinerea activităților pe care le desfășoara
(3) Statul promovează sprijinul acordat de cetățeni cultelor prin deduceri din impozitul pe venit si incurajează sponsorizarile catre culte, in conditiile legii.
(4) Statul sprijina la cerere, prin contributii, in raport cu numarul credinciosilor cetățeni romani si cu nevoile reale de subzistență si activitate, salarizarea personalului clerical si neclerical apartinand cultelor recunoscute. Statul sprijină cu contributii in cuantum mai mare salarizarea personalului de cult al unităților de cult cu venituri reduse, in conditiile stabilite prin lege.
(5) Nimeni nu poate fi constrans prin acte administrative sau prin alte metode să contribuie la cheltuielile unui cult religios.
(6) Cultele recunoscute pot beneficia, la cerere, de sprijin material din partea statului, pentru cheltuielile privind functionarea unităților de cult, pentru reparatii si constructii noi, in raport cu numarul credinciosilor, conform ultimului recensamant, si cu nevoile reale.
(7) Statul sprijină activitatea cultelor recunoscute si in calitate de furnizori de servicii sociale.
(8) Autoritățile publice asigură oricaror persoane, la cerere, dreptul de a fi consiliat potrivit propriilor convingeri religioase prin inlesnirea asistentei religioase.
Oare articolele 4 si 5 se bat cap in cap ???? Oare de unde o avea statu bani sa dea nu de la mine? Oh nu imi vine sa cred deci legile in Romania sunt date la sto de idioti care nici nu le citesc prea bine si care sa le dea dreptate tuturor si niciunuia??? Sunt socat :O
Si cel mai penal si mai plin de cinism articol din legea asta de idioata
Art. 9. " (1) În Romania nu există religie de stat; statul este neutru față de orice credință religioasă sau ideologie atee.
care se buseste in freza cu un alt articol tot in aceeasi lege
(2) Statul roman recunoaste rolul important al Bisericii Ortodoxe Romane si al celorlaltor biserici si culte recunoscute in istoria natională a Romaniei si in viata societății romanesti.