FC Steaua Arhiva Forum
Arhiva forumului FC Steaua — conservata in regim doar-citire. Postarea a fost dezactivata. Inapoi la site

Transferuri internationale

«1404142434447»
Arsenal1886Steaua194726.06.2013 08:35

Nu e chiar un marcator acest Schurrle din ce pare.... eu nu l-am urmarit personal dar cifrele nu sunt chiar impresionante..131 meciuri in Bundesliga (Mainz + Leverkusen) 38 goluri marcate. Daca il compari cu Higuain 187 meciuri la Real 107 goluri ..nu stiu ce sa zic :) .

 

 

Nu contest valoarea jucatorului.

 

Ramane de vazut daca Chelsea a facut o afacere buna.

Ronnie26.06.2013 12:18

In multe ziare vad ca Tevez apare ca s-a dus la Juve. Oficial insa, nimic.

SS Lazio26.06.2013 20:19

Pe fituica varanului securist si penal Dan Voiculescu au pus poza cu Carlito cu tricoul. E oficial.

Cred ca i se va potrivi Italia.

 

Va colabora bine cu Vucinic, desi el e un taur naravas :))

 

http://www.gsp.ro/international/campionate...vez-402047.html

Ronnie26.06.2013 22:00

Isco la Real Madrid. In urmatoarele ore si oficial.

Red_Blue_Army27.06.2013 08:44
Pe fituica varanului securist si penal Dan Voiculescu au pus poza cu Carlito cu tricoul. E oficial.

Cred ca i se va potrivi Italia.

 

Va colabora bine cu Vucinic, desi el e un taur naravas :))

 

http://www.gsp.ro/international/campionate...vez-402047.html

 

Juve l-a mai luat si pe Llorente inca din iarna. Super atac vor avea, Vucinic - Llorente - Tevez.

 

Abia astept sa ii vad in Liga, sigur vor ajunge mai sus decat anul trecut.

Adrian27.06.2013 16:16
Atacantul fostei adversare a Stelei, FC Copenhaga, Andreas Cornelius, a semnat un contract cu formatia galeză Cardiff City, anunță presa din Albion.

 

Cornelius este primul transfer al echipei galeze din această vara Acesta a mai fost dorit si de Stoke si Everton, insă in iarnă a fost urmarit chiar si de Manchester United.

 

Jucatorul de 20 de ani va face vizita medicala iar un purtator de cuvint al clubului a anuntat că suma de transfer va fi una record.

Presa din Anglia anunță că Andreas Cornelius a fost adus in schimbul a 8,5 milioane de lire sterline (aproximativ zece milioane de euro).

 

Si Steaua vinde pe 2,5.... RIGHT!

red&blue_boy27.06.2013 20:11

Payet de la Lille la Marseille. Aproape oficial. :)

http://www.lequipe.fr/Football/Actualites/...officiel/381947

Lorimer27.06.2013 21:38
Si Steaua vinde pe 2,5.... RIGHT!

 

Si 20 de ani e totuna cu 25....RIGHT!

 

Si Romania are traditia tarilor nordice de a vinde in Anglia...RIGHT!

 

Romania are o imagine incredibil de proasta de peste 20 de ani in Anglia...de cand cuplul de aur al nationalei din atac Dumitrescu-Raducioiu s-a facut de ras la o echipa mediocra precum West Ham. Asta in vreme ce o gramada de nordici evolueaza cu succes acolo an de an...

Adrian27.06.2013 21:52

Ba lorimer, daca tu pui botul la ce iti varsa giovanni, e problema ta. Noi nu punem. Ai spus corect ca suma a fost influentata de varsta jucatorului, ok. Da' nici chiar atat sa faca pretul lui de 4 ori mai mare ca al unui atacant care a tras o echipa dupa el un sezon intreg. Mai ales ca, la 25 de ani, inca e tanar. Inca mai poate fi vandut. Mai mult, e matur. Nu mai trebuie sa ai rabdare cu el cum ai avea cu unu' ca Andreas Cornelius.

 

Rusescu a fost dat pe cel putin 6 milioane. Da' a pus nea puscariasul 2,5 ca sa nu sara pe el domnii procurori de la dosarul transferurilor. giovanni a recunoscut oricum ca el face ce vrea in Spania, contracte de sponsorizare, de imagine, chestii.

 

Si cum a zis puscariasul ca el s-a inteles pentru 3 milioane la inceput da' ca a lasat la pret cand l-au bagat la racoare .... aahahahhahahahh! Ce glume proaste!

 

Noroc ca exista oameni ca Lorimer care chiar cred.

Arsenal1886Steaua194727.06.2013 22:10

Si mie mi se pare imputita treaba la Rusescu ... adica sa fim serios ...ciobanu visa numai zeci si sute de milioane luate pe drojdieri ca Tanase si il da cu 2,2 milioane pe unu care a confirmat si in campionat si in EL si cotat de altii la 4 milioane ? Cat de in foame dupa bani ar fi nu cred ca il dadea doar pe atat. A luat probabil inca pe atat.

Adrian04.07.2013 10:40

Vorbeam acum cateva zile de transferul lui Rusescu si mi se spunea pe aici ca nu ai ce sa faci daca jucatorul isi doreste sa plece neaparat. Cica trebuie sa il lasi.

 

Bullshit!

 

Ia uitati-va la francezul asta pe care il vrea Steaua. Steaual il vrea, el vrea la Steaua, e o sansa incredibila pentru el de a juca in cupe europene si de a castiga ceva... dar uite ca clubul lui se opune....URAT!

 

Deci se face. Si ala nu are 25 de ani, are aproape 30. In fine, sa trecem peste.

 

Am vazut ca Steaua cere 3 milioane pe Latovlevici. Pretul mi se pare corect, chiar un pic umflat. Poate ca adevarata lui valoare e pe undeva pe la 2 milioane, 2 milioane jumate da' e ok sa ceri 3. Pentru ca nu ai cum sa cumperi ceva ca el pe mai putini bani. Nu ai de unde, nu ai ce. Am vazut ca s-a vorbit despre Alex Vlad de la Pandurii, un jucator bun. Din cate am inteles din prosport, cica baiatul asta pleaca in Ucraina pe 2 milioane. Deci nu mai e nimic de spus.

 

Eu vreau sa stiu unde-s banii de pe Rusescu! Nu poti sa ceri 3 milioane pe un fundas stanga si sa dai un atacant mai tanar si mai valoros cu 2,4. NU SE POATE!

Rusescu a fost cumparat din banii Stelei, nu ai ciobanului. Deci banii din transferul lui trebuie sa vina toti la Steaua!

red&blue_boy04.07.2013 11:29

CFR l-a dat pe Ivo Pinto la Dinamo Zagreb pentru 3 milioane. Fundas, plecat din campionatul Romaniei.

Bine, suma s-a impartit cu Porto si nu mai stiu cine, CFR luand parca in jur de 600 de mii.

Iar Steaua-l da pe Rusescu doar pentru 2,2 milioane. Golgeterul campionatului...

Alexandru H.04.07.2013 14:15

Nu si-au dat seama strainii ca au de-a face cu un mic Messi...

Red_Blue_Army04.07.2013 15:06

Apropo de Ivo Pinto si de discutia de acum cateva zile despre drepturile federative ale jucatorilor.

 

Uite ce spune Muresan:

 

Nu l-am cedat noi. Îl aveam in coproprietate cu FC Porto si un fond de investitii. Din pacate nu am putut să decid eu sau clubul nostru ce facem cu el. Nu am avut ce să facem, decizia a fost la Porto. Jucatorul era foarte bun si stiam acest lucru din timp, de asta l-am adus pe Velayos, il mai avem si pe Lionn pe acest post.

 

Împartim banii cu ceilalti. Am dat si de această dată o lovitura dar nu suntem singuri. Nu are importanță suma de transfer. S-ar putea să mai plece jucatori si să vină altii, pentru că avem oferte, a spus Iuliu Muresan la DolceSport.

 

 

Lorimer04.07.2013 16:37
CFR l-a dat pe Ivo Pinto la Dinamo Zagreb pentru 3 milioane. Fundas, plecat din campionatul

 

Variante pentru atacanti se gasesc mult mai usor pe tot globul.

 

Adriane, nu ma mai rapet...ramane fiecare cu parerea lui.

 

Transferul lui Halilovic este oficial? Am auzit ceva de 20 de milioane....la 17 ani...asta intareste ceea ce am spus mai devreme despre fotbalul ex-jugoslav.

Adrian04.07.2013 16:42
Apropo de Ivo Pinto si de discutia de acum cateva zile despre drepturile federative ale jucatorilor.

 

Uite ce spune Muresan:

 

Nu l-am cedat noi. Îl aveam in coproprietate cu FC Porto si un fond de investitii. Din pacate nu am putut să decid eu sau clubul nostru ce facem cu el. Nu am avut ce să facem, decizia a fost la Porto. Jucatorul era foarte bun si stiam acest lucru din timp, de asta l-am adus pe Velayos, il mai avem si pe Lionn pe acest post.

 

Împartim banii cu ceilalti. Am dat si de această dată o lovitura dar nu suntem singuri. Nu are importanță suma de transfer. S-ar putea să mai plece jucatori si să vină altii, pentru că avem oferte, a spus Iuliu Muresan la DolceSport.

 

 

Si acum intelegeti de ce nu se face asa ceva.

 

Oare ce se intampla daca juca CFR cu Porto si ala isi dadea un autogol?!

 

Un club serios nu ar fi luat niciodata un jucator ca sa detina doar 20 la suta din el.

 

Sper ca intelegeti acum de ce si regulile UEFA si fifa interzic aceste lucruri.

 

NU luati aceste exemple drept reguli. CFR e un club murdar. Tot ce face e murdar. Doar ei(si cei ca ei) ar fi acceptat o asa intelegere.

 

 

Variante pentru atacanti se gasesc mult mai usor pe tot globul.

 

Ptiu.... a dracului ma. MM si Reghe au gasit doar un mediocru din Serie B...

Adrian04.07.2013 17:51

Din nou, Steaua nu e CFR si nici alte echipe!

 

Nu mai comparati Steaua cu echipe de 3 lei.

red&blue_boy04.07.2013 18:48

Aubameyang de la St. Etienne la Dortmund.

 

Anelka revine in PL ,la West Bromwich Albion.

 

 

 

 

Nu si-au dat seama strainii ca au de-a face cu un mic Messi...

Nu, pentru ca Rusescu cica aduce cu un mic Rooney...

 

Nu asta era ideea.

Voi tot o dati ca nu pot pleca jucatori de la noi pe sume importante, din campionatul asta de doi lei. E adevarat ca e imposibil ca din Liga 1 sa plece un jucator, mai ales si roman, pe o suma de peste 10 milioane sa zicem. Si 7-8 milioane ar fi poate mult.

Insa, oricum o dai, ca Ivo Pinto asta apartinea de Porto si mai stiu eu ce, a jucat in campionatul nostru in ultimul sezon. De aici a plecat la Zagreb, nu din Liga Sagres.

Ori daca tu nu esti in stare sa iei barem 3 milioane pe golgeterul campionatului, un jucator care a avut si ceva cota in urma parcursului din Europa League, cred ca ori cei de la Steaua sunt naivi si disperati sa vanda ceva, mai ales ca atunci nu se stia ca echipa va evolua in UCL, ori pretul lui Rusescu nu o fi cel real. :)

Alexandru H.04.07.2013 19:05

Cristea, Danciulescu, Niculescu, Costea au fost toti golgheteri ai campionatului si nu au reusit sa plece nicaieri pe sume barosane. Iar cand s-a plecat, s-a plecat in Ucraina (Mazilu), Coreea (Zicu) sau arabi (Wesley). Cred ca Raducanu al nostru a fost ultimul care a plecat la o echipa decenta din Occident... si se stie prea bine ce s-a intamplat cu el.

 

Ivo Pinto a plecat pe suma aia pentru ca era detinut in coproprietate de Porto. Cand Porto recomanda un jucator, orice club sta si asculta. Iar jucatorii vanduti de Porto aduc mai mereu profit, e in ADN-ul clubului.

 

PS. Ce cota are Rusescu? Traiti intr-o lume fantezista in care fotbalul serios se preocupa de Steaua. Oare atunci cand am ajuns in semifinala UEFA si apoi in grupele CL, cati din jucatorii aia au plecat la echipe mari din Occident? Ca doar aveau toti cota...

red&blue_boy04.07.2013 20:41
Cristea, Danciulescu, Niculescu, Costea au fost toti golgheteri ai campionatului si nu au reusit sa plece nicaieri pe sume barosane. Iar cand s-a plecat, s-a plecat in Ucraina (Mazilu), Coreea (Zicu) sau arabi (Wesley). Cred ca Raducanu al nostru a fost ultimul care a plecat la o echipa decenta din Occident... si se stie prea bine ce s-a intamplat cu el.

Toti cei enumerati nu au plecat din postura de golgheteri de la Steaua. Oricum o dam, nu e tot una ca pleci golgheter de la Sportul cu faptul ca pleci golgheter de la Steaua.

Tocmai tu ai dat raspunsul cu Claudiu Raducanu. :)

Apoi, cei enumerati ce-au facut in Europa, in cupele europene? Ce-au facut Niculescu sau Danciulescu cu Dinamo, ori Costea cu Craiova?...

De asta ziceam ca Rusescu si-a imbunatatit cota si prin prisma asta.

Ca daca Steaua juca doar in Liga 1 si il avea pe Rusescu golgheterul campionatului, sa stii ca nu ziceam ca merita mai mult de 2,2 milioane.

Plus ca nu am zis ca ar fi meritat 10 milioane, nu am spus exagerari de genul asta. Doar ca puteau scoate putin mai mult pe el, barem3 milioane, 3 milioane si ceva.

 

 

 

Oare atunci cand am ajuns in semifinala UEFA si apoi in grupele CL, cati din jucatorii aia au plecat la echipe mari din Occident? Ca doar aveau toti cota...

Atunci Jiji nu i-a lasat sa plece, a facut echipa. :)

Plecau cativa si atunci, doar ca ciobanul a exagerat cu sumele pretinse pentru ei. Cine-i dadea pe Dica 11 milioane cum vrea el? Sau pe Radoi 10-15....

Adrian04.07.2013 20:57
sunt utopice si departe de realizare.

 

 

Adica e utopie sa vrei sa lucrezi corect. Nu?

 

Pai nu te supara, prietene, da' ce zici tu suna a dinamovism. Ca numa' aia cautau scuze pentru furturile lor.

 

Pai da-o-n pana mea de treaba. Ca toata lumea urla ca vai in ce tara de rahat traim, ca nu respecta nimeni regulile, ca toti fac ce vor, etc. Da' cand trebuie sa faci tu ceva, pasezi la vecinu'.

 

O fi, n-o fi utopic, eu stiu un singur lucru. Daca vreau sa schimb ceva, trebuie sa actionez, nu doar sa bat din gura sau sa caut scuze.

 

Asa ca, ce-ar fi sa actionati si voi? Nu de alta da' parca vad ca peste 2-3 luni veniti si va plangeti pe aici ca CFR-ul nu a respectat nu stiu ce reguli legate de numarul de jucatori straini folositi si bullshituri din alea.

 

 

brandul Steaua a decazut si ca notorietate si ca atractivitate.

 

Serios? In ochii cui?

 

A jucatorilor care vor foarte multi bani desi n-au valoare? Pai foarte bine, ba! Foarte bine! Sa creada toti ca merita sa joace la Barca desi ei nu stiu sa lege 2 pase. Ma doare-n cot de ei. Cu cat sunt mai prosti, cu atat vor cadea mai repede si vor ramane in picioare doar cei cu valori adevarate si cu valoare adevarata.

 

Dau din nou un exemplu: Viktor Fischer.

 

Inainte sa vina la Ajax avea oferte de la Chelsea si Real Madrid. A ales Ajax, desi brandul a "decazut si ca notorietate si ca atractivitate". Sa il intrebati daca ii pare rau. Eu cred ca nu ii pare.

 

Copilul, ca avea 16 ani cand a semnat cu Ajax, a zis ca i-a ales pe astia pentru ca voia sa creasca. Si asta a si facut. Jucator de valoare dar si cu valori adevarate!

 

Lasa-i, frate, pe toti cocalarii gen Mitea sa nu se dea jos din pat pentru mai putin de 400 de mii de euro. Ca nu astia conteaza. Astia ajung toti in acelasi loc: cu drogu-n nas si faliti.

 

 

Iar daca te-ai referit la suporteri, te anunt ca Steaua e cea mai iubita echipa din Romania. Nu am nevoie de statistici. Garantez! Ca doar a castigat titlul. Cand nu o sa mai castige titlul, nu va mai fi cea mai iubita. Dar trecem podul asta cand ajungem la el.

 

 

Noi nu suntem egalii vesticilor si n-avem cum sa fim, fiindca in viziunea lor avem cacao pe noi. Pricepi ?

 

Viziunea vesticilor ma lasa rece, pentru ca leul nu se preocupa cu problemele oilor.

 

Ei n-au decat sa ma vada pe mine plin de cacao din cap pana intre picioare. Tot ce conteaza e sa nu fiu asa si sa nu ma vad eu asa.

 

Steaua l-a vandut pe Rusescu pe nimic, pentru ca nu se respecta si pentru ca are un conducator de rahat, innebunit dupa bani facuti usor.

 

Daca Steaua se respecta, oferta aia de rahat era refuzata si discutiile erau incheiate pe loc. Pentru ca 2,4 mil euro pentru golgeterul Romaniei e o insulta.

 

Uite ca ne fac aia de la Petrolu', care refuza ofertele de rahat primite din Italia.O noua rusine pe capul Stelei. Ia zi matale, pe astia ce i-a oprit sa-l dea pe Grozav?

 

 

Steaua nu figureaza ca dominand Europa intre 1986 si 1990,

 

Te informez cu mare drag si satisfactie si mai ales mandrie ca presa straina a acelor ani a numit Steaua cea mai buna echipa europeana din a doua jumatate a anilor 80. Vorbele lor, nu ale mele.

 

 

in momentul de fata nu suntem mai sus decat ceilalti romani.

 

Doar datorita conducerii, care a tras echipa inapoi de fiecare data cand reusea sa scoata capul in lume.

 

Ca poate sa devina un club european (parte a elitei europene) e una, momentan suntem undeva la 20% din potential.

 

Din nou, asta nu inseamna ca Steaua trebuie sa se comporte ca Avantul Prabusirea.

 

 

Cristea, Danciulescu, Niculescu, Costea au fost toti golgheteri ai campionatului si nu au reusit sa plece nicaieri pe sume barosane.

 

Ce dulce ai fost la faza asta. Spune-mi, ai auzit de dosarul transferurilor?

 

Cred ca Raducanu al nostru a fost ultimul care a plecat la o echipa decenta din Occident.

 

Da' stii de ce a plecat acolo? Pentru ca nu era impresariat de varul infractor. In momentul ala Steaua era la cutite cu cei doi frati jegosi. Jucatorii Stelisti nu erau impresariati de ei, de aia nu ajungeau prin Corea, Rusia, etc.

 

Claudiu a plecat de la Steaua dupa o jumatate de sezon in care a dat doar 6 goluri. Asta tin minte foarte bine. Si a plecat pe o suma foarte buna, peste un milion de euro. Cred ca un milion jumate, dar nu mai stiu sigur. A plecat de la Steaua in 2004, la 28 de ani, pe 1,5 mil.

 

Rusescu, in 2013, a plecat pe 2,4 mil desi are 25 de ani. Sunt singurul caruia ceva nu-i miroase a bine pe aici?

 

Ce cota are Rusescu? Traiti intr-o lume fantezista in care fotbalul serios se preocupa de Steaua. Oare atunci cand am ajuns in semifinala UEFA si apoi in grupele CL, cati din jucatorii aia au plecat la echipe mari din Occident? Ca doar aveau toti cota...

 

Cota lui Rusescu e decisa de club. Si ti-am zis cum trebuie calculata.

 

Daca acea generatie a Stelei din 2005-2006 n-a plecat a fost datorita faptului ca s-a cerut pe ei suma corecta dar si pentru ca Steaua inca era la cutite cu verii infractori. Cine-si aduce aminte, stie foarte bine ca Steaua nu putea exporta nimic atunci desi avea performanta, in timp ce jucatorii de la dinam0 erau cautati de parca erau din aur si argint. Ma refer aici la ratati gen Tamas, care niciodata in viata lui nu a reusit sa ajunga macar la gleznele unor jucatori ca Radoi, Ghionea sau Goian dar care a bifat cateva cluburi bune din strainatate.

 

Ce sa-i faci, frate?! Cand esti impresariat de marele mafiot.....

Ronnie05.07.2013 12:49

Steaua nu a mai dat un jucator care sa faca treaba in Europa de ani de zile, de aici si cota scazuta cu care se cumpara jucatorii de la noi. Asta spre deosebire de Dinamo si CFR, care de bine de rau au mai dat un Mutu, un vice capitan la Lazio, sau un titular la Inter.

 

Steaua il da pe Raducanu la Espanyol care are in palmares doar o tribuna rupta, un Dica la Catania care a fost penibil, un Goian la Palermo care a trait doar cu un gol marcat Milanului, un Ghionea in Rusia care a fost praf, un Nicolita in Franta care castiga bani stand degeaba si asa mai departe. Aici nu mai conteaza impresarii, daca esti mare jucator de valoare de impui. S-a dovedit ca romanii afara nu fac mare lucru.

 

Romania este un campionat slab si vazut prost de vestici, de aici nu pot pleca jucatori pe mai mult de 3 milioane decat daca sunt exceptii, gen Chiriches. Iar tu daca nu dai drumul jucatorilor la timp acestia se plafoneaza, nu iti mai joaca nici tie nimic si nici nu mai primesti o suma satisfacatoare.

 

Jucatorii care pleaca din Romania pe mai mult de 1.5m este extraordinar. Vezi Maxim, care este super talent, si a fost vandut pe mai putin.

 

Comparatia Ajax-Steaua e o tampenie, Ajax este un brand fantastic, niciodata nu a decazut. Poate echipa, dar brandul atrage jucatorii cum atrag curvele banii. Steaua este un pisat pe langa Ajax in ochii jucatorilor straini. Niciun fotbalist din lume nu ar alege Steaua in dauna lor.

 

Daca privim ca afacere, ai zice ca Steaua are o conducere super profesionista. Cumpara un jucator cu 100k, il tine 2 ani si apoi il vinde pe 2.2m.

 

 

Adrian05.07.2013 14:44
Eu nu stiu ce treaba are una cu alta. Eu spuneam de faptul ca Steaua nu e mai "motata" decat celelalte echipe romanesti, fiindca asta e realitatea la ora actuala.

 

Ma scuzi, eu sunt un tampit batran care inca mai crede ca nu esti obligat sa te vinzi ca sa ajungi ceva in viata. Si mai cred si ca bucuria e mai mare atunci cand campionatul e castigat corect, nu prin orice mijloace. Si asta doar pentru ca in Romania este realitatea "care este".

 

Pai cam asta faci, bati din gura. Astept sugestii.

Eu nu inteleg, ba imi spui sa nu ma mai uit in ograda clujenilor, ba mi-i dai exemplu (in sens pozitiv sau negativ).

 

Sugestie: NU TE DU LA MECIUL DIN SUPERCUPA!

Si apoi continua sa faci la fel si in campionat. Asta daca te deranjeaza ca aia fura in stanga si in dreapta. Daca nu te deranjeaza, du-te.

 

Atat in ochii unor jucatori care s-au afirmat la echipe mai mici din campionatele bune sau medii, dar si in ochii UEFA care iti da un marketpool de 600.000 EUR, desi joci in primavara Europa League.

 

Pai daca nu s-a uitat nici dracu' la tine... ce vrei?!

 

Din moment ce echipa x a avut 1298715891752891 miliarde de telespectatori la un meci iar tu ai avut 12, cat vrei sa iei? Poti sa fii linistit ca, daca era CL, suma era mult mai mare. Dar nu e CL. E EL, o competitie secundara. Aici sunt mai multe meciuri pe etapa, nu doar un meci, ca in CL. Aici ai de unde alege:

 

Ajax - Steaua, Benfica - Chelsea, Napoli - Lazio, etc.... vreo 10 meciuri. De ce ai alege sa te uiti la Steaua - Molde? De ce ai alege sa te uiti la Steaua - FC Copenhaga? Da, lumea s-a uitat la Steaua - Chelsea, clar. Da' in rest?

 

Cred ca aici vrei sa te referi la cine l-a sfatuit (el avand 16 ani), ca i-a vrut binele. Nu cred ca era o alegere asa dificila cand Ajax lucreaza prin traditie cu tineri si vinde in draci. Suna mai bine sa joci pentru ei, decat sa freci banca de rezerve pe la Real sau sa stai imprumutat prin Segunda.

Isaac Cuenca produs La Masia, s-a dus sa joace la Ajax sub forma de imprumut.

Pe plan sportiv este adevarat ca au mai decazut, ca nu mai joaca in fazele superioare ale competitiilor europene, dar asta se intampla strict datorita faptului ca jucatorii lor sunt acontati de cluburile mari pana in 25 de ani. Ma indoiesc ca au probleme cu atractivitatea si notorietatea cand in deceniul trecut au lansat jucatori ca : Sneijder, van der Vaart, Suarez, Ibrahimovic, Huntelaar, Chivu , etc.

Nu prea cred ca isi iau rost comparatiile astea. Noua ne-au trebuit 10 ani, sa ajungem iar in grupele C1 si in prezent am mai acumulat o pauza de 5 ani.

 

Pai se pare ca exista si impresari de treaba in lumea asta, impresari corecti, nu? Cam asta trebuie sa faca un impresar, sa iti vrea binele. Ca, de era giovaniiiiiii, ala mergea la Real pe bani multi sau la Kuban pe bani si mai multi, intelegi?

 

Si vezi ca nu doar Ajax lucreaza cu tineri. Si Realul are un centru bun de jucatori, ca nu-s ei chiar Steaua.

 

Cuenca a mers la Ajax pentru ca intre Ajax si Barca exista o intelegere, o colaborare care spune ca Ajax ajuta Barca cu informatii despre cum sa cresti tinerii si juniorii iar Barca trimite la Ajax jucatori imprumut sau de tot. Vezi cazul Oleguer.

 

Corect, Ajax nu sta la fel de prost ca Steaua, da' nici nu sta foarte bine in comparatie cu marile puteri ale Europei. Am dreptate?

 

Cum e sa joci la Ajax si cum e sa joci la Real Madird?

 

 

Indiferent daca ia sau nu titlul, Steaua ramane cea mai simpatizata echipa din aceasta tara. Asta nu ajuta cu nimic in situatia actuala.

 

Vorbim dupa primul titlu pierdut. Cand au castigat aia de la Urziceni, cam toata tara tindea sa tina cu ei, ca erau echipa mica, luptau impotriva granzilor, nu erau vedete, etc.

 

Asta e cam ciudat, daca tot se vorbeste de globalizare. Vrei sa faci afaceri cu ei, sa stai la aceeasi masa si sa le vinzi ceva, dar pentru tine nu conteaza daca ei te vad plin de cacao. Pacat ! E mai important cum esti vazut, decat cum te vezi tu.

 

Ok, ei ma vad plin de cacao. ce sa fac? Ma ajuta daca stau cu capul plecat? Nu, frate. Ma comport demn. Ei vin cu oferta de rahat, ii refuz politicos si le explic de ce nu se poate. Daca nu inteleg de prima data, vor intelege dupa ce ii prind in Europa si ii bat(sau le pun probleme mari) cu o echipa formata din jucatori pe care ei n-au vrut sa dea cat am cerut eu. Asa vad eu treburile. Asa inteleg eu performanta si profesionalismul.

 

E mai important cum esti vazut doar la inceput. Pentru ca, in timp, tot rahatul ajunge la suprafata. Si atunci nu o sa te mai vada nimeni bine. Si dinam0 era bine vazuta in europa la un moment dat. ERA!

 

Asta e stiut ! Ba pe deasupra mai apar si anumite soparle ca MM, care sug si ele bani in paralel cu albanezii. Si eu sunt de parere ca Ruse a fost vandut ieftin si site-ul ala pe care il iau multi in deradere rareori se insala.

Pe de alta parte, romanii chiar n-au mai confirmat, pe langa multi alti factori. Personal nu cred ca existat vreodata si vreo alta oferta decat cea a Sevillei. Iar daca presupunem prin absurd ca Del Nido (desi omul e destul de respectabil) si-ar fi permis sa faca magarii cu albanezii, o suma de transfer mai mare sa zicem de vreo 4 mil., reala vreo 6 mil. ar fi insemnat si mai multi banuti la buzunar pentru ciobani.

In toata ecuatia asta mai intervine si vointa jucatorului. Ti-am zis ca in ciuda contractului nu este bine sa fortezi jucatorul. Daca nu la 25 de ani, atunci cand sa-ti mai doresti sa faci acest pas.

 

Si aici o sa ii raspund si lui Ronnie, care vorbea de cota scazuta a romanilor.

 

Uite ca Alex Vlad, un fundas, a plecat pe 2 milioane. Uite ca dinam0 cere cel putin 2,5 pe Alexe. Uite ca pe Lato Steaua vrea 3. Ca au confirmat sau nu, uite ca bani frumosi tot vin. Deci se poate. Va aduc aminte ca si Radoi si Stancu au plecat pe sume importante, 6 milioane.

 

Nu il cunosc personal pe Del Nido ca sa stiu ce fel de om e. Eu l-am citat pe varul albanez cand am zis ca puscariasul e obisnuit sa faca manarii in Spania. El asa a zis.

 

Cat despre fortatul jucatorului, eu, in locul memitei, ii ziceam clar lui Rusescu:

 

"Vrem 5 milioane pe tine ca sa il putem lua pe Bokila cu 3 sau 4. Daca aia dau, e perfect. Daca nu, iti marim contractul la 250 de mii de euro pe sezon plus bonusuri de performanta - 1000/2000 de euro pe gol marcat."

 

Asa as fi procedat eu. Asa cred ca s-ar proceda si intr-o lume normala.

 

Inainte sa imi spuneti ca Steaua nu isi permite sa plateasca banii astia, luati in considerare si faptul ca, cu Rusescu titular, echipa ar avea sanse mai mari sa se califice in grupele CL.

 

Nu uita faptul ca umbla si multe zvonuri. Parca mai ieri Le Havre isi daduse acceptul pentru transferul lui Riviere si ceva mai devreme de atat ne interesa Osarimen Ebagua.

 

Tot ce se poate. Eu am vorbit din ce am auzit, nu am inventat nimic. Totusi, cred ca astfel de exemple, cu oferte refuzate, mai exista.

 

N-am avut acces la asemenea informatii. Eu am vazut doar top-uri si statistici recente, in care ne cam "omiteau" (fie ne inlocuiau cu Porto, fie sareau direct la Milan).

 

Nu mint. Cei mai in varsta iti pot confirma. Acum, ca exista si prosti in lumea asta care n-au aflat de google, nu e vina mea. Sigur ca e usor sa treci peste Steaua cand tu nu stii fotbal, cand esti o fufa care a terminat desenul si cand nu erai nascuta in 90. Cam astia sunt ziaristii din ziua de azi.

Si nu vorbesc prostii. Pentru ca sotia lui Ysouf Kone, cioara aia de a jucat la CFR, mi-a fost colega in scoala generala(e mai mica decat mine). Aia a ajuns jurnalista(de rahat! ca i-am citit operele). Era atat de buna incat si-a tras un fotbalist. Ma rog, fost fotbalist. Asta o interesa pe ea, nu sportu'.

 

 

Nu neaparat. Eu stiu ca in perioada aia se impacasera si multi dintre jucatori erau deja impresariati de albanezi. Radoi a ratat multe transferuri fiindca se accidenta foarte des. Lui Dica de exemplu trebuia sa i se dea drumul in 2006 dupa prima participare in CL. S-a lacomit ciobanul si a ajuns sa-l vanda pe usa din dos la Catania cu 2 mil.

 

De abia la vreo 2 ani dupa au revenit impresarii albanezi aproape de Steaua. S-ar putea sa ma insel dar cred ca asta s-a intamplat odata cu venirea lui Hagi. In fine. In plin sezon uefantastic, aia erau inca certati cu puscariasul.

 

 

 

Ronnie

 

Vezi Maxim, care este super talent, si a fost vandut pe mai putin.

 

Dar asta n-a avut nici o realizare, prietene. Nu-i la fel ca atunci cand ai un titlu de golgeter, un titlu de campion si un sezon european foarte bun.

blindius05.07.2013 21:47

Readuc aminte: Toivonen de la PSV la Norwich. From UCL to avoiding relegation, practic.

 

Djibril Cisse la Kuban Krasnodar

 

Massimo Ambrosini la Fiorentina

Adrian06.07.2013 14:20
Pai vezi ? De-aici si decaderea. Cand nu ai continuitate asta se intampla. Tot aici iti readuc aminte si de o discutie mai veche cand au vrut acei straini sa cumpere Steaua. Se facea ca a inceput sa-i intereseze dupa ce au vazut-o prin C1.

 

Prietene, da'ideea nu e ca Steaua sa joace in EL. Ideea e ca Steaua sa joace in CL. Pentru a face asta, Steaua trebuie intai sa castige campionatul. Deci, daca un strain vine sa o cumpere, nu o cumpara pentru Europa League, ma intelegi?

 

Si straini interesati de Steaua au fost si inainte de parcursul ala bun din Cupa UEFA. Prin 2003 sau 2004 a fost un rus care a vrut echipa.

 

 

Ca sa incheiem insa partea asta a discutiei, din nou, daca vine cineva sa cumpere Steaua, nu va veni pentru a cumpara o echipa de Europa League si una de Champions League.

 

Orice comparatie intre Steaua, Dinamo, sau CFR si echipele din elita este IMPROPRIE !

 

Din nou bagi Steaua in aceeasi oala cu CFR si dinam0 si nu inteleg de ce. Intelege ca intre Steaua si cele 2 e o distanta foarte mare! Si asta din mai multe puncte de vedere. Printre aceste puncte e si imaginea in vest. Steaua e vazuta mult mai bine si e mai cunoscuta.

 

Eu zic ca e o mare diferenta intre a juca pentru Real Madrid Castilla in Segunda si a juca pentru Ajax in Champions sau Europa League, eventual sa te mai alegi si cu trofeul Eredivisie pe la vreo varsta frageda.

 

Vezi ca nu toti gandesc ca tine.

 

Pana nu demult, multi stelisti de aici de pe site spuneau ca e mai bine ca Steaua sa renunte la EL si sa se concentreze pe campionat.

 

De-asta aduna Steaua cand joaca in deplasari prin cupele europene (fara sa castige titlul) sute sau mii de fani, iar Urziceni si CFR vreo 10 romanasi mai patrioti.

 

E acelasi lucru. Participarea in cupe europene e tot performanta.

 

Uita-te cati oameni merg la stadion cand Steaua nu castiga nici titlul si nici nu se prea descurca in campionat. Vei vedea ca sunt acei maxim 7 mii, fani inraiti cu totii.

 

Era pe naiba ! Isi vindea jucatorii prin Rusia (Cecenia) si Ucraina pe filiera bulibasa. Conteaza mult prea putin clubul de la care vin, in comparatie cu faptul ca romanii NU AU CONFIRMAT.

 

Si oare de ce n-au confirmat? Poate pentru ca dinam0 blatuia tot ce prindea si ca fabrica golgeteri?

 

La inceputul anilor 2000 dinam0 era considerata o echipa incomoda in cupele europene. Si pentru ca avea niste cifre bune in campionat si pentru ca exporta pe bani buni dar si pentru ca era necunoscuta.

 

Prima impresie era ca echipa nu trebuie subestimata. Au eliminat Sahtior, au batut pe Spartak Moscova, era o chestie. Dar doar de suprafata. In timp adversarii au invatat lectia. Stiau ca nu e o echipa de forta. Si asa au ajuns Elfsborg sa isi bata joc de ei.

 

Cand juca Steaua cu echipe ca Elfsborg, aia erau tot murdari in pantaloni cand incepea meciul, ca le era frica. dinam0, dupa 2005, nu mai speria pe absolut nimeni!

 

Dinamo o sa vada banii aia cand si-or vedea ceafa.

 

Evident. Pentru ca infractorii isi vor trage partea.

 

p.s.

 

Eu nu cred ca Sevilla e o echipa care sufera financiar.

 

Si aia de la Dinamo Zagreb cred ca au facut afacere cu panarama aia portugheza

 

Daca pleca de la Steaua, mai era panarama? Hai sa lasam strugurii in pace.

 

S-a cam incercat treaba asta cu "UEFAntasticii". Uite ca pana la urma au ajuns la Rimini, Palermo, Catania, arabi, etc. Si totodata dupa primul sezon in CL s-au plafonat , iar cei adusi in locul lor nu au confirmat.

 

Daca n-au fost vanduti cand a trebuit...

 

Dica putea sa plece pe bani multi, insa s-a rupt fix in iarna aia cu "Dica, du-te, Dica!" Radoi a fost tot timpul cu probleme medicale. Restu' erau si ei jucatori buni dar erau jucatori defensivi, deci mai greu sa plece pe bani multi.

 

Ogararu a plecat pe bani buni la Ajax. Era tanar, Ajax e club important. Deci s-a putut. A fost vorba si de ghinion, din pacate.

 

Ti-am zis , cat timp vesticii vad campionatul romanesc in cacao, ii doare la basca de titlul de golgheter. Pe ei ii intereseaza doar calitatile, sa-i poata creste cu mentalitatea lor.

 

Ce sa mai cresti ma la un jucator peste 18 ani? Aia nu te tin pana la 25, sa te creasca. Aia, cum ai facut 18 ani, te baga in prima echipa. Daca faci fata, bine, daca nu, afara. Maxim, la 22 de ani, nu mai creste niciodata. Nici Alexe. Asta e nivelul maxim al lor. Ah, ca vor mai capata experienta, asta e altceva. Da' mai tehnici, mai rapizi, mai puternici ca acum nu vor fi niciodata.

«1404142434447»