

CE TRANSFERURI TREBUIE SA FACA Steaua PENTRU RETUR
Steaua a transferat mult si fara o strategie unitara in tur. Mai intai s-au adus jucatori pentru un stil de joc bazat pe posesie si care sa se plieze pe sistemul 4-1-4-1 ,sistem pe care Piturca dorea sa-l implementeze in Ghencea, dar dupa plecarea intempestiva a acestuia, noul antrenor Ilie Dumitrescu, a schimbat din temelii totul. O imprudenta dupa parerea mea. A trecut la un modul 4-2-3-1 si a renuntat la posesie pentru un joc mai direct. Imediat a adus o noua transa de jucatori, renuntand la unii proaspat veniti, precum Stoica si Pacurar. Dupa ce si Dumitrescu a renuntat la banca tehnica, Lacatus a fost nevoit sa lucreze cu materialul clientului, fara sa faca pregatirea cu echipa si fara a avea un cuvant de spus vis a vis de operatiunile de transfer, pentru ca perioada de mercato se inchisese. Desi ar fi putut scoate mai mult din lotul avut la dispozitie, in mod normal, abia dupa pregatirea de iarna, vom putea sa-l judecam pe antrenorul stelist. Cert este ca pana acum, Steaua a decis sa renunte la Kapetanos, Angelov si Abrudan, iar Onofras are sanse minime sa continuie in Ghencea, pt ca pe postul lui se mai afla Stancu, Radut si Dica.
SISTEM DE JOC PROBABIL: Lacatus alterneaza intre 4-2-3-1 pe care l-a folosit in tur si 4-1-4-1 pe care a mai incercat in precedentele mandate ,fara succes, sa-l implementeze. Probabil perioada de pregatire il va lamuri si in privinta asta.
PORTARI: Aici, Steaua ii are pe Tatarusanu si Lungu, doi internationali, unul al echipei mari a Romaniei, altul al echipei de tineret. Valoric sta bine, dar numeric, ros-albastrii nu sunt acoperiti corespunzator. In tur i-au avut pe Stanca, apoi pe Zapata ca al treilea portar, acum nu mai au pe nimeni. Desi se poate duce un sezon si cu doar doi portari, este oarecum riscant ,asadar se impune achizitionarea unui portar.
FUNDASI: Pe dreapta ,Steaua ii are pe Bonfim si Emeghara, dar nigerianul pare ca nu va mai reveni la forma fizica initiala. Depinzand asadar de starea de sanatate a acestuia, ros albastrii ar mai putea achizitiona un fundas dreapta. Nu este insa o urgenta, pentru ca in afara de Bonfim, Martinovic a demonstrat ca poate acoperii cu succes si acest post. Pe stanga se afla Brandan si Latovlevic ,post acoperit, iar in centru ,cu Martinovic, Galamaz, Gardos, Geraldo si Baciu, Steaua nu are absolut nicio problema. In acest compartiment, Steaua nu are nevoie de achizitii.
MIJLOCASI: Aici depinde si de sistemul ales de Lacatus. Daca va folosi doi inchizatori si trei mijlocasi ofensivi sau un inchizator si patru mijlocasi ofensivi. Pe dreapta sunt Nicolita si Szekely, iar pe stanga Tanase si Matei. De asemenea Surdu poate acoperii ambele flancuri, asadar zonele laterale sunt bine dublate. In 4-1-4-1, Radut si Dica sunt mijlocasii ofensivi, iar Marinescu mijlocasul box to box. Ricardo, Bicfalvi si Onicas se vor bate pentru unicul post de inchizator. In modulul 4-2-3-1 ,pt postul de mijlocas ofensiv din spatele varfului, se "bat" Stancu, Radut si Dica. Indiferent de sistemul de joc ales, Steaua mai trebuie sa achizitioneze un mijlocas central box to box, adica un jucator care sa faca foarte bine ambele faze. Poate de aceea, managerul MM Stoica vrea sa-l aduca pe Dorinel Popa, de la Victoria Branesti.
ATACANTI: Sistemul conteaza si aici. In 4-1-4-1, pe acest post se vor bate Stancu, Bilasco si Surdu. Cum Stancu nu ar da cel mai bun randament in linia celor patru mijlocasi ofensivi, pt ca ar fi obligat la a face faza de aparare si a cobori mult in defensiva, el va trebui sa se adapteze rolului de unic atacant central. In 4-2-3-1, Stancu, avand in spatele sau doi mijlocasi centrali la acoperire, poate juca si ca mijlocas ofensiv sau al doilea varf, pt ca nu va fi nevoit sa coboare prea mult in aparare. Dar ar ramane doar doi oameni pentru postul de varf impins, Bilasco si Surdu. Deci, daca Steaua va juca 4-1-4-1, nu mai trebuie sa achizitioneze nimic in acest compartiment. Daca va folosi 4-2-3-1, atunci ar trebui sa mai achizitioneze un atacant central, dar nu-i o urgenta, pentru ca repet, Stancu poate fi fortat ca varf impins.
CONCLUZIE: In cazul in care Steaua nu mai renunta la nimeni, trebuie sa aduca un mijlocas central box to box,urgent, mai ales daca vor uza de sistemul 4-1-4-1, dar si in sistemul 4-2-3-1 acest gen de jucator este necesar, mai ales dupa plecarile lui Apostol si Angelov. Daca vor continua sa joace in modulul din tur, ar mai trebui si un atacant central, dar nu-i o necesitate, se poate si fara. De asemenea, un al treilea portar este indicat, pt ca este intotdeauna riscant sa abordezi doua competitii, Cupa si campionatul, cu doar goalkeep-eri.