vezi prietene ca :genocidul' tau nu e altceva decat expansiunea economica a americii si impotrivirea unor salbatici (indienii) care ar fi vrut sa mai doarma prin corturi vreo 2000 mii de ani.
pana una alta, vezi ca in sua sunt rezervatii in care indienii veritabili isi traiesc zilele dupa cum au fost invatati din mosi-stramosi.
Ei au fost stramutati cu forta de pe pamantul nativ si cei care au refuzat au fost macelariti de Armata americana(barbati, femei si copii, nu conta). Si cand nici asta nu le-a reusit in intregime, au exterminat bizonii doar pentru a elimina principala lor sursa de mancare.
Tie ti-ar fi convenit ca roman, sa locuiesti intr-o rezervatie redusa si izolata pe pamantul tau stramosesc? Intreb asta deoarece mie mi-ai lasat impresia unui patriot, unui om care isi iubeste tara. Pune-te in locul indienilor si gandeste-te cat de mult ai fi apreciat aceasta "civilizare"
Adica tu consideri normal ca poporul care este considerat a fi cel mai democratic din lume(si care declara ca apara democratia si drepturile oamenilor) isi datoreaza pamantul eliminarii sistematice a populatiilor indiene(in majoritate pasnice) si exploatarii sistematice a sclavilor din Africa, care erau tratati ca niste animale(si care n-au avut drepturi egale cu albii decat de prin anii 50-60).
Mergand pe principiul tau, ar fi fost normal ca imperiul habsburgic sa extermine populatia romana din Ardeal, deoarece nu era la fel de avansata. Ca doar asta preaslavesti tu: "survival of the fittest".
americanii au o economie atat de avansata...incat nemtilor le-ar lua vreo 200 ani sa ii ajunga,
Vorbesti prostii. Mari!
Economia germana este aproape la fel de avansata ca cea americana(raportat la marimea si populatia tarii, desigur). Aici ia in considerare si faptul ca americanii au beneficiat de un progres continuu, neintrerupt de razboaie purtate pe solul american(in afara de razboaiele de independeta, civil si vreo 2 razboaie cu Mexic purtate in zona de Sud) in timp ce toata Europa a fost distrusa complet de 2 ori numai in secolul trecut.
@Adrian
Oricum, ce au facut americanii nu e cu nimic diferit fata de ce au facut restul statelor lumii. Toti au incercat sa se extinda, sa se imbogateasca, sa fie mai puternici. Unii au reusit, altii nu. Asta e natura umana pana la urma iar regulile razboiului spun ca intotdeauna exista un invins si un invingator.
Complet de acord. Asta au facut toate popoarele. Dar americanii sunt vazuti de catre unii ca fiind un popor superior din punct de vedere al conceptiilor, ca un popor aparator al democratiei.
Si dau dovada de ipocrizie cand le dau ei lectii altor popoare, cand istoria lor arata ca nu sunt cu nimic superiori