Ceea ce spui tu, FORMAL este corect. Dar Sua a intrat in razboi pe 7 decembrie, de partea urss. Dupa aceea, la presiunile axei, antonescu le-a declarat razboi americanilor si britanicilor.
Ermm. Nu.
Pe 13 aprilie 1941, Japonia a semnat un pact de neutralitate cu URSS pentru 5 ani
Pe 22 iunie 1941, Romania (impreuna cu Germania, Italia si Bulgaria) a declarat razboi URSS
Pe 6 decembrie 1941, Romania a declarat razboi Marii Britanii.
Pe 7 decembrie 1941, Japonia a declarat razboi SUA, Marii Britanii si dominioanelor ei (Canada, Australia, Noua Zeelanda etc.)
Tot pe 7 decembrie 1941, Marea Britanie si cele 3 dominioane mentionate raspund declaratiei de razboi a Romaniei cu o declaratie similara.
Pe 8 decembrie 1941, SUA au raspuns atacului de la Pearl Harbor si declaratiei de razboi japoneze cu o declaratie de razboi similara (That the state of war between the United States and the Imperial Government of Japan which has been thrust upon the United States is hereby formally declared [...])
Pe 11 decembrie 1941, Germania si Italia au declarat razboi SUA
Tot pe 11 decembrie 1941, SUA raspunde cu o declaratie de razboi similara.
Pe 12 decembrie 1941 Romania (urmand Bulgaria, Ungaria si Slovacia) declara razboi SUA
Abia pe 5 iunie 1942 SUA raspunde declaratiei de razboi a Romaniei cu o declaratie de razboi oficiala (adresata si Bulgariei si Ungariei)
Pe 8 august 1945 (!) URSS declara razboi Japoniei in pofida tratatului de neutralitate;starea de razboi a intrat in vigoare a doua zi
Asadar, pe 8 decembrie 1941, SUA au declarat razboi exclusiv Japoniei, stat agresor. In acel moment, Japonia nu era in razboi cu URSS, deci intrarea in razboi a SUA nu a insemnat formal alinierea langa URSS. Acest lucru s-a produs abia dupa ce aliatii europeni ai Japoniei (aflati in razboi impotriva URSS si Marii Britanii) au declarat formai razboi SUA. SUA a raspuns imediat Germaniei si Italiei, state efectiv implicate in operatiuni de razboi impotriva Marii Britanii, insa mult mai tarziu Romaniei, Ungariei si Bulgariei implicate doar in razboiul impotriva URSS. Totusi formal, Romania era in razboi impotriva Marii Britanii inainte de acest moment.
Cred ca s-a ajuns la cam prea mult de la o simpla ciocolata cu rom.
