FC Steaua Arhiva Forum
Arhiva forumului FC Steaua — conservata in regim doar-citire. Postarea a fost dezactivata. Inapoi la site

Campanie anti noul ROM

«14567»
choli12.10.2010 22:25

Prietene, cred ca esti influentat mult prea mult de american media, ca sa nu zic ca esti spalat pe creier.

 

Americanii au avut un rol important in cele doua razboaie,mai ales in al doilea. Insa sa spui ca noi toti vorbeam nemteste daca nu erau ei, este o exagerare tip americaneasca, ce incearca sa isi creeze mituri pentru ca ei au putine in scurta lor istorie. Ai auzit de ruski(si vb aia, nu suntem noi tocmai prieteni cu astia) care au oprit grosul armatei naziste? Dar de britanici cu RAF-ul lor care a rezistat fortei superiore,luftwaffe desi nu prea mai aveau piloti si trimiteau baieti de 17-18 ani ,care nici nu isi terminasera bine cursurile de pilotaj, in aer sa se lupte? Da, USA a ajutat cu niste resurse si rusii si englezii insa ia inverseaza tu rolurile. Daca americanii aveau povesti eroice ca cele ale englezilor si rusilor impotriva nazisitilor si rusii si englezii le-ar fi dat resurse pentru razboi, cine crezi ca ar fi parut eroi in poveste? Tot americanii of course.

 

 

e ok raspunsul tau, mai putin partea selectata de mine.

deci:

1. Ai auzit de ruski(si vb aia, nu suntem noi tocmai prieteni cu astia) care au oprit grosul armatei naziste?

- Ce au facut ei?!?!?! au oprit ei?!!?!?! vezi ca Armata nazista a fost "oprita" de iarna, nu de brava Armata rosie :).....

2. Dar de britanici cu RAF-ul lor care a rezistat fortei superiore,luftwaffe desi nu prea mai aveau piloti si trimiteau baieti de 17-18 ani ,care nici nu isi terminasera bine cursurile de pilotaj, in aer sa se lupte?

- Au miscat britanicii in fata nazistilor pana sa intre america in razboi? raf-ul de care vb. era istorie.....londra era in RUINE! au venit nenea americanii si le-au dat cele necesare.....au invadat in normandia....etc.

 

Si tin sa-mi fac mea culpa cu privire la fraza "daca nu erau americanii noi am fi vb. nemteste...ar fi trebuit sa zic, daca nu erau americanii si D-zeu (sa ii opreasca pe nemti in campania ruseasca) am fi vb nemteste :)

 

Nu zic ca americanii nu au ajuns cei mai cei fara ajutorul europenilor...daca stai sa te gandesti..cine e america realizezi ca sunt colonistii europeeni, eu spun ca, au avut o interventie decisiva in istoria secolului trecut si o are si in secolul asta....practic americanii s-au ghidat dupa formula, cere, daca nu ti se da..cumpara, nu poti cumpara?...atunci distruge...

dar una peste alta cu toate greselile lor trebuie sa ii recunoastem drept unica superputere planetara care vegheaza sa ne fie si noua bine....

 

choli12.10.2010 23:00
acum vad si eu postarea lui Choli la care bine a raspuns predatorpulse. Cat de indoctrinati de media pot fii unii oameni, e incredibil. Daca nu ar fi americanii, lumea ar fi in haos, nu am mai avea democratie, extraordinar!

 

Americanii, care s-au aliat cu cei mai mari criminali ai secolului XX, uniunea sovietica, americanii, care arestau apoi oameni pe suspiciunea de comunism, americanii care au bombardat spitale in Granada, americanii care au omorat mii de civili nevinovati, fara ei ar fi lumea in haos??

 

Americanii sunt o putere economica, e-adevarat, dar cum a ajuns acolo? Prin cumpararea de inteligenta, prin oamenii dati de alte tari, prin pozitionarea la sute de kilometri de conflicte... Daaa, sunt un model de urmat.

 

Intr-adevar, vad binefacerile implicarii americii in razboi: urss a castigat, Romania a pierdut. Milioane de morti in toata europa, exterminati in puscarii. Tari ciuntite teritorial si aruncate cu 100 de ani in urma.

 

Unde au fost americanii cand luptatorii anti-comunisti din munti rezistau cu arma-n mana comunismului? Nu cumva americanii i-au acordat lui Ceausescu clauza natiunii celei mai favorizata?

 

Americanii nu sunt cu nimic mai buni decat comunistii. Faptul ca au acumulat bani si putere nu-i face mai buni, daca au facut-o prin exploatarea altora. Asa bunastare, NU VREAU. Razboaie de "eliberare" ca cele din Irak si Afganistan, NU VREAU. "democratie" unde tot ce poti sa faci e palavregesti pe forumuri, ca presa e controlata de mediul politic-bussines, NU VREAU.

 

Faptul ca economia lor influnteaza alte economii demonstreaza DOAR ca AU SUBJUGAT ECONOMIC acele tari, nimic altceva. Ca nu exista independenta economica.

 

Aia de-i ai tu la citat au fost condamnati la moarte de americani, tin sa te informez. Unul a si fost executat, celalalt in contumacie.

 

TOT PENTRU CHOLI: Faptul ca un stat sau altul este superior dezvoltat altuia bazandu-se pe CE A FURAT, nu are nicio relevanta. Ieri, cati francezi au fost pe teren? Daca nu se ducea Franta in Africa pentru a-i EXPLOATA pe negri, mai jucau Remy, Rami sau M'Vila? Mai exista francezul Benzema?

 

Faptul ca se ridica din umeri: "ei si ce daca au exploatat alte popoare, sa nu privim in urma" NU EXONEREAZA fapta. Si in niciun caz n-o justifica.

 

1. Americanii, care s-au aliat cu cei mai mari criminali ai secolului XX, uniunea sovietica, americanii, care arestau apoi oameni pe suspiciunea de comunism, americanii care au bombardat spitale in Granada, americanii care au omorat mii de civili nevinovati, fara ei ar fi lumea in haos??

- pai stia cineva in 1940 politica si amenintarea comunista? crezi ca daca parintii si bunicii tai ar fi stiut ce cancer e comunismul, nu ar fi murit cu arma-n mana contra lor?? de unde era sa stie americanii in 40 ce nenorocire e comunismul??

 

2. Americanii sunt o putere economica, e-adevarat, dar cum a ajuns acolo? Prin cumpararea de inteligenta, prin oamenii dati de alte tari, prin pozitionarea la sute de kilometri de conflicte... Daaa, sunt un model de urmat.

- americanii au ajuns unde sunt datorita lor!!!! in primul rand tu sti ca constitutia americii e una si aceeasi de la infiintarea lor ca stat? sti ce inseamna asta? inseamna ca la ei legile sunt intocmai respectate, iar atunci cand respecti legea devii o natiune puternica. In al doilea rand, ai auzit de marea criza economica din anii 30 din america? dupa acea criza economica america a inceput sa creasca si sa tot creasca economic...a ca au si cumparat sau au "importat" oameni destepti cu japca....e normal, fiecare stat a facut si face si acum la fel...important este ce se vede....si in america se vede cel mai mult

 

3. Intr-adevar, vad binefacerile implicarii americii in razboi: urss a castigat, Romania a pierdut. Milioane de morti in toata europa, exterminati in puscarii. Tari ciuntite teritorial si aruncate cu 100 de ani in urma.

- nu e vina americii pentru ce sa intamplat....lor le-a fost frica de nazisti si de nebulu de hitler, a trebuit sa se alieza cu cineva...sa aliat cu urss, ii condamni pentru asta? daca vrei condamna comunismu', nu americanii....

 

4. Unde au fost americanii cand luptatorii anti-comunisti din munti rezistau cu arma-n mana comunismului? Nu cumva americanii i-au acordat lui Ceausescu clauza natiunii celei mai favorizata?

- au acordat acea clauza datorita faptului ca ceausescu sa opus "pe fata" invadarii cehoslovaciei in 69 (sper sa nu gresesc anul) - au mers pe ideea "cine e impotriva urss, e prietenul meu"

 

5. Americanii nu sunt cu nimic mai buni decat comunistii. Faptul ca au acumulat bani si putere nu-i face mai buni, daca au facut-o prin exploatarea altora. Asa bunastare, NU VREAU. Razboaie de "eliberare" ca cele din Irak si Afganistan, NU VREAU. "democratie" unde tot ce poti sa faci e palavregesti pe forumuri, ca presa e controlata de mediul politic-bussines, NU VREAU.

- la textul asta ESTI PRAF!!!! cum compara america cu comunismul?? bah baiatule din cauza comunismului au murit zeci de milioane de oameni si alti zeci de milioane au indurat temnitele regimului....esti dobitoc?? cum poti spune idiotenii ca astea?!?!?! nu vrei bunastarea asta? pleaca frate in corea de nord, sau mai aproape...in chisinau sau moscova....Imi pare rau ce esti asa limitat sa iti poti permite "doar sa palavragesti" pe forumuri...daca atat poti si te duce capu' atat faci....in democratie fiecare dintre noi are o sansa...daca te duce capu' profiti, daca nu palavragesti pe forumuri...

 

6. Faptul ca economia lor influnteaza alte economii demonstreaza DOAR ca AU SUBJUGAT ECONOMIC acele tari, nimic altceva. Ca nu exista independenta economica.

- la fraza asta se vede din cer...CA ESTI CORIJENT LA ISTORIE! "AU SUBJUGAT ECONOMIC" :)))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))

 

AI AUZIT DE Planul Marshall ?!?!?!?!?!?!?!!??! http://ro.wikipedia.org/wiki/Planul_Marshall

ba baiatule (si e valabil si pentru altii ca el) america a reconstruit europa din temelii , america a reconstruit si japonia din temelii.......daca nu erau americanii....europeenii si japonezii ar fi fost mancatori de lebede (stit voi ca cine )

 

prietene....pune mana pe cartea de istorie si citeste.....invata sa gandesti cu creierul tau, nu mai fi influentat de ce zic altii...vb. Pro TV-ului GANDESTE LIBER!

 

 

 

Alexandru H.13.10.2010 05:21

Doresc sa protestez oficial impotriva numelui "Dacia Duster" si vreau sa pornim o campanie online prin care sa-i fortam pe francezii aia nenorociti sa-i schimbe titulatura in "Dacia Malvensis" ori "Dacia Porolissensis". Duster nu e un nume traditional al masinii noastre traditionale.

 

Jos Malraux si Pepin cel Scurt!

sabin130713.10.2010 06:51

Ideea e ca nu merge drept campanie de publicitate in nici un context ceea ce au facut astia cu Rom, mai ales ca asemanarea cu situatii din viata reala nu era chiar absolut intamplatoare. Sunt anumite lucruri care nu pot fi obiectul pamfletului, glumei, glumitei nevinovate, campaniei de orice fel.

Alexandru H.13.10.2010 07:00
Ideea e ca nu merge drept campanie de publicitate in nici un context ceea ce au facut astia cu Rom, mai ales ca asemanarea cu situatii din viata reala nu era chiar absolut intamplatoare. Sunt anumite lucruri care nu pot fi obiectul pamfletului, glumei, glumitei nevinovate, campaniei de orice fel.

 

Era un amarat de AMBALAJ. Contrar opiniei publice, nu orice obiect colorat in rosu, galben si albastru merita respectul nostru. Parca am decazut in epoca lui Funar, serios.

 

Si-au batut joc cei de la McCann exact de oameni care vorbesc inainte sa gandeasca, vorba lui Marius...

predatorpulse713.10.2010 07:10
e ok raspunsul tau, mai putin partea selectata de mine.

deci:

1. Ai auzit de ruski(si vb aia, nu suntem noi tocmai prieteni cu astia) care au oprit grosul armatei naziste?

- Ce au facut ei?!?!?! au oprit ei?!!?!?! vezi ca Armata nazista a fost "oprita" de iarna, nu de brava Armata rosie :).....

2. Dar de britanici cu RAF-ul lor care a rezistat fortei superiore,luftwaffe desi nu prea mai aveau piloti si trimiteau baieti de 17-18 ani ,care nici nu isi terminasera bine cursurile de pilotaj, in aer sa se lupte?

- Au miscat britanicii in fata nazistilor pana sa intre america in razboi? raf-ul de care vb. era istorie.....londra era in RUINE! au venit nenea americanii si le-au dat cele necesare.....au invadat in normandia....etc.

 

Si tin sa-mi fac mea culpa cu privire la fraza "daca nu erau americanii noi am fi vb. nemteste...ar fi trebuit sa zic, daca nu erau americanii si D-zeu (sa ii opreasca pe nemti in campania ruseasca) am fi vb nemteste :)

 

Nu zic ca americanii nu au ajuns cei mai cei fara ajutorul europenilor...daca stai sa te gandesti..cine e america realizezi ca sunt colonistii europeeni, eu spun ca, au avut o interventie decisiva in istoria secolului trecut si o are si in secolul asta....practic americanii s-au ghidat dupa formula, cere, daca nu ti se da..cumpara, nu poti cumpara?...atunci distruge...

dar una peste alta cu toate greselile lor trebuie sa ii recunoastem drept unica superputere planetara care vegheaza sa ne fie si noua bine....

 

 

Prietene, esti incredibil de ignorant. Sper sa fii un adolescent pentru ca altfel e grav.

 

Rusii astia(si repet, am sentimente de ura mult mai mari fata de rusi decat de americani) au oprit Armata germana la ei in tara. Intr-adevar hitler a fost handicapat pentru ca a deschis al doilea front insa crede-ma, nspe milioane de soldati rusi au murit tinandu-i pe nemti ocupati pana in iarna. Nemtii aveau ceva mai putini oameni per total insa aveau tehnologie superioara. Rusii s-au bazat pe faptul ca erau la ei acasa si si-au aparat tara cu dintii, iar apoi au pornit CONTRAOFENSIVA mai baiatule, marsaluind catre berlin.

GROSUL ARMATEI germane era concentrat catre operatiunea barbarossa(planul de invazie).

 

Operatiunea Barbarossa a fost practic un plan sinucigas:

 

Germanii au venit cu 3,9 milioane oameni, rusii cu 3,2 plus 5 milioane in rezerva.

Nemtii au venit cu 3600 tancuri, rusii aveau undeva intre 12.000-15.000(faimosul t34, care se producea repede si era o piesa de baza in Armata rosie).

Germanii au venit cu vreo 4400 avioane, rusii aveau undeva intre 35.000-40.000 avioane.

Nazistii au adus 46.000 piese artilerie, rusii aveau aproape 11.500.

 

Da, rusii aveau tehnologie inferioara dar drumurile din Rusia era foarte grele pentru masinariile sofisticate ale nemtilor si desi s-au luptat sa faca acel blitzkrieg al lor tot i-a prins iarna si i-a luat dracu. Singurul ajutor dat de vestici(deci si americani) rusilor a fost ceva munitie pe ici si colo. In orase precum Stalingrad se lupta strada cu strada, germanii spuneau cum nu puteau trece de anumite zone. Oamenii mancau sobolani, animale de pe strada pentru ca nu mai era de mancare. S-au facut sacrificii imense, culmea, fara americani in jur. Cele mai oribile scene din al doilea razboi mondial s-au produs probabil in operatiunea barbarossa. A fost practic un macel care a lasat ambele parti destul de schilodite.

 

Invazia din Ziua Z a fost extrem de importanta insa trebuie sa intelegi ca grosul armatei germane era altundeva si la invazia din Normandia au participat multi alti baieti decat americanii. Probabil ai vazut prea mult saving private ryan sau ai jucat prea mult medal of honor.

 

Aliatii(deci si americanii) au participat cu 1,300,000 de oameni la invazie iar nazistii aparau cu aproape 400,000 de oameni. Comandant in operatiune nu a fost doar americanul Eisenhower, ci si Tedder si Montgomery, englezi(stii, englezii aia care nu au facut mare lucru). Niste POLONEZI au fost primii care au decriptata masinaria ENIGMA a germanilor, putand sa anticipeze miscarea nemtilor, stiind astfel si unde era defensiva cea mai puternica in liniile lor. ENGLEZII au inventat majoritatea elementelor anti sub-Marin(ASDIC,Leigh light,incarcaturi explozive de mare adancime,radar,ASW-uri etc.) care au facut marea mult mai putin periculoasa pentru aliati.

 

Iete si ordinea debarcarilor de la est la vest:

 

Primii intrati a fost Armata a doua britanica, pe plajele sword,juno si gold. Aceasta forta de invazie numara 83,000 oameni din care 61,000 britanici restul fiind canadieni,australini,francezi si alte nationalitati. Apoi a intrat in actiune prima Armata americana, cu 73,000 soldati pe plajele utah si omaha. Iar forta de invazie nu era de capul ei, erau sustinuti de nave care trageau in defensiva germana si de avione care bombardau pe cat puteau zona.

 

Doua cuvinte si despre aparatorii germani. In momentul atacului, multi dintre comandantii germani(inclusiv Rommel) nu erau la post pentru ca nu credeau invazia posibila datorita vremii foarte urate. Uite distributia diviziilor germane in 1944:

 

6 in Finlanda

6 in Danemarca

9 in Germania

12 in Norvegia

21 in Balcani

26 in Italia

59 in Franta,Belgia si Olanda.

157 in Rusia.

 

Insa in 1944, multe dintre aceste divizii din Europa erau la 50% capacitate pentru ca masinaria germana de razboi cam pierdea oameni din gros si nu erau la acelasi standard, nici numeric nici de calitate. Am vazut un documentar in care se spunea ca destui dintre soldatii germani stationati in Normandia la vremea aia era pusti de 19-20 de ani, care abia vazusera razboi la varsta aia.

 

Deci prietene, dupa cum vezi, Armata americana a jucat un rol IMPORTANT in al doilea razboi mondial insa nu DECISIV cum spun toti americanofilii. Acesta a fost un conflict mondial in care a fost implicata si US, insa pentru ca propaganda lor este extraordinar de buna, toti cei ce nu stiti istorie aveti impresia ca a fost un conflict intre nazisti si americani.

 

Si mai este o chestie, US isi permitea sa se bage prietene pentru ca era DEPARTE DE CONFLICT. Tarile aste de care tu spui ca nu au facut mare lucru, Rusia,U.K, Polonia si multe altele au varsat sange pentru a-si apara tinutul si ele erau la doi pasi de pericolul nazist. R.A.F. a rezistat fortei superioare a luftwaffe cu pusti de 20 de ani. Si aia era la cateva sute de km de nemti, nu ca americanii, despartiti de ocean. Singurul pericol real pentru cetatenii US(efectiv in tara lor) a fost amenintarea submarinelor nemtesti(rezolvata relativ rapid de englezi cu inovatiile lor tehnologice, care au fost apoi adoptete de americani) si pericolul reprezentat de ambitia japoniei. Si desi americanii au infrant japonezii pe mare, nu au vrut sa-i invadeze cu oameni pentru ca aia se aparau pana la ultimul om. Ce au facut americanii ca se asigure de victoria finala? Pai au bagat doua bombe atomice pe micuti, cea mai mare oroare din WW II, dupa ce s-a intamplat la Stalingrad.

 

Nu e de mirare ca, spre sfarsitul razboiului, americanii puteau trimite trupe catre front relativ usor, ca sa nu mai zic ca, in 1944 trimiteau cele mai multe nave catre Europa. Mi se pare si normal, ei nu erau bombardati zilnic, pericolul era departe si razboiul parea o chestie indepartata pentru majoritatea cetatenilor americani. In schimb celalalte natii europene, cu razboiul la EI ACASA, trebuiau sa scoate trupe si masinarii zilnic, desi le era pusa viata in pericol mereu. Americanii din US aveau luxul de a fi linistiti in acea vreme.

 

Rugamintea mea catre tine este sa mai citesti istorie, iti va deschide mintea.

 

Hai sa vb putin si despre planul Marshall. Tu te-ai gandit vreodata cum de US putea sa dea bani statelor europene dupa razboi, pentru a se putea reconstrui? Pai pentru ca americanii nu au bagat enorm de multe resurse in razboi si pentru ca ei au putut sa se dezvolte frumos la ei acasa, departe de dusmani si cu un teritoriu masiv de partea lor(multe resurse), istoric vorbind. Ce dracu, cea mai mare varsare de sange la ei acasa a fost razboiul lor civil, nu au avut rivali de seama prin apropiere. Dupa razboi, majoritatea tarilor europene erau in ruina pentru ca ele au luptat in GROSUL razboiului(vb de militari/civili omorati sau schiloditi, resurse consumate, etc.) nu americanii, iar ele au luptat razboiul chiar acasa, in tarisoara lor.

 

Iar americanii nu au bagat bani in Europa pentru ca erau baieti buni, ci pentru ca aveau interese financiare acolo, interese fructificate in viitor dupa cum vezi. Cat despre noi, prietene, americanii nu dau doi centi pe noi ca sa zic asa. Unde erau americanii cand era comunism la noi in tara? Unde era americanii in vremea razboiului rece? Au stat la cutie pana cand gigantul rosu a cazut, asta au facut. Dupa revolutie, ce mari dovezi de iubire ne-au dat? Au nevoie de zona asta pentru baze militare in dorinta lor imperialista de a subjuga lumea si la propriu, nu numai economic, altfel se pisau pe noi. Desi noi am ramas in continuare sclavii, pardon aliatii lor, tot nu ne dau vize(de trebuie sa treci de nspe ori pe la ambasada si sa dai nspe bani doar pentru ca vrei sa vizitezi continentul american), soldatii nostri sunt trimise in cele mai nasoale locuri din irak si afghanistan, smecherasii lor calca oamenii cu masina pe strada, bechtel-ul lor ia bani si nu face autostrazi, etc. etc. etc.

 

Mai lasa propaganda americana si deschide ochii. Dupa cum bine ti-a zis Mihai, americanii vand iluzii iar unii sunt gata sa le inghita.

sabin130713.10.2010 07:11

@Alexandru H.

 

In contextul in care de exemplu jumatate dintre romani nu-si cunosc imnul nu poti spune explicit ca schimbam un ambalaj, intamplator sau nu cu rosu, galben si albastru, pentru ca e mai cool cu steagul american, dupa care sa razi sec si sa spui nevinovat ¨hei, am vrut doar sa atragem atentia¨. Mi se pare un pic tamp si un pic scarbos.

Sunt convins ca oricum ei si-au atins scopul, dar asta nu inseamna ca trebuie sa fiu de acord, sa-mi placa sau sa ma faca sa mananc mai multa ciocolata romaneasca.

Asemanarea cu Dacia Duster mi se pare ca nu merge, atat timp cat mesajul si forma in care este transmis nu se pot compara.

Mihai13.10.2010 07:14
1. Americanii, care s-au aliat cu cei mai mari criminali ai secolului XX, uniunea sovietica, americanii, care arestau apoi oameni pe suspiciunea de comunism, americanii care au bombardat spitale in Granada, americanii care au omorat mii de civili nevinovati, fara ei ar fi lumea in haos??

- pai stia cineva in 1940 politica si amenintarea comunista? crezi ca daca parintii si bunicii tai ar fi stiut ce cancer e comunismul, nu ar fi murit cu arma-n mana contra lor?? de unde era sa stie americanii in 40 ce nenorocire e comunismul??

 

2. Americanii sunt o putere economica, e-adevarat, dar cum a ajuns acolo? Prin cumpararea de inteligenta, prin oamenii dati de alte tari, prin pozitionarea la sute de kilometri de conflicte... Daaa, sunt un model de urmat.

- americanii au ajuns unde sunt datorita lor!!!! in primul rand tu sti ca constitutia americii e una si aceeasi de la infiintarea lor ca stat? sti ce inseamna asta? inseamna ca la ei legile sunt intocmai respectate, iar atunci cand respecti legea devii o natiune puternica. In al doilea rand, ai auzit de marea criza economica din anii 30 din america? dupa acea criza economica america a inceput sa creasca si sa tot creasca economic...a ca au si cumparat sau au "importat" oameni destepti cu japca....e normal, fiecare stat a facut si face si acum la fel...important este ce se vede....si in america se vede cel mai mult

 

3. Intr-adevar, vad binefacerile implicarii americii in razboi: urss a castigat, Romania a pierdut. Milioane de morti in toata europa, exterminati in puscarii. Tari ciuntite teritorial si aruncate cu 100 de ani in urma.

- nu e vina americii pentru ce sa intamplat....lor le-a fost frica de nazisti si de nebulu de hitler, a trebuit sa se alieza cu cineva...sa aliat cu urss, ii condamni pentru asta? daca vrei condamna comunismu', nu americanii....

 

4. Unde au fost americanii cand luptatorii anti-comunisti din munti rezistau cu arma-n mana comunismului? Nu cumva americanii i-au acordat lui Ceausescu clauza natiunii celei mai favorizata?

- au acordat acea clauza datorita faptului ca ceausescu sa opus "pe fata" invadarii cehoslovaciei in 69 (sper sa nu gresesc anul) - au mers pe ideea "cine e impotriva urss, e prietenul meu"

 

5. Americanii nu sunt cu nimic mai buni decat comunistii. Faptul ca au acumulat bani si putere nu-i face mai buni, daca au facut-o prin exploatarea altora. Asa bunastare, NU VREAU. Razboaie de "eliberare" ca cele din Irak si Afganistan, NU VREAU. "democratie" unde tot ce poti sa faci e palavregesti pe forumuri, ca presa e controlata de mediul politic-bussines, NU VREAU.

- la textul asta ESTI PRAF!!!! cum compara america cu comunismul?? bah baiatule din cauza comunismului au murit zeci de milioane de oameni si alti zeci de milioane au indurat temnitele regimului....esti dobitoc?? cum poti spune idiotenii ca astea?!?!?! nu vrei bunastarea asta? pleaca frate in corea de nord, sau mai aproape...in chisinau sau moscova....Imi pare rau ce esti asa limitat sa iti poti permite "doar sa palavragesti" pe forumuri...daca atat poti si te duce capu' atat faci....in democratie fiecare dintre noi are o sansa...daca te duce capu' profiti, daca nu palavragesti pe forumuri...

 

6. Faptul ca economia lor influnteaza alte economii demonstreaza DOAR ca AU SUBJUGAT ECONOMIC acele tari, nimic altceva. Ca nu exista independenta economica.

- la fraza asta se vede din cer...CA ESTI CORIJENT LA ISTORIE! "AU SUBJUGAT ECONOMIC" :)))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))

 

AI AUZIT DE Planul Marshall ?!?!?!?!?!?!?!!??! http://ro.wikipedia.org/wiki/Planul_Marshall

ba baiatule (si e valabil si pentru altii ca el) america a reconstruit europa din temelii , america a reconstruit si japonia din temelii.......daca nu erau americanii....europeenii si japonezii ar fi fost mancatori de lebede (stit voi ca cine )

 

prietene....pune mana pe cartea de istorie si citeste.....invata sa gandesti cu creierul tau, nu mai fi influentat de ce zic altii...vb. Pro TV-ului GANDESTE LIBER!

 

 

Ma gandesc ca esti ironic, altfel nu-mi explic postarea de mai sus.

 

"De unde sa stie americanii ca, comunismul e nociv?"

 

"pai stia cineva in 1940 politica si amenintarea comunista?"

 

"Daca bunicii si strabunicii tai stiau ce nociv e comunismul, ar fi murit cu arma-n mana impotriva lor"

 

"au mers pe ideea ca cine e contra urss e prietenul meu"

 

si cireasa de pe tortul prostiilor:

 

"vorba Pro TV-ului, gandeste liber"

 

 

Esti de suprafata, ce vezi, atat pricepi. Cum sa nu stie americanii ororile comuniste? Tu recitesti ce scrii? Toata perioada dupa revolutia bolsevica, Europa tremura de pericolul bolsevic.Dar americanii, saracii, nu stiau.

 

De ce crezi ca a eliberat Romania, Budapesta, in 1919? Ai auzit de Bela Kun? Stii de cine era coordonata Armata sa? Vai de capul tau....Era bolsevic! Sub comanda unuia, VI Lenin.

 

Si daca asta nu te convinge, ce zici de replica asta: "De vor intra trupele rusesti la noi si vor iesi invingatoare, in numele Diavolului, cine poate să creada unde este mintea care să sustina că ele vor pleca de la noi, inainte de a ne sataniza, adică bolseviza? Consecintele? Inutil a le discuta! " - CZ Codreanu, 1936

 

Pai bunicii si strabunicii nostri chiar au murit luptand contra comunismului. Ai idee cati morti au murit pentru ca tara asta sa nu incapa pe mainile comunistilor? Ai idee cati au murit in puscarii si in munti contra comunismului? Iti spun cu cea mai mare sinceritate de care sunt capabil: pune mana pe carte, lasa wikipedia si Pro TV, ca mirosi de la o posta a indoctrinare media.

 

Cat despre clauza, esti... Clauza a fost obtinuta in 75, mult dupa momentul "Primaverii de la Praga". Clauza a fost NEGOCIATA de Ceausescu cu americanii. Cel mai important criteriu a fost cel evreilor, pe care americanii cei grijulii voiau sa-i salveze din Romania. Aia care mai erau.

 

Argumentul tau cu "dusmanul urss e prietenul meu" cade imediat: cand gorbaciov a introdus glasnostul, ceausescu s-a opus. Nu numai ca americanii nu l-au sustinut pe ceausescu, dar l-au sustinut pe gorbaciov. Era clar ce se hotarase...

 

Gandeste tu liber ca Pro TV-ul, televiziunea care a inventat imnul national pe manele, romani egal romi si pe prietenul tau Ciobanul.

 

Am uitat sa-ti raspund la partea cu sansele oferite de democratie:

 

Democratia iti ofera doar sansa de a FI SCLAVUL SISTEMULUI, de a te afirma pana la punctul in care nu deranjezi SISTEMUL. Atat si nimic mai mult. Totul e la fel de controlat ca in comunism. Totul se bazeaza, exact ca in comunism, pe materie, pe bani.

 

Ia deranjeaza tu sistemul, sa vedem atunci cum functioneaza democratia. Cu drepturi incalcate, legi neaplicate, abuzuri, si toate cele. Democratia se bazeaza pe o lupta animalica, in care cel mai puternic il mananca pe cel mai slab. Se bazeaza pe saraci!

 

Ca america sa fie bogata, trebuie sa existe saraci ca Argentina, Romania sau Kosovo. Si mai mult, trebuie sa existi mancurti ca tine care sa creada ca asa e cel mai bine si ca nu se poate altfel.

 

 

"Amplul proces care a cuprins Europa de Est in 1989 a fost, in esență, o revenire, o restaurare a capitalismului. Socialismul de tip sovietic, impus de URSS, in țările intrate in sfera ei de hegemonie, de fapt, un pseudo-socialism, a fost inlocuit de oranduirea capitalista Cu abilitatea lor de necontestat, capitalistii au schimbat numele oranduirii lor in economie de piață. Oricat ar fi fost atacat si discreditat marxismul, macar o parte din populatie stia ce inseamnă exploatarea capitalista adică intelegea că averea capitalistului provine din exploatarea proletariatului. Pentru a sterge orice urmă a imaginii intunecate a capitalismului, beneficiarii sai l-au prezentat acum nu numai intr-un ambalaj nou, dar si cu altă infățisare, cea a economiei de piață, care ar fi cu totul altceva decat vechiul capitalism.

 

O schimbare, totusi, a intervenit. După marea criză din 1929-1933, capitalistii au inteles că se poate câștiga mult mai mult prin vanzarea produselor decat prin scaderea salariilor muncitorilor. Un muncitor cu un venit mai mare devine un cumparator. Capitalistii au pus astfel bazele societății de consum, care prezintă mari avantaje pentru ei: a) in locul luptei pentru doborarea lui, salariatii luptă acum pentru a cumpara ceea ce un bombardament publicitar le spune că sunt produse indispensabile; b) goana după cumparaturi, incurajată prin acordarea de credite, epuizează rapid stocurile de marfuri si evită astfel crizele de supraproductie.

 

Idealul, bucuria fiecaruia este să meargă la supermarketuri: dacă nu cumpară - acesta este scopul suprem - macar să bea o cafea sau, dacă si asta e greu, să privească marfurile expuse.

 

Capitalismul - vechi si nou - a transformat totul in marfa de la produs la sentiment, altfel spus, totul este de vanzare.

 

 

Câștigatorul ia totul, spunea, dacă nu mă insel, un slagar de acum cateva decenii. Nu stiu cat adevar este in spusele cantecului, dar stiu ca in istorie, invingatorii fac legea, inclusiv in cercetarea istorica

 

O dovadă excelentă este oferită de istoria celui de-al Doilea Razboi Mondial, scrisă si astazi, la 65 de ani de la incheierea lui, asa cum au vrut " de fapt, cum au poruncit " biruitorii. SUA, URSS si Marea Britanie au dorit să se prezinte ca exponenti ai democratiei si libertății impotriva fortelor " intunecate! " ale totalitarismului si opresiunii. Prezenta in Marea Alianță a Uniunii Sovietice, unde regimul stalinist facuse mult mai multe victime decat cel nazist, nu a tulburat in nici un fel pe istoricii panegiristi ai victoriei asupra fascismului si militarismului. Această viziune implică respingerea ecuatiei Hitler = Stalin si scuz㝠marile democratii occidentale reprezentate de Churchill si Roosevelt pentru alianta lor cu dictatorul sovietic. Se sugerează că este vorba de arhiuzata teorie " de fapt, in cazul de față, un alibi " a raului celui mai mic: mai bine cu Stalin impotriva lui Hitler. Monstruoasa coalitie dintre democratie si unul dintre cele mai sangeroase totalitarisme ale istoriei (intre august 1937 si noiembrie 1938, in URSS au avut loc, in medie, 1600 de executii pe zi) are pană astazi apologetii sai.

 

În realitate, intre Hitler si Stalin nu a fost nici o deosebire: nazistii exterminau după criteriul rasei, bolsevicii, după cel al clasei. Ambele regimuri, nazist si comunist, au fost deopotrivă de criminale. Alianta lui Churchill si Roosevelt cu Stalin si concesiile tot mai grave pe care i le-au facut au fost cea mai categorică negare a principiilor Cartei Atlanticului (14 august 1941), pe care premierul britanic si presedintele american pretindeau că le apara În amintitul document, cei doi lideri apuseni afirmau că respectă dreptul ce are fiecare popor de a alege forma de guvernamant sub care vrea să traiască, dar, ulterior, ei au acceptat principiul ca Uniunea Sovietică să detină o sferă de influență in Europa de Est, iar Churchill a avut initiativa acordului de procentaj (9 octombrie 1944), in care era fixată preponderenta Uniunii Sovietice in Romania (90%), Bulgaria si Ungaria (80%). Acestea sunt procentele finale, după discutiile bilaterale de la Moscova, care au sporit ponderea URSS in raport cu procentele initiale propuse de Churchill: 90% " Romania; 75% " Bulgaria; 50% " Ungaria. După cum se stie, Grecia revenea Marii Britanii in intelegere cu SUA (90%), iar Iugoslavia era la paritate."

 

Florin Constantiniu, revista Clipa.

 

Privesti si castigi. Sau poti doar sa privesti

axl13.10.2010 08:41
Doresc sa protestez oficial impotriva numelui "Dacia Duster" si vreau sa pornim o campanie online prin care sa-i fortam pe francezii aia nenorociti sa-i schimbe titulatura in "Dacia Malvensis" ori "Dacia Porolissensis".

Dacia per Scorilo!

choli13.10.2010 10:35

Mihai si predator

 

eu mi-am expus pct de vedere cu privire la americani si europeeni, voi ati facut la fel....

bineinteles ca as putea sa va dau un contraargument la fiecare fraza...dar nu o fac deoarece mi-as pierde timpul de pomana, sunteti atat de indoctrinati cu anti-americanismul incat nu vad rostul sa duc aceasta discutie mai departe. Nu vom ajunge niciodatata la un numitor comun...

Fiecare dintre noi este partas la aceeasi istorie dar fiecare intelege ce poate din ea. Daca voi asta intelegeti din istorie...sanatate maxima!

Eu inteleg cu totul si cu totul altceva si nu are rost sa-mi pierd vreo doua ore din viata sa va dau voua niste raspunsuri pe care ar trebui sa le stiti sau daca nu le stiti ar trebui sa va duca mintea sa le invatati!

 

Voi sunteti romanii perfecti, aveti impresia ca vi se cuvine tot, ca sunteti vejnic nedreptatiti, nu va convine comunismu' dar nici democratia, nu va place sa mergeti supermarket dar va place sa aveti de unde alege....etc.

Ce vreti voi mah baieti pana la urma?!?!?! ca eu atunci cand citesc ceea ce scrieti voi nu vad decat o contradictie in propriile voastre cuvinte..

Mihai, in prima parte a comentariului tau ai o tenta clar anti comunista...apoi in partea a doua, lovesti in democratie....Cum este pana la urma...ca nu poti fi si comunist si democrat in acelasi timp...

 

Predator...sti cat as vrea sa iti raspund.....dar nu am sa o fac, ar trebui sa stau sa scriu foarte mult....

 

Alexandru H.13.10.2010 19:06
2r544tl.jpg
clausblaus13.10.2010 20:14

Ptiuuuuu,aici se face istorie! :blink:

Mai bine se adauga un "M" la numele ciocolatei si era totul ok,o indrageau(si cumparau,evident)si sustinatorii minoritatilor,unde mai pui ca tot romanul se putea lauda ca a mancat un "ROMM". :yeahh:

Mihai13.10.2010 20:25
Mihai si predator

 

eu mi-am expus pct de vedere cu privire la americani si europeeni, voi ati facut la fel....

bineinteles ca as putea sa va dau un contraargument la fiecare fraza...dar nu o fac deoarece mi-as pierde timpul de pomana, sunteti atat de indoctrinati cu anti-americanismul incat nu vad rostul sa duc aceasta discutie mai departe. Nu vom ajunge niciodatata la un numitor comun...

Fiecare dintre noi este partas la aceeasi istorie dar fiecare intelege ce poate din ea. Daca voi asta intelegeti din istorie...sanatate maxima!

Eu inteleg cu totul si cu totul altceva si nu are rost sa-mi pierd vreo doua ore din viata sa va dau voua niste raspunsuri pe care ar trebui sa le stiti sau daca nu le stiti ar trebui sa va duca mintea sa le invatati!

 

Voi sunteti romanii perfecti, aveti impresia ca vi se cuvine tot, ca sunteti vejnic nedreptatiti, nu va convine comunismu' dar nici democratia, nu va place sa mergeti supermarket dar va place sa aveti de unde alege....etc.

Ce vreti voi mah baieti pana la urma?!?!?! ca eu atunci cand citesc ceea ce scrieti voi nu vad decat o contradictie in propriile voastre cuvinte..

Mihai, in prima parte a comentariului tau ai o tenta clar anti comunista...apoi in partea a doua, lovesti in democratie....Cum este pana la urma...ca nu poti fi si comunist si democrat in acelasi timp...

 

Predator...sti cat as vrea sa iti raspund.....dar nu am sa o fac, ar trebui sa stau sa scriu foarte mult....

 

Omule, eu si nu cred nici predator nu este anti-american. Doar ca intelege ca NU EXISTA o superputere care sa se gandeasca la binele altei tari, decat ea insasi. Nici acum si niciodata. Altfel, ar risca sa fie depasita de o alta, intelegi?

 

Eu am scris impotriva comunismului si democratiei. Da. Pentru ca ambele s-au dovedit a fii criminale. Daca bolsevismul te omora direct, fara comentarii, fara discutii, democratia "te omoara" frumos. Te omoara incet, dar sigur. Ambele sisteme ii elimina pe cei care sunt impotriva lor. Intelegi ce vreau sa spun?

 

Democratia nu poate functiona in lumea de azi. De ce? Pentru ca ar trebui ca toti oamenii sa fie egali in cunostinte, inteligenta, trecut, resurse materiale, spiritualitate. Altfel, OAMENII MAI BOGATI vor profita de cei mai saraci ca sa-si mentina statutul. Mie mi se pare ca Dumnezeu ne-a facut pe toti cu acelasi drept la viata pe pamantul asta. Nu ca unii sa arunce mancarea si altii sa moara de foame. Doar pentru ca nu s-au nascut in familia care trebuie.

 

Asta e marele pericol pe care ti l-am explicat: NU E NORMAL sa fie asa. E normal ca toti oamenii sa aiba o sansa egala. Democratia isi alege elitele astfel incat ele sa continue acest proces: unii din ce in ce mai bogati pe seama unora din ce in ce mai saraci.

 

Eu am rude apropiate care locuiesc de peste 20 de ani in America. Stiu despre ce vorbesc. Acolo nu exista democratie decat in filme! Esti mai controlat decat era un roman inainte de 89. Poti sa intelegi asta?

 

Imi place sa aleg intr-un supermarket, dar nu intre produsele pe care le vrea UE, ci intre produsele CELE MAI BUNE. E o diferenta. In democratia capitalista "made in usa" nu conteaza cat de bun e un produs, ci CE PROFIT aduce, CINE IL FACE si AMBALAJUL.

In ritmul asta vom ajunge sa ne disparem biologic.

 

Iti dau cel mai bun exemplu: Spui ca nu poti fi democrat si comunist in acelasi timp. Corect. Dar te intreb pe tine: Iliescu a fost comunist, apoi a fost democrat. Roman a fost comunist, acum este democrat. Basescu a fost comunist si apoi a fost democrat. Ceausescu a fost comunist, apoi "aliat al Americii". Si apoi iarasi comunist.

 

Totul in ochii americanilor.

 

 

 

 

 

predatorpulse714.10.2010 06:03
Mihai si predator

 

eu mi-am expus pct de vedere cu privire la americani si europeeni, voi ati facut la fel....

bineinteles ca as putea sa va dau un contraargument la fiecare fraza...dar nu o fac deoarece mi-as pierde timpul de pomana, sunteti atat de indoctrinati cu anti-americanismul incat nu vad rostul sa duc aceasta discutie mai departe. Nu vom ajunge niciodatata la un numitor comun...

Fiecare dintre noi este partas la aceeasi istorie dar fiecare intelege ce poate din ea. Daca voi asta intelegeti din istorie...sanatate maxima!

Eu inteleg cu totul si cu totul altceva si nu are rost sa-mi pierd vreo doua ore din viata sa va dau voua niste raspunsuri pe care ar trebui sa le stiti sau daca nu le stiti ar trebui sa va duca mintea sa le invatati!

 

Voi sunteti romanii perfecti, aveti impresia ca vi se cuvine tot, ca sunteti vejnic nedreptatiti, nu va convine comunismu' dar nici democratia, nu va place sa mergeti supermarket dar va place sa aveti de unde alege....etc.

Ce vreti voi mah baieti pana la urma?!?!?! ca eu atunci cand citesc ceea ce scrieti voi nu vad decat o contradictie in propriile voastre cuvinte..

Mihai, in prima parte a comentariului tau ai o tenta clar anti comunista...apoi in partea a doua, lovesti in democratie....Cum este pana la urma...ca nu poti fi si comunist si democrat in acelasi timp...

 

Predator...sti cat as vrea sa iti raspund.....dar nu am sa o fac, ar trebui sa stau sa scriu foarte mult....

 

 

Am vrut sa fiu baiat civilizat, dar acum nu ma mai pot abtine: prietene, esti exagerat de imbecil, ca sa nu mai zic ca esti indoctrinat.

 

Tu asta ai inteles din ce am spus eu si Mihai? Ca suntem anti-americani? Am defectele mele dar ipocrit nu sunt. Eu "consum" muzica americana, filme americane, tastez pe technologie americana. Nu am nimic cu americanii. Dar am o problema cu panaramele care incearca sa distorsioneze istoria doar pentru a o modela pe modelul american de gandire, pentru a-si crea propriile mituri, pentru ca americanii, fiind popor tanar, duc lipsa de asa ceva. Ai vazut ce am scris despre WWII, da? Ei bine nu cred ca am acoperit nici 5% din ce s-a intamplat de fapt atunci. Insa pentru ca americanii controleaza media mondiala si toti ii pupa in cur, care sunt episoadele pe care le vedem in majoritatea filmelor despre WWII: debarcarea din Normandia(unde evident americanii sunt in rol principal, restul fiind actori secundari in acel razboi) si holocaustul. Chestii americane-evreiesti. Nu vezi filme(cel putin nu multe) in care sa se vorbeasca despre curajul polonezilor(care au ramas de cateva ori in istorie FARA TARA!!!), despre cel al englezilor, rusilor si al altor natii care au luptat si murit in acel razboi. Nope, strict americani-evrei versus nazisti, cu cativa baieti europeni care i-au ajutat pe drum. Si apropo, ai idee de ce WWII e atat de glorificat de americani? pentru ca e singurul conflict de la razboiul lor de independenta in care au avut un success real. Korea,Vietnam au fost in cel mai bun caz egaluri si nu exista glorie in cucerirea unor oameni care sunt in epoca de piatra(vezi "cuceririle" lor recente).

 

Si sincer, cred ca am inteles mai mult din istorie decat tine, pentru ca m-am informat la viata mea din mai multe surse si am reusit sa ajung la o "medie" in privinta unui anumit subiect(si istoricii sunt subiectivi). Am discutat acu' cateva zile cu un americanofil ca tine care imi explica de ce americanii sunt cel mai destept popor din istorie si de ce nimeni nu se apropie de ei din pc asta de vedere. Am stat degeaba sa-i explic despre contextul extrem de favorabil prin care US a ajuns putere mondiala si ca alte tari au facut asta mult mai bine, ba chiar unii si-au creat singuri contextul din nimic. Si vorba aia US e putere mondiala de 50 de ani, dar deja aud comparatii intre astia si Imperiul Roman. Orice stie cat de cat istorie, face pe el de ras cand aude comparatia asta. Imperiul Roman(est-vest) a rezistat aproape 1000 de ani, US nu are nici 100 si oricum nu mai e forma clasica de imperialism, cu victorii militare. US a venit la putere, daca pot spune asa, dupa ce peste popoarele Europei au trecut 2 RAZBOAIE IMENSE, care au lasat unele tari cu rani adanci zeci de ani. Dupa cum am zis si in primul post, bravo lor ca au profitat insa nu o sa stau acum sa idealizez o super-putere(bine ti-a zis Mihai ca superputerile nu sunt baieti buni, ci baieti care iti calca pe grumaz).

 

Sfatul meu pentru tine este sa te informezi, preferabil din cat mai multe surse. Istoria este o arma puternica in mainile cui trebuie. Trist e ca nimeni nu invata din ea sau ca nu vor sa invete decat partea care ii avantajeaza si sa ignore restul.

 

Din pc tau de vedere, daca eu si Mihai spunem adevarul istoric despre WWII(si nu numai) si iti distrugem mitul suprematiei americane, tu o sa crezi ca noi suntem anti-americani. Pai cum vine asta? Nu adevarul conteaza? Mie imi place sa spun adevarul si despre istoria noastra, pentru ca am fost invatati destule prostii in scoala la istorie. Spune-mi de exemplu cu ce gresesc cand spun ca americanii sunt cei mai mari ipocriti din istoria recenta. Ei sunt jandarmul lumii si va vor binele tuturor dar finantau revolutii prin cia in america de sud mentinand o stare de razboi, au incercat sa-l asasineze pe castro de nspe ori pentru ca le era frica de cuba si potentialul ei balistic(nu pentru ca aveau neaparat cine stie ce arme dar pentru ca erau foarte aproape de US si erau prietini cu rusii), au dat arme afganilor sa se bata cu rusii(si apoi astia au folosit aceleasi arme sa-i combata cand au invadat si cu aceleasi arme le-au daramat turnurile), ii vorbesc de rau pe arabi dar fac mega afaceri cu ei. As putea sa-ti dau exemple pana maine.

 

Raspunde-mi macar la faza cu americanii si romanii daca nu vrei sa o luam istoric. Cand ne-au ajutat americanii pe noi? Cand a venit unchiul sam sa ne scape de comunisti? De ce unchiul sam il sustine pe chior care ne distruge tara de vreo 6 ani de zile? De ce nu ne dau americanii vize mai usor desi suntem ultimii fraieri care au ramas cu ei in irak si afghanistan?

 

Asa ca te rog sa nu mai idealizezi superputerile. Toate superputerile din istorie au fost criminale intr-un fel sau altul. Diferenta intre US si nazisti, bolsevici este ca US incearca sa te ia ca zaharelul si sa te prosteasca inainte sa-ti dea in cap daca marai pe cand celalalt grup nu le avea cu diplomatia si te f**ea din start. Intr-un fel erau si mai cinstiti. Dupa cum bine a zis Mihai, care e marea diferenta intre US si restul criminalilor? US are de departe cel mai mare buget pentru Armata din lume. De ce? Stiu, stiu se apara de pericole si cu alea ii vor vana pe teroristi pe tot globul. Insa in acest moment US are destule arme pentru a bombarda fiecare tara de pe planeta de 7 ori. US e singura tara mare care face baze militare in alte tari mari. Dupa cum bine a zis Putin cand a venit in Romanica(si o spun din nou, urasc rusii), nu Rusia vine catre vest ci fix invers. Americanii isi fac baze din ce in ce mai aproape de zona de influenta sovietica, putand lansa atacuri de acolo asupra inamicilor israelului si nu numai. Si crezi ca poate cineva comenta? Si Germania si Franta au armate moderne insa palesc in fata armatei imense americane(si ca numar si ca tehnologie). De tarile perpelite din est nici nu mai zic.

 

Dupa cum am spus in posturile de dinainte americanii au DE DEPARTE cel mai bun aparat de propaganda din istoria omenirii. Ei sunt MEREU eroii(si oameni naivi ca tine pun botul la asa ceva dupa ce sunt expusi la asta ani de-a randul) desi:

 

- sunt primii care au aruncat bomba atomica asupra unui popor care era practic infrant.

 

- au finantat revolutii prin care au murit multi oameni si prin care anumite tari au ramas practic in evul mediu.

 

- strang in acest moment cel mai mare arsenal militar din istoria omenirii.

 

- fac baze MILITARE in tari europene pentru a fi mai aproape de zona tinta.

 

- invadeaza tari pentru ca chipurile acele tari ascund teroristi, bombardand zone cu civili, omorand oameni fara vina care oricum nu se puteau pune cu forta tehnologica a US.

 

-invadeaza alte tari pentru a da jos regimuri militare criminale(irak) desi in trecut ei au sustinut CU RESURSE acei lideri militari(vezi ipocrizia cu saddam) in trecut. De ce nu merg americanii catre restul zonelor de pe planeta unde sunt tirani? Ah, pentru ca aia chiar au niste chestii cu care pot sa-i loveasca si nu sa fie cuceriti intr-un weekend ca inapoiatii din irak si afghanistan.

 

- urmeaza sa intre in Pakistan pe acelasi considerent cu terorismul. Sa vezi ce distractie.

 

Dar toate astea nu conteaza. Eu,choli, Mihai puteam sa dormim linistiti. Americanii vegheaza sa ne fie noua bine si uite cat de bine ne-a mers de cand americanii sunt super putere. O sa bombardeze astia lumea pana va fi democratie peste tot. Preferabil democratie americana :rolleyes:

choli14.10.2010 10:33

am vrut sa nu iti mai raspund, dar nu ma pot abtine:

 

- sunt primii care au aruncat bomba atomica asupra unui popor care era practic infrant.

popor infrant? pai erau toti japonezii kamikaze, intrau cu avioanele direct in vapoarele si in bazele lor....si pe langa asta...mie imi pare bine ca au testat atunci bomba, cand era destul de slaba din punct de vedere tehnologic...ce ai fi vrut? sa o testeze mai prin preajma anului nostru? sa testeze vreo jucarie cu hidrogen sa ne termine pe toti...zi bodaproste ca au testat-o atunci si acolo. Pe scurt au avut o jucarie noua, si au vrut sa vada ce stie sa faca...

 

- au finantat revolutii prin care au murit multi oameni si prin care anumite tari au ramas practic in evul mediu.

absolut de acord cu tine....nu am spus niciodatata ca americanii sunt sfinti

 

- strang in acest moment cel mai mare arsenal militar din istoria omenirii.

pai si nu ti se pare normal sa fie asa? cine este cea mai amenintata tara din lume? nu cumva america?

 

- fac baze MILITARE in tari europene pentru a fi mai aproape de zona tinta.

este strategie de aparare

 

- invadeaza tari pentru ca chipurile acele tari ascund teroristi, bombardand zone cu civili, omorand oameni fara vina care oricum nu se puteau pune cu forta tehnologica a US.

cand vor sa testeze noi tehnologii de arme, dar nu cred ca in istoria moderna USA au facut un razboi doar de dragul asta, de a testa arme...au fost si alte motive pe langa asta cu armele

 

-invadeaza alte tari pentru a da jos regimuri militare criminale(irak) desi in trecut ei au sustinut CU RESURSE acei lideri militari(vezi ipocrizia cu saddam) in trecut. De ce nu merg americanii catre restul zonelor de pe planeta unde sunt tirani? Ah, pentru ca aia chiar au niste chestii cu care pot sa-i loveasca si nu sa fie cuceriti intr-un weekend ca inapoiatii din irak si afghanistan.

nu! e simplu, in irak este petrol, USA este cel mai mare consumator din lume, iar al-qaeda se ascunde prin zona aia....

 

- urmeaza sa intre in Pakistan pe acelasi considerent cu terorismul. Sa vezi ce distractie.

cred ca mai degraba iran, pakistanul este aliat SUA

 

Dar toate astea nu conteaza. Eu,choli, Mihai puteam sa dormim linistiti. Americanii vegheaza sa ne fie noua bine si uite cat de bine ne-a mers de cand americanii sunt super putere. O sa bombardeze astia lumea pana va fi democratie peste tot. Preferabil democratie americana rolleyes.gif

 

Eu asa as vrea...sa-i termine pe toti idiotii cu terorismul lor si pe cei care ii sustin....

 

Am sa te rog, daca mai raspunzi, sa o faci punctual, asa cum fac eu....ca ma plictisesc bla-blaurile

 

Numai bine

Vlad Bogdan14.10.2010 11:31
Prea multe discutii pentru o ciocolata.

 

Felicitari. Iar ai pornit o discutie interminabila despre Sua,comunism & shit!

predatorpulse714.10.2010 11:49
am vrut sa nu iti mai raspund, dar nu ma pot abtine:

 

- sunt primii care au aruncat bomba atomica asupra unui popor care era practic infrant.

popor infrant? pai erau toti japonezii kamikaze, intrau cu avioanele direct in vapoarele si in bazele lor....si pe langa asta...mie imi pare bine ca au testat atunci bomba, cand era destul de slaba din punct de vedere tehnologic...ce ai fi vrut? sa o testeze mai prin preajma anului nostru? sa testeze vreo jucarie cu hidrogen sa ne termine pe toti...zi bodaproste ca au testat-o atunci si acolo. Pe scurt au avut o jucarie noua, si au vrut sa vada ce stie sa faca...

 

Ba zi sincer, tu esti troll? Japonezii fusesera infranti pe mare, aliatii lor din axa era pe pragul de a fi infranti(germania,italia) o duceu rau in razboi iar la un moment dat japonezii s-ar fi predat. Nu s-au predat imediat pentru ca imparatul lor respecta codul bushido si practic asteptau americanii sa vina pe tarm sa se lupte. Erau practic blocati pe mare de americani, aviatia lor ajunsese praf in acel moment(6 august 1945) si atunci le-au venit bombele. De ce? Pai americanii au calculat, nu stiu cum, ca s-ar fi pierdut zeci,sute de mii de vieti de ambele parti pentru ca chipurile japonezii ar fi luptat pana la moarte(desi nu prea mai aveau armament astfel incat sa reziste mult). Asa ca minunatii americani au zis, hai sa nu mai pierdem timpul si atatea vieti de ambele parti, hai sa fim rapizi si sa se piarda vieti doar in partea voastra. Si uite asa au aruncat bombele care au omorat aproape 300.000 de oameni, majoritatea civili. Abia atunci s-a predat Japonia. Bodaproste sa zici tu miilor de famili indoliate de la hiroshima si nagasaki. Ce au facut americanii acolo a fost genocid si tu vorbesti de o jucarioara testata. Frumos n-am ce zice...

 

- au finantat revolutii prin care au murit multi oameni si prin care anumite tari au ramas practic in evul mediu.

absolut de acord cu tine....nu am spus niciodatata ca americanii sunt sfinti

 

Dar daca bolsevicii, fascistii si altii faceau acelasi lucru erau criminali, nu? Asa America, chiar de nu sunt sfinti, de fapt vroiau binele lumii, pardon al lor. Nu conteaza ca US a sprijinit regimuri criminale, ei ne vor binele. In America de Sud au sprijinit cu bani lovitura de stat data impotriva lui Guzman(ales democratic de poporul din Guatemala) pentru ca Guzman avea niste vederi mai socialiste. L-au declarat comunist si au bagat bani pentru a-l da jos. Nu mai zic ca au incercat sa foloseasca chiar cubanezi pentru a-l omori pe castro. Au "ajutat" si loviturile de stat din 64 din Brazilia, 73' in Chile, 76' in Argentina, in razboiul Civil din Salvador, cand au invadat republica dominicana in 65'. Nu mai zic ca au sustinut dictatori precum Pinochet,Somoza,Stroessner. Pe scurt, daca erai conducator in America de Sud si aveai tendinte socialiste/comuniste, veneau americanii, bagau raca in tara, te dadeau jos/te omorau. Democratia p*lii.

 

- strang in acest moment cel mai mare arsenal militar din istoria omenirii.

pai si nu ti se pare normal sa fie asa? cine este cea mai amenintata tara din lume? nu cumva america?

 

Amenintata de cine? De teroristi? Nu ma fa sa rad. Spania si Anglia au fost si ele lovite si totusi nu au inceput sa stranga focoase nucleare in draci. Repet, US, daca doreste, pot sa rada toate tarile de pe planeta cu cateva butoane apasate. Avand in vedere istoria lor, e linistor lucrul asta, nu? Daca faceau rusii,chinezii,altii acelasi lucru era pericol mare, alerta pentru ca aia sunt bad guys, daca fac americanii asta, stati linistiti, ei sunt good guys si vegheaza pentru noi.

 

- fac baze MILITARE in tari europene pentru a fi mai aproape de zona tinta.

este strategie de aparare

 

Oh da, strategia de aparare(impotriva cui, a teroristilor, nu?) este sa strangi arme cat pentru 5 razboaie si sa faci baze militare din ce in ce mai aproape de israel(tara protejata de US) si de fosti inamici. Daca Rusia/China/oricare alta tara ar fi strans arme cacalau si ar fi facut baze militare aproape de America(in Cuba sa zicem, sau prin Mexic) erau urmatorii hitler, asa fiind americani, sunt baieti buni care vor sa se "apere".

 

- invadeaza tari pentru ca chipurile acele tari ascund teroristi, bombardand zone cu civili, omorand oameni fara vina care oricum nu se puteau pune cu forta tehnologica a US.

cand vor sa testeze noi tehnologii de arme, dar nu cred ca in istoria moderna USA au facut un razboi doar de dragul asta, de a testa arme...au fost si alte motive pe langa asta cu armele

 

Pai scuza-ma razboiul asta de "eliberare" imi cam suna a cucerire. Cu ce motiv au intrat americanii in afganistan si irak? Chipurile pentru weapons of mass destruction doar ca nu au gasit(mari fraieri, puteau sa bage si ei cateva la stol) si pentru a gasi teroristi. Nu conteaza ca daca chiar vroiau sa-i gaseasca aia erau terminati in catev saptamani. Apoi au schimbat placa in irak, au dat-o pe democratie, ca elibereaza poporul irakian de dictator, desi il sustinusera pe nea saddam in trecut. Repet scenariul de mai sus. Pune oricare alta tara in locul US, sa invadeze doua tari pentru ca li se pare lor ca ascund teroristi, omorand civili, bombardand orase vechi precum baghdad si aia automat sunt mega criminalii lumii. In schimb cu americanii e ok, ei doar se apara de teroristi, nu?

 

-invadeaza alte tari pentru a da jos regimuri militare criminale(irak) desi in trecut ei au sustinut CU RESURSE acei lideri militari(vezi ipocrizia cu saddam) in trecut. De ce nu merg americanii catre restul zonelor de pe planeta unde sunt tirani? Ah, pentru ca aia chiar au niste chestii cu care pot sa-i loveasca si nu sa fie cuceriti intr-un weekend ca inapoiatii din irak si afghanistan.

nu! e simplu, in irak este petrol, USA este cel mai mare consumator din lume, iar al-qaeda se ascunde prin zona aia....

 

Vezi mai sus pentru razboiul din irak. Faza cu al-qaeda e o scuza. Daca maine se dovedeste ca HQ al al-qaeda e in niger crezi ca se muta americanii acolo? Nu, stau unde e petrolul.

 

- urmeaza sa intre in Pakistan pe acelasi considerent cu terorismul. Sa vezi ce distractie.

cred ca mai degraba iran, pakistanul este aliat SUA

 

Da si iran e in plan, dar americanii au spus ca au descoperit teroristi si prin pakistanul de nord asa ca...

 

Dar toate astea nu conteaza. Eu,choli, Mihai puteam sa dormim linistiti. Americanii vegheaza sa ne fie noua bine si uite cat de bine ne-a mers de cand americanii sunt super putere. O sa bombardeze astia lumea pana va fi democratie peste tot. Preferabil democratie americana rolleyes.gif

 

Eu asa as vrea...sa-i termine pe toti idiotii cu terorismul lor si pe cei care ii sustin....

 

O sa-i termine. Si apoi o sa gaseasca alti teroristi. Si tot asa.

 

In ultimii 50 de anisori US a finantat revolutii ca sa-si destabilizeze vecinii, au invadat alte tari, s-au bagat in conflicte care nu ii priveau, au omorat direct sau indirect zeci,poate sute de mii de oameni nevinovati, au aruncat bombe atomice, fac in ziua noastra baze militare din ce in ce mai aproape de Orientul Mijlociu insa ei nu sunt oameni rai, ei fac asta doar pentru ca vor justitie si vor ca terorismul sa fie distrus. Si sa stiti ca chiar le pasa de noi.

 

Doamne, cata prostie..

Alexandru H.14.10.2010 12:05

Suntem la ora de Istorie Frustrat-Alternativa.

 

Va rog, continuati!

Mihai14.10.2010 12:53

@predator

 

Ma inclin in fata argumentelor si logicii tale.

 

@choli

 

Doar o intrebare: cum poate America sa se simta amenintata cand are cea mai mare Armata, cele mai noi tehnologii, baze peste tot in lume, etc? Si mai ales DE CINE?

 

Nu iubesc nicio tara in afara de Romania. Punandu-te in situatia noastra - o tara care nu poate deveni imperiu prin niciun mijloc si consultand istoria noastra - vei observa ca TOATE marile puteri se gandeau doar cum sa ne foloseasca resursele pentru binele lor, NU al nostru. Si atata tot.

 

Stiai ca americanii ne-au declarat razboi in ww2? De ce? Cumva pentru ca ii atacasem pe ei? Le provocasem vreo paguba? Pardon. Ci pentru ca democratii, capitalistii, baietii buni americani, sarisera in ajutorul urss-ului, in fapt prietenii lor. Stii care urss, aia naspa, criminalii. Paradoxal, desi Antonescu spusese clar ca tine partea sua in razboiul cu japonezii.

 

Ca sa incheiem subiectul, iti dau urmatorul citat. Iuri Andropov, fost sef KGB, cel care a jucat rolul decisiv in suprimarea revolutiei ungare din 56 si fost sef al urss:

 

"Cele 4 stadii ale Partidului Comunist:

1) Partidul isi asuma deschis numele de comunist si ia puterea prin revolutie, instaurand dictatura proletariatului.

2) Cand numele de comunist se compromite - ATENTIE - , partidul si-l schimba, dand impresia unei noi revolutii, reintroducand, aparent, pluralismul; (WOW, revolutie, fosti comunisti, hmmm- unde am mai vazut asa ceva?)

3) pierde puterea si se resemneaza

4) REVINE LA PUTERE INTR-UN CADRU DEMOCRATIC."

 

Pam-pam.

 

@Alex H.

 

Sa intelegem ca nu doresti sa participi :) ?

 

 

Alexandru H.14.10.2010 14:08

Ma amuza istoria de genul "sunt toti la fel". E ca si cum ai privi 2 ecuatii diferite si ai deduce ca sunt similare, ca deh, ambele sunt aparent formate din aceleasi 10 numere. Plus ca s-au aruncat fapte corecte si incorecte de-a valma, chit ca demonstrau sau nu subiectul propus spre dezbatere.

 

De exemplu asta:

 

Stiai ca americanii ne-au declarat razboi in ww2? De ce? Cumva pentru ca ii atacasem pe ei? Le provocasem vreo paguba? Pardon. Ci pentru ca democratii, capitalistii, baietii buni americani, sarisera in ajutorul urss-ului, in fapt prietenii lor. Stii care urss, aia naspa, criminalii. Paradoxal, desi Antonescu spusese clar ca tine partea sua in razboiul cu japonezii.

 

Wow, ce nenorociti, ne-au declarat razboi ca sa ii apere pe comunisti... cum sa mai ai domne' incredere in americani dupa ce saracul Antonescu chiar declarase ca tine cu ei?

 

Adevarul e, desigur, altul. Chiar unul extrem de diferit. Nu americanii, ci NOI, Romania, am declarat razboi Statelor Unite pe 12 decembrie 1941. Am facut-o dupa ce Germania si Italia au facut-o dar, cel mai important, le-am declarat razboi dupa atacul japonez asupra insulelor Hawaii. Adica, pe romaneste, asa de mult tinea Antonescu la americani si ii ura pe japonezi ca le-a tinut partea asiaticilor in conflictul din Pacific. Ca o noutate, nicio putere occidentala nu ne-a declarat razboi pentru ca am invadat URSS-ul. Marea Britanie si restul tarilor din Commonwealth (Australia, Canada, Africa de Sud, Noua Zeelanda) ne-au declarat la inceputul lui decembrie 1941, si asta cand eram deja bine inradacinati in sfera nazista. Au facut-o pentru ca era clar ca devenisem contributori importanti in razboiul Germaniei impotriva tarilor vestice.

 

Acum ca am stabilit adevarul istoric, sa-mi explice si mie cineva de ce erau responsabili americanii ca rusii s-au gandit sa-si impuna sistemul economic si politic aici, dupa razboi. Le-am declarat razboi lor si rusilor, rusii ne-au ocupat si ne-au impus pacea. Cu exceptia bombardamentului (si ala foarte logic, ca doar nu erau sa accepte ca petrolul nostru sa curga linistit spre rezervoarele tancurilor germane), nu ne-au facut nimic americanii: nu ne-au anexat, nu ne-au ocupat, nu ne-au rupt teritorii (asa cum au facut-o germanii, bulgarii, rusii, maghiarii). Au cerut despagubiri, ca parte a puterilor castigatoare, insa oricum alea se duceau catre rusi, ca doar lor le provocasem probleme.

 

Daca vrei, ma pot referi la inca 100 de erori istorice (nu ma bag la alea de opinie politica, of course) din textele de mai sus, dar cred ca nu merita...

Marius14.10.2010 14:19

In sfarsit un om cu logica pe aici, unul care nu e innebunit de (anti)americanism si poate privi lucrurile cu o detasare oarecum normala.

Mihai14.10.2010 14:24
Ma amuza istoria de genul "sunt toti la fel". E ca si cum ai privi 2 ecuatii diferite si ai deduce ca sunt similare, ca deh, ambele sunt aparent formate din aceleasi 10 numere. Plus ca s-au aruncat fapte corecte si incorecte de-a valma, chit ca demonstrau sau nu subiectul propus spre dezbatere.

 

De exemplu asta:

 

 

 

Wow, ce nenorociti, ne-au declarat razboi ca sa ii apere pe comunisti... cum sa mai ai domne' incredere in americani dupa ce saracul Antonescu chiar declarase ca tine cu ei?

 

Adevarul e, desigur, altul. Chiar unul extrem de diferit. Nu americanii, ci NOI, Romania, am declarat razboi Statelor Unite pe 12 decembrie 1941. Am facut-o dupa ce Germania si Italia au facut-o dar, cel mai important, le-am declarat razboi dupa atacul japonez asupra insulelor Hawaii. Adica, pe romaneste, asa de mult tinea Antonescu la americani si ii ura pe japonezi ca le-a tinut partea asiaticilor in conflictul din Pacific. Ca o noutate, nicio putere occidentala nu ne-a declarat razboi pentru ca am invadat URSS-ul. Marea Britanie si restul tarilor din Commonwealth (Australia, Canada, Africa de Sud, Noua Zeelanda) ne-au declarat la inceputul lui decembrie 1941, si asta cand eram deja bine inradacinati in sfera nazista. Au facut-o pentru ca era clar ca devenisem contributori importanti in razboiul Germaniei impotriva tarilor vestice.

 

Acum ca am stabilit adevarul istoric, sa-mi explice si mie cineva de ce erau responsabili americanii ca rusii s-au gandit sa-si impuna sistemul economic si politic aici, dupa razboi. Le-am declarat razboi lor si rusilor, rusii ne-au ocupat si ne-au impus pacea. Cu exceptia bombardamentului (si ala foarte logic, ca doar nu erau sa accepte ca petrolul nostru sa curga linistit spre rezervoarele tancurilor germane), nu ne-au facut nimic americanii: nu ne-au anexat, nu ne-au ocupat, nu ne-au rupt teritorii (asa cum au facut-o germanii, bulgarii, rusii, maghiarii). Au cerut despagubiri, ca parte a puterilor castigatoare, insa oricum alea se duceau catre rusi, ca doar lor le provocasem probleme.

 

Daca vrei, ma pot referi la inca 100 de erori istorice (nu ma bag la alea de opinie politica, of course) din textele de mai sus, dar cred ca nu merita...

 

Ceea ce spui tu, FORMAL este corect. Dar Sua a intrat in razboi pe 7 decembrie, de partea urss. Dupa aceea, la presiunile axei, antonescu le-a declarat razboi americanilor si britanicilor.

 

Hai sa fim seriosi, americanii puteau opri macelul din est ce a urmat razboiului. Stiau ce va urma: la tentativele noastre de negocieri, ne-au trimis mereu la comunisti: "discutati cu rusii". Se puteau impune rusilor conditii umane. Sa nu uitam ca interventia americana din razboi a contat mult pentru rusii inghesuiti la stalingrad. Mai ales prin materialele de razboi trimise. Chit ca puteau reveni si singuri, americanii le puteau pune conditii rusilor pentru tratamentul celor aflati in sfera de dominare urss.

 

Ce-i impiedica pe americani sa incheie ei pacea cu noi? Neimplicandu-se, au ajutat la ce a urmat sa fie. Si stiau foarte bine ce pot rusii, in 43 au adoptat varianta ruseasca a macelului de la Katyn. Ipocriti.

 

In fine

Marius14.10.2010 14:32

doar de dragul discutiei

 

Hai sa fim seriosi, americanii puteau opri macelul din est ce a urmat razboiului. Stiau ce va urma: la tentativele noastre de negocieri, ne-au trimis mereu la comunisti: "discutati cu rusii". Se puteau impune rusilor conditii umane. Sa nu uitam ca interventia americana din razboi a contat mult pentru rusii inghesuiti la stalingrad. Mai ales prin materialele de razboi trimise. Chit ca puteau reveni si singuri, americanii le puteau pune conditii rusilor pentru tratamentul celor aflati in sfera de dominare urss.

 

Ce-i impiedica pe americani sa incheie ei pacea cu noi? Neimplicandu-se, au ajutat la ce a urmat sa fie. Si stiau foarte bine ce pot rusii, in 43 au adoptat varianta ruseasca a macelului de la Katyn, nu a crucii rosii.

 

Am incercat mereu sa evit discutiile "s-ar fi putut face altceva la un moment dat" pentru ca n-am trait niciunul din momentele alea si n-am avut putere de decizie pentru a afirma ca "eu as fi facut nu stiu cum".

 

Insa treaba asta mi-a sarit in ochi. Pai ma Mihai, doar asa de dragul schimbarii a doua vorbe, tu chiar crezi ca rusii au respectat vreun acord semnat cu aliatii in timpul razboiului? Si daca nu au facut-o pe chestii minore, cum iti imaginezi ca ar fi spus "da" unui lucru major, chiar impus de americani? Nu uita ca rusii au terminat razboiul avand cea mai puternica Armata si prezenta Armata de pe un continent aflat la pamant din acest punct de vedere, nu uita ca nimeni nu putea risca atunci o noua conflagratie de proportii, asa ca sa spui ca cineva le-ar fi putut impune ceva e doar vis frumos.

 

Sigur, nu-s deloc proamerican, dar nici contra. Nu ii consider nici salvatorii planetei, insa nici groparii ei. Si-apoi e o prostie sa acuzi un intreg popor care numara sute de milioane de suflete de niste lucruri comise de o mana de oameni care i-au si ii conduc. :)

 

si aici ma opresc.

Alexandru H.14.10.2010 14:37
Ceea ce spui tu, FORMAL este corect. Dar Sua a intrat in razboi pe 7 decembrie, de partea urss. Dupa aceea, la presiunile axei, antonescu le-a declarat razboi americanilor si britanicilor.

 

Hai sa fim seriosi, americanii puteau opri macelul din est ce a urmat razboiului. Stiau ce va urma: la tentativele noastre de negocieri, ne-au trimis mereu la comunisti: "discutati cu rusii". Se puteau impune rusilor conditii umane. Sa nu uitam ca interventia americana din razboi a contat mult pentru rusii inghesuiti la stalingrad. Mai ales prin materialele de razboi trimise. Chit ca puteau reveni si singuri, americanii le puteau pune conditii rusilor pentru tratamentul celor aflati in sfera de dominare urss.

 

Ce-i impiedica pe americani sa incheie ei pacea cu noi? Neimplicandu-se, au ajutat la ce a urmat sa fie. Si stiau foarte bine ce pot rusii, in 43 au adoptat varianta ruseasca a macelului de la Katyn, nu a crucii rosii.

 

In fine

 

:)) Ce inseamna la tine formal? La mine formal inseamna sa vad o declaratie oficiala de razboi. Si aia exista, din 12 decembrie, si e adresata Statelor Unite de catre Romania. Ca o noutate, nu noi am declarat razboi Marii Britanii, eram deja in razboi cu ea de aproape 2 saptamani. Ah, poate vroiai sa spui informal... uite, eram informal in stare de razboi cu Marea Britanie de cel putin un an inainte ca ea sa ne declare razboi. Cu SUA nu eram nici formal, nici informal... deci argumentul agresiunii cade.

 

Americanii nu puteau opri niciun macel. Au contribuit decisiv la razboiul din est prin materialele trimise, insa:

 

a) Nu aveau trupe suficiente in Austria, Germania si Italia

b) Nu erau convinsi de loialitatea multor tari (tin sa-ti amintesc de influenta comunista in Franta si Italia dupa razboi)

c) Nimeni nu mai avea chef de razboaie

 

Tu iar ignori multe lucruri intamplate in Romania anilor 1944-1947: nenumarate comisii aliate au incercat sa se opuna rusilor, insa era cam inutil. Nu ne-a ajutat nici faptul ca britanicii isi alesesera guvern laburist sau ca granita unde se oprisera rusii nu era Tisa ci Elba. N-au salvat americanii nici macar un sfert de Austria si Germania de ocupatie, cum naiba sa ne ajute pe noi? Ca sa nu mai vorbim ca polonezii, pentru care se intrase in razboi in 1939, ne-au impartasit soarta, neputand fi salvati de nimeni (iar polonezii chiar au participat clar in coalitia anti-Hitler, cu trupe, tehnologie, suferinta umana)...

 

PS. E misto cum putem sa transformam pe americani in agresorii celui de-al doilea razboi mondial dupa ce Japonia, Germania, Italia, Romania, Ungaria si Bulgaria le-a declarat pe rand razboi.

Robert Aeroth14.10.2010 14:59

Ar trebui discutat in topicul cu al doilea razboi mondial.

Aici e vorba de ciocolata plm

«14567»