1. Americanii, care s-au aliat cu cei mai mari criminali ai secolului XX, uniunea sovietica, americanii, care arestau apoi oameni pe suspiciunea de comunism, americanii care au bombardat spitale in Granada, americanii care au omorat mii de civili nevinovati, fara ei ar fi lumea in haos??
- pai stia cineva in 1940 politica si amenintarea comunista? crezi ca daca parintii si bunicii tai ar fi stiut ce cancer e comunismul, nu ar fi murit cu arma-n mana contra lor?? de unde era sa stie americanii in 40 ce nenorocire e comunismul??
2. Americanii sunt o putere economica, e-adevarat, dar cum a ajuns acolo? Prin cumpararea de inteligenta, prin oamenii dati de alte tari, prin pozitionarea la sute de kilometri de conflicte... Daaa, sunt un model de urmat.
- americanii au ajuns unde sunt datorita lor!!!! in primul rand tu sti ca constitutia americii e una si aceeasi de la infiintarea lor ca stat? sti ce inseamna asta? inseamna ca la ei legile sunt intocmai respectate, iar atunci cand respecti legea devii o natiune puternica. In al doilea rand, ai auzit de marea criza economica din anii 30 din america? dupa acea criza economica america a inceput sa creasca si sa tot creasca economic...a ca au si cumparat sau au "importat" oameni destepti cu japca....e normal, fiecare stat a facut si face si acum la fel...important este ce se vede....si in america se vede cel mai mult
3. Intr-adevar, vad binefacerile implicarii americii in razboi: urss a castigat, Romania a pierdut. Milioane de morti in toata europa, exterminati in puscarii. Tari ciuntite teritorial si aruncate cu 100 de ani in urma.
- nu e vina americii pentru ce sa intamplat....lor le-a fost frica de nazisti si de nebulu de hitler, a trebuit sa se alieza cu cineva...sa aliat cu urss, ii condamni pentru asta? daca vrei condamna comunismu', nu americanii....
4. Unde au fost americanii cand luptatorii anti-comunisti din munti rezistau cu arma-n mana comunismului? Nu cumva americanii i-au acordat lui Ceausescu clauza natiunii celei mai favorizata?
- au acordat acea clauza datorita faptului ca ceausescu sa opus "pe fata" invadarii cehoslovaciei in 69 (sper sa nu gresesc anul) - au mers pe ideea "cine e impotriva urss, e prietenul meu"
5. Americanii nu sunt cu nimic mai buni decat comunistii. Faptul ca au acumulat bani si putere nu-i face mai buni, daca au facut-o prin exploatarea altora. Asa bunastare, NU VREAU. Razboaie de "eliberare" ca cele din Irak si Afganistan, NU VREAU. "democratie" unde tot ce poti sa faci e palavregesti pe forumuri, ca presa e controlata de mediul politic-bussines, NU VREAU.
- la textul asta ESTI PRAF!!!! cum compara america cu comunismul?? bah baiatule din cauza comunismului au murit zeci de milioane de oameni si alti zeci de milioane au indurat temnitele regimului....esti dobitoc?? cum poti spune idiotenii ca astea?!?!?! nu vrei bunastarea asta? pleaca frate in corea de nord, sau mai aproape...in chisinau sau moscova....Imi pare rau ce esti asa limitat sa iti poti permite "doar sa palavragesti" pe forumuri...daca atat poti si te duce capu' atat faci....in democratie fiecare dintre noi are o sansa...daca te duce capu' profiti, daca nu palavragesti pe forumuri...
6. Faptul ca economia lor influnteaza alte economii demonstreaza DOAR ca AU SUBJUGAT ECONOMIC acele tari, nimic altceva. Ca nu exista independenta economica.
- la fraza asta se vede din cer...CA ESTI CORIJENT LA ISTORIE! "AU SUBJUGAT ECONOMIC"
)))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))
AI AUZIT DE Planul Marshall ?!?!?!?!?!?!?!!??! http://ro.wikipedia.org/wiki/Planul_Marshall
ba baiatule (si e valabil si pentru altii ca el) america a reconstruit europa din temelii , america a reconstruit si japonia din temelii.......daca nu erau americanii....europeenii si japonezii ar fi fost mancatori de lebede (stit voi ca cine )
prietene....pune mana pe cartea de istorie si citeste.....invata sa gandesti cu creierul tau, nu mai fi influentat de ce zic altii...vb. Pro TV-ului GANDESTE LIBER!
Ma gandesc ca esti ironic, altfel nu-mi explic postarea de mai sus.
"De unde sa stie americanii ca, comunismul e nociv?"
"pai stia cineva in 1940 politica si amenintarea comunista?"
"Daca bunicii si strabunicii tai stiau ce nociv e comunismul, ar fi murit cu arma-n mana impotriva lor"
"au mers pe ideea ca cine e contra urss e prietenul meu"
si cireasa de pe tortul prostiilor:
"vorba Pro TV-ului, gandeste liber"
Esti de suprafata, ce vezi, atat pricepi. Cum sa nu stie americanii ororile comuniste? Tu recitesti ce scrii? Toata perioada dupa revolutia bolsevica, Europa tremura de pericolul bolsevic.Dar americanii, saracii, nu stiau.
De ce crezi ca a eliberat Romania, Budapesta, in 1919? Ai auzit de Bela Kun? Stii de cine era coordonata Armata sa? Vai de capul tau....Era bolsevic! Sub comanda unuia, VI Lenin.
Si daca asta nu te convinge, ce zici de replica asta: "De vor intra trupele rusesti la noi si vor iesi invingatoare, in numele Diavolului, cine poate să creada unde este mintea care să sustina că ele vor pleca de la noi, inainte de a ne sataniza, adică bolseviza? Consecintele? Inutil a le discuta! " - CZ Codreanu, 1936
Pai bunicii si strabunicii nostri chiar au murit luptand contra comunismului. Ai idee cati morti au murit pentru ca tara asta sa nu incapa pe mainile comunistilor? Ai idee cati au murit in puscarii si in munti contra comunismului? Iti spun cu cea mai mare sinceritate de care sunt capabil: pune mana pe carte, lasa wikipedia si Pro TV, ca mirosi de la o posta a indoctrinare media.
Cat despre clauza, esti... Clauza a fost obtinuta in 75, mult dupa momentul "Primaverii de la Praga". Clauza a fost NEGOCIATA de Ceausescu cu americanii. Cel mai important criteriu a fost cel evreilor, pe care americanii cei grijulii voiau sa-i salveze din Romania. Aia care mai erau.
Argumentul tau cu "dusmanul urss e prietenul meu" cade imediat: cand gorbaciov a introdus glasnostul, ceausescu s-a opus. Nu numai ca americanii nu l-au sustinut pe ceausescu, dar l-au sustinut pe gorbaciov. Era clar ce se hotarase...
Gandeste tu liber ca Pro TV-ul, televiziunea care a inventat imnul national pe manele, romani egal romi si pe prietenul tau Ciobanul.
Am uitat sa-ti raspund la partea cu sansele oferite de democratie:
Democratia iti ofera doar sansa de a FI SCLAVUL SISTEMULUI, de a te afirma pana la punctul in care nu deranjezi SISTEMUL. Atat si nimic mai mult. Totul e la fel de controlat ca in comunism. Totul se bazeaza, exact ca in comunism, pe materie, pe bani.
Ia deranjeaza tu sistemul, sa vedem atunci cum functioneaza democratia. Cu drepturi incalcate, legi neaplicate, abuzuri, si toate cele. Democratia se bazeaza pe o lupta animalica, in care cel mai puternic il mananca pe cel mai slab. Se bazeaza pe saraci!
Ca america sa fie bogata, trebuie sa existe saraci ca Argentina, Romania sau Kosovo. Si mai mult, trebuie sa existi mancurti ca tine care sa creada ca asa e cel mai bine si ca nu se poate altfel.
"Amplul proces care a cuprins Europa de Est in 1989 a fost, in esență, o revenire, o restaurare a capitalismului. Socialismul de tip sovietic, impus de URSS, in țările intrate in sfera ei de hegemonie, de fapt, un pseudo-socialism, a fost inlocuit de oranduirea capitalista Cu abilitatea lor de necontestat, capitalistii au schimbat numele oranduirii lor in economie de piață. Oricat ar fi fost atacat si discreditat marxismul, macar o parte din populatie stia ce inseamnă exploatarea capitalista adică intelegea că averea capitalistului provine din exploatarea proletariatului. Pentru a sterge orice urmă a imaginii intunecate a capitalismului, beneficiarii sai l-au prezentat acum nu numai intr-un ambalaj nou, dar si cu altă infățisare, cea a economiei de piață, care ar fi cu totul altceva decat vechiul capitalism.
O schimbare, totusi, a intervenit. După marea criză din 1929-1933, capitalistii au inteles că se poate câștiga mult mai mult prin vanzarea produselor decat prin scaderea salariilor muncitorilor. Un muncitor cu un venit mai mare devine un cumparator. Capitalistii au pus astfel bazele societății de consum, care prezintă mari avantaje pentru ei: a) in locul luptei pentru doborarea lui, salariatii luptă acum pentru a cumpara ceea ce un bombardament publicitar le spune că sunt produse indispensabile; b) goana după cumparaturi, incurajată prin acordarea de credite, epuizează rapid stocurile de marfuri si evită astfel crizele de supraproductie.
Idealul, bucuria fiecaruia este să meargă la supermarketuri: dacă nu cumpară - acesta este scopul suprem - macar să bea o cafea sau, dacă si asta e greu, să privească marfurile expuse.
Capitalismul - vechi si nou - a transformat totul in marfa de la produs la sentiment, altfel spus, totul este de vanzare.
Câștigatorul ia totul, spunea, dacă nu mă insel, un slagar de acum cateva decenii. Nu stiu cat adevar este in spusele cantecului, dar stiu ca in istorie, invingatorii fac legea, inclusiv in cercetarea istorica
O dovadă excelentă este oferită de istoria celui de-al Doilea Razboi Mondial, scrisă si astazi, la 65 de ani de la incheierea lui, asa cum au vrut " de fapt, cum au poruncit " biruitorii. SUA, URSS si Marea Britanie au dorit să se prezinte ca exponenti ai democratiei si libertății impotriva fortelor " intunecate! " ale totalitarismului si opresiunii. Prezenta in Marea Alianță a Uniunii Sovietice, unde regimul stalinist facuse mult mai multe victime decat cel nazist, nu a tulburat in nici un fel pe istoricii panegiristi ai victoriei asupra fascismului si militarismului. Această viziune implică respingerea ecuatiei Hitler = Stalin si scuz㝠marile democratii occidentale reprezentate de Churchill si Roosevelt pentru alianta lor cu dictatorul sovietic. Se sugerează că este vorba de arhiuzata teorie " de fapt, in cazul de față, un alibi " a raului celui mai mic: mai bine cu Stalin impotriva lui Hitler. Monstruoasa coalitie dintre democratie si unul dintre cele mai sangeroase totalitarisme ale istoriei (intre august 1937 si noiembrie 1938, in URSS au avut loc, in medie, 1600 de executii pe zi) are pană astazi apologetii sai.
În realitate, intre Hitler si Stalin nu a fost nici o deosebire: nazistii exterminau după criteriul rasei, bolsevicii, după cel al clasei. Ambele regimuri, nazist si comunist, au fost deopotrivă de criminale. Alianta lui Churchill si Roosevelt cu Stalin si concesiile tot mai grave pe care i le-au facut au fost cea mai categorică negare a principiilor Cartei Atlanticului (14 august 1941), pe care premierul britanic si presedintele american pretindeau că le apara În amintitul document, cei doi lideri apuseni afirmau că respectă dreptul ce are fiecare popor de a alege forma de guvernamant sub care vrea să traiască, dar, ulterior, ei au acceptat principiul ca Uniunea Sovietică să detină o sferă de influență in Europa de Est, iar Churchill a avut initiativa acordului de procentaj (9 octombrie 1944), in care era fixată preponderenta Uniunii Sovietice in Romania (90%), Bulgaria si Ungaria (80%). Acestea sunt procentele finale, după discutiile bilaterale de la Moscova, care au sporit ponderea URSS in raport cu procentele initiale propuse de Churchill: 90% " Romania; 75% " Bulgaria; 50% " Ungaria. După cum se stie, Grecia revenea Marii Britanii in intelegere cu SUA (90%), iar Iugoslavia era la paritate."
Florin Constantiniu, revista Clipa.
Privesti si castigi. Sau poti doar sa privesti