Pentru a patra oară consecutiv, luând in calcul și meciul de Cupă, Steaua a avut viață grea cu Dunărea Galați. Meciul de duminică, 25 ianuarie, contând pentru al cincilea turneu din faza a II-a a LNH, a debutat sub cele mai rele auspicii pentru steliștii: dunărenii au marcat de două ori in primele șase minute, a doua oară in SH; Chernenko a deschis scorul in secunda 23, iar Flinta l-a majorat in minutul 05.56 (ambele goluri Ua.). Mai mult, in minutul 15.08, ex-ciucanul Szocs Szabolcs (ajutat de ex-stelistul Ryabenko) a ridicat scorul la 3-0 pentru Galați, abia spre final de repriză venind replica Stelei, care a redus din diferență grație lui Andryi Butochnov (min.18.08, asistat de Zabludovsky).
Repriza secundă a aparținut elevilor lui Nelu Alexe, care au inscris trei goluri consecutive prin Emelyanenko (min.24.18, in PP, asistat de Zabludovsky și Andryi Butochnov), M.Constantin (min.26.56, asistat de Emelyanenko) și Georgescu (min.34.24, asistat de Timaru și M.Constantin).
În repriza a treia, Balint a echilibrat tabela, cu un nou gol in SH (o notă foarte proastă pentru steliști - două goluri incasate in superioritate !) (min.44.10, asistat de Chernenko), iar Georgescu, ajutat de Anton Butochnov, a izbutit GWG-ul in minutul 47.13.
Așadar, Steaua - Galați 5-4 (1-3, 3-0, 1-1), iar grijile in perspectiva playoff-ului, unde ros-albastri vor juca impotriva unui Progym bine motivat și, din ce se aude, intărit cu o linie de hocheiști de la Miercurea Ciuc, nu sunt deloc puține.