meci 1: Steaua - Dunarea Galati 0-2 (la prima pauza).
Team-ul din Galati e alcatuit dintr-un contingent de harghiteni transferati de mai multa vreme la echipa (Onodi, Goga, Finta, Szabolcs Szocs, Lorincz, A.Balint), din ucrainenii sositi dupa incheierea sezonului regulat (cu putin timp inainte de Cupa Romaniei) (Ryabenko, Scherbatyuk, Nimenko, Donika, Chernenko), din ciucani inregimentati, asa cum ingaduie regulamentul, in buza playoff-ului (Szabolcs Papp, Istvan Nagy, Tamas Biro, Ede Mihaly) si din cativa localnici (veteranii Viroel Radu si Catalin Geru plus Irimia si Necula), din care numai doi conteaza cat de cat pe gheata (Geru si Irimia).
Fara suparare pentru amicii din Galati, dar Steaua continua sa dispute prezentul playoff impotriva selectionatelor bine alimentate din Harghita. Altfel, sunt mai multi galateni in echipa Stelei (Lusneac, Pascaru, Marcus, Berdila, Tapu). In principiu, n-am nimic impotriva transferurilor, numai ca ele nu trebuie realizate intr-un permanent regim de negociere cu federatia de resort.