La jumatatea lui ianuarie parlamentul slovac a adoptat o lege prin care interzice folosirea limbii maghiare in administratie si in orice relatie oficiala, adica nema invatamant in bozgoreste, justiteie, spitale etc, doar limba slovaca se va folosi de acum inainte ca singura limba in orice localitate si in orice situatie (indiferent ca in satul x din varful muntelui sunt doar mongoli).
Bine ca au prostestat ungurii cum ca vezi domne discriminare, sovinis, iredentism, drepturile omului, ca suntem in ue si asa ceva nu se poate, dar slovacii le-au spus foarte frumos JET!
Si ca sa vedeti ce politica nenorocita duce wcepesta, uitati aici initiativa
asta inseamna ca nenorocitii aia din la budapeste ii sustin pe ungurii din slovacia cu orice pret, aia tre sa vorbeasca maghiara, sa nu renunte la nimic, asa ca nici cu hunii de pe plaiurile mioritice lucrurile nu stau diferit.
Nu numai ca n-o sa dea vreun politician actual o astfel de lege, dar mai mult, o sa dea o lege prin care numele tarii noastre se va scrie cu doi de R, iar limba tiganeasca va fi limba de stat.
"Mircea Basescu, fratele sefului statului, a botezat-o, sambata pe nepoata lui Sandu Anghel, cunoscut drept Bercea Mondialu' si cercetat in mai multe dosare penale pentru evaziune fiscala botezul desfășurandu-se la o biserică de cartier din Constanta. Presedintele Traian Basescu si sotia acestuia, Maria Basescu, au participat, in septembrie 2009, la Festivalul romilor de la Costesti. Basescu a asistat la un spectacol de dansuri si muzică tiganeasca fiind luat la un moment dat de câțiva tineri si dus pe scena unde a dansat alaturi de ei. Presedintelui i-a fost reprosat ulterior faptul că s-a intalnit, acolo cu Bercea Mondialu', cu care, impreună cu sotia, a dansat.
Bercea Mondialu' este cunoscut ca facand parte din lumea interlopă din judetul Olt, presa relatand că acesta a fost implicat in mai multe lupte intre gruparile interlope, iar in urmă cu câțiva ani a fost cercetat pentru evaziune fiscală". Mediafax