sunt total de acord cu voi dar dupa parerea mea ... e un superportar ....
asta va ramane de vazut daca va fi longeviv...cum zici tuh 5 ani...nu prea cred...dar sa speram ca in timpul pe care il va petrece in Ghencea va fi spre binele echipei
sunt total de acord cu voi dar dupa parerea mea ... e un superportar ....
asta va ramane de vazut daca va fi longeviv...cum zici tuh 5 ani...nu prea cred...dar sa speram ca in timpul pe care il va petrece in Ghencea va fi spre binele echipei
" Carlos se simte în România ca Beckham şi compară Steaua cu Benfica
Portarul echipei Steaua, Carlos Alberto Fernandes, a declarat că în România se simte o vedetă precum David Beckham sau Ronaldo, datorită atenţiei acordate de suporteri şi paparazzi, şi a comparat gruparea "roş-albastră" cu campioana Portugaliei, Benfica Lisabona.
Într-un interviu acordat publicaţiei Mais Futebol, Carlos povesteşte despre turnura neaşteptată pe care a luat-o viaţa sa în urma transferului de la Boavista Porto la Steaua, perfectat în această iarnă, dar este mulţumit de modul în care au decurs lucrurile pentru el. "A fost incredibil. Mi-a fost mai greu să mă obişnuiesc cu frigul, dar în rest totul a fost perfect. Acum mă simt cu adevărat fotbalist", a subliniat portarul, adăugând că Steaua este un club de dimensiunile grupării Benfica Lisabona, "dar cu suporteri mult mai fanatici".
Carlos a precizat că nu s-ar fi aşteptat niciodată să trăiască lucurile care i s-au întâmplat de la sosirea în România, unde susţine că este în permanenţă asaltat de fani, dar şi de paparazzi: "Oriunde mă duc, toţi mă complimentează, mă încurajează, îmi cer să mă fotografiez cu ei. Uneori trebuie să conduc şi să zâmbesc, pentru a mi se face o fotografie. Este foarte amuzant. Cei mai amuzanţi sunt, însă, paparazzi. Parcă aş fi Beckham sau Ronaldo. Mă urmăresc de dimineaţa până seara, peste tot, este incredibil. Uneori nu ştiu unde sunt sau de unde apar. Apoi, când răsfoiesc revistele văd fotografiile, care sunt uneori din localuri în care nici nu îmi mai amintesc dacă am fost. Este ceva ieşit din comun".
Fostul portar al formaţiei Boavista Porto a explicat că a devenit vedetă în România datorită evoluţiilor sale foarte bune în poarta Stelei şi, în special, pentru că poate controla mingea foarte bine şi cu piciorul. "Cred că dintr-o dată am devenit faimos pentru că joc mult, şi foarte bine, mingea cu piciorul. Aici oamenii sunt înnebuniţi după asta. Spun că le dau dureri de inimă, dar le place să mă vadă fentându-mi adversarii. Chiar şi la Sevilla am făcut-o, cu Robert, la scorul de 1-0, iar după aceea am continuat jocul", a menţionat Carlos, în timp ce publicaţia Mais Futebol notează că şi în perioada în care evolua în Portugalia, Carlos avea obiceiul să rişte mult, să-l fenteze pe cel mai avansat om al adversarilor, fără ca acest fapt să fie însă evidenţiat prea mult.
Carlos a vorbit şi despre partida cu Betis, de la Sevilla, câştigată, joi, cu scorul de 3-0, în urma căreia Steaua a obţinut calificarea în sferturile Cupei UEFA, după 0-0 în meciul tur. "Nimeni nu se aştepta la o victorie atât de mare. Nici măcar eu. A fost un spectacol, a fost ceva absolut fenomenal", a spus Carlos, care a admis însă că jocul de la Sevilla a fost şi unul de travaliu, în care s-a suferit mult.
Portarul stelist consideră că momentul cheie al meciului de la Sevilla a fost în minutul 20, la scorul de 0-0, când a reuşit, cu un reflex, să respingă un balon trimis cu capul spre poartă de Robert: "Încă nu-mi dau seama cum am apărat acea minge. A fost un moment fundamental al meciului. După aceea totul s-a petrecut foarte repede. Am marcat un gol, a fost eliminat Joaquin iar apoi lucrurile s-au simplificat".
Carlos a menţionat că după tragerea la sorţi a sferturilor Cupei UEFA, în urma căreia s-a stabilit că în această fază am competiţiei Steaua va întâlni rivala din campionat, Rapid, printre iubitorii fotbalului din România s-a declanşat "o nebunie totală". "Nu se mai gândesc la nimic altceva, parcă nici nu ar mai exista campionatul. Nu am jucat nici un derbi aici, dar sunt cele mai mari echipe din România. Dacă la ultimul meci cu Piteşti am avut 60.000 de spectatori (n.r. - la partida Steaua - FC Argeş, scor 0-0, din etapa a XVI-a a Diviziei A au asistat aproximativ 1.500 de spectatori), la un derbi ca acesta nu-mi imaginez cum poate fi", a comentat Carlos.
În materialul publicat de Mais Futebol, care notează că "Europa a rămas cu gura căscată iar Bucureştiul a explodat de bucurie" după calificarea Stelei în sferturile Cupei UEFA, Carlos s-a declarat impresionat de primirea pe care suporterii stelişti le-au făcut-o jucătorilor antrenaţi de Cosmin Olăroiu la aeroport, la revenirea de la Sevilla. "Din câte mi-am dat seama, au fost aproape 20.000 de oameni la aeroport. Era plin, plin, plin. A fost nevoie ca Poliţia să formeze un culoar pentru a putea să plecăm la stadion. Dacă s-a întâmplat aşa acum, când ne-am calificat în sferturi, îmi imaginez cum ar fi dacă am câştiga Cupa UEFA", a încheiat Carlos.
Carlos Alberto Fermandes s-a transferat la Steaua la sfârşitul lunii ianuarie, semnând un contract pe o perioadă de trei ani şi jumătate cu gruparea din Bulevardul Ghencea, care îl deţine în coproprietate cu clubul de la care l-a achiziţionat, Boavista Porto. "
Sursa: Prosport
" Carlos se simte în România ca Beckham şi compară Steaua cu Benfica
Portarul echipei Steaua, Carlos Alberto Fernandes, a declarat că în România se simte o vedetă precum David Beckham sau Ronaldo, datorită atenţiei acordate de suporteri şi paparazzi, şi a comparat gruparea "roş-albastră" cu campioana Portugaliei, Benfica Lisabona.
Într-un interviu acordat publicaţiei Mais Futebol, Carlos povesteşte despre turnura neaşteptată pe care a luat-o viaţa sa în urma transferului de la Boavista Porto la Steaua, perfectat în această iarnă, dar este mulţumit de modul în care au decurs lucrurile pentru el. "A fost incredibil. Mi-a fost mai greu să mă obişnuiesc cu frigul, dar în rest totul a fost perfect. Acum mă simt cu adevărat fotbalist", a subliniat portarul, adăugând că Steaua este un club de dimensiunile grupării Benfica Lisabona, "dar cu suporteri mult mai fanatici".
Carlos a precizat că nu s-ar fi aşteptat niciodată să trăiască lucurile care i s-au întâmplat de la sosirea în România, unde susţine că este în permanenţă asaltat de fani, dar şi de paparazzi: "Oriunde mă duc, toţi mă complimentează, mă încurajează, îmi cer să mă fotografiez cu ei. Uneori trebuie să conduc şi să zâmbesc, pentru a mi se face o fotografie. Este foarte amuzant. Cei mai amuzanţi sunt, însă, paparazzi. Parcă aş fi Beckham sau Ronaldo. Mă urmăresc de dimineaţa până seara, peste tot, este incredibil. Uneori nu ştiu unde sunt sau de unde apar. Apoi, când răsfoiesc revistele văd fotografiile, care sunt uneori din localuri în care nici nu îmi mai amintesc dacă am fost. Este ceva ieşit din comun".
Fostul portar al formaţiei Boavista Porto a explicat că a devenit vedetă în România datorită evoluţiilor sale foarte bune în poarta Stelei şi, în special, pentru că poate controla mingea foarte bine şi cu piciorul. "Cred că dintr-o dată am devenit faimos pentru că joc mult, şi foarte bine, mingea cu piciorul. Aici oamenii sunt înnebuniţi după asta. Spun că le dau dureri de inimă, dar le place să mă vadă fentându-mi adversarii. Chiar şi la Sevilla am făcut-o, cu Robert, la scorul de 1-0, iar după aceea am continuat jocul", a menţionat Carlos, în timp ce publicaţia Mais Futebol notează că şi în perioada în care evolua în Portugalia, Carlos avea obiceiul să rişte mult, să-l fenteze pe cel mai avansat om al adversarilor, fără ca acest fapt să fie însă evidenţiat prea mult.
Carlos a vorbit şi despre partida cu Betis, de la Sevilla, câştigată, joi, cu scorul de 3-0, în urma căreia Steaua a obţinut calificarea în sferturile Cupei UEFA, după 0-0 în meciul tur. "Nimeni nu se aştepta la o victorie atât de mare. Nici măcar eu. A fost un spectacol, a fost ceva absolut fenomenal", a spus Carlos, care a admis însă că jocul de la Sevilla a fost şi unul de travaliu, în care s-a suferit mult.
Portarul stelist consideră că momentul cheie al meciului de la Sevilla a fost în minutul 20, la scorul de 0-0, când a reuşit, cu un reflex, să respingă un balon trimis cu capul spre poartă de Robert: "Încă nu-mi dau seama cum am apărat acea minge. A fost un moment fundamental al meciului. După aceea totul s-a petrecut foarte repede. Am marcat un gol, a fost eliminat Joaquin iar apoi lucrurile s-au simplificat".
Carlos a menţionat că după tragerea la sorţi a sferturilor Cupei UEFA, în urma căreia s-a stabilit că în această fază am competiţiei Steaua va întâlni rivala din campionat, Rapid, printre iubitorii fotbalului din România s-a declanşat "o nebunie totală". "Nu se mai gândesc la nimic altceva, parcă nici nu ar mai exista campionatul. Nu am jucat nici un derbi aici, dar sunt cele mai mari echipe din România. Dacă la ultimul meci cu Piteşti am avut 60.000 de spectatori (n.r. - la partida Steaua - FC Argeş, scor 0-0, din etapa a XVI-a a Diviziei A au asistat aproximativ 1.500 de spectatori), la un derbi ca acesta nu-mi imaginez cum poate fi", a comentat Carlos.
În materialul publicat de Mais Futebol, care notează că "Europa a rămas cu gura căscată iar Bucureştiul a explodat de bucurie" după calificarea Stelei în sferturile Cupei UEFA, Carlos s-a declarat impresionat de primirea pe care suporterii stelişti le-au făcut-o jucătorilor antrenaţi de Cosmin Olăroiu la aeroport, la revenirea de la Sevilla. "Din câte mi-am dat seama, au fost aproape 20.000 de oameni la aeroport. Era plin, plin, plin. A fost nevoie ca Poliţia să formeze un culoar pentru a putea să plecăm la stadion. Dacă s-a întâmplat aşa acum, când ne-am calificat în sferturi, îmi imaginez cum ar fi dacă am câştiga Cupa UEFA", a încheiat Carlos.
Carlos Alberto Fermandes s-a transferat la Steaua la sfârşitul lunii ianuarie, semnând un contract pe o perioadă de trei ani şi jumătate cu gruparea din Bulevardul Ghencea, care îl deţine în coproprietate cu clubul de la care l-a achiziţionat, Boavista Porto. "
Sursa: Prosport
Presa exagereaza...nu cred ca a zis el ca se simte ca Beckham
eu il cred in stare
...e un pic nebun si il cred in stare sa spuna asa ceva...aproape ca imi e si rusine ...a venit in Romania si a vazut 2 meciuri ale Stelei in care a inghetat in poarta nu alta
stiati ca la meciul cu Arges in min . 85 Carlos s-a dus la arbittru si l-a intrebat dak asa se joaca in Romania? .. ce sa mai creada si el..vede Steaua ca bate la sevilla 3-0...dar nu e in stare sa dea gol in fata argesuuli sau national
La cat de bine centreaza si dribleaza cred ca ar trebui pus mijlocas. Ca portar va soma la Steaua.
Pacat ca echipele cu cae jucam in campionat vor doar sa na distruga, fizic. Nu ai cum sa joci fotbal impotriva unor killeri incurajati de arbitrii.
Nu am inteles de ce pentru un meci in care nu a avut ce apara,asa cum a fost meciul cu National,Carlos primeste de la suporteri cea mai mare nota.Mi se pare incorect,mai ales fata de Iacob,Paraschiv,Radoi si Banel care au luptat cu mare daruire.
Pur si simplu nu ar fi trebuit notat.
Si eu m-am mirat... Probabil datorita rezultatului de 0-0... Dar asta nu e un motiv....
Carlos chiar nu a avut ce apara... Poate ca trebuia sa primeasca cea mai buna nota Petre Marin... care a avut cel mai periculos sut spre poarta bancara... dar ma rog...
Vedem dupa meciul cu Poli ce note va lua Carlos. Va fi primul meci in care cu siguranta va avea ce apara. Sper totusi sa nu primeasca ele cele mai mari note. Prefer sa le primeasca Cristea cu 2 goluri marcate, sau Bostina... :wink:
Problema e ce ne facem in giulesti fara el!! Cred ca se complica un pic ecuatia calificarii...Va fi foarte greu fara Carlos, dar nu imposibil!! Am incredere in defensiva noastra sa nu-i lase pe rrapidisti sa atace.FORZA Steaua
Eu inca mai sper sa intre Carlos in teren, chiar daca sansele sunt mici. Ramane de vazut.
Pe 4 Martie am scris:
E mult mai sigur decat Hamu. Sa nu uitam ca, in ultimul timp, Hamu balbaia cam orice minge. Carlos iese mult mai bine pe centrari si are o priza mai buna.Priza mai buna? faptul ca prinde mingea si cade ca prostu jos riscand sa o scape la 1m de poarta e considerat priza buna? ... priza buna inseamna sa prinzi mingea si sa ramai si in pozitie calumea pe picioare nu sa cazi aiurea pe jos.
Decat sa vad cum cade asta in fund si risca sa scape mingea unde nu mai se poate face nimic la 1m de poarta mai bine boxarile alea aiurea ale lu Hamu la 20-30m de poarta ca la alea mai intrau pe traiectorie mijlocasi fundasi pe distanta aia si nu nimerea poarta ... da asa.
Zicea cineva de aici ca poate da pasa de gol campionatul asta ... dc nu o comite asta de 2 ori gen Tibi Lung e mare minune.
Stricke one.
nu-i nimic Carlos se mai intimpla imporatnt e ca ne vom califica pe lia manoliu...
pacat de greseala lui Ghionea...
nu-l injurati pe Carlos. sa ne amintim de meciul de la sevilla, la 0-0 Carlos ce parada a avut! acum a gresit, iertati-l pe Carlos!
Pe 4 Martie am scris:E mult mai sigur decat Hamu. Sa nu uitam ca, in ultimul timp, Hamu balbaia cam orice minge. Carlos iese mult mai bine pe centrari si are o priza mai buna.Priza mai buna? faptul ca prinde mingea si cade ca prostu jos riscand sa o scape la 1m de poarta e considerat priza buna? ... priza buna inseamna sa prinzi mingea si sa ramai si in pozitie calumea pe picioare nu sa cazi aiurea pe jos.
Decat sa vad cum cade asta in fund si risca sa scape mingea unde nu mai se poate face nimic la 1m de poarta mai bine boxarile alea aiurea ale lu Hamu la 20-30m de poarta ca la alea mai intrau pe traiectorie mijlocasi fundasi pe distanta aia si nu nimerea poarta ... da asa.
Zicea cineva de aici ca poate da pasa de gol campionatul asta ... dc nu o comite asta de 2 ori gen Tibi Lung e mare minune.
Stricke one.
Mai Alex, unde erai dupa meciul cu Betis ??? Sau tu iti faci aparitia doar cand ai de criticat ??! In afara de acea gafa a avut o prestatie buna. A gresit, nu incearca nimeni sa-l absolve, dar nu crezi ca ar putea fi doar un accident?? Ramane sa vedem...
Daca nu avea reflexul din meciul cu Betis poate Rapid juca cu spaniolii acum, nu cu noi. ![]()
De acum "Sacalul" o sa ne arate de ce e in stare,o sa lupte sa demostreze ca acest gol a fost un accident.
au gresit si portari mai mari,se mai intampla..
sa nu joci cu frica de a gresi pe viitor,sa ai incredere in nebunia ta,SUCCES.
eu nu cred ca acest gol il va demoraliza foarte mult .... a fost o greseala care i se putea intampla oricui dar dak e sa vb despre golul rapidului eu zic sa o facem pe topicul rezervat lui Ghionea. Si Kahn a facut greseli flagrante in tinerete si tot a fost 5 ani cel mai tare din lume.
Acum sa speram ca el nu e un portar de moral si ca nu va tine cont de greseala. Ata ete...batem pe Lia , ne calificam , ii mareste Jiji contractul si gata cu supararea..la fel si pt voi ... o sa vedeti ca cei care nu sunteti in stare decat sa criticati o sa va luati o mare palma cand nebunul o sa alerge cu UEFA in mana alturi de Mirel.
crusherkidd de unde stii ca golul acela il va demoraliza pe Carlos.Cred ca in toata cariera lui a primit si goluri mai stupide.Oricum acum e un lucru oficial!!!!!Rapidul se inchina la altarul SFANTULUI BULAN....Cata nesimtire intr-o singura echipa!
A zis ca NU il va demoraliza
...
Dc tinem cont ca a fost accidentat(si chiar e adevarat) si totusi a vrut sa joace...astfel de greseli se intimpla oricui chiar si portarilor mai mari decit Carlos(vezi valdes...de-a dreptul hilar cite odata)...nu facem un capat de tara din asta...
Carlos o sa aduca cupa in Ghencea!
I.N.MONEY tre sa-mi pun ochelari fratello 8O :roll:
Carlos are circumstantze atenuante: ERA ACCIDENTAT!
Saracu' nu putea sa plonjeze si nici sa se sprijine ca lumea pe picioru' drept!
Ghionea a comis cea mai mare greseala...
Nu conteaza!
Curaj, Ghionea!
Forca, Carlos!
Cu Steaua pana la moarte!
acum sa nu fim nedrepti cu Carlos oricui i se putea intampla este un portar de valoare si echipa Steaua avea nevoie de el :mrgreen: bv Carlos tineo tot as
in meciul cu Otelul inca odata Carlos salveaza spectaculos...bravo Carlos esti cel mai bun portar din divizie tine-o tot asa 8)