FC Steaua Arhiva Forum
Arhiva forumului FC Steaua — conservata in regim doar-citire. Postarea a fost dezactivata. Inapoi la site

Steaua si RAFO

«123456»
FANATIK RED-BLUE18.01.2006 12:18

Ziua de marti, 17 ianuarie 2006, a devenit foarte importanta pentru FC Steaua dar si pentru societatea RAFO Onesti. Parteneriatul dintre clubul din Ghencea si RAFO se va intinde pe durata unui an, suma fiind confidentiala. La conferinta de presa organizata la sediul clubului au participat domnii George Becali, finantatorul Stelei, Marin Anton, manager general al RAFO si Valeriu Argaseala, directorul executiv al FC Steaua.

"Suntem bucurosi ca RAFO a ales Steaua pentru a-si crea o noua imagine. Am studiat atent problema, contactele dureaza de aproape doua luni, iar ieri actele au fost semnate. Am promis ca pe tricoul Stelei nu va inscriptionat numele oricarui sponsor, ci numai a unuia serios, care ofera o suma pe masura renumeleui acestei echipe. RAFO a fost acela care a aratat cu adevarat ca isi doreste acest lucru, iar de azi inainte Steaua va juca cu acest nume pe tricouri. Sa fie clar, nu RAFO vireaza banii in contul clubului Steaua, ci firma Expanet Trading Limited, noul investitor la RAFO. Ma bucur in primul rand pentru miile de angajati ai societatii din Onesti care vor fi reprezentati cu mandrie de Steaua. Contractul prevede o suma suplimentara de bani pentru fiecare meci din cupele europene, iar in cazul in care Steaua se va califica in sezonul viitor in grupele Ligii Campionilor, atunci suma contractului se va dubla. Avem o intelegere verbala", a declarat finantatorul Stelei, George Becali.

Managerul general al RAFO, Marin Anton a tinut sa faca din start precizarea ca intre societatea pe care o reprezinta si firma Balkan Petroleum, implicata financiar la echipa din Timisoara, nu mai exista nici o legatura: "Sa fie clar, intre Balkan Petroleum si RAFO nu mai exista nici o relatie. Mai sunt cateva mici detalii de pus la punct la Registrul Comertului, care se vor rezolva in cel mai scurt timp. RAFO este o societate care se afla intr-o reorganizare juridica si care are trei noi investitori, Expanet Trading, Calder-A International si Raglam Overseas. Mai mult, din octombrie 2003, RAFO si-a achitat catre bugetul de stat datoriile pana la ultimul leu. Fabricam un carburant care se vrea a deveni numarul unu, iar pentru acest lucru avem nevoie de un motor de mare performanta, iar Steaua este cel mai potrivit motor".

Bega18.01.2006 12:30
Dar interventia lui Iancu de la Poli la 3 ore dupa anuntul oficial al sponsorizarii cum vi se pare??? Credeti ca o sa ne dea RAFO jos. Acum chiar ca iubesc sponsorul asta. mama ce vreau sa ii calcam in picioare pe timisoareni in retur... sa le sara BkP din piept...

 

O sa va obisnuiasca Oli cu egalurile.

brav018.01.2006 13:32

TERMINATI ? verb sau adjectiv ?

 

De obicei discutiile in care vreau sa intru sunt de alta natura. Dar am ramas uimit de parerile unora si impresionat de ale altuia.

Nu pot sa cred ca si acest eveniment - contractul de sponsorizare cu o firma care face publicitate alteia, RAFO - starneste discutii contradictorii intre suporterii stelisti. (la care se mai adauga altii parsivi).

Sunt total de acord cu acest contract. Suma care va reveni Stelei este undeva in jurul la 1 milion $. Nu este "pentru un amarat de milion" ci este pur si simplu 1 milion $ pentru doar un sponsor pe ehipament. Tricoul nu este mazgalit cu tot felul de atipilde. Este decent.

Si acum ma leg de ceva ce mi-a atras atentia in post-ul lui The Radical despre "episodul bodu", despre cum se scria chiar intr-un articol "and justice for all". Nu am putut sa cred ce vedeam. Foarte-foarte multi se bucurau de ceea ce scrisese Greco. Ca i-a venit ziua si lui Becali, ca trebuie sa i se puna si lui catusele odata si odata. Iar mai devreme cu jumatate de ora Andrei Cristea zicea ca jucatorii nu vor intra pe teren (meciul cu Lens) din cauza ca sunt solidari cu cauza lui Becali. Cand eu inebuneam de nervi altii se gandeau cum ar fi Becali arestat...

Vedeti voi... nu faptul ca Steaua va juca cu RAFO "pe piept" este problema, ci cearta care alimenteaza discutiile rivalilor pe tema asta. Care este tragedia pentru noi ca RAFO va sponsoriza Steaua?! Ce nu va convine? Este prea mare liniste in galerie si la club? Vreti senzatii? Credeti ca suporterii lui Chelsea se intreaba de unde vin milioanele? Credeti ca Becali scoate din Steaua mai mult decat baga? Credeti ca acest contract de 1 milion $ il intalnesti cand ai chef?

 

Pur si simplu ma crucesc cand vad asa ceva:

Virgil: Da,asa e."Am pierdut 300.000,din care imi luam si eu 150.000."

Eu cred insa ca i-a luat pe toti 900.000.

Si chiar daca e adevart ce ai zice... cu toate ca afirmatia e starnita din rautatea pe care multi o aveti fata de Gigi Becali, ce crezi ca ia banii si fuge cu ei in strainatate si gata! ne-a fraierit pe toti cu 900mii. Crezi ca banii aia nu se intorc?! Cat a investit la Steaua?

 

Iancu dragosh: "Nu ramanem decat cu ideea ca datorita incapacitatii presedintelui nostru de a negocia un contract in liniste, clubul Steaua a pierdut 300.000 de dolari"

Cum sa negociezi in liniste cand presa aflase cu o saptamana inainte ca Hamutovski e la cules cirese prin tari straine. Cand Hamutovski efectua primul antrenament, presa scrisese de 5 zile, in conditiile in care stirea nu a plecat de la nici un oficial al Stelei.

 

cristianotopeanu: "comisionul meu de 150.000 nu l-am mai incasat" .... Se sesizeaza cineva ?"

Da domnule Cristian Otopeanu, ma sesizez eu si-ti raspund ca nu a declarat asa ceva. Era ceva legat de comisionul impresarului.

 

Eu stiu ca unii sunteti anti-Becali. Unii AVETI dreptul sa fiti, altii nu, altii scriu Jiji sau oieru sau ciobanu doar pentru ca asa au auzit la dinamuisti sau la aia care au dreptul sa scrie, sau scriu din simplul fapt ca acest site este cunoscut ca unul al suporterilor si al "suporterilor".

Alimentati in continuare subiecte ca Becali la puscarie, sau Becali contra suporterilor, sau Becali pateaza imaginea Stelei cu noul sponsor. Ahhh si ala cu N-S ca sa mai vada dinamuistii eventual vreo idee de mesaj sau de coregrafie.

iancu dragosh18.01.2006 13:41

Daca ai citi postul meu anterior ai vedea ca in acest moment nu ma mai deranjeaza numele sponsorului. in ceea ce priveste transferul lui Vasili, Gigi Becali a apus ca (citez aproximativ): din cauza ca voi (presa) ati publicat repede declaratia mea cum ca il dau cu 600.000 de dolari nu am mai luat 900.000, deci nu este vorba ca presa si-a bagat coada si a scris in ziar ca Steaua ar accepta si 600.000. Aici, presa nu a facut altceva decat sa publice o declaratie de-a lui Becali. Asadar, el insusi a declarat ca se multumeste cu mai putin si astfel si-a furat singur caciula.

Virgil18.01.2006 14:19

Pentru toti cei care au impresia ca-l dusmanesc sau ca am ceva impotriva lui Gigi Becali,spun doar atat:

 

Nu am absolut nimic cu Gigi Becali!

 

Cand a savarsit acte de bine,am evidentiat si laudat aceste lucruri si am fost pus la punct.

Acum nu am facut decat sa-mi spun o parere.Ca si voi.Daca eu am spus ca acel RAFO nu se potriveste pe pieptul jucatorilor Stelari,din motivele precizate de mine,nu inseamna ca GB va tine cont de parerea mea.Asa cum nu cred ca fiind de acord cu aplicarea ei pe fata tricourilor,a tinut cont de parerea voastra.

E o simpla discutie,care incinge mai mult sau mai putin spiritele.

Sa fim noi sanatosi si Steaua sa domine Romania si Europa.Stiu ca asta ne dorim toti,in ciuda opiniilor pro sau contra pe acest subiect.

 

FORZA

SSK18.01.2006 16:27

Eu, unul, recunosc : nu-mi place Gigi Becali !. Nu suport ca avem un presedinte de club incult, care nu stiu sa fie diplomat si caruia nu-i pasa de imaginea Stelei. Nu suport ca avem un presedinte care a transformat Steaua intr-o afacere personala, a sa si a nepotilor sai. Nu suport ca avem un presedinte de club care chiar se crede Mesia al romanilor, desi in acelasi timp face afaceri cu camatari si trimite oameni dubiosi impotriva unor suporteri stelisti care-l contesta ! Toate acestea mi se par, la drept vorbind, INADMISIBILE !!!

 

Linistindu-ma putin, evident ca incep sa migrez usor spre calea "adaptabilitatii". Nu-mi place Gigi Becali, dar n-am ce face : e presedintele Stelei si trebuie sa tin cont de el. Pentru ca, pana la urma, o sa continui sa ma bucur de victoriile Stelei si sa plang la esecurile Stelei suferite sub Gigi Becali.

 

Iar contractul cu RAFO nu mi se pare la drept vorbind o tragedie. In fond, in Romania lucrurile s-au relativizat atat de mult, incat deja am ajuns sa ne obisnuim cu orice. Dar am spus ca acest contract care arata inca o data, daca mai era nevoie, ca lui Becali nu-i pasa de imaginea Stelei, putea fi evitat cu un minimum de efort.

 

@The Radical

Nu-mi pasa de unde vin banii altor echipe. Slava Domnului ca au si ei niste conducatori la fel de dubiosi, ca altfel chiar ca am fi fost singurii prosti din Romania !

Iar Vodafone, Orange sau Coca-Cola nu vin sa ne sponsorizeze (in ciuda acestui brand incredibil de valoros care este "Steaua") tocmai pentru ca suntem exponentii unui fotbal cu care nu vrea nimeni sa-si faca reclama prea mare. Iar Gigi Becali a pus si el umarul la "atractivitatea" Stelei fata de sponsorii seriosi. Parerea mea.

meshteroo18.01.2006 16:43

UITE RAFO...NU E RAFO!

 

 

 

S.C. RAFO S.A. nu a aprobat folosirea de către FC Steaua, "pe cheltuiala sa sau a oricărei alte terțe persoane interesate", folosirea numelui și a siglei RAFO, se arată intr-o adresă trimisă, miercuri, de firma din Onești companiei Balkan Petroleum.

 

FC Steaua a anunțat, marți, că a incheiat un contract de sponsorizare cu firma cipriotă Expanet Trading Limited, in urma căruia jucătorii steliști vor avea inscripționat pe tricouri sigla Rafinăriei RAFO. Expanet Trading și compania CALDER-A International BV fac parte dintr-un grup de investitori care au incheiat contracte cu RAFO. Compania CALDER-A International BV susține că, pe 12 iulie 2005, a incheiat un contract de vânzare-cumpărare cu Balkan Petroleum Ltd. prin care a preluat 97,82% din acțiunile RAFO. Dreptul de proprietate asupra RAFO Onești este revendicat atât de Balkan Petroleum (BKP), cât și de firma Calder A International BV, potrivit unor documente date recent publicității in care ambele firmele susțin că dețin acțiunile rafinăriei.

 

Marian Iancu, președintele companiei Balkan Petroleum, care susține că este in continuare acționarul majoritar al RAFO, a declarat, miercuri, agenției MEDIAFAX că a solicitat S.C. RAFO. S.A. să precizeze dacă și-a dat acordul ca FC Steaua să-i folosească numele și sigla. "Am primit un răspuns, care dovedește că folosirea siglei de către Steaua este total ilegală", a explicat Iancu.

 

Potrivit răspunsului RAFO, compania din Onești precizează că nu a acordat nimănui dreptul de a-i face publicitate pe tricourile Stelei. "Atât la nivelul Adunării Generale a Acționarilor cât și la nivelul Administratorului Unic al S.C. Rafo S.A., S.C. V&V Trading Company S.A. nu a fost aprobată până la data formulării prezentei darea in folosință către F.C. Steaua, pe cheltuiala sa sau a oricărei alte terțe persoane interesate, a numelui și siglei «RAFO», marcă inregistrată OSIM a S.C. RAFO S.A.", anunță firma din Onești.

 

De asemenea, RAFO menționează că nu a incheiat nici un contract cu gruparea din Ghencea. "Între S.C. RAFO S.A. și F.C. Steaua nu a fost incheiat nici un contract prin care să se aprobe darea in folosință către F.C. Steaua a numelui și siglei «RAFO», marcă inregistrată OSIM a S.C. RAFO S.A", se precizează in adresa către Balkan Petroleum semnată de directorul general al RAFO, Paul Ivașcu.

 

Marian Iancu, care este și președintele FC Poli Timișoara, a menționat că nu va permite grupării din Ghencea să folosească sigla RAFO pe tricourile de joc. "Nu. În ceea ce privește Balkan Petroleum, nu vom accepta. Și nu vom accepta nici un fel de negocieri cu Steaua", a spus Iancu.

Întrebat dacă intenționează să acționeze in justiție clubul Steaua in cazul in care sigla rafinăriei va apărea pe tricouri, președintele clubului Poli Timișoara a răspuns: "Dacă va fi nevoie, da. Sigla RAFO valorează conform legii române intre 5 și 15% din cifra de afaceri. Asta inseamnă intre 50 și 150 de milioane de dolari".

 

Iancu a mai adăugat că nu a luat legătura cu firma Expanet Trading Ltd., cea cu care Steaua a semnat un contract de publicitate in interesul societății RAFO Onești.

 

În replică, finanțatorul FC Steaua, Gigi Becali, a declarat pentru MEDIAFAX că diferendul apărut nu este problema sa. "Eu am semnat un contract, la revedere. Să dea in judecată pe Expanet, nu pe mine. Astea sunt problemele lor. De-aia nu mai pot eu, că mă dă pe mine in judecată. Nu mă interesează, eu am semnat contractul, am luat banii și gata. Nu eu verific la Registrul Comerțului și nici nu am treabă cu Adunarea Generală a Acționarilor. Păi imi face RAFO imagine mie sau eu ii fac imagine?! Îi curăț eu imaginea sau mi-o curăță ei mie?! E ca și cum aș vrea să fac cuiva o casă pe banii mei, iar el imi spune că nu-l lasă nevasta", a spus Becali.

 

Gigi Becali este convins că Expanet Trading Ltd. este societatea care administrează RAFO și este imputernicită să-i facă imagine. "Dacă dă bani ca să-i spele imaginea, care este problema? Păi și la judecător dacă se duc, ce ii spun? «Societatea dă bani pentru imagine, dar noi vrem să rămânem murdari»?. Râde și judecătorul de ei. Treburile astea sunt intre ei, nu are nimic cu mine. Eu nu pornesc războaie care nu-și au rostul", a comentat oficialul stelist.

armanovici18.01.2006 17:51

Ei asta ne va afecta!!...Nici nu vreau sa ma gandesc daca se va dovedi ca nu este valabil acel contract...revad din 5 in 5 minute,ca si in groundhog day,declaratia lui Gigi Netoiu despre iepurasi(cu referire la sponsorul nostru),de azi,la plecarea in China.

THE RADICAL19.01.2006 10:29

"Iar Vodafone, Orange sau Coca-Cola nu vin sa ne sponsorizeze (in ciuda acestui brand incredibil de valoros care este "Steaua") tocmai pentru ca suntem exponentii unui fotbal cu care nu vrea nimeni sa-si faca reclama prea mare."

 

Pai vezi ?Stii cat ia o echipa mare din vest de la sponsorul de pe piept? Undeva intre 20-25 mil $. De ce dau atat? Fiindca acolo exista interes urias pentru fotbal ,vin la fiecare meci + 50 mii plus ca un meci al lui M.UTD se transmite pe tot Globul fiindca are fani in toata lumea. Sa fim cinstiti. Daca afara (stiu asta pe unde am umblat) 60-70 % din oameni sunt suporteri adevarati si merg la fotbal, la noi interesul e mult-mult mai scazut, chiar daca ne laudam noi cu milioane de suporteri( e valabil si pentru celelalte echipe). Deci la noi fotbalul asta nu e o religie nationala asa cum e in Anglia,Spania,Italia. Si atunci cum sa dea milionul cei amintiti de tine.Sau ce, inainte de GB au venit sponsori garla la "acest brand incredibil" ?

THE RADICAL19.01.2006 11:11
]Mai baiatule iti pasa tie de parerile unuia sau altuia,asa cum imi pasa mie de tine.

Din interventiile tale trag concluzia ca esti bolnav de nervi,ca vrei-nu vrei boala te obliga sa folosesti bolovanii cand iti exprimi opiniile.

Ma mir ca minti inteligente se coboara la nivelul tau,cand ar trebui sa te ignore.

Constat ca mesajul lui Gica Chioru adresat tie si celor ca tine,nu te-a potolit.Din contra,a turnat gaz peste focul "pasiunii" tale.Aceea de a critica si de a insulta.

Spune-ti dracului parerea si nu mai comenta posturile altora.

 

Eu continui sa cred ca Gigi Becali nu tine la imaginea clubului ci la buzunarul sau.RAFO e patata de foamea celor multi care nu au o paine pe masa,caldura in casa,s.a.m.d.Asta se numeste crima,iar colaborarea noastra cu ei inseamna ca stam la masa cu infractori care au atentat la bunastarea oamenilor.

Ma surprinde ca oameni cu mare credinta in Dumnezeu fac pact cu Diavolul.

 

Ne bucuram ca niste prosti,ca Steaua a incasat milionul.Nu "amice"!Milionul l-a incasat Gigi si-l poate folosi pentru Steaua,pentru scopuri caritabile si altele,pentru a-si finisa mai departe imaginea de om putred de bogat,de filantrop,de "Mesia".

Pentru tine nu conteaza de unde vin banii,pentru mine DA.Mai ales ca stiu bine cine e sponsorul.

"

 

Vergi baiatule, ia o antitermic ca frigi prea tare, a peste 41 C.Pe cine am "bolovanit" eu bai? A, doar ca am vrut sa fiu ironic la adresa unora insa fara sa-i jignescin vreu fel, asta-i alte treaba.Nu am cum sa n-o fac, atata timp cat te declari "stelist pana sau dincolo de moarte" si esti nemultumit ca "marea ta dragoste" ia niste bani fie ca sunt de la un cioban sau de la mai stiu eu cine. Cu ce vrei bai sa traiasca echipa asta cu dragostea unuia ca tine ? Am mai spus si o repet ce ma deranjeaza:Aceste nevinovate pareri sunt citate intentionat in diverse locuri doar ca sa strice imaginea echipei sub pretext ca suporterii(de fapt cei ca tine!) nu sunt de acord! Sau se transforma in prostii numite si bannere de protest desi e clar ca echipa asta de azi e cea mai buna din ultimii 15 ani, si datorita unor bani(ai tai oricum nu sunt) isi pastreaza cei mai buni jucatori ,lucru care nu se intampla pe vremea ospatarului sau chiar a "marilor" otelea si gatu! La exceptia "Neaga" si eu l-am injurat pe cioban cat am putut, dar acum nu caut nod in papura ca fraierul.

 

Putin imi pasa mie daca unele voci (care sunt impotriva noastra oricum)macane si baga tot felul de strambe! Ideal ar fi ca stelistul adevarat sa nu puna botul, destul o fac cainii si gunoierii, ci sa se bucure cand echipa are performante si sa protesteze atunci cand nu are.Restul sunt povesti nemuritoare cu "ia painea de la gura oamenilor amarati ". Pe tema asta vreau sa spun un caz: Am o cunostinta buna(prieten nu-i zic ca-i rapidist infocat) care lucreaza la gsp, un cunoscut redactor caruia n-o sa-i dau numele.Cat crezi ca ia salariul pe hartie? 3 mil.!!!In realitate: fara numar!!!Si metoda se aplica la toti ,incl ioanitoaia si tolonlan, si probabil ca politica se aplica si la ANT1.Cine e patron acolo? Ai ghicit!!!Pai ala nu fura de la gura lu taica-tu sau a maica-tii probabili bugetari!Sigur ca da , dar pe astia nu-i vede nimeni, doar au ziare si post TV :twisted:

 

Despre ce a zis Gica Chioru ,nu stiu la ce te referi, dar stiu ca a scris un articol tare cu " 80% dintre stelisti sunt...." Crezi ca pe mine ma includea in ei sau pe tine?!

Virgil19.01.2006 11:15

Asocierea brandului Steaua cu marca RAFO,e o alegere care va da mari batai de cap lui Becali.

Eu nu voiam decat liniste.

Daca unora le place sa se bage in noroi pentru bani,e treaba lor.S-o faca.

IONUTZ-CIPRIAN19.01.2006 13:00

:evil: >>>CE>> ne strica 1 mil de $?,eu zic ca NU.In afacerea asta si-a bagat ala de la tim. coada ,de asta atata scandal si cu emblema aia,dar acei bani nu strica niciodata cu toate ca patronul are o gramada de bani!>>>> :twisted:

THE RADICAL19.01.2006 14:20
"Ce sponsori a avut Steaua in anii '85/86 ? Niciunul.  

Ce salarii aveau jucatorii ? Intre 17 si 30000 de mii pe luna.De vreo 10 ori salariul minim pe economie. "!!!

 

...daca tu crezi ca situatia din 86 se compara cu cea de azi cand banu' face legea...

 

 

 

Va rugam sa incetati cu jignirile. Exprimati-va opinia intr-un mod civilizat. Moderatorii

Piece of Mind19.01.2006 14:44

Nu spun decat atat. Pentru imaginea unui club, conteaza foarte mult si de la cine iei un milion de euro. Ca una e sa il iei de la Vodafone sau Ford si alta de la Ovidiu Tender, Corneliu Iacubov sau Viorel Hrebengiuc. Sau RAFO.

Gica Chioru19.01.2006 16:17
Pentru imaginea unui club, conteaza foarte mult si de la cine iei un milion de euro.

Cu alte cuvinte cluburi ca Bayern, Juventus, Milan sau Chelsea -dar exemplele sunt atat de numeroase incat ar trebui sa exemplific cu 90% din cluburile importante-(cluburi ce au fost sau sunt sponsorizate de mafioti sau bani ai unor criminali impotriva umanitatii) ar trebui trimise direct in lumea aia fantoma a unora dintre cei de mai sus: SSK, armanovici, Virgil dar si a altor stelisti incredibil de persevernti in a confunda interesele clubului Steaua cu propriile lor convingeri sau teorii. La care se adauga, evident, un pic de arsenic.

ps.aaa, am uitat ca pa voi nu va intereseaza da altii, numa da tarisoara voastra.

IONUTZ-CIPRIAN19.01.2006 16:27

:evil: >>>Nu ar trebui sa ne intereseze de unde vin banii la club,atata timp cat este in top sau in frunte asta nu conteaza,eu m-am bucurat ca au facut acea afacere cu RAFO,nu iei 1 mil $ de pe strada!!>>> :twisted:

Piece of Mind19.01.2006 16:43
Pentru imaginea unui club, conteaza foarte mult si de la cine iei un milion de euro.

Cu alte cuvinte cluburi ca Bayern, Juventus, Milan sau Chelsea -dar exemplele sunt atat de numeroase incat ar trebui sa exemplific cu 90% din cluburile importante-(cluburi ce au fost sau sunt sponsorizate de mafioti sau bani ai unor criminali impotriva umanitatii) ar trebui trimise direct in lumea aia fantoma a unora dintre cei de mai sus: SSK, armanovici, Virgil dar si a altor stelisti incredibil de persevernti in a confunda interesele clubului Steaua cu propriile lor convingeri sau teorii. La care se adauga, evident, un pic de arsenic.

ps.aaa, am uitat ca pa voi nu va intereseaza da altii, numa da tarisoara voastra.

 

 

Iar amesteci lucrurile. Nu stiu daca o faci intentionat sau nu, dar trebuie sa stii urmatoarele:

1) la Bayern Munchen este sponsor T Comm, una dintre cele mai mari companii de IT din lume;

2) Juventus a avut in spate ani de zile una dintre cele mai respectate marci de automobile din lume si anume FIAT;

3) AC Milan a avut ca sponsor, de-a lungul anilor, nume grele din busines-ului mondial. Nu reamintesc decat de OPEL;

4) Chelsea este sponsorizata de Fly Emirates, cara baga bani seriosi, pe langa cei ai lui Abramovici.

 

Prin urmare, situatii mult diferite de cea pe care ai vrut sa o insinuezi tu.

Stau si ma intreb insa? Chiar aveam nevoie de tot acest scandal, uite firma pe tricouri, nu e firma pe tricouri?...

Gica Chioru19.01.2006 17:00
Iar amesteci lucrurile. Nu stiu daca o faci intentionat sau nu, dar trebuie sa stii urmatoarele:

1) la Bayern Munchen este sponsor T Comm, una dintre cele mai mari companii de IT din lume;

2) Juventus a avut in spate ani de zile una dintre cele mai respectate marci de automobile din lume si anume FIAT;

3) AC Milan a avut ca sponsor, de-a lungul anilor, nume grele din busines-ului mondial. Nu reamintesc decat de OPEL;

4) Chelsea este sponsorizata de Fly Emirates, cara baga bani seriosi, pe langa cei ai lui Abramovici.

 

Prin urmare, situatii mult diferite de cea pe care ai vrut sa o insinuezi tu.  

...

Nu, eu nu amestec niciodata lucrurile, multi dintre voi o faceti, insa. Si este regretabil acest lucru pentru ca asa se nasc scandalurile.

 

Juventus este sponsorizat de TAMOIL-ul lui Ghadaffi, Bayernul merge in fiecare an in Iran dupa ceva lovele, Lazio si Roma au jucat cu "Banco di Roma" pe piept, banca ce a avut mari probleme in Italia. Cum mai era incarcerat vreun mafiot din CA al bancii, cum mareau contractele de sponsorizare.

Exemplele pot continua la nesfarsit.

Asta nu inseamna, nicidecum, ca mie imi "place" RAFO. Cineva mai sus spune ca e "cel mai mare tun". Haida de... la cate nenorociri se intampla in Romania de 16 ani cine poate spune care e cel mai mare? Unii ar putea spune ca e ultimul, privatizarea BCR.

Dar, asa cum spunea si The Radical, altele sunt carentele "noastre".

george999xxx19.01.2006 17:29
vreau sa spun un caz: Am o cunostinta buna(prieten nu-i zic ca-i rapidist infocat) care lucreaza la gsp, un cunoscut redactor caruia n-o sa-i dau numele.Cat crezi ca ia salariul pe hartie? 3 mil.!!!In realitate: fara numar!!!Si metoda se aplica la toti ,incl ioanitoaia si tolonlan, si probabil ca  politica   se aplica si la ANT1.

 

 

Hai Radical, cat ia un redactor in afara de banii pe hartie de care vorbesti ? Chiar nu pricep. "FARA NUMAR" ? Adica cum ? Doar nu ia 20 de milioane.

sorin_77719.01.2006 17:54

Argaseala ne linisteste:

conform ONLINESPORT:

 

"Firma Expanet a facut un contract cu Steaua cu conditia ca pe tricolurile Stelei sa apara sigla si numele RAFO", a spus Argaseala, joi.

 

"Acest lucru s-a intamplat in baza unui contract facut intre Expanet si Steaua. La randul ei, Expanet isi asuma dreptul de a face publicitate numelui RAFO in baza unui document pe care l-a obtinut de la RAFO".

 

"Avem la mana acceptul RAFO, acordat catre Expanet. Firma RAFO a dat acest accept, exista acest accept in scris asa ca totul este conform uzantelor, in cea mai mare legalitate. Si contractul si acceptul", a mai declarat Argaseala.

"Ca acum cineva s-a sesizat nu este problema Stelei si nici a Expanetului", a incheiat Argaseala.

 

Deci lucrurile par a fi in regula...

Virgil19.01.2006 18:28

Jurnalul national in schimb,ne nelinisteste :

 

"In spatele noului sponsor al Stelei stau interesele oligarhilor de la Rasarit. Dupa ce au achizitionat zone importante din economia romaneasca, rusii devin activi si in sport. In randurile ce urmeaza va prezentam interesele si personajele aflate in spatele noului tricou al clubului Steaua.

 

Jurnalul National a prezentat deja structura firmelor grupate sub egida Alfa Oil, care au preluat rafinaria RAFO din Onesti: firmele Expanet Trading Limited, Calder-A International BV si Raglam Overseas Ltd. Reamintim ca, dintre acestea, cea mai importanta si, in fapt, firma care a luat contact cu Ministerul Finantelor pentru preluarea RAFO este compania Calder-A International BV. Aceasta firma este inregistrata in Rotterdam, in Olanda, numai ca actionarii sai nu au radacini intre lalele, ci in fosta Uniune Sovietica.

 

ACTIONAR UNIC. Documente furnizate de registrul olandez al companiilor indica unic actionar al firmei din Rotterdam o alta firma, numita KRU-Holding AG, din Viena, Austria, iar ca presedinte al Calder este prezentat un anume T.ca. Batkov. Abia documentele de la Viena arata cine se afla cu adevarat in spatele concernului compus din Expanet Trading Limited, Calder-A International BV si Raglam Overseas Ltd.

 

Potrivit acestor documente, din echipa executiva a KRU-Holding AG fac parte patru rusi din Moscova, un israelian si un cetatean austriac ce poarta un nume care-i tradeaza originile in spatiul ex-sovietic. Dintre rusi, cei mai cunoscuti sunt Iskandar Makhmudov si Andrey Bokarev. Iskandar Makhmudov este unul dintre cei mai importanti bogatasi ai Rusiei, unul dintre oligarhii erei postsovietice.

 

Si agentia rusa de presa Interfax mentiona in iulie 2005 ca grupul KRU este controlat de Makhmudov si Bokarev. Aceeasi agentie mai spune ca holdingul KRU isi conduce operatiunile din Cipru si ca in 2005 si-a propus un profit net de 400 de milioane de dolari. In fapt, KRU este una dintre principalele holdinguri active in minerit in Rusia. Firmele lui Makhmudov si Bokarev opereaza nu mai putin de 11 mine in bazinul Kuznetsk, in regiunea Kemerovo.

 

CV. Makhmudov este nascut in Bukhara, Uzbekistan, si s-a aflat in solda armatei sovietice in Irak si Libia si este descris de revista Forbes ca unul dintre cei mai misteriosi oameni de afaceri rusi. Nici Bokarev nu este mai prejos. Cotidianul rus Kommersant il prezinta ca pe unul dintre cei mai puternici oameni de afaceri din Rusia si il infatiseaza in septembrie 2005, alaturi de celebrul Mike Tyson la Moscova.

 

Conform unor documente obtinute de JN, compania Calder-A International BV a beneficiat de sprijinul financiar al bancii Alfa din Rusia. Aceasta este controlata de Mikhail Fridman, unul dintre cei mai controversati oameni de afaceri rusi, pe care publicatia Forbes il plaseaza, in 2004, pe locul 73 intre cei mai bogati oameni din lume, cu o avere de 5,6 miliarde de dolari. Grupurile Alfa si Fridman sunt mentionate in multe scandaluri legate de spalare de bani si chiar in contextul unor afaceri globale cu droguri." http://www.jurnalul.ro/articol_44282/cine_..._la_steaua.html

 

 

Sa ne bucuram asadar de milionul obtinut.

 

PS L-as ruga pe Gica Chioru sa nu ma mai dea exemplu in posturile lui.

Nosferatus19.01.2006 21:57

Eu cred ca nu e cea mai buna solutie la banii pe care ii primeste Steaua.este o echipa care merita mai mult dpdv de rezultatele actuale+ca sunt calificati in cupele UEFA.Nush de ce doar 1000000de dolari mi se pare putin nu are ce face Steaua cu ei macar unjucator ca-lumea sa cumpere dar nu cred ca poate valora doar 1000000de dolar....imi cer scuze dak v-am jignit dar asta e adevaru cel putin 3-4 milioane....Steaoaaaaaaaaa clubu nostru drag ce mult

te iubim la bine la rau.

Cu o istorie mareata si cu un trecut fericit

sunt stelist pana la moarte si am sa mor fericit

SSK20.01.2006 02:59

@The Radical

 

Eu am spus ca la noi nu vin sponsori pentru ca fotbalul nostru are in primul rand o imagine foarte proasta, cu care companiile serioase (acelea care ar putea da sume mari) nu vor sa-si asocieze propria lor imagine. In plus, e adevarat ca romanii nu au inca forta ca si consumatori, nu stiu cati au bani sa-si cumpere tricoul Stelei original de la Nike (180 RON), pe cand in Occident suporterii sunt "la zi" cu tricourile. Si asta e doar un mic exemplu. In fine, eu pledam aici pentru faptul ca Gigi Becali este unul din factorii majori ai deteriorarii imaginii Stelei.

 

@Gica Chioru

Nu, de fapt mi se pare ca tu faci niste comparatii mult exagerate, incercand sa aperi aceasta initativa. Amanuntele pe care le aduci tu (Tam-Oil-Ghadaffi, Bayern-Iran, Chelsea-Abramovici) au aparut de curand in presa si sunt reale. Si raspunsul meu este : "cinste" lui Juventus, Bayern, ... Daca as fi suporterul lor as fi tare "mandru" :oops:

Si nu "numa da tarisoara noastra", ci numai de Steaua !

 

@Virgil

 

Daca nu cumva am pierdut eu ironia indemnului din ultimul tau post, mi se pare ca intorci armele cam repede... Oricum Jurnalul National nu este chiar cea mai obiectiva sursa de informare in ce ne priveste.

FortuneTeller20.01.2006 07:10

In primul rind e vorba de sposorizare, nu de vinzare. Deci bani primiti de Steaua pt simplul fapt ca afiseaza numele unei firme pe tricouri. Subliniez, Steaua ia banii, Jiji s-a delimitat in acte de Steaua si nu poate sa-si asocieze numele cu Steaua fara a intra in atentia lui Bodu. In definitiv Steaua face reclama, nu Jiji. Apoi RAFO e numele unei firme asociate in trecut cu niste pungasi, dar acum trebuie sa dea faliment ca sa fim noi fericiti? Ce mai zicem de Krupp atunci, sau alte firme asociate cu nazi in trecut? In plus, citi dintre noi lucreaza la firme 100% curate? Personal cred ca ar trebui sa fim fericiti ca au venit astia sa ne dea $1 mil., astfel se creaza un precedent iar cei ce vor veni in viitor nu vor putea ignora acest lucru.

FortuneTeller20.01.2006 07:23
@The Radical

 

Eu am spus ca la noi nu vin sponsori pentru ca fotbalul nostru are in primul rand o imagine foarte proasta, cu care companiile serioase (acelea care ar putea da sume mari) nu vor sa-si asocieze propria lor imagine. In plus, e adevarat ca romanii nu au inca forta ca si consumatori, nu stiu cati au bani sa-si cumpere tricoul Stelei original de la Nike (180 RON), pe cand in Occident suporterii sunt "la zi" cu tricourile. Si asta e doar un mic exemplu. In fine, eu pledam aici pentru faptul ca Gigi Becali este unul din factorii majori ai deteriorarii imaginii Stelei.

 

Nu Becali al nostru e cauza deteriorarii imaginii Stelei, ci ala de la Dinamo. Pentru firmele alea cu bani tot ce conteaza e expunerea pe televizoarele vestice, adica in LC. Acolo unde noi nu mai ajungem pt ca giovanul a vindut tot ce a putut (inclusiv de la Steaua, Ad. Ilie pt CCA $1 mil!!!!), iar trupa de borcei, netzoi, "filozofi" de pahar, fosti UTC-isti, lucesti, vamesi, craciunesti, lorzi, etc. au avut grija sa stabileasca clasamentele inainte sa se traga etapele la LPF. Iar ai de urmaresc televizoarele prin vest habar n-au de razboinicul mieilor, pardon, whatever.

«123456»