FC Steaua Arhiva Forum
Arhiva forumului FC Steaua — conservata in regim doar-citire. Postarea a fost dezactivata. Inapoi la site

ZAPATA - ULTIMA SANSA

«123456»
razvan2829.06.2010 18:46
Zapata

 

Cel mai bun jucator strain din Liga 1 in 2007.

Portarul anului in 2008.

Revelatia anului in 2008.

Cel mai bun stelist in 2008-2009.

Cel mai bun strain din Liga 1 in 2008-2009.

Cel mai bun portar din faza a cincea a Champions League(premiu dat de eurosport) in 2008-2009.

 

Zapata e, asadar, o adevarata pacoste si o nonvaloare.

 

 

Cum spuneam si io e varza :))

Maye29.06.2010 18:58
Hai ca poate o gafeaza Casillas sau Eduardo acum si m-am scos cu explicatia. :)

Vad ca ma asculta. :D

Alexandru H.29.06.2010 19:12
Vad ca ma asculta. :D

 

Da, e clar. Zapata e mai bun decat Casillas. Nu stiu cum de nu vad toti asta... :rolleyes:

Maye29.06.2010 19:18
Da, e clar. Zapata e mai bun decat Casillas. Nu stiu cum de nu vad toti asta... :rolleyes:

Pacat ca e mai in varsta. :(

danimarcu29.06.2010 19:30

Nu-mi spuneti ca nu va uitati la meci ca sa va contrati pe topicul asta inutil! :ce_oameni:

Zapata e un portar bunicel,care a facut mai multe lucruri bune decat rele.Nu ar fi trebuit dat afara,mai ales in felul in care a fost dat,dar asta deja e ceva obisnuit la Steaua de azi.

Acum ,sa pui problema in care o pune cel ce a deschis topicul mi se pare o copilarie.

Nu poti sa impui tu,ca suporter,un jucator sau altul!Asta e unul dintre motivele protestului nostru,faptul ca nu antrenorul face echipa la Steaua!

Alexandru H.29.06.2010 19:31
Pacat ca e mai in varsta. :(

 

Ati luat-o razna. Serios.

 

Piturca vrea sa lucreze cu Tatarusanu/Stanca drept potentiali titulari. De ce sa tii o rezerva a rezervei din poarta pe 150.000 de euro pe sezon? It makes no sense.

Maye29.06.2010 19:37

Dar de ce sa nu lucrezi cu un jucator care a confirmat?

Si macar daca aduceai altul bun in locul lui.

Dar aduci unul de 30 de ani de la o echipa retrogradata.

Adrian29.06.2010 19:43

Alexandru H

 

Are Steaua bani de cel mai bun portar din lume?

 

De fapt, ce inseamna cel mai bun portar din lume? Inseamna un portar complet, nu?

Si, acest cel mai bun portar din lume, nu joaca el la cea mai buna echipa din lume?

 

Daca tot vorbim de cei mai buni portari din lume, hai sa nu vorbim si de Steaua. Ca, desi iubim echipa, nu putem sa nu recunoastem ca nu e cea mai buna din lume.

 

E zapata un portar de nivelul Stelei de acum? Nu. E peste nivelul Stelei de acum. A gafat de multe ori? Da, a gafat de multe ori.(asta e pt ronnie) Dar asta nu inseamna ca trebuie dat afara in suturi.

Nu inseamna nici ca, daca e peste nivelul Stelei de acum, trebuie dat afara si adus un jucator de nivelul Stelei, adica unul mai slab.

 

Eu l-am vazut pe Stanca aparand. E slab. E mai slab ca Zapata.

 

Alexandru H.29.06.2010 19:53

Ideea e ca solutia de anul trecut cu Tatarusanu/Zapata aparand alternativ nu a mers deloc. Pe Zapata nu l-am dezbarat de greseli, pe Tatarusanu l-am stricat. Acum Piturca vrea sa faca treaba cu Tatarusanu, Stanca urmand a fi solutia de rezerva si urgenta. Or, in conditiile de fata si cu bugetul de salarii actual (nu mai da nimeni in Romania 150.000 de euro pe sezon unui fotbalist, sa fim seriosi), Zapata trebuia sa plece. Ca sa fiu sincer, si eu m-as fi despartit anul asta de unul din cei 2, Zapata sau Tatarusanu: e o prostie ca cei mai bine platiti jucatori din lot sa fie 2 portari...

Adrian29.06.2010 20:03

Tatarusanu era stricat. Tatarusanu a jucat fotbal acum 3 sezoane. Inainte sa vina la Steaua, cand era cumparat si lasat la Bistrita, nu a mai jucat nimic. A fost varza, a fost foarte slab. S-au grabit cu Tatarusanu.

 

Nu trebuia sa te desparti de nimeni. Trebuia promovat si Lungu si lupta sa se duca intre ei 3. Stanca nu trebuia luat.

Alexandru H.29.06.2010 20:10
Tatarusanu era stricat. Tatarusanu a jucat fotbal acum 3 sezoane. Inainte sa vina la Steaua, cand era cumparat si lasat la Bistrita, nu a mai jucat nimic. A fost varza, a fost foarte slab. S-au grabit cu Tatarusanu.

 

Nu trebuia sa te desparti de nimeni. Trebuia promovat si Lungu si lupta sa se duca intre ei 3. Stanca nu trebuia luat.

 

Ah, super. Deci trebuia sa continuam borsul din ultimul an: 2 meciuri Zapata - gafa, 2 meciuri Tatarusanu - gafa. Oare Parpas se mai intoarce daca ii dam un telefon? Poate refacem trupa de anul trecut, cand am fost asa de tari...

axl29.06.2010 20:12

Va rog, reveniti ON-topic.

Tz3pI29.06.2010 21:04

Zapata a fost dat afara pentru ca era printre stelistii cu cel mai mare salariu, iar Piturca oricum e adeptul jucatorilor romani.

 

Off-topic: Se stie ca Ronnie e anti-Zapata, nu are rost sa va certati pe inca 10 pagini de acum inainte.

bobbyREDblue29.06.2010 21:43
Ah, super. Deci trebuia sa continuam borsul din ultimul an: 2 meciuri Zapata - gafa, 2 meciuri Tatarusanu - gafa. Oare Parpas se mai intoarce daca ii dam un telefon? Poate refacem trupa de anul trecut, cand am fost asa de tari...

 

Ai stricat tot comment-ul cu parerea despre Parpas. Unde a gresit baiatul asta? In ce meci ti s-a parut ca a gafat ? Sau ma rog..ca a gresit putin... Plus ca Parpas nici nu a avut cand sa se acomodeze, a fost bagat si a jucat constant din primul meci la Steaua. A fost nevoit sa se adapteze pe loc.

Mie mi s-a parut peste Zhelev, plus ca cipriotul poate juca pe mai multe posturi decat bulgarul.

 

Ar fi bine sa se mai intoarca Parpas, chiar daca lucrul asta are acum sanse sub 0 sa fie realizat.

clausblaus30.06.2010 07:47

Ca "specialistul nr.1" isi doreste alti portari pot intelege,ca "taticul specialistului" vrea sa scape de plata unor salarii mari,la fel, pot intelege,dar nu pot intelege marsavenia celor doi.Era normal sa se poarte o discutie civilizata patron(?)-antrenor-Zapata in care sa i se aduca la cunostinta ca nu mai intra in vederile noului antrenor,ca Steaua este la pamant din punct de vedere financiar si ca nu mai poate sustine salariul respectivului,etc.etc.Da' s-o dai cotita ca este bolnav de inima si alte rahaturi de genul asta si sa-l lasi sa afle din presa ca nu mai are loc la echipa mi se pare de o nesimtire fara limite.

@Ronnie

N-o fi Zapata un super portar,dar sa zici ca este,citez:"o panarama de portar",inseamna ca esti subiectiv.Motivul il stii doar tu!Daca si portarul asta este panarama,atunci degeaba mai am anii astia in carca si degeaba am jucat circa 11 ani fotbal,ca tot prost sunt.

 

Cat despre sprijinul suporterilor pentru reintroducerea unui jucator in lot,mi se pare o aberatie.Asta este unul din motivele pentru care se duc aceste proteste impotriva conducerii.Cu ce am fi mai presus?Este rusinos modul in care conducerea Stelei se desparte de jucatori,dar asta nu ne da dreptul de a formula astfel de cereri!

Ronnie30.06.2010 07:53

@clausblaus

 

Este doar parerea mea. L-am vazut gresind foarte mult, imi pare panicat atunci cand este in contact cu mingea, nu stie sa iasa pe centrari, il vad la suturi simple facand interventii spectaculoase care nu sunt necesare. Dar e un baiat bun.

clausblaus30.06.2010 08:02

Ronnie,am inteles unda de ironie.Nu ma intereseaza cat de bun sau nebun este ca om.Cu bune si cu rele putem spune ca este un portar care face fata in Liga lu' Mitica.Respect parerea ta,toti avem dreptul la opinii,insa cuvantul panarama mi se pare mult prea dur pentru al caracteriza pe Zapata.

Parerea mea!

red&blue_boy30.06.2010 09:03

"Panarama de portar" nu e Zapata.Pai atunci altii ce sunt?A gresit,nu zice nimeni ca nu,de exemplu nici acum nu imi explic cum a luat golul ala de la Galati,nu prea iese pe centrari etc,dar si in cate meciuri ne-a scos,meciuri in care am jucat penibil.La nivelul nostru,la banii putini care se investesc la Steaua,ce sa mai zicem,am vrea sa apere ca Van der Saar sau Casillas.Si eu as vrea un portar foarte valoros,dar cine vine?...Ca e un baiat de treaba,civilizat,conteaza mai putin.Ca noi suporterii sa incercam sa-l impunem inapoi in echipa ar fi gresit,oricum n-am avea sanse de reusita.Dar ce conteaza,ce e urat,e modul in care s-au despartit de el,puteau altfel sa procedeze,si Piturca,si Becali.Dar ce ne mai miram...Iar daca am renuntat la Zapata,trebuia sa o facem pentru un portar mult mai bun,nu pentru Stanca.Parerea mea! :)

medichit30.06.2010 11:05
Zapata a fost dat afara pentru ca era printre stelistii cu cel mai mare salariu, iar Piturca oricum e adeptul jucatorilor romani.

 

Off-topic: Se stie ca Ronnie e anti-Zapata, nu are rost sa va certati pe inca 10 pagini de acum inainte.

 

Ok daca salariul e problema, se putea propune diminuarea lui, cat despre cetatenie nu cred ca Rufay isi doreste asa ceva, ca s-ai fie pe plac lui Piti.

 

Ok, citind am inteles ca nu este agreeata ideea de a-l impune pe Zapata din diversele motive, pertinente sau nu, anterior enumerate, insa asa cum zicea cineva mai devreme, macar o discutie, prin care sa lasam a se intelege ca cei care il considera peste trupa stelista de portari pe Zapata si l-ar dori sa-l vada in continuare in echipa si eventual in poarta in baza unui acord pe criterii de preformanta?

ASta am putea face?

Alexandru H.30.06.2010 19:58
Ok daca salariul e problema, se putea propune diminuarea lui, cat despre cetatenie nu cred ca Rufay isi doreste asa ceva, ca s-ai fie pe plac lui Piti.

 

Ok, citind am inteles ca nu este agreeata ideea de a-l impune pe Zapata din diversele motive, pertinente sau nu, anterior enumerate, insa asa cum zicea cineva mai devreme, macar o discutie, prin care sa lasam a se intelege ca cei care il considera peste trupa stelista de portari pe Zapata si l-ar dori sa-l vada in continuare in echipa si eventual in poarta in baza unui acord pe criterii de preformanta?

ASta am putea face?

 

Intelege odata ca antrenorul e singurul care decide cine ramane la echipa si cine pleaca.

 

Nu e greu de retinut.

medichit01.07.2010 08:40
Intelege odata ca antrenorul e singurul care decide cine ramane la echipa si cine pleaca.

 

Nu e greu de retinut.

 

Asta inteleg in momentul in care avem un antrenor sa zicem Bergodi de pilda, dar cand e vorba de actualul sincer nu cred in el si cu atat mai putin in achizitiile pe segement de portari.

DAca considerati ca Zapata merita ceea ce a primit si nu vreti sa facem nimic, ok, eu chiar renunt.

Oricum daca ar fi posibil l-as pastra la echipa a II-a cu un salar diminuat, dar nu l-as lasa sa plece in modul in care se stie ca i s-a intamplat.

Voi ceilalti care credeti in Zapata si-n caracterul lui ce propuneri aveti?

Ne implicam, sau o sa lalaim aici in discutii?

Eu personal i-am rugat pe cei de la AISS sa se gandeasca la o varianta si am primit ceva confirmari ca se incearca ceva chiar si cu impact emotional pentru Zapata, daca mai mul nu se poate.Ramane de vazut ce vor face.

Pot sa va tin la curent daca doriti sa va implicati mai mult.

Ro.OBert01.07.2010 09:08

Gonirea lui Zapata e cea mai proasta miscare a verii.Acum era timpul sa fie pastrat(asta daca Piti chiar reuseste sa-i inchida gura celui al carui nume nu trebuie pronuntat).In opinia mea gafele lui s-au triplat datorita criticilor aduse de patron,moralul sau era scazut nu se putea concentra pe cand Tatarusanu a continuat sa face niste gafe inacceptabile pentru inaltimea sa(sa nu uitam cate goluri luate pe sus a primit total aiurea) cu toate ca a fost cel mai laudat.Cat despre Stanca.....God bless us!

Alexandru H.01.07.2010 09:27

Pai daca ramane la echipa a II-a, basca accepta un salariu diminuat, inseamna ca nu e nimic de capul lui si se bucura doar ca a ajuns la caldurica. Eu tot nu inteleg unde e tragedia: daca e asa de bun pe cat ziceti, isi va gasi fara probleme o echipa buna la care sa evolueze titular, mai ales ca pretul de 50.000 de euro e mic.

 

Cat despre comparatia Bergodi-Piturca, lasati-ma... eu inteleg ca sunteti tineri si nu ati prins vreo 8 ani din secolul 21, dar Piturca e mult superior italianului. Atat la ceea ce inseamna pentru Steaua, atat in cariera de fotbalist dar, mai ales, ca antrenor. Bergodi vad ca se milogeste pe la usa lui Dinamo sau a altor echipe fara antrenor; macar Piturca s-a lasat rugat si a venit cu propriile lui conditii.

medichit01.07.2010 12:02
Pai daca ramane la echipa a II-a, basca accepta un salariu diminuat, inseamna ca nu e nimic de capul lui si se bucura doar ca a ajuns la caldurica. Eu tot nu inteleg unde e tragedia: daca e asa de bun pe cat ziceti, isi va gasi fara probleme o echipa buna la care sa evolueze titular, mai ales ca pretul de 50.000 de euro e mic.

 

 

Cat despre comparatia Bergodi-Piturca, lasati-ma... eu inteleg ca sunteti tineri si nu ati prins vreo 8 ani din secolul 21, dar Piturca e mult superior italianului. Atat la ceea ce inseamna pentru Steaua, atat in cariera de fotbalist dar, mai ales, ca antrenor. Bergodi vad ca se milogeste pe la usa lui Dinamo sau a altor echipe fara antrenor; macar Piturca s-a lasat rugat si a venit cu propriile lui conditii.

 

Draga Alex cati ani crezi tu ca am eu la ora actuala?

Piturca e valoros printre cei cu adevarat valorosi din lotul Stelei, crezi ca s-a lasat rugat?

Chiar crezi asta?

Pai nu ma mira ca nu intelegi unde e tragedia, asta e, nu se vede acum, tragedia va apare in curand, insa pastrarea lui Zapata la echipa a doua ar fi o scapare la tragedia ce va urma cu siguranta.

Tu ce stii asa in general despre Piturca ca jucator si ca antrenor, Alexandru?Nu-mi baga texte cu cate a facut si a castigat el, cei care munceau cu adevarat la echipa erau altii, nu el, cat despre antrenorat stiu foarte multi, e la mandatul 4, la nationala doar datorita jucatorilor s-a jucat cum s-a jucat adica mai exact datorita valorilor individuale asa cum am mai spus.

Nu mai repet, eu nu cred in antrenor, consider doar o masinatiune patron antrenor, toata mascarada ca vine, ca impune, ca nu vine ca nu i-a dat fonduri pt tranferuri, ca inchide gura stim noi cui. Ca de obicei la o masinatiune gestionata de aceasta combinatie cad victime valori reale ale echipei. Asta daca iti pasa cumva...

Una dintre ele este Zapata.

Alexandru H.01.07.2010 18:25

Eu l-am prins pe Piturca in timp ce ii injuram evolutiile prin 88-89. Daca as fi fost un pic mai mare, probabil i-as fi prins perioada aia fasta de vreo 3 ani la Steaua, dar n-am avut noroc. Cu toate astea, n-am nicio problema in a decreta ca daca nu ii trebuie Zapata, poate columbianul sa o ia unde vede cu ochii. In momentul asta, in Romania, castiga antrenorii buni, nu mai sunt bani de adus tot felul de strainezi exotici, viitori campioni mondiali. Cine va reusi sa faca o echipa din rebuturi sau jucatori de mana a doua, precum Petrescu, va castiga campionatul. Asta inseamna rigoare tactica, un plan unic de transferuri, fara interferente din partea nimanui (patron/suporteri/impresari), comandament unic, vestiar unit. Asta mai inseamna ca nu mai trebuie iertate greselile, nu mai trebuie pastrati oameni "din motive sentimentale" iar deciziile sa se ia doar intre ochiul drept si ochiul stang ale lui Piturca.

 

Ce propui tu seamana un pic cu marele plan Borcea de renastere a echipei Dinamo prin pastrarea sau readucerea in lot a oricarui jucator ce a avut vreodata legatura cu Dinamo, de la Catalin Munteanu la Kirita, de la Niculescu la Izvoranu. Acolo e despre vopsire, in cazul tau ar fi despre sentimentalisme. Uita-le: intr-o istorie viitoare de 100 de ani, Zapata nu va primi decat o mentiune. Nu merita mai mult. A fost platit de club, e un contract normal iar Zapata, ca 99% din fotbalisti, e un mercenar. Faptul ca dai o mai mare importanta asa-ziselor "individualitati" si nu antrenorului e complet irelevant in lumea moderna a sportului: e mai usor si mai normal sa te dezbari de un jucator decat de un antrenor.

«123456»