Ai o viziune absolut aberanta asupra fotbalului.
Judec cu inima mea de stelist adevarat, poate de asta
Ai o viziune absolut aberanta asupra fotbalului.
Judec cu inima mea de stelist adevarat, poate de asta
Ai o viziune absolut aberanta asupra fotbalului.
As fi mai cu inima impacata daca data viitoare ai si argumenta o asemenea afirmatie.
As fi mai cu inima impacata daca data viitoare ai si argumenta o asemenea afirmatie.
Adica data viitoare va trebui sa explic de ce treburile interne ale unei echipe de fotbal trebuie sa ramana in seama celor care dau banii si in seama celor care au ani de experienta in antrenorat? Va trebui sa arat de ce amatorii si, in special, fanii, nu au de ce sa aiba pretentii la impunerea unor jucatori din moment ce nu sunt platiti pentru asta, nu isi asuma obiectivele antrenorului si nu traiesc din fotbal?
[..]1. Nu imi bat joc de Zapata. Spun doar ca e panarama ca portar.
[..]
Si tu esti o panarama de forumist. Dar sa stii ca nu-mi bat joc de tine. (doh!)
Pana la urma nu conteaza daca Zapata e valoros sau nu " sau cel putin la fel de valoros precum Casillas sau Van der Saar. Conteaza ca e mai valoros decat Tatarusanu sau Stanca (in privinta lui Lungu evit sa ma pronunt) si o eventuala debarasare de el ar trage in jos echipa.
Ce nu inteleg mintile voastre marunte de forumisti e ca Zapata a fost printre putinii fotbalisti ce s-au apropiat de noi, ne-a respectat prin faptele lui in afara gazonului si ne-a aparat unoeri punctul de vedere. Insa cand a fost dat afara ca pe o masea stricata (culmea, nu pe criterii sportive), noi ne comportam ca niste romani veritabili " lipsiti de bun-simt. Hai sictir!
De ce naiba s-a mai chinuit Becali sa-l convinga pe Piti sa vina cand putea pur si simplu sa-i dea un telefon lui Ronnie ?
Ce nu inteleg mintile voastre marunte de forumisti e ca Zapata a fost printre putinii fotbalisti ce s-au apropiat de noi, ne-a respectat prin faptele lui in afara gazonului si ne-a aparat unoeri punctul de vedere. Insa cand a fost dat afara ca pe o masea stricata (culmea, nu pe criterii sportive), noi ne comportam ca niste romani veritabili " lipsiti de bun-simt. Hai sictir!
Ce nu intelegea mintea ta complexa de forumist este ca Steaua este un club de fotbal in care avem nevoie de oameni cu abilitati sportive si nu crucea rosie unde se cer baieti de treaba care sunt prietenosi.
@Alecs
Pentru ca sunt un simplu user pe forum, nu antrenor.
As fi mai cu inima impacata daca data viitoare ai si argumenta o asemenea afirmatie.
AXl si ceilalti,
Chiar daca "am eu o viziune absolut aberanta asupra fotbalului" in general, consider in continuare ca pierdem esenta tare prin blamarea valorilor noastre, nu numai din echipa, ba chiar din viata si chiar si din acest topic.
Esenta sa a ramas aceeasi :
Vreti sa facem ceva pentru Zapata sau nu?
Putem face ceva pentru Rufay sau nu?
Atat si nimic mai mult.
Iar daca cei care doresc sa faca ceva pentru el, s-o facem atunci, pana nu va fi prea tarziu, sau macar sa stie si el ce gandim noi despre situatia lui si ce dorim sa facem(cine vrea, nu e obligatoriu ...).
Mai bine decat sa ne argumentam sau nu, sa gasim solutii, sa actionam cumva.
Altfel se va repeta, "istoria e aceeasi, doar personajele se schimba " ...
Nu imi bat joc de Zapata. Spun doar ca e panarama ca portar.
cele mai penibile goluri din istoria clubului?
la 50.000 de euro chiar nu e scump... pariu ca va ajunge la Branesti sau la Targu Mures?
Aha, deci il injuram pe Becali ca impune jucatori la echipa dar noi avem voie sa facem asta?
Aha, deci il injuram pe Becali ca se ia aiurea de jucatori, dar noi avem voie sa facem asta?
Parca aici trebuia sa ne certam pe seama lui Zapata. Ce treaba au ceilalti portari cu performantele lui Zapata? Oricum, la cat e de laudat pe aici, ar trebui sa-l vedem maine pe la vreo echipa de top din Spania, ca la 50.000 de euro chiar nu e scump... pariu ca va ajunge la Branesti sau la Targu Mures?
Mie mi-ar conveni sa ajunga la Targu Mures. ![]()
Adica data viitoare va trebui sa explic de ce treburile interne ale unei echipe de fotbal trebuie sa ramana in seama celor care dau banii si in seama celor care au ani de experienta in antrenorat? Va trebui sa arat de ce amatorii si, in special, fanii, nu au de ce sa aiba pretentii la impunerea unor jucatori din moment ce nu sunt platiti pentru asta, nu isi asuma obiectivele antrenorului si nu traiesc din fotbal?
CRed ca te gandesti la barbugiu, c-ar putea sa dea vina pe Zapata daca va pierde campionatul, cupe, calificari, etc?Asta e un antrenor specialist?
Pana nu va dovedi cu adevarat ca e un antrenor de valoare, eu personal nu cred in Piti antrenorul/specialistul.
Ce nu intelegea mintea ta complexa de forumist este ca Steaua este un club de fotbal in care avem nevoie de oameni cu abilitati sportive si nu crucea rosie unde se cer baieti de treaba care sunt prietenosi.[..]
Ce intelegi tu prin abilitati sportive? Uneori am impresia ca unii nu mai au nici o tangenta cu realitatea si isi contruiesc mici Van der Saari la ei in cap. Doi la mana, inseama ca sintagma "Mereu Superiori", cu care ne mandrim peste tot si o arboram pe fiecare gard e degeaba?
Ce nu intelegea mintea ta complexa de forumist este ca Steaua este un club de fotbal in care avem nevoie de oameni cu abilitati sportive si nu crucea rosie unde se cer baieti de treaba care sunt prietenosi.
@Alecs
Pentru ca sunt un simplu user pe forum, nu antrenor.
Ronnie, cred ca realizezi si tu ca lumea e plina de "specialisti", fiecare crede ca se pricepe la ceva, unii au chiar si acte ce le atesta calitatile.
Personal cred ca si noi la Steaua ne-am pricopsit cu un "specialist" in persoana lui Piturca.
Si o sa-ti spun o pilda: Dzeu a facut lumea si Sf Petru punea oamenilor minte in cap cu polonicul. La un moment dat se duce la Dzeu si-i spune:
Doamne mai faci multi oameni, ca am cam gatit mintea ..., ce sa fac Doamne?Dzeu ii raspunde: Petre, treci si tu la lingura de lemn, le punem mai putina minte. Zis si facut, insa dupa nu ff mult timp iar vine inapoi si spune: Doamne am ajuns la fundul cazanului, ce fac? Dzeu raspunde:
Petre, ce sa mai zic, mai sunt multi? Petre raspunde: Multi Doamne, multi ... . Petre io zic sa-i ungi pe dinauntru cu degetul ... . Bine Doamne ...
Si mai vine inca odata si zice: Doamne am sters cazanul, am terminat mintea, ce ne facem?
La care Dzeu, plictisit spune: Petre la astia care mai sunt, tre' sa le facem acte ... .
Sunt si eu doar un simplu forumist, dar sunt suporter din inima, de mic, nu tin cu Steaua pentru istoric, sau pentru alte motive, nu traiesc din fotbal, desi poate era mai bine, e doar echipa mea de suflet si nu accept sa fie tratate josnic valorile.
Despre asta e vorba.
Pai momentan tot il jignesti pe Piturca, cel care e o valoare stelista de 100 de ori mai mare decat Zapata.
Pai momentan tot il jignesti pe Piturca, cel care e o valoare stelista de 100 de ori mai mare decat Zapata.
ASta pare, nu intentionez asa ceva, insa nu-l consider valoros pentru echipa, ca antrenor si atat, consider ca greseste scotandu-l pe Zapata din lot.
El ca valoare stelista, nu stiu ce sa spun, cred ca mai valorosi sunt Lacatus si toti ceilalti care au jucat la Steaua comparativ cu Piti.
Dar esenta este alta, sustinerea lui Zapata sau nu.
Atat.
Ce mai conteaza?
A fost dat afara ca ultima carpa in adevaratul stil Steaua al ultimilor ani. Nu o sa uit niciodata gestul de jivina al ciobanului si cand a fost transferat Hamu(un alt portar bun al nostru si un om cu f mult bun simt) cand portarul nostru il astepta cu mana intinsa in afara biroului sa-si ia la revedere si oaia a trecut fara sa-l bage in seama. Si sa stiti ca politica fata de jucatori la Steaua tot cam asta a ramas. Jucatorii sunt niste bunuri si atat, nici nu e de mirare ca nimeni nu mai pune suflet.
Zapata a fost unul dintre putinii portari buni ai Stelei din ultimii 10 ani de zile sa spunem. A venit cu ceva experienta in spate si ne-a scos din rahat de nspe ori in primele sezoane. Marele nostru portar Top Voinescu a sesizat niste carente la zapata insa a zis atunci(si asta cand zapata era pe val) ca Steaua nu are antrenori de portari de valoare care sa-l ajute sa scape de aceste carente si avea dreptate, ce, speriatu e vreo somitate e in domeniu? Si uite asa, forma lui rufay a inceput sa scada, si s-a dus jos, exact ca toate lucrurile de la Steaua.
Si cu toate gafele din acest sezon(cel mai nasol din acest pc de vedere), tot Zapata ne-a scos de cele mai multe ori. Fara doua chestii, interventiile lui Zapata si inspiratia lui Kape eram pe 9-10 acu', daca nu chiar mai jos.
Se plangeau unii de faptul ca avem nevoie de portar, nu de baieti buni. Ok, pot sa accept asta. Insa spuneti-mi un jucatori din, sa zicem, ultimii doi ani de la Steaua care si-a facut in mod constant datoria pe postul sau(in afara de kapetanos). Szekely a avut in perioada bunicica doar in acest sezon, in rest a fost accidentat si le-a cam dat in balarii la centrari, Stancu a fost si este incostant(desi e jucator bun) Banel esuaza in mod constant de nspe ani incoace mai ales la centrari, fundasii nostri(indiferent cum s-au numit) au fost in general praf, mijlocasii de creatie au fost sublimi dar au lipsit cu desavarsire si tot asa.
Daca luam fiecare post la Steaua din ultimii ani, o sa constatam ca foarte,foarte putini s-au conformat cerintele postului sau, corelat cu standardul de la Steaua bineinteles. Doar Zapata,P.Marin si Kape mi s-au parut profesionisti adevarati care au mers mai departe indiferent de ce zicea presa sau patronul. Poate si szekely. Restul au fost mult mai fluctuanti in forma sportiva decat Rufay.
Si sa stiti ca de la un punct incolo conteaza si caracterul. Ok, daca esti un infatuat dar joci precum Messi sau aperi precum van der saar, mai treaca mearga prostiile din viata privata insa cand esti un putoi care nu apara nimic sau nu joaca nimic, atunci aceste carente devin o problema. Uitati-va la Banel, baiatul asta nu joaca nimic de nspe ani de zile, insa avand un caracter bland, de baiat care nu deranjeaza pe nimeni, se trece cu vederea(bine, asta in gherla de campionat al Romaniei).
Dupa cum bine a zis cineva, bine ca a plecat zapata, acum avem in poarta un nimeni de pe hi5(care deja are o tendinta ingrijoratoare de a gafa si a face erori de baza in aprecierea fazelor de poarta) si portarul tuturor retrogradatelor din divizia A. Sa vedeti ce o sa inchida astia poarta ![]()
@predatorpulse
CE facem?
Il sustinem pe Rufay sau nu mai are rost nimic ...
Ma pot opri, renunt la a mai posta daca e nevoie si daca asta vreti pana la urma asta e vom trai si vom vedea ce ne asteapta.
Dar parca as prefera sa ne implicam... .
Mai vrei?
Ronnie, uita-te la ultimul clip si mai spune-mi de Sweeper Keeper ca imi place.
Nu mai fa pe prostu` ca nu esti si nici nu iti sta bine.
@Maye
Iti multumesc si sincer iti spun m-au impresionat la lacrimi aceste clipuri cand stiu prin ce denigrare trece.
Asa cum a spus cineva mai devreme aceste momente se uita, dar noi nu uitam, cei care tinem la Steaua cu sufletul, cu inima.
Aceste exemplificari pe care nu stiu daca le-am vaut pe toate la timpul lor,spre rusinea mea ma intaresc si mai mult si vreau sa facem ceva pentru el se vede valoarea, i-am vaut si gafele, dar sunt depasite de valoarea si caracterul sau.
Cum procedam pe mai departe?
Nu avem dreptul si competenta sa impunem un jucator in primul 11. Punct!
Da, este o prostie indepartarea lui. Da, este mai valoros decat ceilalti portari din lotul Stelei. Da, are un caracter pe care l-as dori tuturor jucatorilor Stelei. Dar antrenorul trebuie lasat sa-si creioneze singur lotul, pentru ca antrenorul este singurul care raspunde cu slujba in cazul in care lotul lui nu se ridica la nivelul asteptarilor.
Noua, romanilor, ne place sa ne credem mai competenti decat suntem in realitate. Pai ce e mai profesionist: lotul sa fie decis de un antrenor de meserie cu experienta reala in domeniul antrenoratului sau de un grup de suporteri fara nici o pregatire profesionista in domeniul antrenoratului si fara exprerienta reala in acest domeniu?
In plus, nu cred ca exista un singur jucator din lotul actual al Stelei pe care toti suporterii sa-l vrea la echipa. De ce noi, ca grup, l-am impune pe Zapata care-ti place tie si nu pe Ionescu, care ii place lui Marius?
Hai sa ne gandim, ipotetic, ca am reusi sa-l impunem pe Zapata. Ce l-ar opri apoi pe Jiji sa impuna alt jucator in lot sau in primul 11? Crezi ca Piturca ar face o concesie pentru fani si nu pentru cel care l-a angajat, ii plateste salariul si este singurul care-l poate da afara?
Cum crezi ca va mai putea pretinde respect din fata jucatorilor cand el a cedat la amenintarea fanilor?
Pai vezi ca stii?
Daca e liber. Si atunci de ce zici ca Zapata a gafat cu dinam0? Sau liber pentru tine inseamna doar o suprafata de un metru patrat in jurul omului?
Tu ai vazut pasa data de Baciu cu Ceahlaul? A fost o pasa moale data de la mijlocul terenului. Asa te-a invatat pe tine antrenorul cand jucai fotbal la o echipa din bacau, sa dai pase moi de la mijlocul terenului pentru a obliga portarul sa iasa din poarta, sa se ia la intrecere cu atacantul advers, care ajunge primul la minge?
Cu Ceahlaul i-a pasat bine,a preluat,a stat ce-a stat si apoi a degajat in nemtean.A fost gafa lui acolo.Si cu Dinamo,la pasa lui Baciu,a avut un moment de lipsa de luciditate incredibila,se dusese precum disperatii spre acel balon.A fost comic si trist cand a zburat.A facut multe gafe,ce sa mai,tot la fel cum ne-a si salvat uimitor,de multe ori.
Nu cred ca poate fi impus la echipa,cel mult un dialog civilizat intre asociatie si manager pe temele acestea,lunar,nu stiu daca se face,zic asa...
De impus nu se va intampla niciodata.
E o prostie si e nerealizabila.
Nu suntem pe Fifa Manager cum cred unii, unde suporterii iti sar in cap daca nu le bagi jucatorul preferat.
Ce intelegi tu prin abilitati sportive?
Ce inteleg prin abilitati sportive? Suntem ironici sau ne prefacem? Chiar trebuie sa iti explic orice c...t?
@Maye
Am vazut cam toate meciurile lui Zapata de cand este la Steaua, stiu ca a scos multe goluri, dar cu un portar atat de inconstant nu putem face performanta. Si degeaba iei in ras expresia de "Sweeper Keeper", este o chestie des folosita de marile echipe.
@Maye
Am vazut cam toate meciurile lui Zapata de cand este la Steaua, stiu ca a scos multe goluri, dar cu un portar atat de inconstant nu putem face performanta. Si degeaba iei in ras expresia de "Sweeper Keeper", este o chestie des folosita de marile echipe.
Eram de acord cu tine daca Zapata facea 2-3 gafe pe sezon (cate facea) si in rest nu iesea in evidenta.
Insa Zapata facea 3 gafe uriase pe sezon si te scoatea singur la singur in 10 meciuri.
Pai asta e constanta Ronnie. E constanta in interventii salvatoare. Inseamna ca omul a avut interventii prin care a salvat echipa. Sa zicem ca anul trecut s-au pierdut meciurile cu Vasluiul si Ceahlaul pe gafele lui? Cate puncte a salvat cu interventiile lui?
Zapata a fost constant in interventii decisive si prin asta se evidentiaza un portar.
Din pacate, mai ales in minunata noastra tara, dupa un portar raman doar momentele astea de circ.
Carlos a avut si el interventii bune, dar au ramas doar gafele. Asa o sa fie si cu Zapata. Tot timpul se va vorbi de cel care a dat pe langa minge in groapa si pe Ghencea cu razesii, nu se va vorbi niciodata de paradele senzationale cu Arsenal, CFR, Rapid etc etc.
Nu ti-am zis aiurea si la misto sa te uiti la ultimul clip si sa vezi sweeper keeper.
Zapata chiar aia facea acolo. Era fundas. ![]()
Apropo, vrei sa facem un pariu imaginar?
Ia-l pe Van der Sar, ia-l pe Buffon, ia-l pe Mandanda si ia-l si pe Casillas si pune-le in fata o aparare formata din Baciu si Tudose.
Ce zici, o sa aiba un Clean Sheet? ![]()
@Maye
Nu degeaba Mandanda, Van der Saar sau Casillas joaca unde joaca. Oare de ce nimeni nu il vrea pe Zapata desi din cate sustine presa Steaua este dispusa sa renunte la el doar pe 50.000? Sau de ce a costat doar jumatate de milion cand a fost cumparat de Steaua? De ce cel mai mare club din cariera lui este Steaua? De ce nu a ajuns la Barcelona in locul lui Valdes daca este atat de bun? De ce nu a ajuns macar la o echipa modesta din Spania, Anglia sau Germania? Va zic eu de ce. Pentru ca exista mii de portari precum Zapata. Un portar mare este acela care nu gafeaza (de fapt, care greseste putin, pentru ca toti portarii o mai comit la o anumita perioada de timp).
Eee, nu pot compara dragul meu prieten.
Nici Steaua nu e la nivelul lui OM, MUFC sau Real.
Exista totusi un grad de comparatie pe care trebuie sa il respectam.
Nu e acolo , pentru ca el e de nivelul Stelei.
Nu e prea sanatos sa sarim peste gradele astea de comparatie. ![]()
Hai ca poate o gafeaza Casillas sau Eduardo acum si m-am scos cu explicatia. ![]()