Ok,nu sunt in nici un caz de acord cu impunerea cu forta a unui jucator la echipa,nu conteaza din ce parte,peste capul antrenorului.Insa ma deranjeaza ca un portar talentat precum Zapata este considerat panarama,nevaloros,bun de nimic si demn de aruncat ca o masea stricata.Zapata a fost desemnat de UEFA in 2008 CEL MAI BUN PORTAR AL GRUPEI G,grupa in care se aflau Bayern,Lyon si FIorentina.Si pe buna dreptate,era un jucator care se zbate singur si fara sanse,neajutat de colegi in fata titanilor din Chamions League.Pentru ca Mirel Radoi si Goian erau depasiti aproape la orice faza in fata celor de la Lyon si Bayern,iar Zapata scotea din faze de unu la unu in fata lui Karim Benzema si Franck Ribery(cand ma gandesc la situatia aceasta si ma intreb ce portar ar mai scoate,in cap imi vin nume precum Julio Cesar,Casillas,Buffon).Normal ca la un moment dat a clacat insa a reusit sa exaspereze atacurile acestor mari echipe ale fotbalului mondial(finala si semifinla CL anul acesta) atunci cand apararea nu ii ajuta.Cu tot respectul pentru Radoi si Goian.
Observati ca numarul de goluri primite si care cadeau pe umerii portarilor Stelei a crescut considerabil de cand aparea a devenit caraghioasa.Goian si Radoi sunt jucatori de nivelul Stelei,Rada si Ghionea sunt genul de rezerve perfecte care isi fac treaba,insa nu sunt niste titulari desavarsiti,iar Baciu genul de rezerva bleaga care si-a facut si el odata treaba,dar pe care nu trebuie niciodata sa te bazezi la modul serios.
Jelev si Parpas sun glume proaste.
Observati ca Zapata a inceput sa incaseze mai multe goluri de cand apararea a devenit slaba,ceea ce este evident in fotbal.Iei mai multe goluri,ai o aparare slaba sau un portar dezastruos.Zapata a dovedit ca nu e nici pe departe un portar dezastruos in grupele Champions League,ba chiar are niste reflexe de aur.Probabil cu un antrenor de portari profesionist ar fi ajuns la valoarea pe care i-o da potentialul.Acum la 32 de ani e cam tarziu.
In concluzie numarul mare de goluri este luat din vina apararii slabe din ultimii ani.Am avut noi niste fundasi extraordinari incat sa consideram ca Zapata e o panarama de portar?Bineinteles ca nu!
Schimbul de locuri cu Tatarusanu nu i-a priit si asta s-a vazut.Faptul ca a luat mai multe goluir l-au facut sa isi piarda increderea in sine,lucru care a dus la gafe.
-Gafa cu Otelul face parte din fisa postului de portar.Si Duckadam a luat goluri pe coltul scurt.Nu poti fii perfect mereu.Intr-o cariera de portar chiar nu poti.Insa toata lumea a inceput sa-i sara in cap si a pierdut din increderea in sine.
-Gafa cu Vasluiul nu o inteleg.Insa in cadrele din spatele portii mingea chiar a luat o traiectorie ciudata.Probabil ca mingea a lovit un damb,e totusi vorba de stadionul Vasluiului.
-Gafa cu Ceahlaul e chiar o gafa minora,desi pare demna de cascadorii rasului.Tot ce a facut Zapata a fost sa degajeze in forta,neatent la atacantul Ceahlaului venit la specula,dar nimeni nu se mai concentra la meci,dupa ce fusese intrerupt dupa ce Sumudica a intrat "afectat" pe teren,dorind sa intrerupa un meci care decurgea clar in favoarea Stelei.Si i-a iesit.
-Gafa cu Dinamoa.Ok,aici este vina lui.As putea sa zic ca mingea l-a fentat,chiar el a zis ca i-a sarit.Groapa din Stefan cel mare e teren arabil totusi.A pierdut si din increderea in sine,aici deja era in perioada in care se precipita la orice minge.Cand toata "ziarele de sport" din Romania iti pocesc numele pe prima pagina,scriind "Gafata" si simtindu-se ai naibii de amuzanti,chiar poti fi cu moraul la pamant.
Faza cu dublele in meciul cu Dinamo i-a iesit.A mai driblat el cu mingea la picior si in propriul careu atacanti si i-a iesit,nu e motiv de replica.Nu acolo a gafat,nu acolo a luat goluri.
Mi-a placut atitudinea lui Zapata inainte de a se executa penaltiul cu FC Vaslui din retur.
