FC Steaua Arhiva Forum
Arhiva forumului FC Steaua — conservata in regim doar-citire. Postarea a fost dezactivata. Inapoi la site

Liga Campionilor, Editia 2010-2011

«1192021222327»
I.N.Money28.04.2011 12:24

@Ronnie.

 

De la Richard Williams pana la regretatul Robson, Mou a fost comparat cu Clough. Diferenta a facut-o longevitatea la un club.

Cu trecerea anilor o sa il depaseasca.

Ronnie28.04.2011 12:29

Din 2002 si pana astazi Mourinho castiga in fiecare an COMPETITIONAL cate un trofeu minim. Si poate argumentul ca fotbalul a evoluat si s-a tacticizat foarte mult in ultimii 20 de ani nu tine, dar castigarea Ligii Campionilor cu Porto in opinia mea este o minune. De Inter ma abtin, e un club cu nume prea mare ca sa pot spune ca a fost o supriza si la ei.

Joga Bonito28.04.2011 12:38
Ronnie ,nu cred ca te-ai referit la simularea lui Pedro .

 

Este greu sa-ti schimbi parerea despre tacticianul lui Real in doar 7 zile. Fara fotbalul dur ,Barcelona i-a spulberat pe Real cu 5-0. La 4-0 a luat Sergio Ramos rosu,parca. Pana atunci s-a jucat decent,s-a jucat fotbal, 2-3 ocazii ale lui Real,dupa aceea a inceput spectacolul fabulos.

 

Ce rau imi parea ca nu-l mai vad pe Romario ! Dupa brazilian am placerea sa-l vad pe argentinian.

 

Bai, ne lasi, deja devii obositor cu osanalele astea. Ce se intampla dacă si Ștefan "juca" fair-play cu turcii?

 

Îi cam dau dreptate moldoveanului in anumite chestii desi e si el snob ca majoritatea (nu toti) fanilor dream-teamului Barcei.

 

Oricum, m-aș caca pe mine de ras dacă intoarce Realul rezultatul desi, chiar mă doare in cot de ambele echipe. :)

Maye28.04.2011 12:38
Brian Clough este sub Mourinho. Fara indoiala ca a fost un mare manager, dar nu se poate compara cu portughezul.

Jardele, lasa-te de bautura ca ma superi.

vlad28.04.2011 12:45
Bai, ne lasi, deja devii obositor cu osanalele astea. Ce se intampla dacă si Ștefan "juca" fair-play cu turcii?

 

Îi cam dau dreptate moldoveanului in anumite chestii desi e si el snob ca majoritatea (nu toti) fanilor dream-teamului Barcei.

 

Oricum, m-aș caca pe mine de ras dacă intoarce Realul rezultatul desi, chiar mă doare in cot de ambele echipe. :)

 

Te-ai intors ,maharajahule,? Iti amintesti cum bateai tu campii ca Messi este un rahat de jucator? Ca daca ar juca in fotbalul englez,ar sta doar la pamant ,ca e un pipernicit? Si na surpriza! A furat-o Manchester de la Barca in anul acela,in acea finala pipernicitul de Messi a dat gol cu capul.

Ronnie28.04.2011 12:48

@Maye

 

Sunt absolut convins ca portughezul este peste. Poti sa-mi spui ca a castigat cate trofee europene si non-europene vrei tu Clough, Mourinho pentru mine ramane un geniu.

 

@jb

 

Prefer sa sari peste posturile mele.

Maye28.04.2011 12:51
@Maye

Sunt absolut convins ca portughezul este peste. Poti sa-mi spui ca a castigat cate trofee europene si non-europene vrei tu Clough, Mourinho pentru mine ramane un geniu.

Mourinho e ala care distruge fotbalul ala frumos, pentru care unul ca Clough s-a sacrificat.

Mourinho este un strateg si atat. Fotbalul mai are nevoie si de spectacol ca sa mai existe.

chodi do piče28.04.2011 12:54

@ronnie

 

Mourinho al tau o fi cel mai mare antrenor de sah, de jocuri de strategii, de ce vrei tu, dar niciodata cel mai mare antrenor de FOTBAL.

Ronnie28.04.2011 12:54

Sa mor de nu mi-a placut la nebunie ultimul meci jucat de Real in campionat.

vlad28.04.2011 12:55

Cred ca sughita Mourinho :).

Sa nu uitam ca mentorul lui a fost Mircea Lucescu.

O sa cititi voi maine,poimanine o declaratie din partea marelui ML.sr.

 

 

*Alecs*28.04.2011 13:03

Jose Mourinho e cel mai mare antrenor de fotbal din ultimul deceniu.

 

Iar Messi o sa fie cel mai mare jucator din istoria fotbalului cand o sa joace in cele mai tari campionate din lume si o sa aiba succes in toate si o sa-si conduca nationala spre titlul mondial.

Cum au facut-o Maradona, Ronaldo sau Zidane.

gio_stgloria28.04.2011 13:09
Iar Messi o sa fie cel mai mare jucator din istoria fotbalului cand o sa joace in cele mai tari campionate din lume si o sa aiba succes in toate si o sa-si conduca nationala spre titlul mondial.

 

Messi e deja o legenda , insa ii mai trebuie asa cum zici si tu un titlu mondial, pe care va reusi sa-l castige daca argentina vine la turneul final cu un antrenor si nu cu o legenda asa cum e maradona.Nu exista alta echipa nationala cu un potential atat de mare precum Argentina in momentul de fata.

Maye28.04.2011 13:14
Sa mor de nu mi-a placut la nebunie ultimul meci jucat de Real in campionat.

Contra unei echipe cu 2-3-4 clase sub Real si Barca.

In Spania nu mai exista decat 2 echipe.

Restul sunt sparring-partneri.

Ronnie28.04.2011 13:19

Inafara de meciurile cu Barca cand s-a mai aparat Realul?

Maye28.04.2011 13:21
Inafara de meciurile cu Barca cand s-a mai aparat Realul?

Testul de valoare ti-l dai cu echipele mari, nu cu Levante si Getafe.

*Alecs*28.04.2011 13:27

Inseamna ca testul de valoare si l-au dat in Europa. Asa ma gandesc, nu? Adica in Champions League. Unde au avut cel mai are punctaj in grupe, au castigat fara drept de apel cu Milan si Ajax, au maturat cu Lyon si Tottenham si au ajuns in semifinale. Eu zic ca o echipa care reuseste acest lucru cu cativa jucatori noi in primul 11 si antrenor nou in vara, trece testul cu brio.

Maye28.04.2011 13:29
Inseamna ca testul de valoare si l-au dat in Europa. Asa ma gandesc, nu? Adica in Champions League. Unde au avut cel mai are punctaj in grupe, au castigat fara drept de apel cu Milan si Ajax, au maturat cu Lyon si Tottenham si au ajuns in semifinale. Eu zic ca o echipa care reuseste acest lucru cu cativa jucatori noi in primul 11 si antrenor nou in vara, trece testul cu brio.

... si i-a scos Barca.

*Alecs*28.04.2011 13:33
... si i-a scos Barca.

 

Cu un om in plus si in conditiile prezentate cu cateva pagini in urma.

gio_stgloria28.04.2011 13:35

Ceea ce nu inteleg cei ce o sustin pe Barcelona e ca nu se poate juca altfel contra barcelonei in momentul de fata. Veti vedea ca si Manchester united va juca la fel in finala . Pur si simplu au un joc de pase mult prea eficient si trebuie sa aplici o tactica defensiva. In cazul lui Real Madrid, jocul lor e mult sub cel al barcelonei , nu pot sa tina de minge la fel ca ei, deci nu-si permiteau sa se avante ca berbecul in atac , si s-au aparat. Probabil in 2-3 ani realul va fi o echipa mai inchegata.

Tactica lui mourinho ar fi dat roade daca nu ar fi fost acel rosu care a creat spatiu si l-a scos la rampa pe Messi , invizibil pana atunci.

Ronnie28.04.2011 13:39

@Maye

 

Barcelona este exceptia! Nimeni nu poate juca impotriva lor deschis in acest moment pentru ca sunt prea buni. Mourinho daca dadea de Manchester, Chelsea, Arsenal, Inter sau Bayern sunt absolut convins ca ar fi jucat clasicul sau 4-2-3-1.

 

Maye28.04.2011 13:43
Cu un om in plus si in conditiile prezentate cu cateva pagini in urma.

Iar peste ani vom vorbi de faptul ca Pep a trecut de Jose.

 

@Maye

 

Barcelona este exceptia! Nimeni nu poate juca impotriva lor deschis in acest moment pentru ca sunt prea buni. Mourinho daca dadea de Manchester, Chelsea, Arsenal, Inter sau Bayern sunt absolut convins ca ar fi jucat clasicul sau 4-2-3-1.

O sa vedem cum va juca United cu Barca. Cel putin nu vor juca in halul ala scarbos de aseara, marca Mou.

Mou este obsedat de Barca, iar obsesia asta o sa il urmareasca toata viata lui.

south-side28.04.2011 13:49

Ca echipa ta nu e omogena si nu stie sa aiba un joc de pase nu e o scuza sa practici antifotbal. Nu la nivelul asta. Cand echipa se numeste Real Madrid nici atat ca totusi ai pretentii. Asta nu e tactica defensiva e antijoc si unul extrem de brutal si fara sens.

 

Dacaideea ta de joc e intimidare si intrari la rupere asta nu este neaparat o tactica. Pentru ca la final vii si te plangi ca ai primit cartonase. Cum sa te plangi daca stilul pe care il incurajezi exact asta o sa aduca. Nici un jucator nu e vreu chirurg perfect sa taie cu bisturiul. De aia e arbitru si unii tot nu intelegeti ca aici nu este confruntare in diviziile inferioare sa se rupa de dragul artei.

 

Daca Messi asta era asa de important si periculos,dracul mic si impielitat, de ce nu odata ramasi in mai putini jucatori nu a pus un jucator defensiv calare pe el. Doar e un geniu al tacticii si al blocarii. Ca era clar ca obiectivul era macar un 0-0 in inferoritate. Dar nu toata echipa statea in Pepe !!! Daca se accidenta asta la incalzire ce se intampla. Se amana jocul ?

blindica28.04.2011 13:53

Abia astept sa vedem ce o sa produca Guardiola cand va pleca din Spania . Apropos de test adevarat cu echipele mari,Real Madrid chiar a avut rezultate bune cu echipele mari,daca nu ma insel a facut egal cu Levante si infrangerea aceea in fata lui Gijon,pe Bernabeu.

Asteptam returul,sa vedem ce se va mai intampla.Chiar daca se califica sau nu,desi e clar ca sansele sunt infime,100% Real Madrid merge la victorie pe Camp Nou.

Manchester United,daca va profita de avantajul luat in prima mansa,sunt convins ca-si va lua revansa in fata Barcelonei,va fi retragerea de gala pentru Ferguson.

*Alecs*28.04.2011 14:01
Iar peste ani vom vorbi de faptul ca Pep a trecut de Jose.

 

Vom vorbi ca Ovebro si Stark au castigat Champions League in 2009 si 2011.

 

La nivelul asta un om in minus conteaza enorm, iar tot angrenajul ti se duce de rapa.

 

La fel si cum acest joc al Barcei e o masinarie, la fel si aceasta tactica defensiva este o masinarie. Una de atac, alta de aparare. Iar ambele pot lucra la capacitate maxima doar in efectiv complet.

 

Nu mai repet ce a scris gio_stgloria mai sus. A explicat bine.

 

Cititi cu atentie!

 

L'Equipe: "The biggest mistake in the game was Pepe's send-off"

 

The Independent (UK)

"Pepe was shown a red card for a challenge on Dani Alves after the break with the theatrical reaction to the foul ensuring the card was red and not yellow, as it should have been."

 

Daily Mirror (UK)

"Real defender Pepe went on 62 minutes for a studs-up challenge on Dani Alves. It was a yellow card at worst. But the Barcelona players surrounded Stark like a pack of wolves to demand action. The official panicked and produced red."

 

Gazzeta dello Sport (Italy)

"Harsh send-off. Without Pepe's questionable red card on the 61-minute mark the match couldn't have ended the way it did."

 

Am dat citare celor mai importante cotidiene. Le-am exclus pe cele din Spania.

 

Cine sunt acum cei care nu vor sa recunoasca? Daca aseara la cald aveam doar poze, acum exista si filmulete si reactii din intreaga lume, toate ajungand la aceeasi concluzie: nu trebuia acordat cartonas rosu!

David28.04.2011 15:04

Copy+of+milan2q.jpgREAL vs Barcelona 0-2. Messi erou, dar Afellay si Pepe l-au ajutat

Asa cum am anticipat, Mourinho nu a mai avut nici un as in maneca, nicio o surpriza pregatita lui Guardiola dupa cele doua intalniri din acest an, in campionat si in Cupa Regelui. Asta nu inseamna ca fara eliminarea lui Pepe, nu ar fi putut spera la o calificare in finala Ligii. Nici Barca nu a venit cu noutati, jocul lor este arhicunoscut,dar a parut mai cinica dupa ultimele intalniri cu Mourinho, mai agresiva, dispusa la simulari si nu si-a mai asumat riscuri, probabil ar fi acceptat si un egal, mai ales ca returul il jucau acasa.

Real Madrid a continuat sa foloseasca sistemul 4-1-4-1 pe faza defensiva, ce trebuia sa se transforme intr-un 4-3-3 pe atac. Fara Carvalho ,suspendat, Ramos si Albiol au format perechea de stoperi, iar Arbeloa a ramas fundas dreapta. Din nou trei inchizatori in centrul liniei de mijloc, Lass Diarra i-a luat locul accidentatului Khedira, Xabi si Pepe fiind ceilalti doi "recuperatori." Ronaldo a fost varful impins, Ozil si Di Maria pe benzi.

Barcelona a jucat clasicul 4-3-3. Fara nici un fundas stanga, Maxwell, Adriano si Abidal, toti inapti fizic, Puyol a aparut pe acest post. Mascherano astfel, a ramas stoper, alaturi de Pique. Fara Iniesta si el accidentat,in linia celor trei mijlocasi centrali a aparut Keita. Poate si cu Iniesta apt, Keita ar fi jucat titular, pt ca Guardiola si-a dat seama ca ii trebuie mai multa forta in centru, pt a contracara agresivitatea celor trei inchizatori ai Realului. In rest, echipa a fost cum ne asteptam.

Real nu a mai facut pressingul pe care-l facuse in precedenta partida, dar si-a pastrat agresivitatea peste medie. Strategia a fost ca si in meciul din Cupa Regelui, anume sa se apere compact si sa mute ofensiv pe final de joc. Ce a facut Realul bine a fost blocarea benzilor Barcei. Villa si Pedro intra mult in centru pe faza de atac, cauta sa primeasca mingi "in gaura" ,in spatele aparatorilor adversi, dar asta ingusteaza mult aria de joc a catalanilor. De aceea isi folosesc foarte mult la constructie fundasii laterali. Aici a actionat bine Mourinho, in special in zona lui Alves. Di Maria l-a atacat tot timpul foarte sus pe brazilian, aproape toate atacurile gazdelor au fost directionate pe zona argentinianului, care cu o viteza si o tehnica foarte buna,probabil i-a dat cea mai multa bataie de cap dintre toti adversarii avuti vreodata, brazilianului. Pe partea opusa, Ozil nu a fost o amenintare pt catalani, dar si-a facut si el treaba bine defensiv, ajutat insa si de faptul ca Puyol ,stoper de meserie, nu urca oricum in ofensiva. Cu benzile blocate, Barca a cazut in capcana Realului: adica a fortat penetrarea apararii gazdelor, prin cea mai betonata zona, centrul. Pepe vs Xavi ,Diarra vs Keita ,uneori Xabi vs Messi,aici erau duelurile cheie, din nou castigate de madrileni, prin agresivitatea si prin fortarea duelurilor pur fizice. Guradiola si-a invatat lectia si spre deosebire de meciul din cupa, i-a cerut si lui Busquets sa urce la constructie, pt ca atunci cand joci 4-3-3 vs 4-3-3 ,in ambele echipe ,inchizatorul nu are un om fix de marcat, deci are mai multa libertate. Mourinho a raspuns punandu-l pe Ronaldo sa coboare la Busquets, cand acesta era in propriul teren, dar de inchis l-a inchis mai bine prin dinamica buna a lui Pep si Diarra, care il atacau pe inchizatorul catalan cand acesta avea mingea si il lasau pe Xabi sa ii preia pe unul dintre Xavi si Keita. In fata unui oponent atat de ermetizat,de agresiv,probabil ca Guradiola se va gandi ca din vara sa achizitioneze un varf de careu clasic, pt ca uneori ai nevoie de gabarit pt a fixa apararea adversa. Messi a fost din nou prins in plasa pregatita de Mourinho, anume: l-a pus pe Xabi sa joace intre liniile proprii. Astfel, Messi nu mai avea libertatea de a veni cu fata catre poarta lui Casillas. Daca acesta urca in postura de atacant central, intra in zona durilor Ramos si Albiol. Practic nu avea nicio parte de teren in care sa fie liber.

 

 

Mutarea unui mare antrenor: Guardiola.

Mourinho a cautat sa repete scenariul din cupa, scotandu-l pe Ozil si introducandu-l pe Adebayor. Ronaldo a trecut mijlocas dreapta, pt a profita de improvizatia numita Puyol, iar Adebayor si-a luat locul de varf impins. A intervenit eliminarea indiscutabila a lui Pep, apoi a venit mutarea care a adus primul gol: iese Pedro, intra Afellay. Asa cum am scris mai sus, Barca nu deschidea jocul pe benzi. Prin intrarea olandezului, exact acest lucru a schimbat Guardiola. Afellay s-a lipit de tusa si a venit mereu cu fata catre adversarul direct, Marcelo. Pedro cauta centrul si intra mereu in dueluri fizice cu fundasul stanga al Realului, dueluri pe care inevitabil, le pierdea. Afellay l-a depasit in viteza pe Marcelo si a pasat pt golul unu.

 

Copy+of+milan2q5.jpg

 

De ce iesirea lui Pepe a provocat golul doi.

Pt ca Messi juca acum liber intre linii ,vezi figura 2. Real a trecut fortat la un 4-4-1. In egalitate numerica, Pep se ocupa de Xavi, Diarra de Keita si Xabi era omul in plus, cel care il bloca pe Messi cand acesta cauta sa se retraga la mijloc. Acum, fara Pepe, Xabi a fost nevoit sa urce pt a inchide la Xavi, iar zona din fata apararii a ramas neacoperita de nimeni. Si Messi, de acolo a preluat mingea si a inscris golul doi.

Concluzie: Real a pierdut pt ca l-au pierdut pe Pepe si astfel Messi a putut sa joace intre liniile adverse, acolo unde se simte cel mai bine, pt ca are viteza si mobilitatea necesara. Totusi, schimbarea facuta de Pep Guradiola, prin scoaterea lui Pedro si introducerea lui Afellay, a dat peste nas celor care credeau ca antrenorul catalanilor a ramas putin in urma jocului echipei, in sensul ca nu isi prea ajuta de pe banca echipa. Omul stie fotbal, chiar daca nu are cinismul lui Mourinho. Cat despre Real, ei au jucat la fel de dur ca in Cupa Regelui, doar ca acum arbitrul nu a mai fost spaniol. Tactic, desi Mourinho nu a venit cu surprize, nici nu cred ca mai putea, nu i se poate reprosa ceva. Pana la eliminarea lui Pepe, ii blocasera eficient pe adversari, dar parca e un pic cam putin sa fi marele Real si sa vrei doar sa blochezi oponentul.

 

Restul e can-can.

«1192021222327»