FC Steaua Arhiva Forum
Arhiva forumului FC Steaua — conservata in regim doar-citire. Postarea a fost dezactivata. Inapoi la site

Transferuri in vara 2010

«1121314151630»
RobYnho05.07.2010 09:43
Aparatorul e liber de contract după ce s-a despartit de PSV si mai e dorit si de Bursaspor, campioana Turciei.

 

 

Carlos Salcido ar fi cel mai tare nume transferat vara asta in Liga I, dacă Steaua reuseste să satisfacă pretentiile mexicanului. Fundasul stinga de 30 de ani e liber si agentii lui l-au propus inclusiv in Ghencea, conform DigiSport. Dar sansele ca roș-albastrii să-l convingă să vină in Liga I sunt mici, fiindcă el mai are si varianta Bursaspor, campioana Turciei, o formatie dispusă să-l platească mai bine decit ar face-o Steaua.

 

Mexicanul joacă de patru ani in Europa, doar pentru PSV Eindhoven. A acumulat pină acum 77 de prezente in "natională", pentru care a evoluat inclusiv la Campionatul Mondial din Africa de Sud, in grupa cu Franta, Uruguay si Africa de Sud. Salcido si colegii lui s-au calificat in "optimi", unde au pierdut contra Argentinei.

 

Aparatorul a anuntat după eliminarea de la CM că se retrage din reprezentativa Desi masoară doar 1,76 metri, Carlos poate să joace chiar si fundaș central, nu doar stoper. La PSV, el a fost folosit si in centrul defensivei.

 

gesepe

Daniel-Ionut05.07.2010 09:46

Exact pe Salcido il aducem :)

Si pe 150.000 pe sezon!

red&blue_boy05.07.2010 09:48

Tare faza ca poate sa joace "chiar si fundas central,nu doar stoper "! :D

 

Nu vine asta la noi...

razvan2805.07.2010 12:51

O sa vina o sa vina :))

Ronnie05.07.2010 13:52

FC Steaua Bucuresti anunta transferul definitiv al fundasului central, Geraldo Alves, de la AEK Atena.

steauafc.com

 

Portughez, 30 de ani, liber de contract, probabil pleaca la anul.

 

PS: Fratele lui Bruno Alves.

axl05.07.2010 13:55
30 de ani, liber de contract,

Here we go again.

bobbyREDblue05.07.2010 14:06

Legea compensatiei. Gardos tanar, Alves batran. Totusi, nu strica inca un fundas central.

Daniel-Ionut05.07.2010 14:44

Daaa ca jucam numai cu fundasi centrali, si pe benzi jucam doar cu Emeghara si Todorov.

f234567k05.07.2010 15:10
Legea compensatiei. Gardos tanar, Alves batran. Totusi, nu strica inca un fundas central.

Deja avem 4 fundasi centrali: Gardos, Abrudan, Martinovic si Alves. La nevoie pot juca centrali si Dorel Stoica sau Todorov. Sa nu uitam si de petardele exilate pe la SteauaII.

Daniel-Ionut05.07.2010 16:05
PS: Fratele lui Bruno Alves.

 

Da, ca noi suntem un fel de Steaua Fratelli... fratele lu` Bruno Alves, parca il vroiau si pe fratele lui Frey... o sa aducem si sosii pana la urma.

Khalid05.07.2010 16:34

Ciprian Tatarusanu, Razvan Stanca, Cezar Lungu (portari) - Iordan Todorov, Bogdan Mustață, Florin Gardos Geraldo Alves, Octavian Abrudan, Novak Martinovic, Ifeanyi Emeghara, Lucian Filip (fundasi) - Banel Nicoliță, Dorel Stoica, Eric Bicfalvi, Andrei Ionescu, Juan Toja, Alexandru Pacurar, Alexandru Lazar, Cristian Tanase (mijlocasi) - Bogdan Stancu, Romeo Surdu, Vlad Rusu (atacanti).

 

Cred ca se vede pe ce posturi suntem deficitari(bold), transferul portughezului este bun avand in vedere ca avem 3 fundasi centrali din care Gardos pare prea tanar pentru a se bate la unul din cele doua locuri de titular. Sa presupunem ca Piturca face un lucru bun si il tine pe Alexandru Lazar la prima echipa, mai sunt nevoie de 3 transferuri ca sa formam un lot bun pentru sezonul urmator, doi fundasi laterali si un atacant central care sa-i faca concurenta lui Kapetanos.

 

 

LE: Iarasi ati inceput cu criticile si nu l-ati vazut pe ala la treaba nici 5 minute, daca il transfera Vasluiul sau CFR era fotbalist de clasa.

razvan2805.07.2010 17:08

Pe banda decat Todorov ar trebui jucat Mustata , plus ca central il avem si pe Alexandru Iacob de la juniori.Si Iacob si Mustata sunt jucatori foarte buni...

pcsbb05.07.2010 18:00
Here we go again.

 

Doar 30 de ani are Alves? :bananadance:

Poate il reactivam pe Belo ca tot se tine ca la 25 de ani. Cu transferurile astea, e clar ca pe Piti nu-l intereseaza decat ca in urmatorii 2 ani sa ajunga in Champions League, in nici un caz nu poate fi vorba de viitor sau de construirea unei echipe cu jucatori tineri si de perspectiva.

RobYnho05.07.2010 18:13

Pai daca n-are bani ciobanul si are cacatul la cur ..

red&blue_boy05.07.2010 18:20

Sper sa fie ceva de Alves asta,e bine ca am adus si un fundas mai experimentat,cel putin asa cred...Dar nea Piti,nea Jiji,aduceti ceva fundas de banda,ca suntem cam descoperiti...

Ro.OBert05.07.2010 18:23

Da' pana acu cati bani a bagat in transferuri Gigi...nu de alta da zicea ca baga 10 milioane euro;)) sau ne face vreo surpriza vin 10 jucatori liberi de contract si un jucator de 10milioane :D:clap:

dudu_specialistu05.07.2010 18:57

eu nu inteleg de ce INCA nu am adus un atacant . Nu te poti baza un campionat intreg/cupa europeana/ cupa Romaniei pe Kapetanos, Stancu si Surdu (bine, Surdu nu prea ar avea ce cauta, poate doar ca rezerva rezervei). Din punctul meu de vedere postul de atacant e cel mai stringent si ar trebui 2 atacanti adusi...si nu de la Steaua II ca nu avem ce.

Ronnie05.07.2010 21:08
Conform cotidianului local Cuget Liber, internationalul de juniori al Farului, Cosmin Matei a ajuns in Ghencea, semnand in această seară contractul cu echipa lui Piturca

 

Liga2.ro

Daniel-Ionut05.07.2010 21:17

Buuun Matel.

Gata mi-am schimbat planul, nu mai vreau cuplu Gardos - Abrudan, vreau Gardos - Matel :wub:

Ronnie05.07.2010 21:20

Ba, e Matei nu Matel. Si nu e fundas central. Avea numarul 10 la nationala de tineret. Nu cred ca e vreun Gallas de a luat numarul 10.

Daniel-Ionut05.07.2010 21:22

Aaaaaaa... eu credeam ca este vorba de fundasul ala Matel :)

Atunci Matei asta pe ce post joaca?

Ronnie05.07.2010 21:24

Clubar in Tineretului.

RobYnho05.07.2010 21:26
"În această seara am semnat pe cinci ani cu Steaua. Sunt foarte incantat. Țin cu Steaua de mic, iar acum mi s-a implinit visul de a purta tricoul acestei echipe. Pentru inceput, imi propun o integrare cat mai rapidă in lot si să ajung să joc. Mi s-a ivit o sansă uriașă in carieră si trebuie să profit de ea. La semnarea actelor au participat Valeriu Argaseală si impresarul meu. Încă nu m-am intalnit cu patronul Gigi Becali si nici cu antrenorul Victor Piturca Oricum, intrucat sunt in urmă cu pregatirea, eu voi ramane la Bucuresti si voi lucra la stadion, cu un preparator fizic, in perioada cat echipa participa de astazi, la al doilea stagiu extern, din Austria, urmand ca apoi să mă integrez formatiei mari", a declarat Cosmin Matei in exclusivitate pentru ziarul "Cuget Liber".

 

În varstă de 18 ani, Matei este international de juniori, iar luna trecută a fost in pregatire cu Unirea Urziceni. Transferul nu s-a realizat insa noua echipă care parea că a intrat in pole-position pentru achizitionarea mijlocasului fiind Astra. Însă nici această mutare nu a capatat finalitate, Matei ajungand in cele din urmă la Steaua. Zilele trecute, fotbalistul a promovat, la Constanta, examenul de bacalaureat, Cosmin fiind absolvent al LPS "Nicolae Rotaru" CSS.

liga2.ro

 

@ Daniel

 

Mijlocas.

 

Daniel-Ionut05.07.2010 21:34

Mijlocas, mijlocas... da ce pozitie :hmmm:

E bun de ceva? sau trebuia completat lotul echipei secunde...

 

La prima vedere credeam ca este vorba despre capitanul lor, Alexandru Matel (acum i'am descoperit prenumele) fundas central/dreapta, 1.90 / 20 de ani :rolleyes:

ebonyc05.07.2010 23:43
Mijlocas, mijlocas... da ce pozitie :hmmm:

E bun de ceva? sau trebuia completat lotul echipei secunde...

 

La prima vedere credeam ca este vorba despre capitanul lor, Alexandru Matel (acum i'am descoperit prenumele) fundas central/dreapta, 1.90 / 20 de ani :rolleyes:

Am apucat sa-l vad in 2 meciuri pe Matel de care zici tu, fundasul dreapta. E talentat si pare ok. Dar pe Matei asta cred ca l-au dat cum l-a dat Craiova pe Ionescu la Steaua: pe usa din dos. Pe un site al suporterilor Farului era laudat, ca e bun, tehnic, dribbleaza bine. Dar vad ca imediat ce a aparut stirea cu transferul la Steaua toti s-au referit la el ca titular in echipa de sticlism si halbere a Constantei. Sa vezi acum confuzii intre Florentin Matei si Cosmin Matei. :) Mai era un Matei si pe la Timisoara, sa-l ia si pe el, tot tanar. Sa facem colectie si ii numim ca in comunism, Matei I, Matei II si Matei III, ca dictator avem, nu-i problema.

«1121314151630»