Unsprezece zile de pregătire în Italia, bazată mai mult pe partea fizică. Au urmat alte 11 zile de jocuri amicale în Cipru, unde Olăroiu a conturat titularii şi a testat pontenţialul echipei. Care sînt concluziile antrenorului campioanei la finalul perioadei de pregătire?
"Un cantonament de care sînt mulţumit şi în care jucătorii au muncit foarte mult. Mă bucur că fotbaliştii au răspuns pozitiv la tot ce am realizat. Comportamentul lor la antrenamente, dar şi la meciuri a demonstrat că sînt profesionişti sută la sută. Sînt mulţumit", a fost prima reacţie a lui Olăroiu.
"Am jucat trei meciuri foarte tari, cu Steaua Roşie, Teplice şi Slovan Liberec, care sper să ne prindă bine pentru dubla cu Heerenveen. Din păcate, partidele cu olandezii au loc înaintea debutului returului Diviziei A, lucru care ne dezavantajează puţin", a continuat Olăroiu, după care a tras concluzia finală. "Eu spun că sîntem pregătiţi sută la sută de jocurile cu Heerenveen, deşi mai avem timp să punem la punct ultimele detalii", a încheiat Oli.
Oli caracterizează banca de rezerve
Andrei Cristea - este un copil bun, s-a pregătit bine, creşte, dar mai are nevoie de timp, de acomodare la jocul Stelei. Este o soluţie pentru echipă în acest moment, dar şi pentru viitor
Opriţa - a revenit la parametrii fizici normali, el fiind unul dintre cei care au evoluat puţin în turul campionatului
Petre Marin - este o certitudine, un fotbalist cu experienţă pe care mă voi baza
Eugen Baciu - a jucat nu bine, ci foarte bine în meciurile din Cipru
Vasilică Cristocea - s-a descurcat binişor, munceşte mult, are voinţă, vrea multe
"Încet-încet vom crea acea concurenţă benefică echipei, fără de care nici o formaţie nu poate avea rezultate mari, pentru că atunci cînd ţi se accidentează un fotbalist trebuie să ai mereu soluţii"
Cosmin Olăroiu
Concluziile stagiului din Insula Afroditei
- Steaua a luat gol în fiecare meci
- Un singur jucător din lot n-a jucat nici măcar un minut, portarul Cornel Cernea
- Golgeterul echipei a fost Mirel Rădoi, care a marcat 3 goluri, cîte unul în fiecare partidă în care a jucat
- Trei jucători, Petre Marin, Lovin şi Opriţa, au evoluat în toate cele 5 partide amicale
- În două partide Olăroiu a folosit aceeaşi echipă, cu cehii de la Teplice şi cu Slovan Liberec, în ambele trimiţînd în teren "11"-le standard
Boştină şi Nicoliţă au jucat cel mai mult
În topul minutelor jucate de fiecare stelist în cele 5 meciuri amicale ale cantonamentului din Cipru conduce Boştină cu 278 de minute, urmat îndeaproape de Nicoliţă cu 277, Paraschiv cu 275 şi Mirel Rădoi cu 270 de minute.
"Nu puteam să-l blocăm pe Florentin Dumitru"
Olăroiu a comentat şi transferul lui Florentin Dumitru la Dnepr, unde antrenor este Oleg Protasov. "Am avut o înţelegere, el a zis că merge cu noi în pregătire. Ştiam de această ofertă şi a zis că numai în cazul în care va semna un contract ferm va pleca, iar dacă nu, rămîne la Steaua. Îl respectăm şi merită felicitat pentru tot ce a făcut în aproape 6 ani pentru Steaua. Nu era într-un moment în care să nu-l lăsăm să plece, mai ales că are o vîrstă", a spus Olăroiu.
"Pentru ce a făcut pentru Steaua, la problemele pe care le-a avut, operaţiile suferite, a prins un tren bun şi era normal să meargă acolo. Este mai bine pentru viaţa lui"
Cosmin Olăroiu
PLAN TACTIC
Vrea să facă pregătirea în Olanda
Steliştii au revenit ieri dimineaţă în ţară şi au primit două zile libere din partea lui Olăroiu, antrenor care intenţionează să-şi ducă echipa chiar din această săptămînă în Olanda. "În Cipru ne antrenam de la ora 17:30, cînd era destul de frig, pentru a nu face o trecere bruscă pentru ce va urma la Heerenveen. Nici în Olanda nu va fi prea cald şi trebuie să ne adaptăm în zilele care ne-au rămas pînă la primul meci. În funcţie de vremea din România, vom lua o măsură în privinţa pregătirii noastre în această săptămînă. Ori o vom face aici, ori vom pleca mai devreme în Olanda", a precizat Olăroiu.
OBIECTIV EUROPEAN
"Să ne facem imagine şi să atragem jucători importanţi"
Cosmin Olăroiu a explicat care este scopul său dincolo de obţinerea, cît mai repede, a unor performanţe majore. "Steaua reprezintă un nume în Europa, un jucător poate fi atras de Steaua, mai ales că în ultimul timp s-au făcut lucruri bune în cupele europene. Uşor-uşor, începem să atragem jucători de valoare. Important este să avem posibilitatea să-i plătim, să ne comportăm civilizat. Cu o imagine bună vom aduce fotbalişti şi mai buni, aşa cum este Carlos. Sumele au crescut mult şi în fotbalul românesc, dar şi performanţa a crescut", a comentat antrenorul roş-albaştrilor.
L-a chemat pe Zenga să-l urmărească pe Carlos
Oli a dezvăluit ieri că în ultimul amical din Insula Afroditei, cu Slovan Liberec, terminat la egalitate, 1-1, l-a rugat pe Walter Zenga să vină la teren. "I-am cerut ca unui adevărat prieten să-l urmărească pe portarul Carlos şi să-mi spună şi părerea lui, de fost mare goalkeeper. Carlos e mai excentric, dar portarii sînt diferiţi de jucătorii de cîmp şi Walter mi-a dat dreptate. Şi el proceda la fel. Portarii au doza lor de extravaganţă", a declarat Olăroiu.
"Este un portar bun. Înn primele două meciuri amicale practic nu prea a avut ce să apere, dar cu Slovan Liberec a avut mai mult de furcă şi s-a descurcat foarte bine. E exact ceea ce ne trebuie, dă siguranţă echipei"
Cosmin Olăroiu
"Mă înţeleg bine cu toată echipa, cu doctorii, cu masorii, sîntem o mică familie, sînt foarte mulţumit să fiu la Steaua. Pe Oli îl cunosc de o săptămînă, este un antrenor foarte bun şi mi-a lăsat impresia unui tip foarte ambiţios"
Carlos Fernandes
A plecat în Portugalia
Deşi ultima achiziţie a Stelei, Carlos Alberto a sosit ieri dimineaţă cu echipa în România, nu a părăsit incinta aeroportului "Henri Coandă". Carlos a plecat în Portugalia pentru o scurtă vacanţă, urmînd să revină marţi în ţară, unde îşi va relua pregătirile alături de noii săi coechipieri.
Returul cu olandezii se va juca pe Lia Manoliu de la 19:00
Dacă partida tur din "16-imile" Cupei UEFA cu olandezii de la Heerenveen se va disputa pe 15 februarie de la ora 20:15, returul e programat peste 8 zile la Bucureşti. Meciul va avea loc pe stadionul "Lia Manoliu" din Complexul Sportiv Naţional şi va începe la ora 19:00.
17 bagaje pierdute
Ieri dimineaţă, la sosirea pe aeroport, 17 din bagajele delegaţiei roş-albastre lipseau. Genţile steliştilor au fost oprite la Larnaca, deoarece depăşeau greutatea maximă admisă. Conducerea Stelei a făcut eforturi pentru ca bagajele să fie aduse în cursul zilei de azi cu o altă cursă.
Sursa: www.gsp.ro
