Eu jucam "ungureasca" in genul a ceea ce ati spus voi mai sus.2 echipe si un portar neutru,la 3 cornere aveam penalty,iar portarul isi aleagea unul din membrii echipei infrante sa stea in poarta si sa continue jocul alaturi de camarazii aceluia.
De asemenea,21 era nelipsita.Aveam de atlfel un recital pe care-l dadeam pe terenul de sport al unui liceu ori in spatele blocului."21","Ungureasca","Capoasa" etc.
Capoasa se juca in felul urmator : Se faceau echipe a cate 2 membri.Fiecare jucator al unei echipe avea de executat 2 lovituri libere,in urma carora,spera sa inscrie ori sa nimereasca bara : transversala = 4 penalty-uri,vinclul=6,iar bara laterala = 2. De asemenea,daca unul dintre cei care stateau in poarta atingea mingea cu mana inainte de a o da afara,oponentii aveau un penalty.
Despre 21,pai nimic nou.Calcaiul valora 10 puncte,umarul insemna eliminare (21),capul =5,latul =2 ,genunchi =3.Partea dorsala ori "barbatia" = 15 (daca nu ma-nsel).
Copilarie de neuitat.
Cat despre jocul cu tevile cu gornete...era ceva de vis.