FC Steaua Arhiva Forum
Arhiva forumului FC Steaua — conservata in regim doar-citire. Postarea a fost dezactivata. Inapoi la site

Amintiri din copilarie

«123458»
Ronnie30.04.2010 12:04

Cate echipe am schimbat eu cand eram mic la fotbal. Aerostar Bacau, FCM Bacau, Mesagerul Bacau, Willy Bacau, Pambac Bacau etc. Tin minte ca m-am dus cu tata intr-o zi la FCM Bacau si m-am inscris acolo. Cand am ajuns in cartier de la primul antrenament mi-am anuntat toti prietenii sa se uite la televizor ca voi juca si eu in weekend. :)) Aveam 8-9 ani pe-atunci.

clausblaus30.04.2010 12:10
Seamana cu Americanul, doar ca daca aparai cu mana se punea 1 penalty. Si daca loveai bara laterala primeai 2 penaltyuri, transversala 3 si vinclul 5. Daca se respingea mingea, se juca pana se marca sau pana ce unul din echipa care statea in poarta recupera mingea si o pasa in careu la coechipierul care ramasese in poarta.

Se juca pana la 3 sau 5 .. depinde cate echipe erau pe bara si si trebuia sa se castige la diferenta de 2 goluri.

 

Stiu sigur ca jucam si noi jocul asta,exact dupa regulile de mai sus.Da nu-mi amintesc bine cum naiba-i spuneam,baraj parca.

Ronnie ar putea sa zica,fiind din acea zona si ceva mai tanar.

Help,Ronnie!

Ronnie30.04.2010 12:19

Cred ca este vorba de baraj cu piciorul (sau cu capul, depinde cum vroiai sa joci). Cel putin asa stiam eu jocul asta. Doar ca nu erau asa de multe reguli. Tragea cineva cu piciorul, cei 2 portari (noi jucam si 3 sau 4) trebuiau sa apere fara maini, iar daca mingea atingea bara se repeta lovitura. Apoi se juca pana echipa care se apara lua mingea in mana sau pana cei care atacau inscriau un gol. Daca mingea iesea in corner strigam toti linie sau pas, iar linia insemna ca cei care se apara sa stea cu totii pe linia portii cat timp se batea cornerul si pas insemna ca toti cei care se apara sa poate faca un pas.

 

Ca tot avem acest topic, isi aminteste cineva de tevile cu cornete?

 

Cand aveam vreo 7-8 ani si a iesit cineva pe-afara cu o teava de-asta m-am rugat de tata 2 zile non-stop sa-mi faca si mie rost de una. Cu tevile de cornete eram spaima maturatorilor de strazi. In cartierul meu dupa o zi, de dimineata pana seara, rupeam cornetele alea. Imi aduc aminte ca seara cand intram in casa rupeam toate caietele, revistele si ce mai gaseam si imi faceam cornete pentru a doua zi. :) Pana intr-o zi cand am vazut o baba dupa niste boscheti si am dat in ea cu cornete si dupa am fost fugarit de fi-su' care avea vreo 20 de ani pana la usa. Cand am intrat acasa eram ud tot intre picioare de frica. :))

clausblaus30.04.2010 12:25

Se pare ca sunt cateva reguli in minus si cateva in plus.

Este si normal sa mai apara schimbari,odata cu trecerea timpului.

Da sah nu juca nimeni? :hmmm:

 

Cu tevile pentru cornete era belea mare,mi-a rupt-o tata de cap,caci eram in razboi cu baietii de la alte blocuri si incepusem sa folosim si boldurile.

Deja era periculos!

RobYnho30.04.2010 12:54
Ca tot avem acest topic, isi aminteste cineva de tevile cu cornete?

 

Aoleooo ! Pac-Pac ! :))

Era plin cartierul de cornete pe jos.

1on30.04.2010 12:56

Din ce stiu si din cat am jucat (ca n-am jucat prea mult si nici nu-mi placea; daca eram putini, jucam tot fotbal, 1 la 1 sau 2 la 2 pe teren de baschet), baraj e cand stau 2 in poarta (care apara cu orice in afara de maini), unul din ceilalti 2 sutau, daca dadea pe langa era punct pentru cei in aparare, daca se respingea in teren, unul dintre cei 2 din poarta iesea la joc si incerca sa dea mingea in aut de poarta, in timp ceilalti 2 incercau sa marcheze. In acel moment, portarul avea voie sa foloseasca mainile.

 

Odata, tin minte, ala care a iesit din poarta si trebuia sa dea mingea in afara a marcat un autogol minunat loband mingea peste propriul portar. El vroia s-o dea peste poarta da' a dat prea incet.

Le reseau pansant30.04.2010 13:09

Hee cate dracii nu faceam si cu cornetele, cand jucam vara "tevi" asa se numea la noi jocul, aveai impresia ca a nins in cartier, erau numai foi, cornete, hartii era nenorocire ce faceam. Partea ce mai distractiva era cand cineva "traversa" cartierul nostru, din senin asupra lui se pornea o ploaie de cornete, noi bine ascunsi pintre masinile/copacii/boschetii din cartier.

 

La fel de amuzant era si concursul de tinta, la parterul blocului era o firma, un cabinet medical si ala isi pusese aer conditionat, cred ca a fost prima instalatie de aer conditionat din partea aia de oras, cand si-a montat-o ala ne intrebam toti cum face cutia aia cu elicee aer. Concursul era urmatorul, de la o distanta cam de 10m trebuia sa bagam cat mai multe cornete in aparatul ala de aer conditionat, ma rog sa "tragem" in sita aia de protectie care apara venitaltorul.

 

Urmatoarea proba, era tot de indemanre la tintire dar si de curaj, era aia de a trage cu cornete in perdelele de la geamuri pe care oamenii le pusesera ca sa nu intre tantarii. Partea aiurea era cand cobora vecinu' la tine si te alerga prin tot cartierul, nasol era cand te prindea ca pe langa traditionalul sut din cur si binemeritata palma dupa ceafa, iti lua teava si te spunea lu "tacto". Ultimele 2 fapte erau cele mai nenorocite intrucat te privau de "obiectul muncii" iar "spunerea" la parinti putea constituii pe langa altoirea de rigoare si interdictia de a iesii pe afara o zi, doua.

red&blue_boy30.04.2010 13:14
Ca tot avem acest topic, isi aminteste cineva de tevile cu cornete?

 

 

Da!!!Iarasi unul dintre jocurile preferate din copilarie,alaturi de fotbal...Ce incantat am fost cand m-am invatat sa fac cornete!Iar taica-miu,care era inginer constructor,imi facuse rost de mai multe tevi,iar apoi le testam sa vad care bat mai departe.Mai legam si doua tevi la un loc,cu banda de izolat,iar unde era banda puneam cornete,una in alta,ca sa le am pregatite.Cat despre materialul de cornete,luasem caietele surorii mele mai mari!Cateodata mai o dadeam si pe extrem,unii dintre noi mai faceau cornete in varf cu ac de gamalie!Nu realizam cat puteau fi de periculoase...

1on30.04.2010 13:32

 

Faza repetata in Liga Campionilor abia dupa 2 ani jumate. Dati la 1:50. Faza se petrecea acum 5 ani in timpul unui meci filmat integral, jucat la ora de sport.

clausblaus30.04.2010 14:10
Si eu imi scriam tricouri cu carioca. Asa faceau toti copii care jucau fotbal

 

Cu ocazia asta mi-am adus aminte de o faza criminala.

Fratele unui coleg de mingicareala era innebunit dupa fotbal si ar fi dat orice sa-l primim in echipa,el fiind mai mic de varsta.

Intr-o zi ne-a lasat masca,in prima faza,dupa care au urmat cateva zeci de minute de ras si de bascalie.

A iesit pe teren,parcare mai bine zis,cu o pereche de ghete de fotbal inedite.A tras cate trei dungi albe,adidas ce naiba,si si-a insurubat cate sase suruburi,in ce crede-ti?In pantofii pe care ii cumparase masa cu doua zile in urma.

Sa vezi ce fugareala prin jurul blocului si-a luat de la masa,care mai ca a facut stop cardiac cand a aflat!

Acum am inteles ca este profesor de educatie fizica si sport.Sunt curios cum ar reactiona elevii lui daca ar sti toata tarasenia.

Daniel-Ionut30.04.2010 15:29

Da "obligatea" nu jucati ma? de la 11 metri :rolleyes:

Tanaru` Young30.04.2010 19:28

Eu jucam "ungureasca" in genul a ceea ce ati spus voi mai sus.2 echipe si un portar neutru,la 3 cornere aveam penalty,iar portarul isi aleagea unul din membrii echipei infrante sa stea in poarta si sa continue jocul alaturi de camarazii aceluia.

De asemenea,21 era nelipsita.Aveam de atlfel un recital pe care-l dadeam pe terenul de sport al unui liceu ori in spatele blocului."21","Ungureasca","Capoasa" etc.

Capoasa se juca in felul urmator : Se faceau echipe a cate 2 membri.Fiecare jucator al unei echipe avea de executat 2 lovituri libere,in urma carora,spera sa inscrie ori sa nimereasca bara : transversala = 4 penalty-uri,vinclul=6,iar bara laterala = 2. De asemenea,daca unul dintre cei care stateau in poarta atingea mingea cu mana inainte de a o da afara,oponentii aveau un penalty.

Despre 21,pai nimic nou.Calcaiul valora 10 puncte,umarul insemna eliminare (21),capul =5,latul =2 ,genunchi =3.Partea dorsala ori "barbatia" = 15 (daca nu ma-nsel).

Copilarie de neuitat.

Cat despre jocul cu tevile cu gornete...era ceva de vis.

ssilviu_1930.04.2010 19:53

Tare video-ul filmat la ora de sport.Ala e mai tare decat Van der Vaart :)))Totusi,unde era portarul?

Aveam si eu un astfel de video care surprinde momentul in care ii trec mingea cu calcaiul printre picioare unuia dintre colegi.Ce umilinta pe ala:))))

Noi eram in clasa vreo 6 baieti care aveam habar de fotbal,restul fiind afoni.Ne imparteam cate 3 buni in fiecare echipa si completam cu booti :))))

Erau orgolii mari si cand jucam intre noi.Sa nu mai zic de campionatele de fotbal pe liceu.Ce atmosfera era acolo.Din 2 participari,am reusit sa ajungem o data in semifinale si o data in finala,fiind invinsi de fiecare data de aceeasi echipa.Prima data ne-au invins la loviturile de la 7m si a doua oara ne-au invins dupa ce la 0-0 am ratat o lovitura de la 7m si a tras unu de la noi cu poarta goala peste.Ce l-am mai injurat dupa meci pe ala care a ratat 7m.Era o mandrie sa fii campion la fotbal pe scoala...

Daniel-Ionut30.04.2010 20:02
:naughty: Saptamana viitoare incepe si la mine in liceu campionatul de fotbal... o ultima sansa la trofeu... :rolleyes:
MoWeed30.04.2010 20:12
Da "obligatea" nu jucati ma? de la 11 metri :rolleyes:

De obicei jucam obligatea la bara pentru a stabili cine sta in poarta primul cand jucam victorie.

 

 

Mama, ce ne mai jucam si noi cu cornetele. Tin minte ca la un moment aveam vreo 3-4 tevi lipite cu banda una langa alta. Era plin parcul din fata blocului cu cornete, majoritatea facute din caietele de la scoala :))

Ba chiar tin minte ca am jucat odata si la scoala, de s-a crucit invatatoarea cand a vazut ce e pe jos

gio_stgloria30.04.2010 20:45

Marti incepe Cupa Academiei . Urati-mi bafta :D

Le reseau pansant30.04.2010 21:16
Da "obligatea" nu jucati ma? de la 11 metri :rolleyes:

pe vremea mea obligatea era in felul urmator, se desfasura pe un teren destul de mare si trebuia sa fie 2 jucatori.

 

Regulile jocului erau urmatoarele:

fiecare jucator avea de executat un nr de lovituri de la diferite distante, ori dupa distanta de 9m portarul iesea cate 2m din poarte, asta proportional cu distanta executarii loviturilor. De exemplu cand se ajungea la ultima lovitura, care era de la jumatatea terenului portarul era undeva pe la 9-10m de poarta.

Distantele de la care se executau erau urmatoarele:5, 7, 9, 15, 20, 25/jumatatea terenului, incepand cu 9m portarul "iesea" cate o distanta, adica iesea la 5, pe urma la 7 si 9.

 

Asta era jocul meu preferat ca eu aveam un sut puternic, lovitura preferata era ultima, de fapt aia care nu inscriau de la jumate erau cei mai slabi, puteai sa le ratezi pe toate dar daca marcai de la jumate era ca si cum ai fi castigat.

MoWeed30.04.2010 21:21

Noi jucam si o varianta mai simplificata pentru a stabili care sta in poarta la victorie. Se tragea de la o distanta stabilita si erai obligat sa lovesti transversala, nu sa dai gol

Le reseau pansant02.05.2010 15:39

Ce faceti bai bosorogilor? v-ati senilizat de tot? nu va mai aduceti aminte de nimic de ce pasarica ma-sii nu mai postati?

RobYnho02.05.2010 15:54
Ce faceti bai bosorogilor? v-ati senilizat de tot? nu va mai aduceti aminte de nimic de ce pasarica ma-sii nu mai postati?

 

FARA FOTBAL !

Papusi, sotroane, pizdii si dinalea. :D

Le reseau pansant02.05.2010 16:28
FARA FOTBAL !

Papusi, sotroane, pizdii si dinalea. :D

ma lasi ba, fotbalul e esenta, fara el nimic nu are viata

MoWeed02.05.2010 17:15

Pai Mihai, Roby se juca cu papusi cand era mic. Era afemeiat inca de pe atunci, statea numai cu fetitele

RobYnho02.05.2010 17:50
ma lasi ba, fotbalul e esenta, fara el nimic nu are viata

 

Mai grav este ca, in ziua de azi, copii nu mai au unde juca fotbal.

Portile scolilor sunt inchise, iar maidanul este pustiu.

 

Un articol bun, AICI !

razvan2804.05.2010 12:34

Asta asa e...pai io am o scoala generala langa mine si iesim seara la fotbal.La 8 jumate - 9 vine portaru sa ne dea afara , ba mai mult vine uneori si cu politia..nu va faceti griji in 3-4 ani o sa crestem o generatie de rugby cu copii de 90 kg la 12 ani...

Tanaru` Young04.05.2010 12:43
nu va faceti griji in 3-4 ani o sa crestem o generatie de rugby cu copii de 90 kg la 12 ani...

 

Si pe langa faptul ca nu fac sport,mai mananca si fast-food.

Este trist unde s-a ajuns.

«123458»